Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

🎉 Alătură-te Comunității Noastre! 🎉

🔹 Membrii înregistrați beneficiază de:

  • ✨ Funcționalități suplimentare
  • 💬 Participare la discuții active
  • 🏆 Puncte pentru tombole lunare cu premii atractive
  • 🗣️ Oportunitatea de a-ți exprima opinia
  • 🤝 Ajutor reciproc între părinți
  • 🎁 Șansa de a câștiga premii

🚀 Ce te oprește?

Steriletul Mirena


Recommended Posts

  • Răspunsuri 7
  • Creat
  • Ultimul răspuns

Ok, se pare ca nimeni nu a auzit de el sau daca a auzit nu si l-a pus.Spuneti-mi ceva de steriletul normal, va rog frumos.Dupa nastere doctorita m-a intrebat pentru care din metodele de contraceptie optez.Pilule am luat cindva si nu mai vreau, prezervativul cade din start din discutie, calendarul nu e atat de eficient deci mi-a mai ramas steriletul, sau ma insel, mai exista vreo metoda eficienta si comoda??

Steriletul Mirena e cu descarcare hormonala la locul faptei si este pe 5 ani, m-am gindit eu ca am tot timpul pina atunci sa ma hotarasc asupra momentului cind sa vina fratioara lui bebita mea.Va multumesc pentru raspunsuri, mult de tot.[flo]

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Emilly draga,

Eu am acel timp de sterilet de un an si 5 luni, ma simnt foarte bine cu el, nu am avut nici o problema si l-am montat dupa 5 saptamani de la cezariana. Este foart ebun, daca intetntzionezi sa tzil pui si vrei mai mult einf despre el te pot ajuta. In mare, este to tdin silicon si dupa ce il ai perioadele d emusafiri sunt mia scurte si nu mai ai dureri (a mele erau de 5 -6 zile, in primu an 3 zile dupa un an zero, dureri inainte o gramada , dupa nici una).

Dac avrei scrie un PM si itzi mai zic, de efecte negative si pozitive si alte chesti despre el.

Gabbriela & Julian [bibe]

 

http://f2.pg.photos.yahoo.com/ph/gabbriela_h/my_photos

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Dupa 5 saptamani de la cezariana, zici, Gabriela? Pai eu l-am rugat pe ginecologul meu sa imi monteze si mie unul si mi-a spus ca dupa cezariana se poate pune sterilet la cel putin un an [xx(]. Sa fie oare dezinformat? Dar e un medic bun pentru Romania, respectiv Timisoara. Poate imi spui si mie pe PM avantaje si dezavantaje despre el, ca noi plecam in Ca peste o luna si daca mi-l montez, ar trebui sa o fac repede.

Mersi

 

http://community.webshots.com/user/carmen77102

 

Carmen si [copil] Matei Gabriel - 27.10.2003

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Eu folosesc de 2 luni, dar sunt nemultumita de ceva: de la prima menstruatie am intruna o sangerare, f putin, dar suficient cat sa ma deranjeze. Dr m-a vazut, totul e ok, si am fost sfatuita sa am rabdare.Cica efectele acestui sterilet sunt fff diverse. Marea majoritate au de obicei amenoree..dar la mine e invers. In rest, nu am dureri, nu-l simt ..pare ok..dar sangerarea astea ma deranjeaza.

 

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

carmen77 eu nu am vrut sa imi pun acel aparat, si doc a zis ca este foarte sigur, nu prezinta nici un risc, doar ca la montare o sa simnt o mica durere care va trece in maxim 20 min, si asha a fost. Nu shtiu de alte sterilete daca se monteaza mai repede sau mai tarziu dupa cezariana dar asta (Mirena) se poate monta, avantaje, este tot din silicon si numai daca ai alergi la silicon nu se indica.

Cateva inf despre aceasta inventzie: "Mirena ajuta la prevenirea sarcinilor, dar nu protejeaza tranzmiterea bolilor sexuale. Ce este Mirena? Este un sistem de eliberare a unui hormon plasat in uterul tau shi previne sarcinile pana la 5 ani sau mai mult. Este tot din silicon, nu ca cele vechi cu partzi metalice. Cum lucreaza Mirena? Poate sa poreasca eliberarea ovulelor din ovare, dar aceatsa nu este cea mai comuna metoda de a lucra a acetui aparat. Poate sa blocheze sperma sa nu fertilizeze ovulul. "It may make the lining of your uterus thin" (nu am shtiut sa traduc asta sa inteleaga cineva :(( ). Nu shtium care din metodele descrise mai sus este cea mai puna in prevenirea sarcini, dar mirena lucra cu toate 3 in acelashi timp sa poata preveni o sarcina. De ce nu ar trebui sa folosesc Mirena? Potzi fi gravida. Ai avut o serioasa problema a pelvisului, inflamare a pelvisului in urma cu 3 luni. Ai mai multzi parteneri sexuali. Ai avut sau ai cancer la sani. Probleme cu ficatul. Sangerari vaginale ne explicate. Eshti alerghica la silicon, poliester. Trebuie sa consultzi un doc daca esti diabetic, ai o boala a inimi, ai probleme cu sangele. Posibile lucruri negative despre Mirena. Imflamare a pelvisului, de obicei este o boala care se tranzmite sexual. Daca partenerul tau are sex cu altzi parteneri pot aparea dureri de pelvis, "ectopic pregnancy", sau chiar infertilitatea. Mirena daca nu este montata bine poate sa mearga in uter shi itzi trebuie operatzie sa poata fi scoasa sua poate sa itzi perforeze uterul. Crampe, ametzeli, pot aparea de la Mirena. 2 din 10 femei dupa un an de la folosirea aparatului Mirena nu mai au "musafiri". "Musafiri: revin dupa ce Mirena este inlaturata. Daca dupa instalarea aparatului nu ai nici un "musafir" in urmatoarele 6 saptamani trebuie sa vizitezi un doc. In primele 3 - 6 luni dupa instalarea aparatului potzi avea sangerari intre perioadele "musafirilor"... Cand ar trebui sa sun un doc? Ai dureri in timpul actului sexual, crezi ca eshti gravida, febra neasteptata...

Alte inf daca mai vrei scrie un PM shi itzi mai dau sau uit eun link cu tot, doar ca este in engleza http://www.womens-health.co.uk/mirena.htm

 

 

http://f2.pg.photos.yahoo.com/ph/gabbriela_h/my_photos

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.


×
×
  • Adaugă...