Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

🎉 Alătură-te Comunității Noastre! 🎉

🔹 Membrii înregistrați beneficiază de:

  • ✨ Funcționalități suplimentare
  • 💬 Participare la discuții active
  • 🏆 Puncte pentru tombole lunare cu premii atractive
  • 🗣️ Oportunitatea de a-ți exprima opinia
  • 🤝 Ajutor reciproc între părinți
  • 🎁 Șansa de a câștiga premii

🚀 Ce te oprește?

Viata in Germania (8)


Recommended Posts

Eu ieri am auzit pe Hr3 sau Hr4 nu mai stiu exact, un interviu cu O-zone. erau pe locul 10. Crainicul spunea ca melodia le-a fost furata de cei de la Haiducii, si mai zicea ca-i place mult de O-zone si ca sunt niste tipi cu f. mult bun simt. Apoi, a fost f. dragut, comentind melodin "Dragoste din tei". Zicea ca lumea altceva decat : Mai ahi", "Mai aho", Mai ahihi" nu intelege ca e in romaneste melodia:-)) dar.....suna tare bine si ei au cucerit Europa. Amica mea din Elvetia zicea ca si acolo sunt in top! dar si in franta si Italia! Ralu
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 151
  • Creat
  • Ultimul răspuns
quote:
Originally posted by peca
quote:
Peca,Mirunda si fetele care stiti...cum se desfasoara examenul?
alina din experienta proprie nu stiu cum este, eu inca nu ma grabesc sa imi fac cetatenia, iar sotul nu a avut nevoie de ex. fiindca a facut aici scoala. din auzite: cate guri atatea modalitati: 1. Seit wann bist du hier?/ si cica tipa a raspuns de cati ani e in germnaia, si el a spus ca nu, caci a intrebat aici, deci se referea la birou :([bang], si tipa zicea ca a facut asa 10 intrebari...la care normal la nici una nu a raspuns bine, fiindca au dublu raspuns si ... apoi i-a dat o dictare si sa citeasca dintr-o brosura ce o avea el pe masa....si a mai tinut-o pe acolo de povesti: ce face, cum ii place in De?, daca ii e dor de casa...... si gata, a luat ex. :) alta zicea ca pe ea a intrebat-o de politica...si a fost in plop :), si dictare, sa vada ca stie sa scrie, si apoi a pus-o sa citeasca.... da cica ea nu a avut intrebarile astea 10 surpriza. alta mi-a spus ca ea nu a avut parte de asa ceva, s-a dus si-a depus dosarul, si a sunat-o sa se duca sa isi ia garantia de incetatenire, altcineva imi spunea ca daca am aici facute cursuri de germana, la care mai am si harti doveditoare, nu trebuie sa imi fac griji caci nu ma mai pun sa fac examen toate pers. cu care am vorbit, au facut in acelasi oras, birou si culmea acelasi angajat cele 4 intalniri miraculoase deci eu....nu te pot lamuri,
Saru'mana peca [flo]! Eu am fost la o tanti simpaticuta,sper sa ma inteleg cu ea!In acelasi birou mai era o functionara...mama-mama,aroganta rau asa ca eu am avut putin noroc. Da,nu mi-a zis clar cum ma examineaza:cica fie sa-i citesc ziarul,fie vorbim liber despre cite in luna si in stele,fie ma mai pune sa dau un examen de limba.Si ultima alternativa nu-mi convine deloc,eu mai am o diploma de Daf din 2000 dar acum fiind 2004 cica nu am continuitate in studiul limbii [alcool].Examinarea contine si intrebari din brosura cu pricina care e greu de memorat pen'ca is numai legi,articole din lege privind drepturile cetatenilor germani,etc.Ei,sper sa treaca cu bine! Tre'sa-i dau mail zilele astea sa-mi faca programarea prin iulie,adica dupa concediul din Ro. Alina
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Buna si ma scuzati ca ma bag asa..[hopsieu] vreau sa pun o intrebare pt o prietena. Ea a fost maritata cu tip care are rezidenta permanenta in Germania. Au stat impreuna acolo un timp. Ea a ramas insarcinata, au plecat in Rom, sa se nasca bebe acolo. El fericit nevoie mare, nu mai stia ce sa faca. A facut bebe doua saptamani si...surpriza pentru toata lumea, fericitul tatic isi face bagajele si se duce. Au fost niste discutii, dar minore. Genul de discutii pe care poti sa le ai in fiecare zi si sa nu bagi de seama. Acum a ramas cu bebe, cu un proces de divort si fara pensie pt copil.[q] El e in Germ , nu-l intereseaza nici de ea, nici de bb.[bang] In Rom are tot felul de afacerici din care castiga multi bani, iar in Germania se presupune ca lucreaza si ca mai si castiga ceva. Nu a lasat nici un nr, nimic si refuza sa plateasca pensia pt copilas. Bb are 4 luni acum. A declarat ca nu are venituri si gata. Intrebarea este daca aveti idee cum poate sa faca ea sa ii ceara pensia alimentara raportata la veniturile lui din Germania. Atata timp cat aici a declarat ca nu are venituri , iar ea nu poate dovedi numic, asta ar fi singura solutie. Stie cineva unde trebuie sa mearga sau cam care e procedura? Ea nu are rezidenta. Nu ma intrebati de ce! Va multumesc , [pup] Alexandra
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Fetelor, am vazut la TV ca la Top of the Pops (parca e pe RTL2 sau RTL) vor fi invitati cei de la OZone, iar la concertul The Dome, faceau reclama (tot la TV) si un concurs, ca spectatorii sa aleaga cine dintre Haiducii sau Ozone sa vina la concert. Eu sunt mandra foc si sper sa nu ratez emisiunile ca habr nu am cand se difuzeaza (poate stie una dintre voi). Situatia pe care o descrii tu draga Alexandra (Super Mami) e delicata. Cea mai simpla solutie este ca prietena ta sa afle unde locuieste sotul ei in Germania ( www.dastelefonbuch.de = cartea de telefon) si sa mearga la un avocat sa ceara sfatul. Toate procedurile ptr. banii de intretinere a copilului si pentru ea se fac prin ambasada, respectiv prin proces, dar totul se calculeaza la nivelul de salarizare din Romania. Procedura este foarte complicata, daca tatal nu-si recunoaste copilul (alt proces, alta bataie de cap). Parerea mea este ca ea a gresit cand a plecat in Romania ca sa nasca. Inteleg ca nici tatal nu are cetatenia germana, doar rezidenta permanenta, dar asta nu schimba situatia, daca ar fi nascut aici, ar fia vut alta situatie. Daca prietena ta stie un dram de germana, ar putea sa caute pe interent situl de la Jugendamt (protectia copiilor si a tinerilor din Germania) si sa-i intrebe pe ei cum vad ei situatia asta. Parerea mea ca in primul rand sa nu se lase dusa de val si sa se duca de urgenta la avocat ca sa vada cum e procedura cea mai simpla. De proces oricum nu scapa, daca nu reuseste sa se inteleaga cu sotul ei asa. Prietena mea e si ea in divort si la inceput a crezut ca se va putea intelege cu fostul barbat, dar ala o tot intimida si ii baga frica in oase, asa ca s-a dus la avocat, a facut proces, si acum fostul barbat plateste de se usuca. Ii doresc mult curaj si nervi tari prietenei tale si sa nu se la se intimidata de nimeni. Primul lucru ce trebuie sa-l faca e sa afle unde sta sotul ei si sa se duca la un avocat,s au sa sune la ambasada germaniei din Bucuresti (sau sa le scrie o scrisoare, cu rugamintea sa-i raspunda tot in scris, ca sa aiba mai tarziu ceva in mana). Pupici Roxana si Lucia Valentina (26.05.02) [mamica]
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Super mami, parerea mea e ca in primul rand trebuie sa isi ia un avocat bun.Cum adica nu poate dovedi ca sotul ei are venituri in Ro? Daca veniturile sunt legale, se poate solicita printr-o adresa oficiala catre Administratia finaciara ca acolo ii apar veniturile.Asta daca e platitor de impozite. [hot] La fel se poate face si in Germania.Nu stiu exact care este procedura si cine este competent sa trimita o adresa catre Finanzamt, insa sunt convinsa ca se poate! Cu atat mai mult cu cat el are cetatenie romana si doar rezidenta in Germania. Credinta face totul posibil; dragostea face totul usor
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Va rog ajutati-ma si pe mine ca tare nu stiu ce sa fac[bang][bang] Ne-am facut si noi rezervare in Italia la mare la Ferienwohnung. Problema e ca e cam departe (800Km) si noi cum suntem incepatori in ale sofatului nu am vrea sa facem intr-o zi drumul. Prin urmare am vrea sa oprim undeva o noapte. Voi ce stiti despre moteluri, respectiv gasthofurile de pe la benzinarii, sunt sanse de gasit locuri sau mai bine facem online la un hotel normal? Da' online gasim pe cineva care sa ne dea numai o noapte (ca ne-am mai uitat noi da' am gasit pana acum min 3 nopti)? Va multumesc mult [pup] ariadna
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Asigurare pt ce? Sanatate, bunuri, masina....? Da amanunte ca tocmai am musafiri din Ro si ma apuc sa-i descos.[:D]
quote:
Originally posted by tinatache
stie cineva cam cat costa o asigurare pt 1 luna facuta in Romania? Cristina
Credinta face totul posibil; dragostea face totul usor
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

quote:
Originally posted by ariadna
Va rog ajutati-ma si pe mine ca tare nu stiu ce sa fac[bang][bang] Ne-am facut si noi rezervare in Italia la mare la Ferienwohnung. Problema e ca e cam departe (800Km) si noi cum suntem incepatori in ale sofatului nu am vrea sa facem intr-o zi drumul. Prin urmare am vrea sa oprim undeva o noapte. Voi ce stiti despre moteluri, respectiv gasthofurile de pe la benzinarii, sunt sanse de gasit locuri sau mai bine facem online la un hotel normal? Da' online gasim pe cineva care sa ne dea numai o noapte (ca ne-am mai uitat noi da' am gasit pana acum min 3 nopti)? Va multumesc mult [pup] ariadna
ariadna, 800 km nu sunt chiar asa multi, daca plecati la 6-7 dimineata si va schimbati intre voi la condus, e imposibil ca pana la ora 17 seara sa nu ajungeti la destinatie. Cat despre hotelurile de la benzinarii, eu nu tin minte sa fi vazut asa ceva in Italia decat foarte rar, de obicei sunt numai benzinarii "simple". Dar puteti intra intr-un orasel mic care va iese in cale in cazul in care vreti totusi sa faceti drumul in 2 zile, cazarea nu e mai scumpa de 60-70 euro cu tot cu mic dejun, ba s-ar putea sa gasiti mult mai ieftina. Autostrada o sa va "rupa" in schimb de bani.
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.


×
×
  • Adaugă...