Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

Mamici Iulie-August 2004(55)


Recommended Posts

  • Răspunsuri 147
  • Creat
  • Ultimul răspuns

Lia, si eu scuze ptr tonul certaret. din pacate medicii si farmacistii sunt prea putin informati de legislatia din domeniu si ptr ca firmele straine pina acum au avut mai multi bani de "convingere" sunt ferm convinsi ca este la fel in continuare. dupa '90 exista niste masuri ff drastice in ceea ce priveste calitatea medicamentelor, exact la fel ca in UE dar....cind incepi sa spui asta te lovesti de zimbete stupide si condescendente de genul "las' ca stim noi".

in ceea ce priveste vit A si betacarotenul te asigur ca e fix acelasi lucru, e ca si cum ai scrie pe o eticheta "patlagele rosii" in loc de "tomate". este vorba de obisnuinta unei anumite tari de a descrie cu un anumit nume o substanta.

dar iti dau dreptate la existenta prenatalelor romanesti din doua motive: 1 - pina nu de mult nu era conceptia de suplimentare a vitaminelor in alimentatia gravidei in ro, "ca totul tre' sa fie natural", ca si cum nu ar exista avitaminoze pe toate drumurile dar aici e un discurs politic

2 - plecind de la relativa inflexibilitate a medicilor e fff greu sa incepit, ca producator roman, sa promovezi un produs local cind ti se arunca de la inceput in fata ca un alt produs este mult mai bun.

si cu asta gata, ca nu vreau sa lungesc o disputa care nu isi are rostul...vorbim noi cind ne-om vedea la o cafea si vrem sa scapam un pic de pitici!!!

Robi eu cred ca de la bomboane ti-a trecut.... macar erau bune? trimite si tu citeva pe mail....

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Corina se pare ca tu m-ai intrebat de mere si pere eu ti-am raspuns la pere.

Asadar in calculul veniturilor baza de Cas pe o luna intra salariul brut realizat plus primele si alte sporuri, cu conditia ca suma respectiva sa nu depaseasca cinci salarii medii brute (7.682.000*5), daca cumva depaseste, se plafoneaza la aceasta suma. Ma rog sper sa nu te fi incurcat si mai tare, raspunsul la intrebarea ta este ca da intra si primele, iar concediul pre si post reprezinta acelasi lucru cu conc. de maternitate.

 

Alina+Bradut(30sapt)- DPN 14 iulie - Dr. Nayel -CFR2

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Lia, leucoree o sa ai la greu de acum incolo...deja in ultimele saptamani o sa te cam panichezi ca o fi apa, n-o fi apa!?..:)))

Asa ca ...absorbante zilnice si rabdare!..:)))

 

Ete ca deschisei drumul cu concediile dar vaz ca ma urmati de aproape...foarte bine, sa ne odihnim...:)))

 

Monica [gravi] 28+ saptamani

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

SONDAJ:

 

V-ati prostit? Daca da, cat?

Pe o scara de la 1 la 5...eu is la 4.

 

Uit daca mi-am luat pastilele...nu , nu alea de azi dimineata. uit daca le-am luat de prinz acu 5 minute.

Am uitat pina sa ma duc si la WC, nu stiam de ce naiba ma simt inconfortabil. Uit sa-mi pun tampoane de zi. Nu mai zic ca uit seara de seara sa-mi car perna din sufragerie in dormitor, sa aduc ceasul si sa-l pun sa sune. Uit apa in bucatarie si imi amintesc de ea exact cand ma bag in pat.

Pt pastile am ájuns sa-mi notez pe tipla cind tre sa le iau[:-)))]

Sper sa nu-mi uit pruncu' in maternitate, sa nu uit de ce ma dusai p-acolo:))) (aaaaaaaa uneori uit sa-mi iau si pozele de la eco..deci primul pas ar fi facut).id="purple">id="Comic Sans MS">

 

"În afara de constiinta totul e bestialitate" (Camil Petrescu)

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

MAMICUTE DE IULIE id="teal">id="size3">

 

01 Iulie (27 iunie?) - Butterfly, Dr. Badiu - Municipal, BAIETEL - Teodor id="blue">

03 Iulie - Ulic

04 Iulie - Andreea_s, BAIETEL - Matei Stefan id="blue">

04 Iulie - Lela, probabil BAIETEL id="blue">

04 Iulie - Peg_Bundy (Liviana), Dr. Puia - Giulesti

05 Iulie - Vanesa

05 Iulie - Ochi verzi, DR.BOGDAN MARINESCU, Giulesti, FETITAid="red">

07 Iulie - Mitzura, BAIETEL - Tudor Lucian id="blue">

07 Iulie - Alexa22gandi81 BAIETEL - Alexander Matthiasid="blue">

09 Iulie - Night Elm, BAIETEL id="blue">

10 Iulie - Andries, BAIETELid="blue">

10 Iulie - Roxana1974, BAIETEL - Serbanid="blue">

10 Iulie - TatianaS, FETITAid="red">

14 Iulie - Alunelsialbinutza (Alinutza), Dr. Nayel - CFR2, BAIETEL - Mihai Bradut id="blue">

11 Iulie - Cornilia

14 Iulie - Marcelle, Dr. Rotaru, FETITAid="red">

15 Iulie - Solstrale25 (Jeni)

16 Iulie - Azumi, BAIETELid="blue">

17 Iulie - Cristalina, dr. Alexandru Anca, Spitalul Municipal, FETITA id="red">

18 Iulie - Piti, Spitalul Municipal - dr. Ina Moldovan, FETITAid="red">

18 Iulie - Anemona - Dr. Denisa Protopopescu, Sp. Municipal, FETITAid="red">

19 Iulie - Ssarah, dr. Ioan Parvu, Spitalul Elias Bucuresti, FETITAid="red">

20 Iulie - Denissa, BAIETELid="blue">

21 Iulie - Pibilica, BAIETELid="blue">

23 Iulie - Anas34, FETITA - Anne-Leaid="red">

24 Iulie - AncaMaria

24 Iulie - Melanie - dr. Tufan Aurelia, Spitalul Municipal, FETITA - Daria id="red">

24 Iulie - Super_Lia, BAIETELid="blue">

25 Iulie - Rain (Nicole), dr Badiu Alexandru, Spitalul Municipal, FETITA - Iulia Alexandra id="red">

25 Iulie - Adonia

25 Iulie - Alicegh, dr. Alexandru Anca, Spitalul Municipal, BAIETELid="blue">

25 Iulie - Leeloo2004, dr. Florina Mihalache, CFR2, BAIETEL id="blue">

26 Iulie - Liv29

26 Iulie - Gongutza, BAIETELid="blue">

26 Iulie - Corianai, FETITA - Alexisid="red">

26 Iulie - Roller025 (Dana M), dr. Badiu Alexandru, Municipal - Bucuresti, BAIETEL - Victor Mihai id="blue">

29 Iulie - Baby-boom

30 Iulie - Papadie, FETITAid="red">

?? Iulie - Hannah

?? Iulie - Vanessag

 

baieteiid="blue"> = 17

_________________ BAIETEIIid="blue"> ... CONDUC !

 

fetiteid="red">[fetita] = 12

 

 

MAMICUTE DE AUGUST id="size2">id="purple">

 

01 August - Miguelle

01 August - Dorsilia

01 August - Iubitoiu, Dr. Alexandru Florin Anca, Sp. Municipal, FETITAid="red">

03 August - Anka77, Dr.Virgil Ancar, Sf Pantelimon, BAIETELid="blue">

04 August - Bunny, SURPRIZA id="green">

04 August - Briseis, BAIETELid="blue">

04 August - Laura_Oprescu, BAIETELid="blue">

05 August - Anapharm, FETITAid="red">

05 August - Roxanaz, Dr. Aneta Tomescu, Judetean Cta, BAIETELid="blue">

06 August - Kamiska, Dr. Tarlea Virginia, Sp. Polizu, primul copil, FETITA id="red">

06 August - Marina, BAIETELid="blue">

07 August - Viermisor

08 August - Catuta, FETITA - Theodora id="red">

10 August - Oana_S

11 August - Mihaella,Dr. Nayel, CFR 2, FETITA Maria Denisaid="red">

12 August - Mog, BAIETEL id="blue">

13 August - M_monica, dr. Muresan

15 August - Anna-maria, Mat.Cuza-voda, Dr.Mihaela Grigore, a-2-a nastere, SURPRIZAid="green">

15-16 August - Cam

17 August - Carmenp

19 August - Alice2004, BAIETELid="blue">

19 August - Eli (Eliza)

19 August - Gogomi, dr. Ancar

20 August - Polux, FETITAid="red">

20 August - Catalina_1

21 August - Yasmine, BAIETEL id="blue">

21 August - Stefania_gela

24 August - Martac, Dr. Silvia Miciner, CFR 2

25 August - Iren, FETITAid="red">

25 August - Roberta04, Maternitatea "Cuza Voda" Iasi, Dr.Grigore

26 August - Laura2001

26 August - Sarag

26 August - Blue Angel, Dr. Florina Mihalache, CFR2, BAIETELid="blue">

29 August - Germina

29 August - Kim222, BAIETELid="blue">

29 August - Biluta28 (Mihaela), BAIETELid="blue">

29 August - Maaria, Dr. Magda PETRACHE, Sp. Polizu (probabil), BAIETEL - Lucaid="blue">

29 August - MichelleT, GEMENIid="orange">

30 August - Diana21, dr. Radoi, Municipal, FETITA id="red">

31 August/02 Septembrie - Doamna Bibi, dr. Grigoriu, Municipal, BAIETELid="blue">

?? August - Crisotexa, FETITA id="red">

 

baieteiid="blue"> = 13

___________________ BAIETEIIid="blue"> ... CONDUC!

 

fetiteid="red">[fetita] = 9

 

 

81 de MAMICIid="teal">

21 FETITE id="red">[fetita]si 30 BAIETEIid="blue">

2 SURPRIZEid="green">

2 GEMENIid="orange">

 

Toate modificarile sa le faceti pe aceasta listuta!

 

 

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Aaaaaaaaa...ieri imi dadea sotzu' beep si io cautam cu disperare pe net al cui o fi numaru' :-))) Ce prefix o fi ala:-)))

(ca la noi se mai intimpal sa te sune de la anmumite numere, sa dea beep, si cind ii resuni e un robot. si te costa de te rupe buan credinta).

Da' ieri erea numa sotzu. Meu.

 

"În afara de constiinta totul e bestialitate" (Camil Petrescu)

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Adica ce sa inteleg,ca daca salariul meu brut cu tot cu sporuri depaseste suma de 7.682.000 ce se intampla???? Cat iau bani in conmcediul de maternitate?? CuCIC m-am lamurit, ala e fix si toata lumea ia la fel, dar concediul nu inteleg pana la urma cum se calculeaza,ca daca se palfoneaza si asta la 7milioane si ceva am pus-o pe romaneste,muncesc degeaba.

Hai va rog,dati un exemplu clar sa intelegem.Daca teoretic ai salariul brut de 14 mil cat iei in concediu?????

 

Monique si bebe mic 22 sapt.,DNP 30 august 2004

http://community.webshots.com/user/monicaotelea

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Daca astea is manifestarile papadie (de la uitat perna si apa pana la notat pe un calendar de perete cumparat SPECIAL cand si ce pastile am luat!!!) atunci si io tot la 4 sunt...desi trebe sa recunosc ca io as fi zis mai degraba 3!

Io tz'am zis ca e cazul sa ne luam de mana...:)))

 

La servici oricum nu mai functionam in parametrii, dar m-am asteptat la asta asa ca am facut in asa fel incat sa nu am mare lucru de facut la inceputul anului...:)))

 

Sper sa-mi revin dupa nastere ca am de predat vreo doua proiecte la sfarsitul anului, cu noi asa functionam, chiar daca suntem in concediu granturile si proiectele tot trebuie predate...:)))

 

Apropo de notat pe calendar, se uita omu la el la un moment dat...era plin de diverse..."dar macar tii minte ce inseamna fiecare litera?! sau ai lista cu prescurtarile pusa undeva!?"...rushine! sa faca misto de mine in halul asta!

 

Monica [gravi] 28+ saptamani

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Ca sa ma fac de ras definitiv tre sa va spun ca atunci cand luam vitamine beam cite o gura de cola si cand venea ragu' era cu miros specific de medicament. Cu magneziul simplu e naspa ca n-are nici un gust:-) Deci nu ma mai pot testa cu cola. E grav doctore, mai scap?

 

"În afara de constiinta totul e bestialitate" (Camil Petrescu)

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.


×
×
  • Adaugă...