Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

🎉 Alătură-te Comunității Noastre! 🎉

🔹 Membrii înregistrați beneficiază de:

  • ✨ Funcționalități suplimentare
  • 💬 Participare la discuții active
  • 🏆 Puncte pentru tombole lunare cu premii atractive
  • 🗣️ Oportunitatea de a-ți exprima opinia
  • 🤝 Ajutor reciproc între părinți
  • 🎁 Șansa de a câștiga premii

🚀 Ce te oprește?

La France (9)


Recommended Posts

Fetelor, am si eu o rugaminte mare la voi: fetele de pe "Mamici de ian-febr 2005" mi-au spus ca dr lor le-au dat sa ia acid folic, ca este important (ma refer la proapete gravidutze) si mie dr nu mi-a dat asa ceva. Si au zis fetele ca nu este normal, ca trebuia sa imi dea si sa imi schimb dr. Eu nu pot sa mi-l schimb, caci este dr care apartine de stat, gratuit pentru mine, si nu am ce sa fac. Dar ma gandeam sa ma duc la farmacie sa intreb daca trebuie sa iau obligatoriu. Si nu stiu cum se numeste in franceza! Dar, poate, totusi, Mirunda, Michaela, Otilia, Corina...fetele care ati nascut in Franta puteti sa ma lamuriti! Va rog, ca sunt disperata din cauza asta! Merci! oana si bb din burtica [copil] "Si maine mai este o zi..." http://community.webshots.com/user/oanacretu..."
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 147
  • Creat
  • Ultimul răspuns
Oh, cat de mult ezit eu pana sa spun ceva! Si cum mai framant cuvintele ca intr-un aluat de cozonac! Uneori cand sunt intr-un grup ma intreb cati spun cu adevarat tot ce ii atinge? Frica asta de ridicol, rutina de zi cu zi! E cam ca obiceiul frantuzesc : -"Ca va?" -"Ca va bien, et toi?" ... -Merci, ca va!" De curand am indraznit sa spun cuiva "nu mi se pare ca ai fi chiar bine!" la care mi s-a zambit si mi s-a spus -Nici NU sunt bine! -Atunci de ce nu spui (ca mine, fraiera de romanca) "ça va pas très bien". A stat putin pe ganduri, a dat din umeri si mi-a raspuns ca asa se obisnuieste . Adevarat sau nu, spui fraza de rutina. La fel si cu gandurile, poate daca le-am impartasii, chiar stangaci, ne-am cunoaste mai repede si mai bine unii pe ceilalti. Cu totii avem experiente care ne marcheaza, pe care am vrea sa le spunem dar ne e frica! Fiindca lumea de astazi e surda, fiecare e adancit in problemele personale. In ce ma priveste ezit mult mai mult cand scriu decat atunci cand vorbesc! Cand vorbesc citesc in ochii interlocutorului indiferenta sau interesul. Cand scriu ma las coplesita de teama de a nu fi ridicola, de a nu striga intr-o fantana in care sa aud doar ecoul. Asa ca Nadine, daca si tu,si eu, si altii dam voalul la o parte, poate ca am dezgropa mici comori. Si gandurile noastre nu ar deveni un fel de hieroglife! Ei, Mirunda, de ai stii tu cum tintesti cu arcul drept in inima ! Zi de zi privesc pe cei ce azi au o diploma, care s-au luptat sa o aiba din greu, care au convins nenumarate jurii ca sunt motivati in alegerea acestei meserii! Unii au trecut cu viclenie printre ochiurile plasei de pescuit "inimosii", altii s-au lasat inghititi de indiferenta, de comoditate, de oboseala, de ce sa nu spunem de egoism! Totul ascuns in spatele frazei "trebuie sa ne protejam, asa ca ne otelim inimile si facem pe durii". Dar sunt si din cei ce au ramas fideli lor insisi. Sincer nu cred ca ma voi schimba. Asta am inteles-o mai demult, cand mama se tot mira cum car eu cozonacul la scoala cu atata sarguinta, si de ce imi fac mereu un sandwich, doua in plus. Pentru ca ramaneam intotdeauna nemancata, dadeam in stanga si in dreapta si nu ma induram sa zic niciodata stop! De aceea luam mereu in plus, pt cei care nu aveau. Si odata m-am surprins a fi mai multumita cand dau, decat daca primesc. Mi-au trebuit ani sa inteleg ca e un fel de filozofie a vietii mele si ca trebuie sa ma slujesc de acest lucru ca de un dar. Am auzit vorbindu-se de nevoia de a se face iubit, m-am analizat profund dar nu este vorba de asa ceva. In orice caz, sunt constienta ca trebuie sa imi dozez nevoia de a darui, pentru a imi reincarca bateriile cum spui tu. Pentru a-mi pastra puterea! Mai ales ca viata ne invata ca sunt destui care profita fara rusine! De aceea am ajuns la concluzia ca nu trebuie sa ma risipesc, nici sa arunc margaritarele la porci (cum spune o vorba inteleapta)! Ci ca sunt nenumarati cei ce au nevoie de un ajutor neconditionat! Cei de la care nu poti astepta recunostinta, care se vor pierde in multimea unor chipuri prea putin cunoscute. Asa se face ca acel om caruia tu i-ai daruit sensibilitate, poezie si omenie sa-si aminteasca de cuvintele tale deosebite. O sa te poarte , sunt sigura, in suflet ca si cum te-ar cunoaste de o vesnicie!
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Oana scumpa, nu-ti face griji, nici mie nu mi-a dat acid folic aici si nu a fost mare bai, mi-a dat fer si si pe acela il luam din doua in doua zile caci ma constipa si mai tare. Cred ca aici nu se practica acidul folic. Stai linistita caci aici pe primul loc este sanatatea lui bb si nu te lasa ei asa fara sa te supravegheze cum trebuie. http://community.webshots.com/user/delphinoi
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Mai Onutza, mai! Nu crede ca tot ce e bun pt cineva, tot ce s-a prescris unei alte persoane, este valabil si in cazul tau! Dar mamicile si bunicile noastre, care nu au luat acid folic, nici nu s-au ferit sa manance anumite alimente pt ca ar contine vitamina A? Ele cum e au adus pe lume niste copii sanatosi ? E dretp ca societatea de astazi este mai informata, ca sanatatea e un capital care trebuie pastrat, dar nu trebuie sa exageram! Doctorul tau iti va spune ce sa faci in timp util, si daca e nevoie in cazul tau, dupa anumite analize! Pupicei si nu te stresa! Michaela
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Sti,delphin, vorbind cu fetele pe acel subiect, am vazut ca, desi am avut UM in aceeasi zi, lor dr le-a spus ca sunt in 5 saptamani, mie in 3. Dupa aceea am inteles ca dr nu a luat in considerare si cele 2 saptamani in care nu suntem fertile. Dar tot nu inteleg daca eu sunt in 5 sau in 3 saptamani. Apoi, lor le-au dat dr fier, vitamine, acid folic. Mie nu mi-a dat dr nimic. Mi-a dat generalistul calciu, si asta pentru ca dieteticiana i-a transmis ca nu mananc lactate, si ca ar fi bine sa imi faca o reteta cu calciu. Atat! Deci ce sa inteleg? Ca sunt eu nebuna, obsedata, ca dr e batut in cap, sau ca nu in toate tarile se procedeaza la fel? De fapt la toate in fetele in tarile in care sunt e la fel, in Frnata nu! Ma gandeam ca, poate din cauza ca nu am inca securitatea sociala, sa fie mai indiferent! ma agit pentru bebeul meu, caci daca ers pentru mine, nu ma agitam asa! merci! oana si bb din burtica [copil] "Si maine mai este o zi..." http://community.webshots.com/user/oanacretu..."
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Stai linistita Oana si nu-ti mai griji in plus. Si eu credeam la fel despre vitamine, etc. Daca dupa analizele de sange si urina constata dr ca ai carente (lipsuri) de anumite vitamine necesare tie si copilului, nu va intarzia sa-ti prescrie. Pe mine m-a sunat dr si mi-a spus ca am carenta de fier si sa trec sa iau reteta. Nu cred ca e cazul sa te impacientezi si sa ceri la farmacist ce probabil iti va recomanda chiar dr daca va fi cazul (sper sa nu fie si sa ai tot ce trebuie, inclusiv calciu). Si eu sunt in dubiu legat de calculul saptamanilor. La prima eco (preliminara, pt ca aveam o usoara scurgere de sange, datorata unui hematom pe uter)de acum o saptamana mi s-a spus ca am 10 sapt, dar se intelege si cu cele doua de infertilitate). Pt tine poti sa scazi de la UM doua saptamani sa vezi daca dr tau le-a scazut sau nu. Asa fac de obicei dr gyneco pt ati stabili o data probabila de concepere. Dar daca tu stii exact cand a fost asta, cred, ca il poti ajuta sugerandu-i-o. Cam atat, acum plec la nani Va pup pe toate Anca
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Cel mai bine, o sa astept pana pe 21 mai cand am programare pentru urmatoarele analize! Si daca imi spune ca nu am nevoie de nimic, OK, daca nu, o sa ma duc frumos la farmacie sa iau! Doctorul a scazut direct cele 2 saptamani, si ies, intr-adevar cam aceleasi saptamani. Merci dama mult! Sarcina usoara in continuare! oana si bb din burtica [copil] "Si maine mai este o zi..." http://community.webshots.com/user/oanacretu..."
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Buna Oana, buna fetelor! Mie doctorul aici mi-a dat de la inceput Tardyferon B9, care inseamna fier plus acid folic, asa ca s-ar putea si tie Oana, sa-ti dea la un moment dat asa ceva. Te pup si sarcina usoara! Multa sanatate! Ralu-mamica Ioanei (4 ani) si a Mariei din burtica (33+ saptamani)
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.


×
×
  • Adaugă...