Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

🎉 Alătură-te Comunității Noastre! 🎉

🔹 Membrii înregistrați beneficiază de:

  • ✨ Funcționalități suplimentare
  • 💬 Participare la discuții active
  • 🏆 Puncte pentru tombole lunare cu premii atractive
  • 🗣️ Oportunitatea de a-ți exprima opinia
  • 🤝 Ajutor reciproc între părinți
  • 🎁 Șansa de a câștiga premii

🚀 Ce te oprește?

ACTIVITATI CU BB


Recommended Posts

Fetelor inca un subiectutz Cum il distram pe Bb? primele activitati cu BB, cand introducem jucariile cand sa incepem sa-i povestim, cantam.... Fetita mea de 17 zile are destule clipe de veghe si repaus si nu prea stim cum sa ne omoram timpul. Cu ce incepem Corina si galusca Stephanie
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 7
  • Creat
  • Ultimul răspuns
Eu ii vorbeam tot timpul, ii povesteam, ii cintam, ...inainte de baita poti sa ii faci si usor un masaj ,o sa vezi ce o sa-i placa!Poti sa-i pui sa asculte muzica [harp] , sa o plimbi pe afara(cind se face mai cald ...[fetita], ca acum e frig!)...si cu jucariile daca nu ai si inceput deja...banuiesc ca ai caruselul de deasupra caputului-la patut...apoi urmeaza cele de la carut....Cam atita imi amintesc acuma, dar daca imi mai vin idei pe parcurs, o sa-ti mai scriu! P.S.:Felicitari ptr. fetita, sa-ti traiasca si sa te bucuri de ea, sa fie sanatoasa.[bis][bis][bis] simona
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Eu i-am pus mereu muzica si acum adoarme numai cu acelasi CD in fundal. De vorbit poti sa ii vorbesti de acum, desi probabil nu va reactiona, ii place mult sa iti asculte vocea. Primul lucru pe care l-a remarcat bebelusa mea a fost caruselul, insa abia pe la 6 saptamani. De pe la 2 luni rade si la alte jucarele pe care i le arat. Prefera rosul si galbenul pentru inceput. Rox si BB Alexandra Maria (10.02.2004)
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Sunt multe de facut cu un bebelus.In timpul liber poti sa-i canti,sa-l mangai cu mana ta sau cu o jucarie de plus fine,poti sa-i povestesti diferite lucruri,sa-l puti sa-l strangi in brate,sa-i arati ca-l iubestri.Asta in primele luni de viata,pana pe la 3 luni ca pe urma are el o gramada de jucari cu care sa se joace.II faceti baite,unde ii puneti ratuste galbene cu care se joaca,il puneti in premergator,il scoateti la plimbare,asta de la inceput,il puneti pe o paturica i curte si il admirati cum se joaca si cum face cunostina cu toate minunatiile lumii.fetita ta e mica si are timp sa le descopere pe toate! miru&nana=>fetele mele frumoase
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

La gaza mea cintatul nu a prins, de cite ori incepeam sa-i cint ea incepea sa plinga si cu tata-su se intimpla la fel.Am renuntat am zis ca nu avem noi voci frumoase.In schimb ii place mult sa-i vorbesc si sa-i masez piciorusele.E atat de bucuroasa cind e ora de masaj.Jucariile sunt in patut si le admira pe rind dupa cum are chef.La 17 zile, cit are gazuta ta, a mea fetita se speria de jucariorele agatate deasupra patutului, deci nici vorba de alte jucarii.Acum insa e tare bucuroasa cind se iveste o noua jucarie in patutul ei, are deja 3 luni si 1 saptamana. Numai bine si sa-ti traiasca puiu[copil]
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

buna uite eu sunt la stadiul de viitore mamica, dar am pe linga mine 2 gemeni si o alta ghindusa ...asa ca trag cu ochiul la ce se intimpla. Si totodata, de cum primesc ei ceva jucarii , ma uit pe internet sa vad ce 'se da' Printre altele am gasit acest site http://www.fisher-price.com/us/default.asp?fromplg=true care mie mi s-a parut ok. sa va traiasca bebelusii si sa fie sanatosi si voiosi..si sa primeasca cit mai multe jucarioare !!!! Mani 36ani/ gemeni 28wks
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Buna Pucku! Bun subiectul! Si eu am un puiut de 3 saptamani si ma preocupa aceasta dilema!!! Da uite ca nu mi-a dat prin cap sa intreb fetele cu experienta!!![:D] Pupici pentru initiativa [pup]!!! Si gaoacea mea a inceput sa stea din ce in ce mai mult treaz si nu stiu cum sa-l mai distrez! nici sa-l iau prea des in brate nu vreau, de teama sa nu-l invat asa si sa nu ma mai inteleg cu el mai tarziu! [:D] Am observat ca a inceput sa fie atent la jucariile cu zornaieli! Face niste ochisoriii !!![bibe] [:D] Te pupic ![pup] Nally [mamica] si [copil]Sebastian
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

La varsta pe care o are puiul tau din cate am tot citit eu vede cam la 40 cm (se pare ca sunt "programati de natura" sa vada fata mamei cand sug) si sunt atrasi de culorile aprinse si contrastante (rosu -galben, alb-negru in special). Jucariile nu ii atrag inca, poate mai tarziu ceva. Mobilul de deasupra nu cred ca il remarca inca. De asemenea sunt incantati de muzica, Mozart se pare ca e cel mai potrivit la bebelusi. Fetitei mele ii place foarte mult si sa o masez, pe picioare in special, asta o linistea cel mai mult, plus o miscare gen "bicicleta". Deoarece esti din Canada iti recomand o carte care mie imi e tare folositoare : "What to expect: the first year", o gasesti la Indigo sau Chapters si costa cam 24 CAN. Eu zic ca merita sa o ai in casa, e "biblia" noilor mamici. Sa-ti traiasca micuta si sa te bucuri de ea! Catalina si Laura (12 ian 2004)
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.


×
×
  • Adaugă...