Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

Mamica de mai-iunie (40)


Recommended Posts

Buna "Burticutze" si Mamici dragalase! Mai, ne-a luat pe toate Lauraa ... peste 4 kg! Wow! O cred si eu pe mica Lara ca nu a vrut sa se chinuie sa iasa pe cale normala ;) Maria, ma bucur ca ai laptic si ca Alex e un mancacios si profita din plin. Eu una cred - dupa ce l-am mai "examinat" pe Cris - ca are crampute de la faptul ca bea prea lacom. Termina un biberon in ca. 10 min. Mie una mi se pare prea repede. Asa ca incearca sa-l ridici pe umarul tau ca sa ragaie cum trebuie ... nu uita sa-l mangai sau sa-l bati usor pe spinaruta. Eu asa fac, chiar daca mi-a adormit la supt ... si azi-noapte am dormit ca un printisor! Ma enerveaza toti (doctori, moase) cu o mie si una de sfaturi care se bat cap in cap ... zau daca mai inteleg ceva. Sa se hotarasca la unul si atat! Mie una mi-a spus moasa ca nu-i bine cu lamaie ... ca nu stiu ce sa intampla. Si eu stau si ma uit la el cum se chinuie ... Vad ca nici sfaturile date lu' Nally nu se potrivesc cu cele date mie ... si uite asa. M-au innebunit de cap! Oanna, si eu ma asteptam sa ma taie in caz ca nu merge altfel (in tara am inteles ca taie indiferent de situatie ... gasesc si asta o aberatie), asa ca am intrebat si eu cum de s-a intamplat. Si raspunsul a fost ca: e o noua metoda, ca prefera sa te rupi decat sa te taie, ca ruptura se produce acolo unde-i nevoie pe cand taietura ti-o face un om, care poate gresi. Ca cica si cezarianele se fac tot printr-un fel de ruptura de tesut, ca se vindeca mai bine. Spun ce mi s-a spus ca eu sunt cu pluta si habar nu am ... oricum am aflat ieri de la moasa (care s-a uitat la fisa mea) ca de fapt nu am avut ruptura de perineu, ci vaginala - probabil de la o mana sau de la un picior a lui Cris. Ei, asta e, trece! Dana, eu consider ca esti "super-woman"! Eu una nu m-as fi descucat cu servici, copil si gospodarie! Jos palaria!!!! Christina, zile bune cu soacra! Sper sa te ajute si sa va intelegeti bine!!! Cris e bine ... azi-noapte am dormit si am papat ca un pasa mic. De dimineata mi-a smiorcait putin de crampute, dar l-am tinut in brate pana si-a revenit si acum doarme cuminte. Insa eu sunt "varza"! De la pastilele de aprirea lactatiei mi s-a dat toata digestia peste cap. Daca inghit ceva am niste dureri de stomac de mor, iar la toaleta merg din jumatate in jumatate de ora. Am dat-o iar pe orez fiert, paine prajita si ceaiuri. Groaznic!!! Azi il trimit pe Boby singurel dupa certificatul de nastere ... sper sa mearga mama cu el ca nici nu stie unde este. Mai vedem! Cam astea fiind noutatile va pupic pe toate in parte! Si sa nu uitam bebicii! O zi buna! Irinusha & [copil] Cris (03.05.04)
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 141
  • Creat
  • Ultimul răspuns
Sa va linistesc putin cu kg in plus - si binenteles ca sa ma dau si eu mare: cand am iesit din maternitate aveam - 6 kg, acum sunt deja 11 in minus. Sunt tare mandra ;) ... dar cred ca si din cauza stomacului. Laurina, daca il prind zambind, normal ca nu ezit sa-i bag blitzul in ochi ;) Dar ne trebuie alta camera digitala, ca pe asta noua am dat-o inapoi fiind o aberatie. Acum e tati la dat sa pape si e tare mandru ... tot imi povesteste ce frumos e fii-su, ca are degetele frumoase, ca are gene lungi, ca are totusi sprancene, etc. N-am vazut asa barbat indragostit de copilul lui. Intra pe usa si primul drum il face sa-l vada pe fii-su, dupa vin eu la rand ... noroc ca nu sunt geloasa pe Cris ;) Ei, gata cu povestile ... trec la datorie. Pupici! Irinusha & [copil] Cris (03.05.04)
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Concediu placut Iulia. Si eu sunt in concediu de vreo doua saptamani, dar deja nu mai stiu ce sa fac acasa. Inainte trecea timpul mai repede, cand eram la birou. Iar acasa, din cauza gabaritului pe care il am, nu prea pot sa fac multe. Dar incerc sa ma odihnesc si sa ma pregatesc pentru perioada care va veni. Astazi am fost din nou la control si se pare ca bebele nu se grabeste. Mai avem cateva saptamanai pana in 2 iunie. Irinusha , sa-ti traiasca Cris ca tare cuminte mai este, si frumos... Lauraa Felicitari pentru Lara[flo], la 4,13 kg este cea mai grasuta bebita. Claudia
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Multumesc, Clau. Intr-adevar, si eu ma gandesc ca ma voi plictisi un picut acasa, dupa vreo saptamana de odihna. Totusi, se pare ca trebuie sa strangem puteri acum, inainte de marele eveniment, caci dupa ce apar bebelusii nu va mai fi timp de odihna... Iulia P.
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Buna Burticute, Mamicute si bebelusi draguti, Vreau sa felicit pe proaspetele mamici si sa le urez refacere rapida si bebelusi sanatosi. Fetelor, care o pune in listuta pe Ghgeni cu fetita, pentru ca a anuntat ca o sa aiba o fetita si este pusa in listuta cu baietel? Eu sunt bine, sa zic asa. Chiar daca am inceput sa slabesc. Au inceput din nou greturile si vomitaturile. Nu am chef de nimic nici sa mananc, nici sa beau. Nici nu vreau sa va mai spun cat am luat in greutate pana acum pentru ca nu ma veti crede. Doar ca toti doctorii de aici mi-au spus ca atata timp cat fetita este ca masuratori bine, nu trebuie sa-mi fac probleme ca am luat putin in greutate. Va pup si mai vorbim! Multa sanatate! Ralu-mamica Ioanei (4 ani) si a Mariei din burtica (34+ saptamani)
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Buna dimineata fetelor(la mine e dimineata)!!! Multumesc frumos pt cuvintele incurajatoare. Stiti, e asa de bine sa poti spune la cineva ce te"doare". Parca te simti mai bine dupa. O sa mai treaca cumva inca 10 zile. maine merg si eu la control. Nu cred ca ma mai cheama la inca unul inainte de a naste. O sa vad maine. Irinusha, asa frumos povestesti de Cris. sper sa-ti treaca cat mai repede efectele secundare de la pastile. AAA>> si feliciari pt kg "pierdute". [:D] Tutus, tot am vrut sa te intreb cum l-ai pregatit pe Raulica pt intalnirea cu bebe. Andrei ma intreba in fiecare zi cand iese bebe. Pupici dana[gravi] in 37+ de saptamani si Andrei
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Iulia,concediu placut! Mihaela am pus pozele facute azi in albumul "prieteni" Fetelor sunt mamica cu diploma [^].Pe diploma este trecut si Dan,chiar daca el nu a fost azi,cand,in sfarsit am vazut si filmuletul cu nasterile.Laura glumea spunand ca era sigura ca o sa vedem caseta azi tocmai pt. ca nu au venit si viitori tati [:D] iuliana & [cavaler]din burtica (33+ sap.)
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Fetele, mai intru si eu sa vad ce mai ziceti. Laurina, simpatic tati al tau, se vede ca abia isi asteapta micul fotbalist. Irinusha, tare rau trebuie sa fie sa nu poti manca decat asa ceva. Multa sanatate! Iulia, bucura-te de concediu in tihna. Abia astept si eu, deja numar zilele... Clau, e bine intr-adevar sa te odihnesti inainte de marea intalnire, sper sa apuc si eu macar cateva zile. Ralu, cica starile astea de voma ar fi semn ca se apropie nasterea. Am avut si eu cateva zile cu greturi da tot mi-era foame uneori, de bagam ca sparta. De fapt nici acum nu m-au lasat de tot, da parca azi fu mai bine. Sper sa iti revii sa nu te mai chiuie greturile. Dana, sa ne spui ce a zis doctorul. Felicitari mamicilor cu diploma, poate ne mai dati si noua cate o idee sa o aplicam la nastere... Pupici la toate Irina, burtica cu baietel 36+ saptamani (DPN 9 iunie)
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Buna dimineata fetelor, Iulia, concediu placut. Cat mai multa odihna. Iuliana, felicitari pentru diploma. Asa mama responsabila si cu diploma. [:D] Clau, te inteleg foarte bine. Si mie mi se pare un secol pana pe 2 iunie. Iar doctorul meu a fost si mai dragut cand mi-a spus ca s-ar putea sa mai intarzie pentru ca asa sunt baietii si e si foarte sus asezat. Sunt alaturi de tine. Irinusha, imi pare bine ca este cineva care spune ca a scapat asa repede kg. Deci mai exista speranta... Tutus, este un dulce R. Chiar zilele astea ma gandeam ce as fi facut daca as mai fi avut un copil si ar fi trebuit sa ii explic ca va avea un companion. E un lucru foarte delicat. Ti-a dat Dumnezeu un copil intelept. Madutza, tu cum te mai simti? Cum stai cu moralul? Cady si bimbirica baietzel 37+ saptamani
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.


×
×
  • Adaugă...