Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

🎉 Alătură-te Comunității Noastre! 🎉

🔹 Membrii înregistrați beneficiază de:

  • ✨ Funcționalități suplimentare
  • 💬 Participare la discuții active
  • 🏆 Puncte pentru tombole lunare cu premii atractive
  • 🗣️ Oportunitatea de a-ți exprima opinia
  • 🤝 Ajutor reciproc între părinți
  • 🎁 Șansa de a câștiga premii

🚀 Ce te oprește?

metastaza osoasa


Recommended Posts

  • Răspunsuri 4
  • Creat
  • Ultimul răspuns
bunicului meu i s-a pus diagnosticul de cancer la prostata asta-vara, a fost operat, si-a revenit foarte bine dupa operatie, a inceput sa manance, sa prinda culoare in obraji si, in sfarsit, sa mai ia in greutate, dar de la Paste incoace a reaparut lipsa poftei de mancare, scaderea in greutate si paloarea. Acum doua saptamani s-a dus la controlul de 6 luni la Spitalul Militar Bucure;ti(acolo a fost operat), profesorul a spus ca e totul in regula cu prostata, dar a dispus efectuarea unei scintigrame osoase(sper ca m-am exprimart corect)care, inteleg ca ar arata o metastaza osoasa. Momentan, oncologul de la Rm. Valcea (acolo locuieste bunicul meu)nu prea este de acord cu diagnosticul de metastaza osoasa si a cerut niste analize suplimentare. As fi vrut sa stiu, in cazul in care se confirma diagnosticul, ce se mai poate face, daca se mai poate face ceva, unde si cui ar fi mai indicat sa ma adresez. multumesc, Mada
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Imi pare rau pt bunicul tau. Nu trebuie sa-ti pierzi curajul. Oricum, daca scintigrama a aratat metastaze, atunci e foarte probabil sa fie adevarat. In aceasta situatie, tratamentul este reprezentat de radioterapie, blocada androgenica completa(orhidectomie=castrare si tratament hormonal - antiandrogenic), preventia fracturilor si tratarea durerilor, daca are. Pe mine ma mira totusi urmatorul fapt : daca dupa 6 luni bunicul tau are metastaze osoase, inseamna ca a fost operat intr-un stadiu avansat (metastatic). Stii cumva daca s-au facut radiografii de vertebre, bazin, plamini, echo de ficat? Oricum, pt clarificarea diagnosticului, poate ar trebui sa faca o punctie osoasa. Eu te sfatuiesc sa mergi la IOB (Institutul Oncologic Bucuresti) si sa ceri parerea unui oncolog medical ( de ex. Dr. Georgescu - e singurul care imi vine acum in minte). El impreuna cu un radioterapeut vor stabili schema de tratament. Mai am 2 intrebari: 1. Ce varsta are bunicul tau? 2. Ce analiza a mai solicitat medicul din R Valcea? Inca o data imi pare rau si sper sa auzim numai de bine. Sanatate multa, Alex "Nu mi-e rusine ca sunt roman. Mi-e CIUDA!"
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

draga Alex, tocmai am vorbit cu mama care mi-a spus ca oncologul a hotarat sa il interneze maine dimineata - vrea sa ii faca niste transfuzii de sange pt. ca este f. palid. cateva dintre analize, nici mama nu le stia pe toate, sunt: hemoglobina, calciu, PSA.o parte dintre rezultate vor fi cunoscute maine. are 75 de ani si da, inainte de operatie i s-a facut si o ecografie care nu a aratat nimic anormal,plus fel si fel de analize, o scintigrafie osoasa de care profesorul a fost multumit atunci, dar a spus ca va trebui repetata peste 6 luni de la operatie. am gasit pe net supravietuitori ai " metastazei osoase" si atunci ma gandesc ca "se poate!", cu toate astea disper cand stiu ca e slabit, palid si nu mananca decat foarte putin - simptomele bine cunoscute ale cancerului... iti multumesc foarte mult, Alex![flo] Mada
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.


×
×
  • Adaugă...