Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

🎉 Alătură-te Comunității Noastre! 🎉

🔹 Membrii înregistrați beneficiază de:

  • ✨ Funcționalități suplimentare
  • 💬 Participare la discuții active
  • 🏆 Puncte pentru tombole lunare cu premii atractive
  • 🗣️ Oportunitatea de a-ți exprima opinia
  • 🤝 Ajutor reciproc între părinți
  • 🎁 Șansa de a câștiga premii

🚀 Ce te oprește?

Viata in Germania (8)


Recommended Posts

  • Răspunsuri 151
  • Creat
  • Ultimul răspuns
Buna Fetelor! O intrebare ptr. cele cu experienta ... mai bine spus cu copii mici :) Cand este bine sa fie copilul inscris la o gradinita ... mai ales cand vrei sa-ti alegi tu gradinita, ca sa fie una buna si cu program prelungit. Al meu are de abia 2 saptamani, dar am auzit povesti ingrozitoare despre "locuri putine sau deloc", etc. si as vrea sa fiu sigura. Zic de acum "saru'mana" si astept sfaturi multe! :) Va pup! Irinusha & [copil] Cris (03.05.04)
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Hei, cine vine pe la noi? Sa-ti traiasca bebelu, Irinusha draga, sa fie sanatos si voinic. La gradi poti sa stai linistita, cam pe la 2 ani il poti inscrie. In Muenchen e bataie mare pe locuri dar mai devreme nu inscrie cam nimeni. la cresa daca ai sa ai nevoie, atunci tb sa-l inscrii de pe acuma, dureaza cam 1 an pana primesti loc. Dar la cat e de scumpa numai daca vreis a te intorci la servici se merita, altfel... nu prea. Si, oricat de putine locuri ar fi la gradinita, ei sunt obligati sa-l ia cand implineste 3 ani. Te pup si mai povesteste de micut. Ariadna, pe marginea autostrazii sunt o gramada de moteluri unde poti innopta. Dar si eu va recomand sa plecati dis-de-dimineata si, mai ales ca suntei 2 soferi, ajungeti fara problema pana seara la destinatie, cu tot cu pauzele de rigoare. Sa aveti bani cash la voi pt autostrada, la italieni e "rupere". Tin minte ca numai pt nu stiu ce tunel am platit vreo 15 euro. A adevarat ca avea nu stiu cati km dar tot s-a terminat la un moment dat si la iesire ne astepta alta bariera de luat bani. Cristina
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

hallo, hallo, mai voi scrieti aici de numa'...aveti timp, nu? si va lasa boborul in pace, nu? ei, uite apuc si eu cit sa pun intrebari: tot despre mersul in iatlia; am sapat pina ma gasit un camping, de fapt tre sa alegem intre doua, undeva prin fata venetiei, sper sa fie ok,; acum intrebarile: ce drum e fain sa alegem asa venind dinspre frankfurt sa zicem, pe la boden see, prin austria, prin levetia? hai pbitte dati-ne idei... apoi intrebari despre cazatul la ferme, ceva agroturissmo, m-am uitat p site-urile iatliene si iar m-am ametit; vrem sa haladuim o saptamina prin iatlia, cu plodutzelel dupa noi, si ma gindeam sa ne facem sediul undeva prin mijlocul italiei, pe al nodr de roma, potae si sa ne invirtim in diferite directii, ca nu am chef sa alerg contracronometru sau sa nu stiu unde dorm noaptea; am mai patiti-o prin austria si n-a fost prea usor... aaa, despre gardi, am mai zis mai demult ce stiu eu: cel putin aici in nord rhein westfalia si in zona frankfurt nu conteaza vechimea inscrierii; te poti inscrie de la nastere dar copiii sint primiti de la 3 ani, si importanta e data nasterii; trebuie sa stii insa cam cind se face inscrierea, prin primavara, si atunci sa fii deja inscris/ preinscris si sa astepti sa te cheme; conteaza deci data nasterii, daca mami lucreaza si taxa e in functie de salariu , dar difera de la land la land, sau chiar de la primarie la primarie, de fapt..te poti inscrie la cite gradi vrei, noi am fost la 5 sau 6 nici nu mai stiu, nu fac toate gradile deodata inscrieriel finakle, dar te poti razgindi daca ai o oferta mai buna...adica de la ogradi mai faina pe care deja ai ales-o; v-am ametit, va pup, fug iris
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

quote:
Originally posted by Irinusha
Buna Fetelor! O intrebare ptr. cele cu experienta ... mai bine spus cu copii mici :) Cand este bine sa fie copilul inscris la o gradinita ... mai ales cand vrei sa-ti alegi tu gradinita, ca sa fie una buna si cu program prelungit. Al meu are de abia 2 saptamani, dar am auzit povesti ingrozitoare despre "locuri putine sau deloc", etc. si as vrea sa fiu sigura. Zic de acum "saru'mana" si astept sfaturi multe! :) Va pup!Irinusha & [copil] Cris (03.05.04)
Irinusha,sa-ti traiasca baietelul,sa fie sanatos si norocos![flo] Si eu zic ca fetele,mai ai suficient timp sa-l inscri la gradinita. Eu am vrut sa o inscriu pe fetita mea in martie(are 2ani si o luna)si mi-au zis ca abia la toamna ca oricum ei ii primesc in functie de virsta.Mi-au zis ca o pot lua si cu citeva saptamini inainte de a implini 3 ani daca mama dovedeste ca incepe serviciul. A!Stiu ca atunci cind merg la gradi tre'sa fie "scapati"de scutec si sa manince singuri. Daca vrei sa-l duci la cresa e bine sa-l inscri chiar acum.Am vorbit cu o mamica care lucreaza si nu i-au primit copilul la cresa desi il anuntase la nastere,cica era deja plin si trebuia sa-l inscrie inca din primele luni de sarcina [cool]. Alina
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Cristina, saru'mana! Si tie! Ce sa va spun de micutul Cris? E un mancacios cumintel ... plange - geva de genul "Mäh-mäh" ... deci stie deja sa spuna Mama ;) - doar cand ii e foame si cand are crampute. Foame are mai tot timpul, de aceea ii spunem si Fomila ... cu cramputele stam binisor ... ptiu, ptiu sa nu-l laud prea devreme ... dar ne mai doare si pe noi burtica din cand in cand. Na, ca pe toti bb-lusii cred. Moasa e multumita de cum se dezvolta si eu ma umflu de fiecare data in pene :) Cristina, scuza-ma ca nu ti-am raspuns la mail, dar acum stau mai prost cu timpul ... si cand doarme stau si-l admir :) Crede-ma si pe mine, sunt inca la primele saptamani :) Dar promit sa reluam corespondenta ... Juramant de indian ;) Fetelor, mii de multumiri. Cand ajung acasa ma informez si eu sa vad ce si cum ... sunt curioasa cum e. Mai ales ca nici macar nu stiu unde-i o gradinita. Parca sunt cu pluta.... ei parca! ;) Va pupic! Irinusha & [copil] Cris (03.05.04)
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

buna fetele,sper ca nu va deranjeaza ca mai trag si eu cu ochiul pe la voi:) iriseu am fost in februarie la venetia si am stat la camping fusina,e un camping mare si au tot felul de oferte pt.toate buzunarele.exista si o cursa de vaporas intre camping si venetia si e usor de ajuns acolo (la camping fusina)trecand prin austria.daca ai intrebari trimite mi un pm.distractie placuta in orice caz! va pup, carolada
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

quote:
Originally posted by carolada
buna fetele,sper ca nu va deranjeaza ca mai trag si eu cu ochiul pe la voi:) iriseu am fost in februarie la venetia si am stat la camping fusina,e un camping mare si au tot felul de oferte pt.toate buzunarele.exista si o cursa de vaporas intre camping si venetia si e usor de ajuns acolo (la camping fusina)trecand prin austria.daca ai intrebari trimite mi un pm.distractie placuta in orice caz! va pup, carolada
daca ai cumva o adresa pe net da-ne-o si noua, te rog, nu se stie pe unde ne poarta... rotile:) Irinusha, te iert cu o singura conditie: sa ne arati si noua minunea mica [pup] pe viu, ca in poze l-am vazut, manca-l-ar mama de grasunel! Cristina
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

tinapoti sa te uiti la: www.campingfusina.com pe: www.magiceuropeclub.com gasiti adrese de camping din mai multe tari ale europei.si facand parte din acest club( magic europe )aveti 10%discount la urmatorul camping.cine trece prin salzburg vreodata si are nevoie de informatii,poate sa mi dea un pm . helbieu am vazut eurovision ul dar nu stiu exact pe ce loc a terminat sanda ladosi,ceva intre locul 15-20. [dual] carolada
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.


×
×
  • Adaugă...