Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

La France (9)


Recommended Posts

Uffffff! Cu chiu cu vai am reusit sa-i fac ceva la afurisitul asta de ordinator, nu stiu ce are de vreo doua zile face fite, iar eu am super mare nevoie . Multumesc fetele pt. sfaturi. Deoacamdata stau pe loc, am renuntat la acea casa, desi era draguta, insa nu avea garaj, iar noua ne trebuie imperativ garaj. Se putea construi, dar nu avem chef sa ne inhamam la o astfel de munca. Sunt singura in cautari, sotul este la Paris si i-mi este cam greu sa ma hotarasc . Sper sa nu fie nevoie sa i-au o hotarare serioasa cat este el plecat, chiar daca vorbim la telefon. Usurel fetele cu prajiturile, eu vazand reteta nici nu ma incumet sa o fac cand vad cat unt are. Eu am oroare de grasimi, nu folosesc mai deloc la gatit, evit pe cat posibil! Va spuneam ca am inceput regimul cu supa de varza. Fetelor, daca vreti sa pierdeti 2-3 Kg puteti incerca. La mine si la sotul meu a mers. In sfarsit am reusit sa revenim la greutatea dinaintea sarcinii si desi am intrerupt cura, inca am mai slabit 1 kg, dar revin incet, incet la mancatul normal, nu ca as fii o mare mancacioasa. Sib. fugi maica si evita apoi orice contact cu ea, este posibil ca in viitorul apropiat sa vina sa-ti ceara bani imprumut sau sa-ti vanda ceva. Fate ca nici macar nu o cunosti. Despre denuntat, sufera fata acum...nu stiu apoi daca DDAS o plasaeza intr-o familie buna, dar ma gandesc sa nu cumva ca indivizii dubiosi care vin in casa acolo sa se lege si de fetita. As zice sa faci un denunt anonim... nu stiu, este tare delicata treaba. http://community.webshots.com/user/delphinoi
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 147
  • Creat
  • Ultimul răspuns
Cred ca acum termin suiectul asta acum. Nu m-am mai adus azi-dimineata pt ca la ora 3h30 mi-a trimis un faimos SMS ca nu stie daca lucreaza mâine si ca ma suna la ora 5h45 ca sa îmi zica daca da sau nu. Dupa ce ca n-am dormit toata noaptea, nu m-a sunat si m-am gândit ca mai bine nu ma duc. Probabil ca banii nu-i voi vedea niciodata si si-a cam batut joc de mine...asta e. Mergem mai departe. Va urez o zi frumoasa!
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Somn usor, Sibylle, si chiar sa nu iti para rau de acei bani, desi stiu ce inseamna pentru tine, ca studenta, dar poate daca renunti la ei, poate nici nu o sa mai auzi de ea! Mi s-a zvarlit pielea pe mine citind continuarea "povestii" acestei femei. Mi-e frica mie pentru tine! Te pup si ai grija de tine, Sib! oana si bb din burtica [copil] "Si maine mai este o zi..." http://community.webshots.com/user/oanacretu..."
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Fetelor, am fost ieri sa-mi reinnoiesc cartea de sejour, si vreau sa spun celor care sint casatorite cu cetateni francezi, ca atunci cind depuneti actele,pentru prima sau a doua carte de sejour, trebuie sa fie si sotul de fata, pentru ca trebuie sa completati amindoi o declaratie cum ca traim impreuna (attestation de communauté de vie), chestie care se completeaza de catre ambii soti in fata functionarului de la Prefectura (au ei formularul acolo). Cu bine, Elena
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Luminita, nu avem inca resursele necesare, dar proiectul tine inca! O sa il facem pana la sfarsitul lunii, sper! Altfel nu se poate! Deci, ramane valabil! Cand suntem pregatiti, va spunem noi! Am aflat de la cineva, doi romani, ca si noi, ca s-au dus la consulat la Marseille sa la dea acele renumite copii dupa certificatele de nastere, cutum si celibat, ca sa se casatoreasca si nu au vrut sa le dea, spunandu-le sa se casatoreasca in Romania, ca acolo e tare lor! Deci, cand o sa mergem, o sa fim "separat" si o sa cerem actele, ca si cum ne-am casatori cu francezi! Asta ca sa ni le dea! Ce parere aveti? Si prietenul nostru (care nu are inca acte) a facut o procura de prelungire a pasaportului in Romania, cererea facand-o la consulat si a fost acceptat! Asa ca o sa o facem si pe asta! oana si bb din burtica [copil] "Si maine mai este o zi..." http://community.webshots.com/user/oanacretu..."
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Am inteles, Oana, si ideea sa mergeti separat nu-i asa de rea! Uite, William chiar se ofera sa se "casatoreasca" cu tine, deci mergeti voi frumusel amandoi la consulat si el se da drept viitorul tau sot! [il] A zis c-ar face asta si pentru George, dar casatoriile intre homosexuali nu sunt inca acceptete in Franta! [:D] Poate-si gaseste si George o frantuzoaica buna de gura (eu nu pot, ca am acelasi nume ca William si bate la ochi! Sau sa spunem ca suntem frati???) M-am uitat pe certificatul meu de coutume si mai spre sfarsit scrie: in conformitate cu legile romane, cetificatul de celibat poate fi inlocuit cu o declaratie data in fata consulului, cum ca nu esti deja casatorita. De asta eu nu-mi aminteam nimic despre certificatul de celibat: dar acum imi amintesc ca am semnat o declaratie de acest fel la consulat! « C’est une grande folie que de vouloir être sage tout seul. » La Rochefoucauld
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Da, Luminita e o idee buna, sa vina William cu mine si George cu tine, ca nu intreaba numele voastre nimeni! Nici macar cu cine ne vom castori! Asta numai ca sa fie cineva langa noi la ghisee, sa vada ca nu suntem singuri! Sper sa iasa! Esti o scumpa!!!!!!!!!!!!![pup][pup] Si treaba cu certificatele de coutum asta este, declaratia legalizata de consulat cum ca nu suntem casatoriti! Dar oricum, la consulat totul se plateste, tu stii! Si cu varf si indesat! oana si bb din burtica [copil] "Si maine mai este o zi..." http://community.webshots.com/user/oanacretu..."
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Pentru William e ok, Oana, dar pe mine cred ca ma stie consulul de cand m-am certat cu el data trecuta! Si chiar daca incep eu sa turui pe frantuzeste, cu accentul meu se prinde ala ca e ceva necrat la mijloc! Si eu nu sunt nici buna de gura la o adica (trebuie sa ma calci pe coada rau de tot ca sa reactionez)... Mai vedem noi... Sa povestesc sa stie toata lumea ce mi s-a intamplat mie la consulat: merg eu prin februarie, ca omu', sa cer o hartie, omuletu' de la ghiseu mi-o face, mi-o da sa o semnez, si-mi mai da la semnat inca una cam la fel (eu credeam ca aia ramane in arhivele lor), dupa care vine cu doua chitante! Ca doar mi-a facut doua hartii! Ce daca eu cerusem doar una??? M-am enervat de n-am mai putut si la un moment dat ii zic: "ascultati, Domnul... Dar cine sunteti, de fapt?" Era consulul! « C’est une grande folie que de vouloir être sage tout seul. » La Rochefoucauld
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.


×
×
  • Adaugă...