Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

🎉 Alătură-te Comunității Noastre! 🎉

🔹 Membrii înregistrați beneficiază de:

  • ✨ Funcționalități suplimentare
  • 💬 Participare la discuții active
  • 🏆 Puncte pentru tombole lunare cu premii atractive
  • 🗣️ Oportunitatea de a-ți exprima opinia
  • 🤝 Ajutor reciproc între părinți
  • 🎁 Șansa de a câștiga premii

🚀 Ce te oprește?

soarele este daunator gravidelor?


Recommended Posts

  • Răspunsuri 12
  • Creat
  • Ultimul răspuns
din cate stiu eu draga olga in ziua de azi soarele e daunator in general nu numai gravidelor si e suficient pt sanatate mersul pe jos pana la magazin, sau camere luminate frumos , adica nu statul in casa toata ziua ca un vampir cu storurile trase. eu stiu ca nu prea mai e bine sa stam la soare. cu drag, alina.
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Olga, eu nu cred ca e bine sa te bronzezi ca scop in sine in timpul sarcinii. Mai sanatos e sa eviti soarele, cel putin in vremea pranzului, intre 11 si 16 sa zicem. Pune si tu intrebarea asta la doctor. Oricum, palarie in cap obligatoriu cat stai la soare. Insolatia la gravide e cam nasoala, si am inteles ca se face mai usor decat la femeia negravida. Cred ca poti merge la mare, dar mai mult pt aer si apa. Soare cat mai putin, doar dimineata si seara. Daca stai pe plaja, iei umbrela neaparat. Sanatate!
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Cum a spus cineva mai sus, nu trebuie sa-ti faci un scop din a te bronza. Dar poti sa stai la soare dimineata pana pe la 10.30-11.00 sau dupa amiaza dupa ora 16.00. Asta este si recomandarea medicilor. Dar sa-ti pui ceva pe cap, si sa ai grija totusi sa nu fie prea cald afara. Sarcina usoara! Laura, mama lui Andrei http://community.webshots.com/user/tcatlaura http://www.imagestation.com/album/?id=4287441075&code=8712142&mode=invite
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Stiu ca daca nu sint interdictii de l amedic ar trebui sa fie OK. Oricum trebuie evitate orele cu "radiatie" mare (11.30-16.00). Eu am fost la mare in luna a opt asi nu am avut nici un fel de probleme, decit ca mi se umflasera picioarele si mincam cu o pofta de se uita o terasa intreaga la mine. Concediu placut!
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.


×
×
  • Adaugă...