Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

Mamici Iulie-August 2004(55)


Recommended Posts

Majoritatea placentelor sunt posterioare,asta inseamna ca se afla in spate si nu jos.Plasarea anterioara sau posterioara nu influenteaza cu nimic nici pe bebe nici pe noi.

Plasarea jos/sus este data de gradul ei si anume (mi-a explicat si mie ca la prosti medicul de familie ca si eu eram in ceata cu atatea denumiri):gradul 0 si 1 este jos,gradul 2-3 este undeva in dreptul buricului (la varsta noastra cam asa ar trebui sa fie),iar mai mult de 3 este sus in dreptul stomacului.

Oricum diagnosticul de praevia nu se pune de pe acum asa ca linstiti-va.Placenta se mai poate ridica.Dar atat timp cat colul este inchis de obicei nu sunt probleme,tot ceea ce trebuie facut este odihna la pat.Placenta foarte jos influenteaza si la nastere si anume nu lasa colul sa se deschida.

 

 

Monique si bebe mic 22 sapt.,DNP 30 august 2004

28 ani, sagetator

http://community.webshots.com/user/monicaotelea

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 147
  • Creat
  • Ultimul răspuns

Butterfly, sanatate multa si ai grija de tine...

Roberta, vezi sa nu se supere grasunelul daca nu stai acasa si te duci la servici...:)...tare nevoiasi aia de la tine de acolo...:)

 

Lia, cum e uterul asa in cavitatea abdominala, posterioara inseamna inserata spre sira spinarii, spre spate, si anterioara spre burta, spre buric...:)

Sus si jos inseamna ...sus si jos...:)...posterior anterioara inseamna, de exemplu, pe o parte...:)

Placenta la mine zice ca e "inserata anterior dreapta sus"...

O avea logica ce spun io?! Ca mie asa mi se pare...hehehe

Asta cu gradul 0...e mai pe intelesul lor, unii doctori zic mediu, sus, jos, ca sa priceapa tot omu;...:)

 

Monica [gravi] 28+ saptamani

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Super Dana,sa-mi zici ce gasesti pe acolo.Eu sunt intr-o pana de bani ca meargeam si eu maine.Trebuie sa-mi fac si eu garderoba de primavara-vara,asa ca o sa dau o fuguta (cand fac rost de banuti) la tanti sa-mi iau ceva.

 

 

Monique si bebe mic 22 sapt.,DNP 30 august 2004

28 ani, sagetator

http://community.webshots.com/user/monicaotelea

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Dar eu, ce sa mai zic? Una bucata salopeta, aspect de urs in vacanta[:D]

Monica, ati mers marti la curs? Ce s-a prezentat? Poate vin si eu martea viitoare (cu salopeta, evident...) daca voi avea o zi buna. Sunt seara la ora 19.00, asa e? Unde se tin, in ambulator?

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Buna dimineata, grasilor!!! Asta asa, sa va necajesc putin!

Acum vin de la dr. de familie care mi-a spus ca e ok cu leucocitele mele care erau foarte crescute, iar cu fierul, sunt putin anemica, dar nu e grav.

Am vazut si eu niste hainute foarte dragute azi in oras si bineinteles ca n-am avut bani la mine sa-mi cumpar cate ceva.

 

 

Diana, 26 ani, gemeni/rac

 

Fetita Strumfita - 22 de saptamani in Burtica

DPN 30 august, Sp. Municipal

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Cunosc eu o tanti care aduce haine din afara la preturi foarte bune si mi-am luat cateva hainute de gravida de la ea foarte misto.I-am dat si Danei numarul ei de telefon si a sunat-o si i-a zis ca a bagat ceva hainute noi cu burti.Care vreti dati-mi PM si va dau telefonul.

Butterfly am fost marti la curs,incep la ora 17 si tin pana la 19.Tema a fost nasterea (expulzia) si va fi si data viitoare ca sunt multe aspecte.Asa ca daca vreti...marti la ora 17 la Municipal in cladirea Ambulatoriu...foarte misto,aspect occidental...folotii de piele...filme video...TV cu ecran mare...v-am tentat???va astept.E merg sigur (99% daca nu apare vreo urgenta).Ma oftic ca am ratat primul curs de tarvaliu (cu respiratii etc) dar se va repeta cursul si voi merge atunci (o sa o intreb pe moasa cand se repeta).Nu costa nimic.

 

 

 

Monique si bebe mic 22 sapt.,DNP 30 august 2004

28 ani, sagetator

http://community.webshots.com/user/monicaotelea

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Multumesc Monica si Monique, ati explicat pe intelesul creierasului meu.

Mai, nu stiu cum se fac dar de la o vreme mi se scurg banii printre degete ceva de mirare; acum ii am, acum nu-i am si uneori pe bune ca nu stiu pe ce se duc. Inainte eram campioana la economisit iar acum cheltui aproape tot salariul si nu stiu pe ce daca nu pe mancare, ca haine, cosmetice si incaltaminte nu mi-am luat decat tot ca pana acum, adica in limite rezonabile, o pereche de pantofi, un pantalon, niste creme...Trebuie sa contabilizez ce se intampla, ca nu-mi dau seama si ma tot intreb zi de zi

 

lia 26 sapt de la UM

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.


×
×
  • Adaugă...