Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

Sarcina avand uter retrovers si infantil


Recommended Posts

Pentru ca nu ma prea pricep as vrea sa va rog sa-mi impartasiti cateva pareri sau din propria experienta,daca este cazul. Nasa mea,care imi este si o buna prietena, a ramas insarcinata dupa ani de incercari nereusite.Nu va pot spune cat de fericita am fost cand am aflat!!!! Imi venea sa plang de bucurie si sa rad in acelasi timp. Ea are uter retrovers si infantil si imi este cam teama.....Acum are o luna de sarcina.Un bb pe care si -la dorit tot timpul. As vrea sa va rog sa ma luminati si pe mine...Care sunt riscurile?Poate fi dusa pana la sfarsit o sarcina cu uter retrovers?Ati trecut printr-o asemenea experienta si acum aveti un bb? Va roooooooooog,cat mai multe informatii!!!!!!!!!![?][flo][flo][flo] Raluca si Ioana mica.
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 9
  • Creat
  • Ultimul răspuns
Raluca, nu stiu daca pozitia uterului pune probleme, dar stiu ca dimensiunile da, mai ales daca spui ca este infantil, deci foarte mic. Eu am avut uter infantil pana acum cativa ani si doctorii imi spusesera ca va trebui sa am mare grija daca raman, sa nu fac efort deloc si ca poate va fi nevoie de medicatie. Dar probabil ca prietena ta are un doctor personal, daca se straduieste de atata timp, deci ii va spune cu siguranta ce are de facut. Admirabila ingrijorarea ta! [pup] Gabela
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Draga Gabela,multumesc de raspuns.Da,are un medic foarte bun care a pus suflet in munca lui.Stiu ca este pe maini bune dar as vrea sa aflu si eu cat mai multe pareri. Am tot cautat pe internet dar nu am gasit informatii legate mai ales de uterul infantil. Astept raspunsurile voastre cu nerabdare si va multumesc anticipat.[flo][flo][flo][pup] Raluca si Ioana mica.
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Uterul retrovers nu e nici o problema. Dar cred ca uterul infantil, da. Eu am uter "foarte" retrovers (cum zice dr. mea), si s-a "dus depaaarte" in urma sarcinii, dar nu am avut nici o problema din cauza lui, nici in timpul sarcinii si nici la nastere (naturala). Sanatate si sa-i traiasca! Monica si Sorana
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Eu am si uter retrovers si infantil si pe deasupra o frumusete de fetita de 1 an si aproape 7 luni. Nu spun ca a fost usor, dar se poate. In primul rand, e foarte important ca sarcina sa ii fie permanent urmarita pentru a se vedea daca uterul creste odata cu copilul. Apoi, trebuie evitat efortul cat mai mult. De asemenea, este posibil, in cazul meu asa s-a intamplat, ca nasterea sa se declanseze mult mai devreme. Asta se intampl din cauza ca uterul la un moment dat isi atinge maximul de crestere, in timp ce copilul nu. Asta face ca uterul sa se comporte atunci ca la o declansare de nastere. De aia spun ca trebuie urmarita indeaproape de medic. la mine a fost ok, pentru ca am avut colul dur si nu a inceput sa se dilate, am inceput in saptamana 27 tratament cu duvadilan, pentru oprirea contractiilor si am reusit sa ajungem pana in saptamana 37. Nu prea am fost coerenta, dar in timp ce scriu fiica-mea se uita la Tom si Jerry si cere lamuriri[bang]. Daca te mai pot ajuta cu ceva intreaba-ma. Anda si printesuca Carina (1 an si 6 luni) http://community.webshots.com/user/andamihai
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Draga Carina,iti multumesc de raspuns.Mi-ai spus ce vroiam sa "aud"[:D][:D].Se poate! Nasa mea are un medic foarte bun(din acest punct de vedere nu-mi fac probleme....si eu am nascut tot cu el)dar mai vroiam sa mai stiu pareri vizavi de situatia pusa in discutie.Si nu de la un medic,ci de la o persoana care a trecut prin asa ceva si care poate spune ce si cum. Multumesc mult de raspuns.Sa-ti traiasca puiutul si sa fie sanatoasa. Si eu am o fetita de 1 an si o luna pe care o chema Ioana Carrina(un r de la mami,un r de la tati[:D][:D][:D]) Raluca si Ioana mica.
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Uter retrovers si infantil. Am aflat asta cu cativa ani inainte de a ramane insarcinata. Apoi, anul trecut, cand am aflat vestea cea mare, am dat fuga la doctor. Iar tratamentul a fost cam asa: ~~ Gravibinon injectii (la inceputul si la sf sarcinii) ~~ No Spa (toata sarcina) ~~ Serclaj ~~ Utrogestan (dupa serclaj pana la nastere) ~~ Repaos mult mai ales dupa serclaj. Am nascut la 40 saptamani dou baieti. Deci . . . se poate! Sanatate multa nasei tale! Ioana, [copil] YANN & [copil]PHILIP _______28.01.2004_______
http://community.webshots.com/user/yannphilip
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.


×
×
  • Adaugă...