Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

🎉 Alătură-te Comunității Noastre! 🎉

🔹 Membrii înregistrați beneficiază de:

  • ✨ Funcționalități suplimentare
  • 💬 Participare la discuții active
  • 🏆 Puncte pentru tombole lunare cu premii atractive
  • 🗣️ Oportunitatea de a-ți exprima opinia
  • 🤝 Ajutor reciproc între părinți
  • 🎁 Șansa de a câștiga premii

🚀 Ce te oprește?

Viata in Germania (8)


Recommended Posts

Mai Papadie, Nu le am eu in ale asta cu contactele de inchirieri,dar uite incerc si eu sa ma luminez,sa imi aflu drepturile.(tocmai citeam pe www.berlinermorgenpost.de sau pe immobilienscout24.de despre drepturile chiriasului.) Cum sa nu ai copie de contract?e obligatoriu sa ai.La noi Kündigungsfrist a fost de 3 luni si cam asa este in general.Vezi ca pe paginile astea scrie si despre faza cu mucegaiul,ce sa faci in acest caz.Multa bafta. Bianca
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 151
  • Creat
  • Ultimul răspuns
NU am copie dupa contract. A promis gazda ca trimite si n-a mai facut-o. Cu mucegaiul am chemat-o, a vazut, a doua zi au venit muncitorii, au pus schelele si in stadiul asta a ramas treaba. Acu ce ma enerveaza mai tare e ca nu pot dormi in acea camera. Doi la mina: noi am venit aici din America si am cerut initial contract pe 6 luni sa vedem daca e OK si gazda a zis ca daca o sa fie OK de ambele parti ne mai scade din chirie (590 warm, 2 camere, fara balcon, numai dush...si ultimul etaj- cald vara, frig iarna). Ne-a facut un contract permanent dupa alea 6 luni fara sa ne mai scada chiria (fiica ei mentionand in treacat ca e ieftin ca avem priveliste misto). In fine..acu fiul ei vrea sa platim separat energia...Nu-mi place sa ma fataie asa delok. I-am scris de aproape 2 sapt email ca vrem copie dupa contract si n-a mai raspuns de atunci. "În afara de constiinta totul e bestialitate" (Camil Petrescu)
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

quote:
Originally posted by papadie
NU am copie dupa contract. A promis gazda ca trimite si n-a mai facut-o. Cu mucegaiul am chemat-o, a vazut, a doua zi au venit muncitorii, au pus schelele si in stadiul asta a ramas treaba. Acu ce ma enerveaza mai tare e ca nu pot dormi in acea camera. Doi la mina: noi am venit aici din America si am cerut initial contract pe 6 luni sa vedem daca e OK si gazda a zis ca daca o sa fie OK de ambele parti ne mai scade din chirie (590 warm, 2 camere, fara balcon, numai dush...si ultimul etaj- cald vara, frig iarna). Ne-a facut un contract permanent dupa alea 6 luni fara sa ne mai scada chiria (fiica ei mentionand in treacat ca e ieftin ca avem priveliste misto). In fine..acu fiul ei vrea sa platim separat energia...Nu-mi place sa ma fataie asa delok. I-am scris de aproape 2 sapt email ca vrem copie dupa contract si n-a mai raspuns de atunci. "În afara de constiinta totul e bestialitate" (Camil Petrescu)
Päpädioara, Inscrieti-va voi la Mieterverein si va invata aia ce sa faceti. Si noi am avut probleme gramada cu inundatie in baie,termopane vechi si neetanse si zecile noastre scrisori/telefoane nu i-a impresionat prea mult...dar dupa ce-am discutat cu astia,ne-au invatat ce si cum,schnel-schnel am redus chiria si in 3 luni(dura mai putin dar stii tu ca,constructorii nu lucreaza iarna din motive de ger) am avut pereti si geamuri noi:)) Pupi, Alina
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

aha credeam castem noi nebuni cind sustinem ca de cind pusera termopane e un curent in casa de te zboara:-)) unde zici sa ne inscriem?? cine is oamenii aia de bine? :-))) noi stem naivi rau in materie de legislatie dar acu ne-am convins care e treaba cu corectitudinea pe aici. "În afara de constiinta totul e bestialitate" (Camil Petrescu)
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

quote:
Originally posted by papadie
aha credeam castem noi nebuni cind sustinem ca de cind pusera termopane e un curent in casa de te zboara:-)) unde zici sa ne inscriem?? cine is oamenii aia de bine? :-))) noi stem naivi rau in materie de legislatie dar acu ne-am convins care e treaba cu corectitudinea pe aici. "În afara de constiinta totul e bestialitate" (Camil Petrescu)
Päpä, Asta-i e protectia chiriasilor.Va inscrieti,costa vreo 50-60 euro/an dar e fain ca orice problema ai,faci termin la ei si te invata in functie de situatie ce e legal sa faci:))Daca ii cazu'de redus chiria(cit,cum...),daca-i cazu'de proces,tot-tot adicatelea:)) Ei lasa,nu te invinovati dejeaba doar nu crezi ca noi am jtiut si sotu'meu,doctoru'-fizicianu' e neamt...m-a invatat o sirboaica de chestia asta ca tot m-am plins eu ca ma omoara cu zile propretarii si neamul lor:) Alina
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

He, he....s-a cam dus corectitudinea de pe meleagurile germane. [recevere]......de cand a inceput Germania sa se umple de ausländeri.Ce,credeati ca nemtii nu se adapteaza? [:D] Credinta face totul posibil; dragostea face totul usor
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Da,s-a cam dus corectitudinea si p-aici dar cica meseriasii au fost din vecie cam"dumme Leute"...m-am convins si pe pielea mea si in Ro cit si aici,dar socrul meu care si-a construit casa acum 30 de ani mi-a zis ca i-au scos peri albi. Mai nasol ca mie imi venea sa ma cert cu toti dar noroc ca ma tempera sotul,el un diplomat si un corect pina in maduva oaselor:)) Alina
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Chiriasi, chirii, probleme de toate felurile. Chiar daca stau si eu in chirie eu nu am avut niciodata probleme de genul asta. Pana acum ne-am inteles perfect cu toti proprietarii si asta pentru ca i-am vazut la fata doar cand am semnat contractul de inchiriere si cand am predat cheia locuintei cand am plecat (frumoasa relatie, nu?!?!). Despre cautatul chiriasilor care sa se mute dupa ce pleci tu, daca nu ai clauza in contractul de inchiriere ca ar trebui tu sa cauti, atunci proprietarii fac lucrul asta. In cele mai dese cazuri, insa cauta chiriasii actuali. Explicatia e cam complicata, dar incerc sa o scriu. Sa zicem ca eu vreau sa ma mut si atunci cand plec sunt obligata sa renovez apartqmentul/casa (tapete, zugravit, podele-covoare curate). Daca ma apuc singura sa caut chiriasii urmatori, atunci pot sa ma inteleg cu ei sa faca ei, sau sa impartim costurile si atunci am scapat de o munca sau de niste cheltuieli. Daca proprietarii cauta singuri chiriasi, ei iti pot imputa tie costurile de curatire a locuintei dupa plecarea ta. Toate lucrurile astea depind de ce scrie in contractul de inchiriere. Daca contractul initial a fost facut pe sase luni si dupa aceea proprietarii au facut unul nou pe termen nelimitat dar tu nu l-ai semnat si nu ai o copie, atunci se poate intampla ca, contractul sa nu fie valabil (asta daca se ajunge la judecata). Proprietarii au obligatia sa completeze contractul in doua exemplare si sa fie semnate de ambele parti. Nu stiu ce numar are legea respectiva, dar pot afla daca e cineva interesat. Cat despre macleri, sa ma ierte D-zeu, dar eu nu dau doi bani pe ei. Noi ne-am cautat singuri locuintele cu ajutorul colegilor de servici si a prietenilor. Bafta la toata lumea Roxana si Lucia Valentina (26.05.02) [mamica]
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Buna fetelor Apropo de proprietari, noi am avut noroc.Asta e a 2-a locuinta si ca si la prima proprietarii sunt super de treaba.Iar relatia cu ei se reduce la minim un tel la 2 saptamani[:D].Doamna suna sa vada ce mai fac si sa facem conversatie ca sa invat repede si bine germana.De venit vin rar de tot, stau cam la 100 km de Krefeld dar sunt tare dragutei.Noi am avut bucataria gata mobilata, s-a stricat frigiderul si au fost sa caute altul.Si tot suna din magazine sa imi explice cum arata frigiderul, ce culoare ca sa nu ia ceva ce nu mi-ar place..de parca ar fi fost al meu. Acum ne-au trimis calculele la cheltuielile pe anul trecut si cecul ca au ei sa ne dea niste bani. Acum sa va povestesc de interviul meu.Ce sa va spun, sunt super dezamagita. Nu pot spune foarte obiectiv cum m-am descurcat eu, desi sunt multumita, dar tipul respectiv a fost sub orice critica. Cand am vazut ca e barbat am zic wow ce fain, inseamna ca trecem pe treburi tehnice si nu bla bla de resurse umane.da de unde.Am dat din gura de mi s-a acrit si tipul numai atent nu a fost.Dupa ce i-am povestit ce si cum am studiat si cand am venit in germania m-a felicitat ca ce bine vorbesc germana dupa 2 luni ???!!!!.I-am mai spus odata ca sunt venita de un an si de un an invat si s-a uitat asa bulversat la mine, inca o data in CV..a balmajit ceva gen ja ja[bang][bang]..parca era beat.Si multe alte faze, de unde am ajuns la concluzia ca nu s-a uitat deloc pe cv si pe anlage-uri.Sincer habar nu am de ce m-a chemat.Cica o sa ma sune. Dar daca nu o face nu o sa-mi para tare rau. Asa ca prima mea experienta nu a fost tocmai ce am asteptat.Asta e, mai incercam. Pupici la toata lumea si va multumesc mult ptr sfaturi.
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Monica, am mai auzit de interviuri ciudate, la fel cum a fost si al tau.Cauta in continuare, mergi si la alte interviuri....numai asa poti sa reusesti.Daca stai acasa ca sa nu ai parte de asemenea interviuri nici job nu ai cum sa gasesti.
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.


×
×
  • Adaugă...