Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

🎉 Alătură-te Comunității Noastre! 🎉

🔹 Membrii înregistrați beneficiază de:

  • ✨ Funcționalități suplimentare
  • 💬 Participare la discuții active
  • 🏆 Puncte pentru tombole lunare cu premii atractive
  • 🗣️ Oportunitatea de a-ți exprima opinia
  • 🤝 Ajutor reciproc între părinți
  • 🎁 Șansa de a câștiga premii

🚀 Ce te oprește?

SINGURATATE IN DOI


Recommended Posts

draga Camira, Lucrezi si in Week-end? Daca nu, incearca sa discuti cu fiica ta in acele zile libere. Fa-ti o startegie in functie de datele pe care numai tu le ai si treci la actiune. E important sa o ai pe fiica ta alaturi. Mai taziu iti va multumi. E greu ca ea are o anume parere despre tine, dar nu si-a format-o ea, ci i-a fost impusa mai mult sau mai putin. E totusi fiica ta si nu cred ca nu va putea intelege. Fa tu primul pas, daca nu intelege acum, oricum mai tarziu te va aprecia. Nicoleta
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 91
  • Creat
  • Ultimul răspuns
hai ca mi-a venit o idee timpitica ... in vreun week-end, cind fiica e la soacra, fiul e la soacra si sotul e la soacra ... fa-ti o valijoara si du-te si tu !! zi-le ca daca aerul e asa dulce acolo si viata minunata, te-ai gindit sa te muti acolo cu ei. zau mi-ar place sa le vad fetele. pe de alta parte, cum era zicala un noian de vorbe o para nu fac - daca nu te hotarasti sa iei vreo masura, sa FACI ceva - tu, ca n-o sa vina nimeni sa discute si sa le bage mintile-n cap alor tai. e greu, e urit dar ca si boala necesita tratament, nu doar "au ma doare". deci ... la lupta !
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Camelia, nu vreau sa par rea, dar totusi....dupa cum expui tu lucrurile, nu putem observa decat ca te-ai resemnat. De fetita nu te poti apropia, sotul e un animal...Intrebarea este: ce vrei tu acum? si ce faci pentru a obtine asta? Daca nu actionezi acum, maine e prea tarziu. O viata ai, iar tu ti-o irosesti. Stiu ca e usor de zis si greu de facut. Mai bine zis, e greu de inceput...sa continui e mai usor. Mobilizeaza-te si lupta pentru ceea ce vrei. Pleaca de acolo si ia-ti copiii cu tine, du-te la mama ta, du-te unde poti. Indiferent de eventualele proteste ale fetitei, tu fa ce ai de facut. Una dintre surorile mele a crescut la bunica pana la 12 ani. Din aceleasi motive...nu erau conditii. Doar ca ea a crescut acolo de pe la 1 an jumate, iar cand mama a vrut sa o ia inapoi, la 4 ani, s-au batut pe ea, ca nu a vrut sa i-o dea. Nu avea voie sa i se adreseze mamei cu "mama" si nici sa se joace cu noi, tigancile. Bineinteles ca mama nu a stiut nimic din toate astea. Era tacuta, ne vizita o data pe saptamana, cu bunica. Abia cand a luat-o mama cu forta, la 12 ani, am aflat si noi ce era in sufletul ei. Vroia de mult sa stea cu noi, nu intelegea de ce trebuia sa traiasca ea acolo, si, in plus, bunica o ameninta ca sare de la balcon daca pleaca. Asa ca, pana la 12 ani, a trait intr-un infern. Apropierea dintre noi s-a produs foaarte greu. Ia copilul de acolo, nu ai idee ce e in sufletul ei, iar incepand de la varsta asta are mare nevoie de mama. Ancuta & [copil] Martijn, (24.10.2003) http://community.webshots.com/user/Busch_family
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Draga Camira, Daca muncesti atit de mult probabil ca ai si un salar bunicel, din care te-ai descurca singura cu 2 copii. Asa ca fa-ti un plan: ori te muti din oras cu copii cu tot , acolo unde ai rude, ori iti cauti un alt apartament de inchiriat si stai tu cu copiii si incearca sa muncesti mai normal, nu pina la ora 8 seara , macar pina la 6 ! Pina atunci fa-ti un obicei si ia fetita in fiecare week-end cu tine la cumparaturi, la un film, la prieteni,la strand, la padure, in parc,ia-ti amindoi copiii deodata daca poti, sau o zi unul, o zi celalalt, fa planuri pentru o vacanta impreuna. Parintii tai stau departe de voi? Nu ati putea sa mergeti, tu si copiii sa petreceti cite un week-end la ei? Sa fiti impreuna cit mai mult, sa petreceti cit mai mult timp impreuna, singuri. Si, intre timp fa planuri mari pentru o viata noua impreuna cu copiii tai ! [gravi] 21 sapt si [copil]
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

e dureros prin ce treci tu acum, si cin stie de cit timp duci poavara asta..... fii puternica, si incearca sa gindesti foarte limpede cind iei o decizie ..... a existat COMUNICARE in relatia voastra.... daca da incearca sa gasesti acea punte de legatura si discutati deschis despre problema voastra, sau doar a lui... succes
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

draga mea revin dupa ce am citit mesajul tau explicit. din cite inteleg eu tu pentru fiica ta esti "oaia neagra" a familiei, nu?!???...... asta din cauza soacrei tale.... ce putere de convingere are soacra ta asupra fetitei, afla si vezi cum poti darima ceea ce a construit ea (soacra) impotriva ta, incearca sa-i explici relatia ta cu sotul tau (nenintelegeri), incearca sa-i explici clar prin ce treci alaturi de sotul tau, poate te va intelege, poate va intelege si faptul ca tu nu esti preferata soacrei (bunicii) nu stiu dar nu-mi gasesc deloc cuvintele, este un subiect atit de delicat, dar ma gindesc ca vorbind deschis cu noi vei gasi calea buna pentru rezolvarea sau macar ameliorarea acestei situatii.... fii puternica si nu te lasa doborita, pentru ca ai doi copii, chiar daca este foarte greu sa duci totul singura, pentru ca sotul tau este un EGOIST NOTORIU. te pup
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Camelia, cunosc o familie cu doi gemeni in care soarta mamei era cam asa: ea facea toata treaba, dar era considerata de sot ca ceva inferior, care nu merita prea multa atentie, numai reprosuri si jigniri. Acest tata isi invata si copiii in spiritul asta: mama nu conteaza, voi faceti ce va spun EU. Intr-adevar, copiilor atata le trebuia: vazand comportamentul (nu rareori agresiv) al sotului fata de sotie, nu ascultau deloc de mama lor. Sigur ca el ii iubea mult pe copii, dar mie-mi venea sa plang cand vedeam cat sufera biata femeie. Am crezut ca asta va fi mereu situatia, dar vreau sa-ti spun ca am avut o surpriza: cand s-au facut mai maricei, au inceput sa judece cu capul lor si acum sunt extrem de respectuosi cu mama lor. Sunt convinsa ca si fata ta, indiferent ce a auzit, e la varsta cand incepe sa inteleaga singura cum merg lucrurile. Ca sa-si formeze o imagine corecta, da-i sansa si arata-i cum esti de fapt. E timpul s-o faci. Si, chiar daca la inceput va fi refractara, s-ar putea ca, in timp, sa ai o supriza si sa fuga chiar ea de la bunica pentru a veni langa tine. Da-i sansa sa te judece corect! Please! Stii ca adolescentii au tendinta de a face exact pe dos de cum li se spune. Poate asta o va face pe fata la inceput sa refuze sa vina cu tine, dar poate mai tarziu, cand i se va parea ca i se ridica cineva impotriva de a veni la tine, asta o va face sa vrea mai mult sa vina! Numai ca trebuie sa stie, sa-i dai de inteles ca e oricand bine-venita, asteptata si iubita!
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Probabil ca nu ar trebui sa fiu acum aici si sa las acest subiect fara replica dar totusi fiind vorba de mine voi face efortul de a merge mai departe . Astazi nu mai simt nici macar durere decat un gol imens . Nu ma cunoasteti si-mi este destul de greu sa va expun in fraze simple tot ce se intampla . Fetita mea are tot confortul de care are nevoie la maica-sa mareare dragoste neconditionata , rasfat , si satisfacerea tuturor dorintelor , la fel si ea ii ofera o dragoste neconditionata maicasii mari . De cate ori o intreb daca vrea sa mearga cu mine si cu baietelul gaseste diverse pretexte pentru a nu face lucrul acesta . Ma lupt cu morile de vant si am obosit
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Eu nu inteleg, de ce o intrebi? Ia-o odata, ii spui ca aveti program comun, ea, fratele ei si tu. Ca daca nu-i place, alta data n-o mai deranjezi. Nu stiu cum, dar gaseste o ora libera, atunci cand termina ea orele, te duci si-o iei, fara sa ceri aprobarea nimanui. Si o duci unde-i place. Cauta sa o distrezi, fara s-o certi. Cauta sa ti-o apropii. Cu resemnarea nu rezolvi nimic! Claudia
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Of, of, mi se rupe inima citind ce scrii... Totusi, in momentul in care ai postat aici stiai toate astea si, daca totusi ai pus intrebarile pe care le-ai pus, inseamna ca vrei sa schimbi situatia... Nimeni nu o poate face in locul tau. Nimeni nu te poate ajuta. Cred ca esti o fata cu mult bun simt, care cedeaza mereu, avand oroare de orice discutii (nemaivorbind de scandal). Dar cei din jurul tau nu au fost oameni si au speculat aceasta calitate a ta. Daca nu te schimbi, lucrurile vor merge mai departe pe drumul lor, fara sa ai nici o putere de a interveni. Nu vrei sa ai o contributie in viata copiilor tai? Trebuie sa faci ceva, trebuie! Trebuie sa te schimbi! Ti-am spus, bunica nu are nici un drept legal de a te impiedica sa-ti iei copiii acasa! Faptul ca stai cu matusa e special aranjat ca sa nu ai loc. Pune piciorul in prag! Poate Jeff (care are studii de drept) sa te lamureasca ce se poate face din punct de vedere legal ca sa-ti aduci copiii pe langa tine! Oricum, situatia ta e foarte complicata din toate punctele de vedere si personal te inteleg. Oricum trebuie sa faci primul pas, sa insisti ca fata sa vina cu tine macar din cand in cand. Si ai grija sa nu pierzi si baiatul! Fii ferma de la bun inceput! Nu te mai lasa calcata in picioare si arata-le tuturor cu ce "scorpie" au de-a face! Schimba-te daca vrei sa-ti schimbi viata!
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.


×
×
  • Adaugă...