Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

🎉 Alătură-te Comunității Noastre! 🎉

🔹 Membrii înregistrați beneficiază de:

  • ✨ Funcționalități suplimentare
  • 💬 Participare la discuții active
  • 🏆 Puncte pentru tombole lunare cu premii atractive
  • 🗣️ Oportunitatea de a-ți exprima opinia
  • 🤝 Ajutor reciproc între părinți
  • 🎁 Șansa de a câștiga premii

🚀 Ce te oprește?

Viata in Germania (8)


Recommended Posts

Fetelor a fost acceptata la Starea Civila procura facuta la notar cu apostila Conv de la Haya(notarul a trimis-o). Nota de plata(cu plata apostilei inclusiv) trimisa de notar afost de 48€. Dar eu am facut doua procuri, una pt transcrierea certificatului de casatorie si a certificatului de nastere a copilului si una pt vinzare unui apartament. La ultima a trebuit sa declar si suma pe care o preconizez sa o obtin din vinzare si am declarat 5000€(nu aruncati cu rosii ca nu am fost corecta, dar nici nu sunt sigura ca ai mei vor reusi sa vinda apt, cred ca pina la urma o voi face tot eu personal si nu avea rost sa platesc procura mai mult decit era necesar, ca si asa am facut-o asa pt orice eventualitate, sa fie acolo), ca daca nu, ar fi trebuit sa platesc ceva mai mult. Nu gasesc acum chitanta cu plata detaliata pt cele doua procuri, dar daca intereseaza pe cineva am sa o caut si va spun. Monicaa imi pare tare rau de dezamagirea ta la interviu dar nu te lasa, in mod sigur vei gasi oferte mai bune si oameni mai seriosi. Vikinga& bb Aldo http://community.webshots.com/user/vikinga109
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 151
  • Creat
  • Ultimul răspuns
Cami[pup].E..normal ca nu ma las.Eu vreau sa lucrez nu sa stau acasa.Ii dau bataie in continuare.[:D] Intrebare: ce sa face cadou la botez? Noi am aflat ieri seara ca duminica mergem la un botez.Se dau banutzi, se cumpara ceva ptr bebe si cam ce, sau se da un cadou si banutzi? Aveti idei??? bitte bitte.Noi suntem cam pe dinafara la capitolul asta. Multumesc anticipat si un week-end cat mai frumos. La noi e dezolant..plouaaaa si e intuneric bleah
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

eu zic ca banii sunt cel mai bine veniti.Daca ii cumperi hainute poate nu nimeresti masura sau poate are destule.... Ce am mai primit eu la botez si a fost folositor, incalzitor pt sticla de lapte (care se poate folosi si la masina) si plapuma pt bebe.Hainele nu prea s-au potrivit.Iar din banii primiti am putut sa cumpar ce mai aveam nevoie....asa ca optez pt bani.
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Si eu ii dau dreptate lui cami-alex, mai ales ptr. faptul ca ai aflat atat de tarziu despre botez, nu cred ca mai ai mult timp sa te interesezi cam de ce mai are nevoie mama ptr. bebelusul ei. Daca nu vrei sa-i dai banii intr-un plic cu o felicitare, poti sa mergi la un magazin cu articole ptr. copii si sa-i iei un Gutschein in valoare de "XX" Euro si atunci poate mamica sa cumpere ce doreste ea ptr. bebele ei. Daca crezi ca nu e frumos sa daruiesti numai bani (bar sau Gutschein), poti sa mai cumperi o jucarioara ptr. bebelusi (o ratusca de baie sau una piuitoare care nu-s asa de scumpe) si o pui alaturi. Si eu la botez am primit de la majoritatea bani, numai cativa mi-au daruit hainute si crede-ma ca nu am putut face nimic cu ele ptr. ca era de nou-nascuti iar fiica-mea avea cinci luni atunci. Roxana si Lucia Valentina (26.05.02) [mamica]
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

si eu tot bani zic, eu le-am facut cecuri la copii si cand primesc un banut il pun acolo si poate le foloseste vreodata chestia asta. Cat e mic unui copil nu-i trebuie multe, abia cand creste incep cheltuielile mari, si atunci ... ai de unde lua, daca e cazul. Cristina
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Guten Morgen Deutschland, din pacate am avut foarte multa treaba in ultimul timp si nu am mai reusit sa mai postez. Pe data 23 mai vine taticul meu din Ro si sta 2 saptamini la noi dupa care,pleaca cu Darian in Ro cu trenul. Saracul nu ne-a mai vazut de aproape 2 ani ... iuhuuuuuu am emotii mari [:)] Dupa vreo 2 luni am sa ma duc eu cu avionul sa-l iau inapoi acasa. Doamne,oare cum o sa rezist fara puiutzl meu drag,atita amar de vreme ? Vivi,sotul meu vrea sa-si faca cetatenia germana,pentru asta ii trebuiesc cazierul,plus adeverinte fiscale din tara. Poate sa-i faca socrului o imputernicire,sa se ocupe dinsul de actele astea in Romania ? Cum trebuie legalizata imputernicirea asta in Germania ? Cit costa ? Sotul meu are mult de munca si nu va ajunge prea curind personal in Ro. Deci ce e de facut ? Mii de multumiri! Mai stiti ceva de Lauraa,a nascut deaja ? Tinatache unde ai facut "Sparbuchul" la Postbank ? Mirunda,nu ma uiti da ? Kuß & Gruß, Corina "Nu iubim cu adevarat decat atunci cand iubim fara motive."
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.


×
×
  • Adaugă...