Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

Mamica de mai-iunie (40)


Recommended Posts

Salutare la toata lumea, Felicitari proaspetelor mamici. Sa va traiasca puiutii, sa fiti sanatosi si sa va faceti bine repede. Imi pare rau ca nu am intrat zilele astea pe net pentru ca observ ca lucrurile se succed cu repeziciune. Eu am fost vineri la control. Toate sunt bune si frumoase. Se pare ca fi-miu nu are de gand sa vina mai repede decat e prevazut pentru ca dr. a zis ca e sus de tot si nici nu ii se arata sa coboare. Cum zicea cineva pe aici e cu funduletul in gatul meu. Asa ca dr. m-a chemat din nou peste 2 saptamani. Madutza, ai fost dulce cu gandul ca as putea naste. Cateodata asa imi doresc sa nasc pentru ca burta s-a facut mare, mare si a inceput sa doara prin partile laterale. Dar altfel ma gandesc ca puiul meu sa stea acolo cat are nevoie. Iar pe de alta parte imi este si teama de momentul spital. As fi vrut ca totul sa se desfasoare in asa fel in cat sa nu trebuiasca sa ajung la spital. Dar asta e... Pupici multi si dulci pentru toate mamicile, bebelusii si de ce nu pentru toata lumea. Cady si bimbirica baietzel 36+ saptamani
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 141
  • Creat
  • Ultimul răspuns
Felicitari la toate mamicile si bebelusii[flo] Se pare ca s-a ingrosat randul mamicilor. Noi suntem inca in asteptare. Bebele este pregatit dar eu as vrea sa mai stea doua saptamani. Prima saptamana de concediu a trecut relativ repede ca am avut inca de facut pregatiri dar saptamana asta nu mai am ce face decat sa ma odihnesc. Din pacate statul la calculator ma oboseste si voi revenii mai tarziu. Claudia
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Salutare fetelor!!! [majoreta][majoreta][bis][bis] Albinutza, bravooo, sa-ti traiasca, sa fie sanatos Cosmin, multumim lui tati pentru mesaj[bis][bis][bis] Heron, felicitari, chiar ma uitam pe listuta si ma gandeam ca deja ai nascut:)[bis][bis][bis] Laura22, felicitari pentru bebe Iustin, este deja baiat mare:)) felicitari si pentru prima plimbarica[bis][bis][bis] Mariaaaaaaa, bine ai venit acasica, repede, repede ai venit:), ma bucur ca sunteti bine si sper sa vina si lapticul bun pentru Alex. Incearca sa nu fi stresata, ce 'tare' ma dau eu in sfaturi:) hai ca ai vazut ca si la nastere a fost repede, cand poti asteptam'filmul':) [flo] Lauraa, imi pare rau de 'chinuiala',asteptam vesti cand se poate, iti tinem pumnii[flo] Laura, nastere usoara si bine ai venit la noi, ce putin mai ai... Piatra lunii, nastere usoara, asteptam vesti cat de curand se poate Irinusha, multumim pentru poveste, am citit tot pe nerasuflate, am tinut pumnii:) pentru tine, am ras, am apreciat optimismul:). [flo] Mona, sper ca raspunsurile primite sa te ajute, daca nu fi optimista, nu este o tragedie alimentatia cu biberonul. Eu am fost azi sa fac analizele cu tati care vroia sa fie de fata:), ca data trecuta m-a tinut f mult inauntru' pentru ca nu-mi gasea o vena calumea si ca sa nu astepte sa se ingrijoreze la usa a intrat si el... Eu am o problema cu venele ca sunt f. subtiri si intodeauna ma inteapa in cateva locuri pana reuseste sa-mi ia sange, normal ca nici azi nu a fost altfel, numai ca lui tati cand a vazut el cum ma chinuie pe mine si cum curge sange pe langa ac si nu in eprubete... i s-a facut rau:), a trebuit sa iasa din cabinet:) i-a trecut repede si s-a intors, dar deja reusise operatiunea asa ca s-a linistit baiatul meu mare:). M-am amuzat un pic trebuie sa recunosc..., dar sa va povestesc si de bebita care de cate ori ma intepa asistenta si ma durea imi tragea cate un piciorus tareeee, cred ca ma incordam si el simtea ca ceva o deranjeaza pe mami a lui, scumpicelul meu isi facea si griji Laura cu bebita[hagi], sapt 33+
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Multumesc pt urari fetelor..si al vostru sa fie cuminte, mancacios si cum vi-l doriti voi. Heron: FELICITARI pt baietel...urarile de mai sus iti sunt adresate si tie. Da Tutus este primul copil si multa lume mi-a zis ca am nascut foarte repede. Eu din 4 contractii l-am scos pe bebe afara. A durat mai mult cusaturile (care nu sunt groaznice) decat nasterea. Am avut o colega de salon pe care am gasit-o in sala de travaliu la 6 dimineata; si ei ii se rupsese apa de la 2 noaptea si gemea cu toata gura (eu nu am prea urlat cine stie ce). Ei bine cand pe mine m-au luat la capra sa nasc..ei inca ii faceau perfuzii de dilatare si a nascut abia la 12.30. Eu am nascut repede ca am fost si dilatata si aveam si contractii...dar secretul e sa nu ti se rupa apa. Mie mi-au rupt apa asistentele (pt ca eram gata sa nasc dupa cat de dilatata eram) si dupaia in 3 contractii i s-a vazut capul, l-au chemat pe dr si la inca 4 contractii am nascut. Se zice ca nu nasti "pe uscat". Dureri au fost...imi venea sa ma urc pe peretii maternitatii. De la dilatare am si vomitat...asa ca cele care inca nu ati nascut...daca va e rau e de la dilatare. Faza e ca, cu o noapte inainte sa nasc mi-a fost seara un pic cam rau..dar nu m-am gandit ca de fapt venea timpul sa nasc si aveam pe ici pe colo si o slaba durere de burta..o durere surda. A doua zi mama mi-a zis ca nu strica sa-l vad pe dr, desi eu eram hotarata sa merg a doua sau a treia zi...numai bine ca dr mi-a si dat bilet de internare in seara aia si am nascut dimineata. Ce pot sa spun e ca nu am dormit toata nopatea in spital..a fost foarte deprimant pt mine..salonul era chiar langa sala de travaliu si am plans jumate din noapte...si nu de dureri...dar le-am auzit pe toate care au nascut in noaptea aia...cum urlau...cum plangeau. Sper sa nu va sperii cu detaliile astea..voi cele care inca nu ati nascut. V-am pupat si astept sa povestiti si voi de experientele voastre. Laura22&Justin
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Buna fetele! Vad ca avem vesti noi nu gluma. Chiar ma uitam zilele trecute pe listuta si ma gandeam ca sigur au mai nascut si alte fete da nu pot sa ne anunte. Laura22, Heron, sa va traiasca baieteii, sa creasca mari si sanatosi. [flo][flo][flo][cheers][cheers][cheers]Numai bine si voua si la tatici. Fetele, o sa intru mai pe seara din nou, acum fug ca iar plec tarziu la serviciu daca nu. Va pup pe toate si va doresc o zi frumoasa. Irina, burtica cu baietel 35+ saptamani (DPN 9 iunie)
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Ploua cu bebei! Sa va traiasca fetelor, si sa nu aiba colici. L-am sunat si eu pe nenea doctoru astazi sa-i spun ca simt niste bulbuci pe la iesire. Bineinteles ca a ras de mine: "sunt tot felul de senzatii hi hi hi". O sa nasc la Polizu, prima data am fost la Giulesti si a fost bine, acum insa am vazut emisiunile de pe Prima de miercuri si ma-am ingrozit cand am vazut ce nasol e in sala de nasteri, ce halate ciufulite au saracii doctori si ce masti atarnande, parca sunt niste pungi cu fan ptr cai. Masa pe care il puneau pe bebe antica si de demult, nu le pun bratari de fata cu tine...brrrr. Chiar ma gandeam: aici e ca la abator, numai sange si ttreburi de-astea. Eu ma mai uit pe reality tv la o emisiune: special babys, si nici nu se compara. A! chiar mi-au propus sa ma filmeze si pe mine(cei de la Prima), la inceput n-am avut nimic impotriva, dar pe urma cand am vazut emisiunea, m-am razgandit urgent. Nu le pune la saracele femei macar un cearceaf acolo sa nu se mai vada cracii aia catarati pe acolo... in fine, mie nu-mi place ideea asta cu nascutul pe capra, mai bine aduc si ei niste mese de afara sau le fac pe astea cu un fel de pedale ca la masina ca sa te poti impinge in ele. Sunt prea exagerata? LAura 38+
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Liliana(Heron)felicitari!!!Adrian Dominic sa cresti mare si voinic !!! Tutus incearca aici :[url]www.referat.ro[/url] Cady poate s-a speriat de vremea asta ploioasa [;)] si a zis sa mai astepte putin la caldurica. Claudia odihna placuta! iuliana & [cavaler]din burtica (33+ sap.)
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

laura22 si heron!!! sa va traiasca bebelusii dragi, sanatosi si voinici...si parintilor, sanatate si bucurie! cu greu, cu greu, da' fiecare zi ne face mai mari si mai puternici:). oh, cred ca eu sint exceptia aia a exceptiilor si nu ma pot bucura de frumusetile alaptatului in tihna derularii vietii pe tot pamintul asta...... da' nu-i nimic, c-a fi cum a fi, sanatosi sa fim. in primele 24 de ore dupa ce nasteti, fetelor, cele care vreti sa alaptati, sa-i dati la bebe din 2 in 2 ore - nu vine numa' colostrumul ala, da-i foarte bine ca bebe sa se obisnuiasca cu ideea de tzitzi: eu am facut o greseala cu asta - asa m-au sfatuit asistentele - si nu i-am dat lu' bebe, numa' mai rar. acuma nu-i vorba, ca sfircurile mele tot idi sint, da' numa-asa, ca un plus, ca sa stiti (ca io n-am stiut!). sa va ajute domnul! aveti griji de voi si de comori:). mona si lia.
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Buna "Burticutze" si Mamici dragalase! Heron, Laura22, felicitari! Sa va traiasa bb-licii si sa va aduca numai bucurii! Heron, multa putere ca sa ai grija de ambii copii! Pupici la amandoi! Laura22, ce scurt a fost ... felicitari! Auzi tu, patru contractii ... eu numai sa visez pot ;) Bravo! Mamaleone, bine ai venit si nastere usoara! Si mai ales o bb-lina sanatoasa! Imi place stilul tau ;) ... Mona, tocmai azi am citit intr-o revista ca acupunctura ajuta lactatia ... si cica-i dovedit. Iar ptr. sfarcurile "deformate" - daca le pot numi asa - exista, dupa cate mai stiam eu, in farmacii un fel de suport. Nu stiu nici eu cum sa-i spun, dar cica il pui pe sfarcuri si bb apuca mai bine. Madutza, a fost ziua ta? Ca eu am pierdut evenimentul. Daca da, atunci din inima toate cele bune, sanatate si un bb sanatos! La multi ani! Tutus, eu am facut un referat dupa www.turism.ro Succes! Cris a dormit tun azi noapte ... a avut el chef putin de o barfa, dar am reusit repede sa-l adorm din nou. Asa ca sunt mai fresh azi. Azi insa a venit moasa din nou si a trebuit sa-l trezesc si de atunci e suparat pe mamica lui ... ca nu prea a dormit si nu prea a mai mancat cum trebuie. Dar si asa am ajuns la 80ml ... un mancacios si jumatate. Aseara ne-a picat si buricutul ... asa ca acum putem sa-i punem mai bine pampersii. Tot aseara dupa baita, cand eram la uscat si dat papica a facut caca si pipi in prosop de a trebuit spalat din nou. Tot de pomana daca nu facut in scaldatoare ;) Dar tot ne aduce noroc, ca aseara am aflat ca tati o sa munceasca din iunie numai in Ingolstadt, asa ca o sa fim tot timpul impreuna ... iuhu!!!... ca o familiuta adevarata. Mor de fericire ... aveam putina frica sa fim singurei acasa, dar asa merge. Tot mai are colici, dar nu prea rau ... dupa ce trage cateva partulete se linisteste. Cacuta face usor (ca doar l-am vazut live ;)) dar cu parturile nu prea stam bine. Incercam inainte cu ceai din tara si ceai de fenicul pe care il folosesc in loc de apa la laptic. Sper sa reusim asa ca nu prea as vrea sa trec pe SabSimplex ... dar luam si din ala daca ajuta. Restul cum stiti ... crestem voiosi ... e un zambaret si cand bea imi zambeste ca-mi vine sa-l pap. La 18.00 vin niste prieteni sa ne vada odrasla, asa ca va las ... va pupic pe toate dulce, iar pe bb-lusi si mai dulce pe curisor :) PS: Or fi nascut Pietricica si Lauraa? Irinusha & [copil] Cris (03.05.04)
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.


×
×
  • Adaugă...