Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

🎉 Alătură-te Comunității Noastre! 🎉

🔹 Membrii înregistrați beneficiază de:

  • ✨ Funcționalități suplimentare
  • 💬 Participare la discuții active
  • 🏆 Puncte pentru tombole lunare cu premii atractive
  • 🗣️ Oportunitatea de a-ți exprima opinia
  • 🤝 Ajutor reciproc între părinți
  • 🎁 Șansa de a câștiga premii

🚀 Ce te oprește?

1 mai si EU


Recommended Posts

Dragii mei, Ieri seara urmarind la tv spectacolele din cele 10 tari, prilejuite de intrarea lor in EU, printre care si Cipru, tara in care ma aflu, m-a incercat un usor sentiment de durere, de marginalizare, in fond sotul este cetatean EU, dar eu, noi, romanii, mai trebuie sa asteptam. scarmanus
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 39
  • Creat
  • Ultimul răspuns

Iti inteleg sentimentele, eu n-am reusit sa ma uit tocmai pentru ca Romania n-a intrat. Suedia a incercat sa promoveze ideea intrarii tuturor tarilor (care nu erau in UE)deodata, nu stiu de ce nu s-a pus in aplicare. S-a creat astfel (daca nu era deja creata) o impartire in echipe A si B.

 

Normal ar fi fost ca astazi toata Europa sa fie UE. Am fi putut sarbatori si noi.

In curand ...

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

se pot schimba lucruri pe ici pe colo dar in privinta coruptiei, a copiilor abandonati, a somajului se vor face f putine. de ex in privind coruptia.. cum poate fi conbatuta daca incepe de la cei mai mari?? sunt arestati unii de vazul lumii ca mai apoi sa dispara dosarul sau lipsa de probe sau mai stiu eu ce inventeaza...

 

e greu ca tara sa-si revina dintr-un regim de dictatura dar totusi el nu e de 15 ani aproape si uitandu-ne in istorie nu am fost singurii in aceeasi situatie si totusi unele din acele tari sunt astazi in UE......

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Felicitari tarilor care au intrat deja, noi mai avem de asteptat. Un lucru e cert, chiar daca va fi in 2015 vom intra si noi. Sa speram ca-si vor face treburile bine guvernantii nostri. Ar fi o minune[bang]

 

Nimeni nu e perfect ! Diana .

 

 

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Initial creeata de Mirupatiid="red">

De ce nu ne-am trezit astazi in UE de Cornel NistorescuSambata, 1 Mai 2004Azi dimineata, cind ne-am trezit, nu mai eram in blestemata noastra pozitie geo-strategica, aceea de care ne-am tot plins de secole. Azi dimineata, cind ne-am trezit, nu mai eram la atit de invocata rascruce a istoriei. Ne-am trezit gard in gard (granita in granita) cu lumea civilizata! Cea mai spectaculoasa constructie politica si democratica din istoria batrinului continent (eu cred ca si a lumii) se intinde pina la Curtici, pina la Nadlac, Bors si Episcopia Bihorului. Azi dimineata ne-am trezit ca visul nostru de a nu mai trai intr-un “no man’s land” este la un pas de realitate. Si numai dintr-o necugetare, dintr-o prostie si din lasitatea citorva politicieni, azi dimineata nu ne-am trezit in interiorul Uniunii Europene! Cine este de vina ca Romania n-a fructificat inca una dintre putinele sanse adevarate oferite de lumea civilizata? Azi dimineata nu ne-am trezit in Uniunea Europeana pentru ca am avut ghinionul teribil ca, in acesti 14 ani, tara sa fie dominata de o personalitate confuza, fricoasa, speriata de schimbare. E vorba despre Ion Iliescu. Prejudecatile sale comuniste, teama teribila de un soc al proletariatului l-au determinat sa se opuna schimbarilor spectaculoase, reformelor, economiei de piata, libertatilor depline ale cetateanului si independentei justitiei. Azi nu ne-am trezit in Uniunea Europeana din cauza spaimelor teribile si mediocritatii lui Ion Iliescu, cel care se pretinde un vizionar, dar care in realitate poate fi socotit un retrograd. Din cauza lui, a fostelor structuri comuniste (inclusiv cele conservatoare, dependente de serviciile secrete) si din cauza unui democrat vanitos si incapabil de reforma (l-am numit pe Emil Constantinescu), Romania a pierdut timp pretios. Daca istoria va suferi schimbari dureroase, si proiectul european ce include acum Romania se va amina sau va fi abandonat pentru totdeauna, cei doi oameni politici ramin pe umeri cu o responsabilitate enorma, ce tine de destinul national. Cind istoria le-a cerut clarviziune, ei n-au avut si au ezitat. A fost destul ca tara sa ramina la rind pentru urmatorul val sau pentru niciodata. Azi dimineata nu ne-am trezit in Uniunea Europeana si din cauza lui Adrian Nastase. Nici el n-a inteles ce sansa enorma ii suride. Si lui, si Romaniei. Altfel, in acesti ani, guvernul sau n-ar fi asistat neputincios la decaderea justitiei, la coruptia grosolana, la balteala economica din domeniul energiei si gazelor. La urma urmelor, astazi nu ne-am trezit in Uniunea Europeana si pentru ca ciracii lui Adrian Nastase n-au apucat sa ia cu japca tot ce si-au propus sau li s-a cerut sa cumpere, si pentru ca Dan Ioan Popescu n-a fost capabil, in patru ani, sa restructureze ceva din domeniul energiei. Azi nu ne-am trezit in Uniunea Europeana din cauza lui Ovidiu Musetescu, a Rodicai Stanoiu, a lui Miron Mitrea, a lui Dan Matei Agathon si a multora ca ei, care au considerat ca a fost mai important sa-si rezolve problemele personale decit sa valorifice o enorma oportunitate a istoriei contemporane. Azi dimineata, in loc sa avem parte de o trezire ca un vis frumos, ne-am sters la ochi si i-am vazut pe vecinii nostri cum au intrat intr-o alta lume. Iar noi, pagubosi, plini de prejudecati, ne uitam cu jind si nu intelegem ca am fost si sintem condusi de cei care poarta raspunderea: Ion Iliescu, Emil Constantinescu si, pentru ultimii ani, Adrian Nastase! Miruna, Horia si Martin, 26 August 2003Originally posted by Lauraaid="red">

Azi, 10 tari sarbatoresc intrarea in UE. Romania nu e printre ele.Dar daca ne intrebi de sanatate suntem cei mai mandri,cei mai buni,cei mai destepti,cei mai harnici,cei mai corecti,etc.SI bineinteles ca toti ceilalti sunt niste cacanari pe care nu dam doi bani. Nici ei pe noi...Laura si papusica din burtik id="pink">(39 saptamani)id="purple">

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.


×
×
  • Adaugă...