Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

🎉 Alătură-te Comunității Noastre! 🎉

🔹 Membrii înregistrați beneficiază de:

  • ✨ Funcționalități suplimentare
  • 💬 Participare la discuții active
  • 🏆 Puncte pentru tombole lunare cu premii atractive
  • 🗣️ Oportunitatea de a-ți exprima opinia
  • 🤝 Ajutor reciproc între părinți
  • 🎁 Șansa de a câștiga premii

🚀 Ce te oprește?

DivaCup - dispozitiv pt. igiena menstruala


Recommended Posts

  • Răspunsuri 18
  • Creat
  • Ultimul răspuns
quote:
Originally posted by cipcipcip Sta mulat pe col? Atunci se pare ca trebuie bagat destul de adinc inauntru, poate fi complicat sa il fixezi.
Nu este deloc complicat sa il fixezi, el se introduce exact ca si un tampon intern. Odata introdus acesta se fixeaza singur, elastic fiind, de aceea se poate spune ca acesta se "muleaza". Inainte de a fi introdus se pliaza, facand astfel facila introducerea acestuia inauntru, asa cum arata si imaginile : http://www.keeper.com/divausage.htm
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Nu sta mulat pe col, ci in vagin. Din ce am citit pe pagina cu poze, in mod normal nici nu se apropie de col. Mi se pare de-a dreptul ciudat, eu ar trebui sa-l scot si sa-l spal cel putin la 4 ore, si gasesc treaba asta jenanta si dezgustatoare. Nu mi-e sila de corpul meu, dar nici nu-mi surade ideea de baga mainile in sange de tz-spe ori pe zi. Ca sa nu mai spun ca daca e musai sa-l schimbi intr-o toaleta publica, ar deveni o oroare. Nu, personal ma pastrez pentru "dispozitivele standard". PS N-am reusit sa pricep, care sunt avantajele acestui produs? Ca nu mai dai bani pe tampoane? PPS Vai, ce mi-a placut treaba asta: "Try it for a whole year - if you're not completely satisfied, return it for a full product refund." Si cu produsul returnat (dupa ce l-am folosit un an intreg!) ce fac dumnealor? Il repun in vanzare? http://community.webshots.com/user/r0isin http://www.bebelusi.august.septembrie.2003.home.ro
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Am mai gasit o pagina interesanta (http://encyclopedia.thefreedictionary.com/Menstrual%20cup), cu detalii si poze, din care m-am grabit sa traduc ce m-a interesat mai tare. Avantaje - nu usuca si nu zgarie peretii vaginali si nu lasa fibre inauntru (cum fac tampoanele interne) - nu impiedica procesul de auto-curatare al vaginului (cum fac tampoanele interne) - nu produc cistite datorate transferului de E-coli de la anus catre vagin (cum fac absorbantele) - nu favorizeaza aparitia candidei - nu au fost niciodata legate de sindromul de soc toxic - o parte din femeile care folosesc absorbante externe sau menstrual cups (nush' cum se traduce asta, cupe?) au raportat menstruatii mai scurte si mai putin dureroase decat la folosirea tampoanelor interne (sunt tare curioasa cum se explica asa ceva) - spre deosebire de tampoane, pot fi introduse in orice perioada a lunii - sunt mai ieftine (pe termen lung) decat tampoanele normale - poti sa le iei cu tine in locuri unde nu gasesti tampoane normale (probabil de genul Burma, Burundi, Papua Noua Guinee) - ocupa putin loc in bagaj - procesul de productie e mai ecologic - poti sa le folosesti pentru a masura cantintatea de sange pierduta in fiecare luna (in cazul in care ti se pare ca pierzi prea mult) - poti sa le folosesti in timp ce inoti - poti sa le folosesti pana la 12 ore pe zi inainte de a le goli Dezavantaje - ca si tampoanele, sunt purtate intern si pot prezenta disconfort pentru anumite persoane - este nevoie ca himenul (in caz ca exista) sa fie rupt sau intins - extragerea si introducerea necesita exercitiu si pot fi procese "murdare" (messy, cum naiba se traduce messy?) daca nu este utilizata tehinca potrivita - sunt putin mai mari decat tampoanele super-absorbante, de aceea pot fi mai greu de introdus la inceput - pot exista pierderi de lichid daca nu sunt introduse corect - pot fi impinse de pe pozitie (si pot curge daca nu sunt repozitionate) din cauza unui orgasm, a unei vezici pline, a unui rect plin sau al procesului de defecatie - cupa (o sa-i zic asa) este mentinuta partial in pozitie de catre muschii vaginali, iar acestia ar putea avea nevoie sa fie intariti daca cupa are tendinta sa alunece in jos - ca si tampoanele, trebuie sa fie scoase inainte de un act sexual - s-ar putea sa fie nevoie sa le cumparati online, deocarece nu sunt atata de usor de gasit ca tampoanele si absorbantele traditionale - este nevoie de o investitie initiala mai mare decat in cazul metodelor standard - au nevoie de "ingrijire" [:)] (spalare si depozitare corecta) in timp ce tampoanele normale pot fi pur si simplu aruncate dupa folosire. Fac mentiunea ca pe alocuri n-am gasit traducerea cea mai potrivita, si ca am mai taiat la montaj pe ici, pe colo, din lipsa de timp si posibilitati neuronale. [:)] Sper sa fie de folos cuiva, eu raman la parerea de mai sus, in ciuda listei foarte lungi de avantaje. http://community.webshots.com/user/r0isin http://www.bebelusi.august.septembrie.2003.home.ro
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

quote:
Originally posted by roisin
Nu sta mulat pe col, ci in vagin. Din ce am citit pe pagina cu poze, in mod normal nici nu se apropie de col.
Este intr-adevar sustinut de muchii vaginali, insa marginile dispozitivului inglobeaza si colul(cel putin asa am inteles eu). De aceea dispozitivul este disponibil in doua marimi: marimea 1-pentru femeile care nu au mascut( deci au colul mai ingust), si marimea 2-pentru femeile peste 30 de ani, sau care au nascut(care au colu mai lat).
quote:
Originally posted by roisin
...Mi se pare de-a dreptul ciudat, eu ar trebui sa-l scot si sa-l spal cel putin la 4 ore, si gasesc treaba asta jenanta si dezgustatoare. ... dar nici nu-mi surade ideea de baga mainile in sange de tz-spe ori pe zi. ...Ca sa nu mai spun ca daca e musai sa-l schimbi intr-o toaleta publica, ar deveni o oroare.
Dispozitivul are o capacitate de 30 de ml. Fluxul scurgerilor totale ale unui ciclu mediu lunar este cuprins intre 90-120 ml. Dispozitivul trebuie golit in medie de 2-3 ori intr-o zi de 24h, putant fi tinut pana la 12 ore, inainte de a fi golit. Poate fi purtat si peste noapte. Deci nu e nevoie sa-ti bagi mainile in sange de " tz-spe ori pe zi" ,cum spui tu. Majoritatea femeilor nu necesita golirea dispozitivului foarte frecvent, de aceea golirea acestuia intr-o toaleta publica se intampla(nimereste) rar. Totusi, femeile cu un flux mai abundent, sau in eventualitatea cand este nevoie sa golesti dispozitivul intr-o toaleta publica, procedeul este simplu. Se indeparteaza dispozitivul, se goleste continutul si se sterge cupa cu un servetel uscat sau umed, dupa care se introduce la loc. Inainte de aceasta operatie trebuie sa ne asiguram insa ca ne-am spalat bine pe maini. Dispozitivul se spala bine cu apa calda si sapun la primul(urmatorul) moment convenabil. Eu nu gasesc asta a fi o "oroare" atat de mare. What do I do in a public washroom? Most women find that they do not have to remove The DivaCup™ very frequently, and that taking it out in a public washroom does not occur very often. However, for women with heavier flows or on the occasion you need to empty it in a public washroom, simply remove the cup, empty the contents and use a dry or damp tissue to clean the cup and reinsert. Make sure your hands are clean before going into the stall. Wash your DivaCup™ well with hot soapy water at the next convenient time.
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Pulstar, e suficient sa te uiti pe poze ca sa vezi unde-i dispozitivul si unde-i colul. E distanta lunga intre cele doua. Iar cele doua marimi sunt legate de largimea vaginului, nu a colului (nu e nici o legatura intre nastere si "latimea" colului). Marimea 2 este recomandata si femeilor peste 30 ani pentru ca la ele (in general) muschii vaginali nu mai au aceeasi fermitate si sunt mai slabiti. Dupa nastere, "debitul" meu s-a cam triplat, si nici inainte nu era zgarcit. Crede-ma ca stiu ce vorbesc, sunt vreo 3 zile in care as sta sa rastorn paharul de 4-5 ori pe zi lejer. Ca sa nu mai spun ca in timpul rasturnarii si pana sterg/spal dispozitivul m-as face de comanda. Incerc sa-mi imaginez cat dureaza procesul, si cum as arata eu facand treaba asta intr-o toaleta publica (eventual fara hartie igienica din belsug si cu un card de alte doamne care ma preseaza sa ma grabesc). Si dupa un sfert de ora de miscari neindemanatice si din ce in ce mai nervoase sa ies cu mainile manjite pan'la cot ca sa ma spal la chiuveta. Jalnic. Aici parerile sunt strict personale, mie in mod cert nu mi s-ar potrivi chestia asta, si n-o gasesc folositoare nici cat negru sub unghie. http://community.webshots.com/user/r0isin http://www.bebelusi.august.septembrie.2003.home.ro
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Hahahaaaa mai Roisinule, ma faci sa rid de una singura la ecranul computerului citindu-ti descrierile plastice....nu de alta, dar mi te-am si imaginat cu halat e cauciuc ca macelarii iesind din toaleta de la teatru sa-ti cureti dispozitivul [:D][:D][:D] Deci si tie ti s-a triplat cantitatea dupa nastere....eu credeam ca numai la cezariene se-ntampla de-astea....o exista si vreo explicatie de ce se intampla asa????/ O fi (ma gandesc cu ce mai am....) "razbunarea" uterului ca 9 luni a stat pe bara? [:D] danat si bb Radu Stefan http://community.webshots.com/user/danateu
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

in general sunt o persoana deschisa la noutati si mi se pare interesant acest dispozitiv.da' frica mea e ca l-oi scapa inauntru si nu-l voi mai putea scoate.ma si inchipui scobindu-ma de zor sa-l trag afara si de fapt sa reusesc sa-l imping mai inauntru[ups].macar de-ar fi fost prevazut cu vreun snurulet ceva... virginia
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.


×
×
  • Adaugă...