Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

Mamici Iulie-August 2004(55)


Recommended Posts

In Academia mamicilor scrie despre fluor ca inca nu s-au studiat efectele negative pe termen lung, asa ca ... Se pare ca ajuta dintii, dar favorizeaza in timp aparitia artritei si osteoporozei. Asa scie in articolul resprectiv. Eu nu ma incumet sa-l iau desi mi l-a recomandat o prietena care e dentist si e si ea gravida. Nu vreau sa aflu peste zece ani ca puiul meu are nu stiu ce din cauza fluorului. Pe vremea lui maica-mea nu se dadea fluor iar eu am dinti sanatosi si frumosi.

Beti lapte, eu beau un litru pe zi, uneori chiar cu forta, dar beau! Spalati-va des pe dinti cu pasta care contine fluor si e suficient. In plus, daca incepeti acum sa luati pastilutele astea, trebuie sa i le dati si copilului pana dupa zece azi. Zilnic!!!! Cititi articolul, mi se pare ca asa scrie.

 

Fetita Strumfita - 22 de saptamani in Burtica

DPN 30 august, Sp. Municipal

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 147
  • Creat
  • Ultimul răspuns

Multumesc, Diana, pentru lamuriri, imi aminteam eu ca era ceva care nu mi-a placut !!! Cit despre lapte si produse lactate, aprob !!! Si nici mama mea nu a luat nici un fel de fluor cind era gravida si eu am niste dinti pe care mi-i invidiaza toti, doar acu, la 35 de ani am capatat niscaiva probleme, dar pina la virsta asta nu am fost la dentist decit pe vremea scolii generale, cind aveam cabinet si ne ducea regulat, ca asa se facea ! Si eu zic ca tine si de fiecare in parte, ca unul din fratii mei nu se incadreaza in tipar si sufera cu dintii ...

Alice

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Eu am vorbit cu prietena mea care e medic stomatolog si mi-a zis ca ea a prescris la multe gravide sa ia fluor dupa strea dentitiei lor,dar ca ea in sarcina nu aluat si ii va da bebitei fluor dupa 6 luni.Stiindu-mi dantura mi-a zis ca nu imi recomanda sa iau nici eu si tot asa sa-i dau copilului dupa nastere.Intr-adevar,administrarea odata inceputa trebuie continuata pana la varste tarzii (6 ani).Si ea mi-a zis ca subiectul este destul de controversat,ca exista opinii pro si contra,dar daca mama nu are probleme nici copilul nu va avea.Imi spunea ca in afara nu se mai prescrie de mult fluor gravidelor,dar acolo multe produse,inclusiv apa si painea au adaos de flour.

Ca urmare eu nu voi lua fluor,ci ii voi da copilului de la cca. 6 luni.

 

Monique si bebe mic 22 sapt.,DNP 30 august 2004

http://community.webshots.com/user/monicaotelea

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Diana, saru' mana, cred ca asta voiam de fapt sa aud, ce se intampla mai tarziu...Eu beau lapte, am ratie zilnica de 400 ml de iaurt, nu am probleme deosebite cu dantura, dar sotul meu are si nu as fi vrut sa-l mosteneasca. M-am linistit oricum cu Zymafluor-ul.

 

Roberta + BeBe scump din burtica - 22 saptamani

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Prietena mea mi-a mai zis o chestie ca nu se stie inca reactia dintre calciu din lapte si fluor,de aceea ii va administra copilului flour dupa varsta de 6 luni,cand o va trece si pe mancare solida.

Eu stiu ca lactatele nu au flour.

 

Monique si bebe mic 22 sapt.,DNP 30 august 2004

http://community.webshots.com/user/monicaotelea

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Pai nu au fluor, dar au calciu, iar smaltul dintelui se intareste de la calciu. Fluorul se da tot pentru asta, dinti sanatosi, bla, bla... Daca ai dinti sanatosi, crescuti cu calciu ca sa zic asa, nu mai ai nevoie de fluor. Si sa stii ca si la noi sunt alimente cu fluor. de ex. pe apele minerale e trecuta chiar si concentratia.

 

Fetita Strumfita - 22 de saptamani in Burtica

DPN 30 august, Sp. Municipal

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Da, si eu cred ca e mai sigur sa bem lapte si iaurt...la mine se uita cas cei din casa si cand iau vitamina aia prenatala, si sunt intrebata "iar iei prostii de-alea?" ... asa ca ma limitez la atat. Si mama mea a avut o dentitie buna pana pe la 30 de ani, dupa care si-a pierdut toti dintii pe rand, pana la 40, ea zice ca de la cele doua sarcini i se trage. Tata n-a nascut si tot nu mai are nici un dinte, deci nu stiu ce sa zic. Adevarul e ca ei nu au consumat lapte si iaurt deloc, doar branza. Asa ca ... Dumnezeu cu mila.

 

Da Alice, ai dreptate nu o sa mai bag ca sparta ca iar ma aleg cu o stomaceala si dup-aia chiar nu mai pot manca vreo cateva zile bune. Dar na, stii cum e...mintea noastra, mai ales acum, ieri mi-a zis o colega ca parca nu mai am burtica asa mare si tuguiata si de aia am intrat in idei.

 

lia 26 sapt de la UM

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Mare noroc am de voi, nu stiu ce m-as face, mai ales intr-o zi in care ma duc la control si imi tremura genunchii un pic de emotii.

SUNT FERICITA!!!! Hormonii aia urati si rai care ma "ajutau" sa am necazuri cu mentineresa sarcinii, au scazut de la 17.5 la 10.5, limita normala fiind de 12, deci e ok!!!

 

Roberta + BeBe scump din burtica - 22 saptamani

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Buna ziua, In sfarsit am reusit sa ajung la voi. Ieri nu a mers net-ul deloc iar azi abia acum a inceput sa dea semne de viata. Nu am apucat sa citesc ce ati scris, ma uit mai tarziua. Oricum, presupun ca toata lumea e bine sanatoasa, nu?

 

Andreea, 26 ani, DPN 4 iulie, dr Bogdan Marinescu

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

buna dimineatza si de la mine.

e adevarat ca am facut ochi prima, ca de obicei, dar azi nu am avut net pina la ora asta - si acum e cu gilme asa ca....asta e.

Alinule felicitari mama pentru Bradut, las' ca sta el bine si cu capul in jos....si felicitari ptr penultima zi de munci - si tie, Gabi, sunteti niste fericite!

gagici, nu vreau sa va mai bag o data in ceatza, dar puteti sa mincati kilograme de lapte/iaurt/brinza pe zi, daca organismul vostru nu asimileaza calciul continut in aceste produse.....tot aia e. este pur si simplu o chestie de fiziologie si metabolism, depinzind de la persoana la persoana. iar administrarea de fluor este inca ff controversata si nefondata in sarcina ci, dupa cum se spunea anterior, e mai bine sa fie facuta copilului, dupa stadiul de sugar. dar si aici exista idei pro si contra, ca la oric alta teorie relativ noua.

Cristinica pupici mama si tinem pumnii in continuare!!!!

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.


×
×
  • Adaugă...