Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

🎉 Alătură-te Comunității Noastre! 🎉

🔹 Membrii înregistrați beneficiază de:

  • ✨ Funcționalități suplimentare
  • 💬 Participare la discuții active
  • 🏆 Puncte pentru tombole lunare cu premii atractive
  • 🗣️ Oportunitatea de a-ți exprima opinia
  • 🤝 Ajutor reciproc între părinți
  • 🎁 Șansa de a câștiga premii

🚀 Ce te oprește?

ajutor! motan pisacios


Recommended Posts

am un motan in varsta de 13 ani. Eu il stiu doar de 3 de cand m-am casatorit. in ciuda faptului ca se stie ca pisicile sunt f curate, el face exceptie din pacate, si se urineaza peste tot, cu toate ca are lighean cu nisip, nisip pe care i-l schimb in fiecare zi. nu pot sa il mai suport, tre sa stau mereu sa-l pazesc, a facut si in dulap[bang] si pe unde n-a mai facut nesimtitu'. Acum mai astept un bb si mi-egroaza ca o sa ma crizez rau de tot dupa ce o sa nasc, cateodata imi vine sa-l iau si sa-l duc, dar sotu meu moare fara el si nu am cu cine sa ma inteleg. Culmea e ca avem si curte dar nu vrea sa iasa afara. DAca va pricepeti la pisici nesimtite nu ezitati sa-mi dati idei. VA MULTUMESC! LAura-38 sapt
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 6
  • Creat
  • Ultimul răspuns
La varsta lui il dezveti de pisu numa daca-l faci salam :-) Eu am pisica sunt gravidoasa...militez pt ca femeiele sa-si pastreze animalele (caini, pisici adeka sa nu-ntelegeti gresit[:D]) si in timpul sarcinii si dupa nastere DAAAAR in cazul tau, daca tu stergi dupa motan, e pericol de toxoplasmoza. Sa stearga sotul! Ai putea sa dai cu clor sau otet dupa ce speli in lokurile pe unde markeaza pisacila dar, ti-am spus, la virsta lui mai degraba il dezveti de pisica decit de pipi. succese cu pisacila[pis] "În afara de constiinta totul e bestialitate" (Camil Petrescu)
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Am avut si motan si pisica. De fapt am avut mate de cand ma stiu. Cand eram insarcinata si am vazut valorile la toxo si ce poate sa patesca un bebe din cauza unei pisici mi s-a cam luat de ele. Eu stiu ca motanul meu facea prin casa atunci cand era in calduri. Poate ca este o solutie sa-l castrezi intreba un doctoriar daca nu e imprumuta-l cuiva care sa aiba grija de el si uita sa-l mai iei. Eu asa am facut :) 4 ani - februarie 2004 http://www.babiesonline.com/babies/o/oana http://community.webshots.com/user/cristinat7
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

mi-am facut testele ptr toxoplasmoza si sunt imuna acum ptr ca am avut boala in trecut, si nu-mi fac probleme din cauza asta. De castrat l-as castra si eu numai ca sotul meu nu vrea sa-l faca sa sufere pe iubitul lui motanas, mai bine sa sufere nevasta si copiii.S-asa l-a mai zgariat si pe fi-miu de cateva ori. SE pare ca am o singura solutie -sa il duc pe coclauri. Totusi mi-e mila. Apropo, de convietuirea cu animalele, am citit recent ca s-au facut studi pe vreo 8000 de copii care au crescut cu pisici in casa si ca ar scadea riscul sa faca astm alergic cu 67% si sinuzita cu40%. of!cred ca ar fi bine sa-l arunc seara din casa ,poate isi gaseste vreo gagica si se potoleste. Dar i-or mai trebui lui gagici la varsta asta? Adevarul e ca nu arata rau de loc, cine il vede nu-i da mai mult de 2-3 ani. Poate totusi mai aveti idei.
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Poate ar trebui sa-l duci la doctor!Poate avea litiaza reno-ureterala si atunci poate fi in pericol.Motanii au problema asta cu cat inainteaza in varsta.In cazul asta nu o face fiinca este neglijent, pur si simplu nu-si gasesc locul si se chinuie sa urineze,il doare si de aici instabilitatea locului de urinat.incearca sa-l observi cand urineaza si vezi daca timpul necesar actului mictional este prelungit. Sau poate isi marcheaza teritoriul daca nu este castrat. Cred ca nu poate avea alte motive, mai ales ca ai spus ca-i schimbi zilnic nisipul. Daca pisicile isi gasesc locul curat , atunci acolo fac. Sotul tau ce zice? Pana acum a facut asa tot timpul sau este ceva nou in comportamentul lui? Uite, scrie si pe site-ul asta, poate primesti mai multe raspunsuri: www.animale.ro/forum
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Mamaleone, decat sa il arunci si sa-ti faci un pacat (si sotul sa sufere), mai bine incearca sa-l convingi sa-l castreze...Pisicile mai pot face asta si de stress, atunci cand cineva ii bate sau ii pedepseste.Castrarea rezolva in mod sigur problema asta, discuta cu sotul tau si ajungeti la un compromis. Eu am motan de 7 ani, nu a facut niciodata in casa, dar nici nu vreau sa ma gandesc cum as reactiona daca cineva i-ar face vreun rau. Sora-mea are si ea un motan de vreo 16 ani, care intr-adevar ii face in casa cand e neglijat/pedepsit. V. veni, vidi, Victorie!
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Si eu am auzit ca daca ii castrezi nu mai fac. Si eu am avut un motan care facea peste tot, inclusiv in patul meu si pe canapele si l-am dus in padure ca nu am mai suportat (avea sub 6 luni si era prea mic ca sa-l castreze). Incearca... Iar pentru sotul tau, spune-i ca nu-i rezonabil sa stai cu o pisica care urineaza peste tot. Doar nu o sa fie singurul pisoi castrat...pe deasupra o sa fie sub narcoza si nu o sa simta el prea mult, va suferi numai o zi-doua pina i se vindeca rana. Succes!
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.


×
×
  • Adaugă...