Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

🎉 Alătură-te Comunității Noastre! 🎉

🔹 Membrii înregistrați beneficiază de:

  • ✨ Funcționalități suplimentare
  • 💬 Participare la discuții active
  • 🏆 Puncte pentru tombole lunare cu premii atractive
  • 🗣️ Oportunitatea de a-ți exprima opinia
  • 🤝 Ajutor reciproc între părinți
  • 🎁 Șansa de a câștiga premii

🚀 Ce te oprește?

La France (9)


Recommended Posts

Iti multumesc, ralu! esti o scumpa ca te-ai gandit la mine sa imi raspunzi! Tu de ce nu vi pe "La France" sa vorbesti cu noi? Noi te asteptam mereu! Multumesc pentru urari, si tie o sarcina usoara in continuare! Te pup! oana si bb din burtica [copil] "Si maine mai este o zi..." http://community.webshots.com/user/oanacretu..."
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 147
  • Creat
  • Ultimul răspuns
Alina draga,apropo de ce spui,acum citeva zile la munca era pus radioul pe nu mai stiu ce canal!!La un moment dat era fondul muzical al celor de la O-Zone,iar animatorul incepe sa vorbeasca si zice" am aflat ca in romaneste se spune p..a la organul genital masculin si p...a la cel feminin"!!Toate spuse foarte clar si explicit!!!! Am ramas masca citeva secunde iar apoi m-a bufnit risul! Nu credeam ca o sa aud vreodata aceste cuvinte spuse in gura mare la radio,mai ales in Franta!! Oana iubita,eu nu am luat nici acid folic si nici alte vitamine in timpul sarcinii!Mi s-a prescris fier in ultimile doua luni pentru ca,spunea moasa,in timpul nasterii pierdem mult fier! Daca medicul considera ca esti sanatoasa si analizele sint bune,nu ai nevoie de altceva! Mihaela[flo] Pupici Corina si Anna nazdravana!![fetita]
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Buna fetelor. Oana, eu am o fetita de 8 luni, nascuta si conceputa aici in Franta. Cat timp am fost gravida, desi m-am dus la ginecolog in fiecare luna , in afara de analisele de sange si urina pe care mi le dadea sa le fac lunar ( fiindca nu eram si nu sunt nici acum probabil imunizata impotriva toxoplasmozei si fiindca avusesem multe cistite inainte de sarcina) nu am luat nimic altceva, nici o vitamina , nici un acid folic , nici un medicament ! La un moment dat, pe la sfarsitul sarcinii am avut prezenta de albumina in sange si atunci am facut mai multe analise dar in final se dovedise a fi o alarma falsa. Daca doctorul nu-ti spune nimic inseamna ca nu e nevoie. Daca vrei totusi vitamine pentru bebe ia-le cu incredere din mancare. Eu zic sa-l intrebi totusi pe doctorul tau daca e nevoie de ceva in plus sau nu in felul asta o sa te linistesti si tu ! [copil] Am cel mai frumos licurici din lume care imi lumineaza sufletul zi de zi
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Fetele, N-am somn si navighez pe net cautand ....o destinatie! Vrem sa plecam undeva (doar) 3 zile,acum in mai si inintial vroiam sa fie Elvetia, Spania, Italia sau...Paris, dar timpul e prea scurt! Asa ca astept idei de unde am putea merge cu masina! Ma gandeam Toulouse, Montpellier, Louberon... Va pup, Alina PS: Draga Micaela, ce frumos scrii! Se vede ca o faci cu sufletul...si reusesti sa ne transmiti si noua trairile tale si ale celor din jur. Iti multumesc si astept sa mai scrii! Ps: Corina, hai ca mi-a mai venit inima la loc, deci nu sunt singura care aude bazaconii :))
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Buna dimineata. Am gasit un site foarte fain cu multe informatii utile, asa ca îl împart cu voi: http://www.einformatii.ro/ Eu sunt bucuroasa ca am scapat de baby-sitting, dar totusi am fost sfatuita sa o denunt la CROUS, mai ales ca anuntul e înca valabil si poate se va mai pacali cineva. Samsara, scrii extraordinar de frumos!
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Eu am ramas inca la brinza. Mi-am amintit de niste francezi care ne povesteau in urma cu citiva ani cum au fost ei in Ro (au infiat acolo o fetita) si cineva le-a dat un calup de telemea sa il aduca cu ei in Fr. Era iulie, caldura, erau cu masina, doua zile de mers pina in Fr. La un moment dat spuneau ei "brinza a inceput sa se inverzeasca, arata ca un roquefort si era atit de buna !". Nu ne-am putut opri din ris la ideea ca saracii francezi mincasera brinza mucegaita, perimata, buna de arucat. Dar ei erau atit de fericiti si incintati de "roquefort-ul lor rom^nesc" ! If you want to win you have to learn to be a master of the game.
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Sybille, desi "a denunta" este un cuvant tare dur, eu cred ca in cazul tau, pentru binele acelei amarite de fetite, ar trebui sa o faci...Sa ma ierte Dumnezeu, dar iti dai seama ca fetita aia creste intr-un cosmar? Eu sunt convinsa ca daca mamica se va lasa ajutata, si va voi sa o faca, pana la urma va avea fetita la ea...Sau poate chiar de dragul fetitei isi va gasi puterea...Dar asa? Trec anii, si cine stie ce nenorociri se mai pot intampla acolo...Eu in locvul tau asa as face...Sau macar vorbeste cu ceva asistenta social pt. copii, de la primarie, si vezi ce zic ei...Doamne, ce groaznic...eu care ca nu as mai putea dormi linistita...Imi para insa bine pentru tine, ca ai scapat de acolo... Oana, scumpico, sfaturi de genul "schimba doctorul, e prost ca nu ti-a dat acid folic", eu nu le-as asculta decat cu (maximum) 1/2 de ureche [:D]...Si pe urma m-as gandi biine de tot! Sigur ca unul o sa iti zica de acid folic, al 2lea de iod, al 3lea de magneziu, samd... Ceeace este clar, este ca ai nevoie in orice caz de calciu, caci necesarul de calciu este marit in timpul sarcinn si al alaptarii, altfel bebita "se serveste" singur din dintii si oasele tale...Dar in ce forma, asta este altceva...Cel mai bine ar fi sa incerci sa mananci multe legume si fructe crude, salate, etc, si multe lactate. Si carne, dar cu masura...Daca ai o dieteticiana, este perfect. In rest, eu zic sa astepti pana la urmatoarea intalnire cu doctorul, si sa il intrebi ce crede el ca e bine sa mai iei, vitamine, etc... Ai grija, zic eu, sa nu "papi pentru 2", ca pe urma tare greu va fi sa scapi de kg luate...Mai bine papa lucruri de calitate, multe salate si de astea, lactate; plimba-te mult pe jos, incearca si fii cat mai relaxata, sa nu pui toate cele la suflet...eu sunt convinsa ca starea psihica este ENORM de importanta...incearca sa te destinzi, sa "ascultati" des muzica buna, sa te gandesti si sa povestesti cu bebita, asa _SUNT SIGURA- faci enorm de mult pentru ca totul sa fie bine! Si nu iti mai umple sufletul de frici de ce iti zice unul sau altul! De ce sa te stresezi degeaba? Uite cate mamici ti-au zis aici ca nu au luat acid folic! Asculta de doctorul tau, si intreaba-l de fiecare data cand e ceva. Uite si acum, nu crezi ca ai putea sa il suni, sa il intrebi, daca nu mai ai rabdare, sau ti-e teama sa astepti pana data viitoare? Din cate ai zis tu, e de treaba, sunt convinsa ca te va linisti! [pup][pup][pup]Mirunda "Copilului tau, atunci cand este mic, sa ii daruiesti radacini, atunci cand este mare, aripi".
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Multumesc, fetelor, m-ati linistit toate! Bineinteles ca am sunat-o si pe mama aseara sa o intreb si a zis la fel ca voi...Poate sunt eu prea copil, poate pentru ca este primul copil, poate, poate....Oricum, important este sa fiu linistita, sa nu ma mai gandesc intruna la multe lucruri, acum voi cobori in piata sa imi iau salata. Nu mananc pentru 2, Mirunda, caci dieteticiana mi-a dat regimul hypoenergetic pentru gravida, dar nu sa mananc pentru doi. Ma simt mai bine de cand mananc dupa acest regim chiar. Corina, si George al meu a auzit ce ai auzit tu la radio cu p...Si chiar sunase o romanca care le-a tradus ce inseamna in limba noastra! Dar nu ati vazut ca au parodiat melodia "Dragostea din tei" cu "P...P...e!"? E tot la radio, pe NRJ parca. Va pup! Plec in piata, ca se inchide! oana si bb din burtica [copil] "Si maine mai este o zi..." http://community.webshots.com/user/oanacretu..."
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.


×
×
  • Adaugă...