Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

Mamici Iulie-August 2004(55)


Recommended Posts

Roberta, vezi ca este un articol mare despre administrarea de fluor in timpul sarcinii - cred ca scrie si despre medicamentul acela de care pomenesti tu - in primul numar al revistei academia mamicilor ! Din pacate nu am revista la mine, ca iti spuneam mai pe larg ce scrie pe acolo, poate mai pe dupaamiaza, daca nu te lamuresc fetele pina atunci ! Eu recunosc ca am sarit peste articolul cu pricina pentru ca am o stringere de inima cind vine vorba de descoperiri din acestea ... asa au spus si despre ginseng ca nu este periculos in timpul sarcinii si mai apoi chiar aici pe site am gasit un articol cum ca cercetatorii au gasit ca nu stiu ce efecte mai putin bune are ... Acum nu ca sint tottal impotriva si refractara la orice, dar bebitzul meu este mai important decit toti si toate si ma gindesc de x ori inainte sa fac ceva !

Alice

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 147
  • Creat
  • Ultimul răspuns

Mancai si acum viata pare mult mai frumoasa!...hehehe

 

Eu l-am intrebat special pe doctor ce si cum cu administrarea de fluor...Stiam ca e bine sa iau. El a zis ca o sa-mi dea numai in ultimele doua luni ca sa nu existe pericolul de casare a oaselor...(avem cate o discutie din asta inteligenta de cate ori ma duc pe la el...:)))

 

In fine, Zymafluor-ul face bine la dintii lui bebe, ia-l cu incredere...

 

Monica [gravi] 28+ saptamani

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Neata si de la mine.

Sunt tare nerabdatoare, caci si eu mai am azi si maine de venit la munca, dupa care... boierie / plictiseala. Sper sa fie numai primul caz.

Ieri am fost la doctor, ne-a masurat si ne-a zis ca suntem bine.

Bradut deja e in picaj. L-am intrebat daca mai da macar inca o tura pana la nastere, dar mi-a zis ca nu crede. Cu durerile oaselor dintre picioare mi-a zis ca sa nu ma sperii ca e normal, o sa ma tot doara, de acum incolo. Ce incurajare...

Din cate am citit eu, ieri mai mult v-am bagat in ceata, nu mai revin asupra subiectului, decat sa va spun ca era vorba de 5 salarii medii, baza plafonata, asa ca nu va faceti griji.

 

Alina+Bradut(30sapt)- DPN 14 iulie - Dr. Nayel -CFR2

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Monica, daca pe fete nu le-am plictisit si mai au intrebari va pot raspunde la intrebari despre salariu, ma gandeam totusi sa discutam pe mail. Trimite-mi un mail cu intrebarile tale (e valabil si pentru celelalte)si o sa va raspund, ca mai sunt available si azi si maine.

Andreea se pare ca nici azi nu are net, spre marea ei dezamagire, dar e bine, un pic nervoasa ca nu poate intra in contact cu voi.

 

Alina+Bradut(30sapt)- DPN 14 iulie - Dr. Nayel -CFR2

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Neata!

 

Uite ca se incalzeste vremea!!! Pana in weekend o sa fie cald bine.

 

Miha, merci mult pentru raspuns, cel putin acum sunt si eu informata sa nu ma invarteasca mister dr. cum vrea ca daca vede ca mai stiu si eu cate ceva poate nu mai sustine ineptii de-astea. Gluma sotului, cand i-am zis ca nu-mi poate vedea colul decat pe masa, cica "poate avea si el chef de-o cotrobaiala :)" Eh, ce sa zic ? Halal umor !

Oricum e bine sa stii cate ceva, desi medicilor le plac mai mult ignorantele, cele care nu pun intrebari, si se uita la ei ca la zei, cele ca mine nu le pica prea bine la stomacel. Treaba lor cum le pica, eu cred ca e buna comnunicarea. Doar nu sunt veterinari ce naiba, Doamne iarta-ma !

Nici eu nu m-am ingrasat decat 6 kg care nu se vad. Ieri 2 persoane au cascat ochii mari cand le-am zis cate saptamani am. Am intrat la idei. M-am dus acasa si m-am pus pe infulecat pana abia m-am mai putut ridica de la masa si tara pana in pat, unde m-am rugat sa nu ma apuce indigestia iar, ca tare mai doare stomacelul atunci. Am luat si vitamina doar doar s-o mai pune ceva si mai creste burtica. Inca nu sunt 100% sigura dar cred ca de data asta am scapat de indigestie.

By the way, mi-am luat smochine: efect garantat. In 3 ore de la consum.

Despre treaba cu fluorul nu stiu ce sa zic...cred ca e si genetica treaba, sau de la copil la copil, eu de ex. am avut probleme cu dintii de la 2 ani, nu se macinau,dar aveam carii; am mai avut o explozie de carii pe la 15 ani iar. Dupa care s-au mai potolit. Eu ma spal si ma spalam de 3 ori pe zi, dupa fiecare masa si tot am avut probleme. In schimb fratele meu e student si nu a vazut stomatologul inca...are o dantura super. Nu stiu de ce depinde mai exact.

Nici de vaccin nu stiu sa se faca vreunul in sarcina.

 

lia 26 sapt de la UM

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Lia, stai mama linistita si nu te mai forta sa mananci...Daca pana la sfarsitul sarcinii luam 10-12 kg,se considera "sarcina model".Asa ca nu te mai agita atat,poate faci altele...Poti sa tii si post negru, ca BB isi ia oricum tot ce-i trebuie.Atata doar ca nu tre' sa te simti tu salbita.

Pupi

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.


×
×
  • Adaugă...