Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

🎉 Alătură-te Comunității Noastre! 🎉

🔹 Membrii înregistrați beneficiază de:

  • ✨ Funcționalități suplimentare
  • 💬 Participare la discuții active
  • 🏆 Puncte pentru tombole lunare cu premii atractive
  • 🗣️ Oportunitatea de a-ți exprima opinia
  • 🤝 Ajutor reciproc între părinți
  • 🎁 Șansa de a câștiga premii

🚀 Ce te oprește?

Cum ati invatat o limba straina?


Recommended Posts

Eu limba engleza am inceput sa o invat la scoala din cl a-2-a,daci a fost o lectie timp de 11 ani la scoala,nimic greu!

Am facut incercari de spaniola in liceu impreuna cu o prietena...dar au ramas incercari!

Am invatat putina italiana,doar din convorbiri cu clienti,cind lucram la o firma in Roamania,inainte sa visez greceste!!!

 

Limba greaca e o alta poveste! E o limba asa de grea si de complexa,incit am crezut ca niciodata nu voi reusi! Asta pina am descoperit un program,mai bine zis o scoala,creata din resursele Uniunii Europene,gratuita,pentru toti rezidentii legali de pe teritoriul Greciei!

Am inceput sa invat greceste cu litea ALFA,a fost primul lucru predat la prima lectie!

Asa cum corect spunea Debby,o limba daca nu o scrii nu o poti invata! Asta era ideea si la scoala la care am fost!

Cum eram in prima zi la scoala si invatam alfabetul??? ,ceva de genul asta! Mi-au trebuit 3 luni sa am o baza a limbii greci,dupa 6 luni vorbeam aproape perfect!!! APROAPE! Inca sint departe de perfectie!

Si in plus,toata ziua aveam televizorul deschis,auzeam intr-una greceste!!! Si toti prietenii mei,cind au aflat ca am inceput sa invat greceste...mi-au taia limba engleza! Nimic in engleza,numai greaca,chiar si gresit...asa am invatat si acum vorbesc aproape fare accent strain,de multe ori nu ma inteleg ca sint de alta nationalitate!!!

Asa a fost la mine!

Acum gindesc mai mult in greceste,noroc cu voi,ca mai exersez limba romana!id="Comic Sans MS">

 

Theodoraid="red">,[copil] Alexandros,[copil] Yannis

Ai pensule,ai culori,deseneaza raiul si intra in el!

CRISTOS A INVIAT! HRISTOS ANESTI!id="red">

http://community.webshots.com/user/theodorapapid="Comic Sans MS">id="size2">

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 25
  • Creat
  • Ultimul răspuns
Nu am citit tot ce ati raspuns voi,m-am avintat la raspuns.Eu am facut in scoala rusa si franceza[bang]Adica pt rusa e valabila faza asta[bang][bang] Zic asta pt ca ii dau dreptate Eleneilove cind zice ca trebuie sa-ti placa.Engleza am invatat-o singura ,mult inainte sa pasesc pe alte taramuri.Cel mai bine practicam cu televizorul .Inainte cum nu era cablu ,de la filme furam.Apoi urmaream toate programele in engleza.Carti si dictionare aveam stiva,exercitii la fel,dar cel mai important este sa practici(sa vb)ceea ce inveti.Degeaba teoretic stii ,daca in practica ti-e rusine sa deschizi gura de frica sa nu faci o gafa.Am norocul ca nu imi este rusine. Japoneza am iubit-o de la bun inceput si visam sa pot purta o converstatie normala.Dupa doi ani visul mi-a devenit realitate,ba mai mult,vorbesc cu aceasi viteza ca si in romana(sunt tare repezita la vorba)Citeodata ma roaga japonezele sa vb mai incet[:-)))] Cea mai buna metoda pt mine este auzul(am urechi bune)Orice cuvint nou aud si nu il inteleg,nu il stiu,intreb ce inseamna.Fac omul sa-mi explice cu alte cuvinte sinonime pina pricep ce inseamna cuv.respectiv.Nu mi-e rusine sa vb,chiar daca gresesc cer interlocutorilor sa ma corecteze(asa invat corect)Pt.mine practica este baza.Cu cartea si creionul ma plictisesc repede pt ca nu ma pot auzi,nu pot auzi parerea cuiva daca sunt pe drumul buna sau pe alaturi. Fiecare zi este o ocazie unica sa invat un cuvint nou,o expresie noua,o regula gramaticala. Noua tinta acum este limba araba.[:D][:D] Sa vaz aici ce fac ,pt ca din start mi se pare grea.Trebuie sa prind gustul,sa o plac. http://community.webshots.com/user/nicoleamira
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Conversatie, conversatie, conversatie Fetelor, eu inca ma chinui cu limba engleza. Si asta pentru ca de felul meu sunt o perfectionista si vreau ca totul sa-mi iasa bine. Metodele mele de invatare a limbii engleze au fost si sunt: - putina baza in liceu; - luate cat mai multe carti de la biblioteca pentru construirea vocabularului, pentru inceput merg cartile pentru copii; - sedimentat gramatica; - televizorul si radioul (cum ati auzit un cuvant nou repetati-l de mai multe ori pentru a obtine pronuntia corecta, si in felul asta a se retine); - dictionarul englez-roman pentru inceput ca apoi sa fie inlocuit cu unul cu traducere tot in engleza; - conversatie. Sa va spun acum unde gresesc. Nu ma pot apropia de americani, mai bine zis sa-mi fac prieteni, pe motiv de limba. Ca fac greseli si ma fac de ras (de parca ei ar vorbi mai multe limbi). Mare prostie. Am facut foarte mult voluntariat tot pe principiul de a invata limba. A fost foarte bine. Asta a mers cel mai bine. Ma duceam la Crucea Rosie in fiecare zi a cate 4 ore. In fiecare zi faceam cate un pas inainte si ma simteam mai optimista. De cand a venit copilul, stau acasa si citesc cat ma lasa el si rar ma mai uit la TV. Cum a zis si Allya e bine sa gandesti in limba respectiva. Dar deja atunci cand incepi sa gandesti intr-o limba cu totul alta decat cea materna, inseamna ca stii limba foarte bine. Cu vorbitul cu mine insami, alta poveste. Eram cea mai grozava: accent pur american, tot ce vrei, parca si vocabularul mi-era mai bogat. Cand vorbeam cu altcineva, limba mi-era legata, iar vocabularul foarte saracacios (cuvintele care le invatasem, expresiile scrise repede pe o hartie in timp ce vedeam un film, nici alea nu-mi mai veneau in minte), accentul era din ala rusesc, a la Iliescu, totul mergea in asa fel incat sa ma simt descurajata. Erau zile cand vorbeau asa de bine si parca aveam sperante, alte zile cand ma miram cum de m-a inteles interlocutorul, DEZASTRU. Veneam acasa asa de amarata ca parca imi era si rusine sa-mi spun oful la ai mei. Deci din experienta mea spun ca e bine a se avea o baza, un vocabular cat de cat, putina gramatica (adica cate-un pic din toate) si apoi conversatia ca sa se poata sedimenta limba. La mine asta merge cel mai bine: conversatia. Am ajuns deja la stadiul cand ma multumesc ca inteleg un reportaj la TV sau radio, cand citesc o carte nu mai imi vine sa mai caut cuv. nestiut (dar il inteleg din context), adica cumva o lene, daca ma intelegeti. In schimb, cand vorbesc imi este mult mai usor sa inteleg limba si sa retin expresiile. Sa ne fie mai usor la toti sa invatam o limba, Ciuf
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Moniq, bag de seama ca esti in State. Cand am venit aici acum 14 ani, erau si cred ca mai sant clase de engleza pentru adulti, gratis, oferite special pentru emigranti. In California, majoritatea studentilor erau vietnamezi si mexicani...dar cel putin aveam cu cine conversa la acelas nivel ca mine. Cel mai mult m-au ajutat cursurile de engleza la college. Poti lua niste cursuri la state college, iar preturile sant destul de rezonabile. Ai cu cine conversa si o sa-ti ajute sa-ti dezvolti si vocabularul. Imprumuta carti de la biblioteca. Daca te duci in sectia de copii ai sa gasesti carti -level 1, 2, 3, etc. Ok, sant carti cu poze, dar or sa te ajute cu gramatica si sa citesti fara sa te uiti in dictionar. Sfatul meu e sa nu citesti cu dictionarul in mana, cel mai bine ar fi sa inveti ce inseamna cuvantul din contex. Cand dai de acelas cuvant de 2 - 3 ori si iti ramane in cap, atunci dute la dictionar si lamures-te. Americanii sant foarte rabdulii, asa ca incearca sa ai conversatii cu ei de cate ori ai ocazia. Nu te timora... Numai ca rar te corecteaza vreunul, din frica de a nu te jigni. De aceea un curs la college ar putea sa-ti fie de folos. Eu am invatat engleza uitandu-ma in fiecare zi la "I love Lucy" - era show-ul meu favorit, si prindeam expresii noi din el.
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.


×
×
  • Adaugă...