Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

Mamici Iulie-August 2004(54)


Recommended Posts

Buna dimineata la burtici!

Hai ca va dau si eu raportul acum,ca mai incolo nu stiu cat timp mai am (pentru mine miercurea e o zi criminala).

Aseara am fost impreuna cu Maria la Scoala Parintilor la Municipal.Sa stiti ca erau o gramada de mamici,care mai de care mai burtoase,unele gata sa nasca.Cursurile sunt tinute de moasele de la Municipal si sunt structurate pe mai multe module:travaliul,nasterea(expulzia),alaptarea,ingrijirea copilului (spalta,schimbat,masat etc).Cursul este unul interactiv,se pun casete video,se pun intrebari,moasa este super ok.

Erau mamici care urmau sa nasca la toate spitalele din Bucuresti asa ca...

Pentru cele care aveti timp,joi la ora 16 la Teatrul National se organizeaza un seminar de catre Asociatia moaselor pe tema "gravida si cosmetica",cu sprijinul farmaciilor Helpnet (se discuta despre tot felul de probleme de frumusete).

Vestea proasta pe care trebuie sa v-o dau este ca tatii nu mai pot participa la nastere impreuna cu sotia de cand cu toate cazurile de decese la nastere vezi Ploiesti samd),cel putin toate maternitatile sunt inca in carantina (moasa a garantat ca asa se intampla in Municipal,altfel le desfac contractul de munca).

Am avut o discutie foarte interesanta legata de nasterea vaginala cu anestezie epidurala,pe care deja foarte multi medici chiar o recomanda si o aplica,ea neavand nici o influenta negativa asupra bebelusului,solutia nu intra in circitul sanguin al mamei,deci nici in placenta,actioneaza doar la nivelul musculaturii uterine.Moasa ne recomanda cu caldura aceasta metoda (dilatatia se face mult mai repede deoarece mama nu mai resimte durere si se relaxeaza,poate chiar adormi,singura problema este in momentul expulziei cand mama trebuie sa urmeze intocmai indicatiile date si sa impinga cu nadejde).

Saptamana viitoare tot despre nastere se va vorbi,asa ca ma voi infiinta din nou acolo (ne invata cum se respira,cum se impinge etc).

Am ramas foarte impresionata de curatenia din Municipal,este un spital foarte modern,occidental.Sunt fericita de alegerea facuta.

 

Daca am mai uitat ceva va zic.

 

 

 

Monique si bebe mic 22 sapt.,DNP 30 august 2004

http://community.webshots.com/user/monicaotelea

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 184
  • Creat
  • Ultimul răspuns

Neata!

 

Si la noi e soare si cred ca o sa fie pana la pranz vreo 22 de grade. Mi-ati facut pofta de dulciuri mai, tot discutand de prajiturele. As manca niste eclere cu frisca si niste savarine, n-am mai mancat de mult, de cand mi s-a spus ca frisca nu e buna in sarcina, ori eu sunt fana de frisca la greu, dar din aia naturala nu la tub.

M-am mai gandit ieri pana la ora 4 si in final am decis sa nu mai merg la inca o ecografie si asta pentru ca ma tem sa nu-l afectze pe bebel la urechiuse. Si asa sunt necajita ca se misca asa putin, de vreo 2 zile si in plus am probleme cu somnul, ma trezesc pe la 1 noaptea si pas sa mai adorm pana pe la 5 deci n-am o perioada buna si nu as vrea sa va necajesc si pe voi, mai bine ma retrag si asa simt ca unele dintre voi isi dau ochii peste cap cand vad mesajele mele, recunosc cele mai multe pesimiste. Sorry

 

lia 26 sapt de la UM

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Lia hai mama nasul sus...ca afara e frumos si soare....las'ca trec toate. si maninca o prajiturica cu frisca ce e cu ideile astea????ce are frisca? ca doar e smintina batuta....hai, linisteste-te!!!

Monique ce misto la curs....vreau si io!!

ca o gravida uituca ce sunt am uitat sa va spun cel mai important lucru: Nicole va pupa pe toate, e bine, maninca la greu si citeste tot la greu, e cuminte....ce mai, numai vesti bune!!!!

Cori da' ce prajituri ai mincat mama la Oradea????? ca ma faci curioasa.....

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Buna dimineata la burtici!

 

Ce zi de toamna minunata!

Mie personal mi-e dor sa vad soare adevarat, la mine e racoare in apartament, e adevarat ca vara e un vis, am da banii degeaba pe aer conditionat, dar cand e asa de intunecat afara te apuca boala urata...:)))

 

Ultraviolete afecteaza pielea la putere prea mare, insa daca sunt folosite cu moderatie sunt chiar bune, daca stai la soare se fixeaza calciul, alea alea...(io lucrai cu ele si in afara de un bronz care se jupuia in mijlocul iernii nu avusei nimic...hehehe)

In reprize scurte nu au ce sa faca rau, parerea mea....:)

 

Super Lia, e adevarat ca io's cam violenta, dar sa stii ca atunci cand dau cu bata dau din simpatie!...:)...Pot insa sa garantez ca nu musc...hihihi...Mai povesteste-ne despre tine.

 

Buburuza mea e jucausa, misca de zor si imi place la maxim! Intr-un timp ma gandeam ca poate o deranjeaza ceva, nu mai poate sa doarma cat trebuie, dar vazui ca mai sunt si alti bebelusi vioi p'acilea asa ca nu e problema...

 

Hai ca va facui capul calendar, o zi minunata sa avem!

 

Monica [gravi] 28+ saptamani

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Buna dimineata !

 

M-am trezit de la 7 si va tot citesc si pot sa va spun ca ma 'incadrez' la majoritatea....dureri,intinderi de piele - de parca ma rup in doua cel putin dupa amiaza , luat in greutate sa numai vorbim, circei, alea ..alea..pai cred ca suntem gravide normale.

Nu am mai scris de multisor....cu vremea asta frumoasa, cu 'alergatura'ptr casa si putin shopping pentru bebe ( ca de noi aici nu avem prea mult ajutor si sa stiu eu ca am strictul necesar)nu am avut timp sa scriu, dar v-am citit si m-am 'conversat' pe MSN cu Roxi. Daca m-ai sunteti care aveti MSN messenger...va astept la o sueta.

Poate ptr luna iulie ar trebui sa ne facem toate un cont pe Hotmail sau Yahoo sa stam la taclale..si poate achizitionam si microfoane...e tare fain ( darce voi sunteti acasa pe telefoane...ce va pasa)

Oricum..ieri am tras cu ochiul la mamicile de apr-ma si tare mai simpt lipsa timpului petrecut pe internet si se roaga de tati sa vegheze si ei ptr o ora la puiuti ca sa mai vorbeasca si ele...asa ca incinge-ti firele cit mai puteti.

 

Felicitari la toate mamicile pentru optimism si sa beti putina bere si ptr mine cind va intilniri....ca tare as mai trage si eu o fuga acasa. Sa numai vorbim de 4 Junie...mare/ plaja....ce geloasa sunt.

 

O zi frumoasa si continui sa citesc ...sunt numai la pg 4-5...mai am putin sa ajung la ziua de azi

 

Mani -[gravi]24saptamini

36ani, Dr Adam, 4Aug 2004

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Lia mama,cred ca m-a mancat in fund sa va spun ce mi-a zis mie doctorul cu afectatul urechii de la eco.Cazurile sunt de 1 la milion,asa ca fii serioasa!!!Iar cu frisca esti de-a dreptul masochista,preferi sa crapi de pofta???Eu va spun sincer ca nu ma feresc sa mananc ce vraeu,cu singura conditie sa fie in limitele bunului simt.Daca va spun ca am mancat pana si branza cu mucegai (Roquefort) asa ca...traiesc si sunt vie...si bebe este super bine si activ si dezvoltat.si le da...[mariaj]

Roxana,ma interesez daca e fac cursurile astea si prin corespondenta hi,hi,hi[:D].Va povestesc eu la toate ce si cum.

 

 

Monique si bebe mic 22 sapt.,DNP 30 august 2004

http://community.webshots.com/user/monicaotelea

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Roxi mama risc sa dea fetele cu pietre dupa mine... aveau acolo o treaba care se servea la cupa nu-stiu-cum galuska, eu i-as fi spus profiterol dar era dumnezeieste facut, plus un tiramisu pe masura de bun si imens. de mancare nici nu mai spun, am bagat in mine ca sparta de se minuna toata lumea unde arunc atata mancare in capul copilului Acu drept e ca in Bucuresti nici nu imi vine sa bat carciumile singurica cu Mara, mai profitam si eu de cate o iesire cu pretenii, dar rar in ultima vreme. mai nou vad ca m-am lenevit de tot, in weekend am adoptat deja programul de lauza.
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Monique, cursurile astea de la Municipal se platesc? Poate veni oricine? Pe mine nu ma intereseaza primele - cele cu travaliul si nasterea pentru ca eu o sa fac cezariana, dar m-ar interesa partea cu alaptatul si ingrijirea copilului - crezi ca pot sa vin si eu cind incep astea? Poate poti sa-mi spui tu cind le vine rindul si vin si eu cu tine.

 

Gabriela [gravi] saptamina 27

DPN 25 iulie 2004

Dr. Florina Mihalache - CFR2

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.


×
×
  • Adaugă...