Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

🎉 Alătură-te Comunității Noastre! 🎉

🔹 Membrii înregistrați beneficiază de:

  • ✨ Funcționalități suplimentare
  • 💬 Participare la discuții active
  • 🏆 Puncte pentru tombole lunare cu premii atractive
  • 🗣️ Oportunitatea de a-ți exprima opinia
  • 🤝 Ajutor reciproc între părinți
  • 🎁 Șansa de a câștiga premii

🚀 Ce te oprește?

Viata in Germania (8)


Recommended Posts

  • Răspunsuri 151
  • Creat
  • Ultimul răspuns
Fetele va intreaba danaceu daca poate merge la orice notar din oras pt o traducere legalizata germana-romana (daca exista traducatori legalizati la orice notariat sau numai la consulat etc?!) Va multzam faaain [pup] "În afara de constiinta totul e bestialitate" (Camil Petrescu)
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Fetiliiii, Am primit astazi de la Landratsamt München "Antrag auf Einbürgerung". Ma invita la iegsamen [bang],tre'sa ma apuc de studiat brosura "Informationen für Neubürger"si sa-mi fac termin.Sper sa ma pasuiasca pina dupa conced,tre'sa sun sa intreb. Peca,Mirunda si fetele care stiti...cum se desfasoara examenul? Alina
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Dana eu am facut de curind o astfel de procura. Am fost la avocatul sotzului meu, dar in mod sigur o poti face la orice notar. Numai sa intrebi inainte daca o poate trimite el pentru acea Apostila de la Haya( nu iti va fi acceptata in Romania fara aceasta apostila). Am inteles ca nu toti notarii fac lucrul asta, dar din ce stiu eu, mare a majoritate nu au probleme. Mai bine totusi intrebi inainte. Eu procura am scris-o numai in romaneste, e foarte ok si asa, cu conditia sa-i explici si lui despre ce e vorba(in cazul meu a adaugat el in germana doar o scurta fraza din care reiese scopul procurii) si cea mai importanta conditie e sa o semnezi IN FATA LUI. Daca nu reusesti sa faci procura singura, te pot ajuta eu cu placere, vezi ca e o fraza doua care neaparat tre sa fie scrise. Presupun ca ai nevoie de o procura pt transcrierea certificatului de casatorie, nu? In sfirsit, daca ai nevoie de ajutor, spune-mi! Costul procurii cu apostila a fost undeva la 20€. Pupici:) Mai fetelor, e normal sa fii cautat in carutul copilului in dreptul caseriei in Aldi!? E prima oara cind merg acolo cu Aldito si ce umilita m-am simtit ca s-a ridicat aia de la caserie si a inceput sa-mi cotrobaiasca in carut....! Vai de mine ce rau m-am simtit! Am mai intrat de foarte multe ori cu carutul la diferite markete, dar e prima oara cind mi se intimpla asa ceva[:I]. Nu au astia din Aldi alte sisteme de securitate decit cotrobaitul in carut sau i s-a parut femeii ca am mutra de furacioasa[hot] Vikinga& bb Aldo http://community.webshots.com/user/vikinga109
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

quote:
Peca,Mirunda si fetele care stiti...cum se desfasoara examenul?
alina din experienta proprie nu stiu cum este, eu inca nu ma grabesc sa imi fac cetatenia, iar sotul nu a avut nevoie de ex. fiindca a facut aici scoala. din auzite: cate guri atatea modalitati: 1. Seit wann bist du hier?/ si cica tipa a raspuns de cati ani e in germnaia, si el a spus ca nu, caci a intrebat aici, deci se referea la birou :([bang], si tipa zicea ca a facut asa 10 intrebari...la care normal la nici una nu a raspuns bine, fiindca au dublu raspuns si ... apoi i-a dat o dictare si sa citeasca dintr-o brosura ce o avea el pe masa....si a mai tinut-o pe acolo de povesti: ce face, cum ii place in De?, daca ii e dor de casa...... si gata, a luat ex. :) alta zicea ca pe ea a intrebat-o de politica...si a fost in plop :), si dictare, sa vada ca stie sa scrie, si apoi a pus-o sa citeasca.... da cica ea nu a avut intrebarile astea 10 surpriza. alta mi-a spus ca ea nu a avut parte de asa ceva, s-a dus si-a depus dosarul, si a sunat-o sa se duca sa isi ia garantia de incetatenire, altcineva imi spunea ca daca am aici facute cursuri de germana, la care mai am si harti doveditoare, nu trebuie sa imi fac griji caci nu ma mai pun sa fac examen toate pers. cu care am vorbit, au facut in acelasi oras, birou si culmea acelasi angajat cele 4 intalniri miraculoase deci eu....nu te pot lamuri,
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Buna fetelor ! Am si eu o intrebare si pe cine sa intreb daca nu pe voi ? Am vazut ca va plangeti ca limba germana e grea . imi imaginez cat de grea e ca mie olandeza mi se pare imposibila cateodata .Intrebarea mea este : voi nu sunteti trimise la scoala de stat ca sa invatati limba? Va multumesc ! Pa anamaria "Fii indulgent cu altii si sever cu tine."
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.


×
×
  • Adaugă...