Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

Mamica de mai-iunie (40)


Recommended Posts

Mama, ce m-am invartit pe-aici pana v-am gasit!! Eu tocmai am venit de la medic si am tensiunea un pic cam mare. A zis ca e normal ca in ultimele saptamani sa creasca un pic, dar totusi vrea sa ma tina sub observatie si prin urmare luni ma duc la control--ultimul fetelor inainte de nastere. Mi-a mai zis ca bebe are in jur de 3,500 kg. Irinel, imi pare rau ca ti se umfla picioarele. Cum stai cu tensiunea? Uff, sa intri si tu in concediu sa te mai odihnesti. Nu stiu ce remediu sa-ti spun. Ai grija de VOI. Monet, ce rau imi pare ca inca nu a venit lapticul, dar daca nu vine nu-i capat de lume ca Lia va manca pe biberon. Nici asta nu e viata pt tine. Tre sa te odihnesti si tu ca sa ai grija de Lia. Tutus, cam aceleasi aventuri le am si eu cu Andrei. Si eu sunt curioasa cum va reactiona. Nu as vrea sa sufere si sa se simta neglijat.Am zis ca o sa incerc sa-l implic in toatea activitatile cu bebe(culcat, baita, imbracat). O sa mai vedem. Va pup Dana [gravi]in 37+de saptamani si Andrei
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 141
  • Creat
  • Ultimul răspuns
Mama, ce m-am invartit pe-aici pana v-am gasit!! Eu tocmai am venit de la medic si am tensiunea un pic cam mare. A zis ca e normal ca in ultimele saptamani sa creasca un pic, dar totusi vrea sa ma tina sub observatie si prin urmare luni ma duc la control--ultimul fetelor inainte de nastere. Mi-a mai zis ca bebe are in jur de 3,500 kg. Irinel, imi pare rau ca ti se umfla picioarele. Cum stai cu tensiunea? Uff, sa intri si tu in concediu sa te mai odihnesti. Nu stiu ce remediu sa-ti spun. Ai grija de VOI. Monet, ce rau imi pare ca inca nu a venit lapticul, dar daca nu vine nu-i capat de lume ca Lia va manca pe biberon. Nici asta nu e viata pt tine. Tre sa te odihnesti si tu ca sa ai grija de Lia. Tutus, cam aceleasi aventuri le am si eu cu Andrei. Si eu sunt curioasa cum va reactiona. Nu as vrea sa sufere si sa se simta neglijat.Am zis ca o sa incerc sa-l implic in toatea activitatile cu bebe(culcat, baita, imbracat). O sa mai vedem. Va pup Dana [gravi]in 37+de saptamani si Andrei
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Dana, cu tensiunea stau bine, cred ca singurul remediu ar fi sa pot sa ma mai intind cate putin in timpul zilei, chiar fara sa dorm. Cat e de mare tensiunea ta? Daca ai tensiometru poate e bine sa ti-o iei si tu mereu sa stii daca creste si mai mult. Te simti in vreun fel rau ca e tensiunea mare? Fetele da ce ne-am imputinat...ce multe eram la inceput... Va pupic pe toate Irina, burtica cu baietel 36+ saptamani (DPN 9 iunie)
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Buna fetelor, hai ca mi-a luat toata seara pana v-am gasit... am crezut c-ati disparut. Nu stiu din ce motiv nu gaseam acest subiect. Noi suntem bine, am fost azi la control. Am in continuare tensiune buna, bebele se anunta un pic cam mare pentru gustul meu - doctorul zicea ca la nastere va avea cam 3,900 kg. Merg din nou la control miercurea viitoare cand am inteles ca se face si control vaginal. Azi am pregatit si eu patutul si hainutele pe care le voi lua la spital pentru bebe cu lucrusoare trimise de mama mea. Cu soacra ma inteleg bine pana acum. Nu ma lasa sa fac nimic, sau sa ma aplec chiar ma enerveaza ca nu vreau sa devin o leguma pana nasc. Voi ce mai faceti? Christina (saptamana 38+)
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Salutari tuturor, stiu ca anuntul asta este ceva cam intarziat, dar abia acum am avut timp sa intru pe net si sa scriu. Sotia mea, Angi m-a rugat sa va anunt pe toate si pe toti ca in data de 05.05.2004 a venit pe lume [bb] Adriana Maria (Ami), avand 3250 g, 51 cm si nota 9. Prevazuta initial pentru data de 2x mai, programata pentru data de 9 mai (ziua lu' tata-su), ea a ales sa vina prin cezariana in 5 mai la 7.40 la maternitatea Bega din Timisoara. Angi m-a rugat sa va multumesc tuturor pentru suportul oferit in tot timpul celor 37 de saptamani de sarcina si in cele x luni anterioare sarcinii. Imediat ce v-a putea sa se dezlipeasca de puiut, o sa intre si ea pe net. Manu are o surioara [bis]
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

buna dimineata burticute si mamici nici nu m-am uitat sa vad care mai e scorul...sunt mai multe burticute sau mai multe mamicute?) sa va povestesc si eu cum a fost si dupa aia sa ma duc sa mai citesc ce ati mai scris, ca sunt inca la subiectul 39, cat oi putea pana se trezeste bobocelul. Madutza, sper ca nu te supri da' n-am mai apucat sa-ti raspund la PM [pup] pai a fost cam asa: am plecat joi dimineata la spital cu jumatate de inima, da' am plecat. Am ajuns, am sunat medicul care inca nu ajunsese da' mi-a zis sa-i dau o asistenta de la camera de garda ca sa o instruiasca ce sa faca cu mine. Ma trimite asistenta sa fac foaie de prezentar, imi face internarea, ma imbraca imi pune foile in brate si imi spune sa ma duc la etajul 5 la sala de travaliu. Ma duce pana la lift ca parca eram de pe alta lume. Eu ca eu, sa fii vazut Mircea ce ametit era. Urcam, ne ia o infirmiera in primire de la usa cu bagaj cu tot si il usuie pe tati ca n-are voie in sectie. Ne depune in salon. Mai era o gravida. Tot Maria. Tot baiat. Tot Alex. Tot contractii fara spor. Vine asistenta sa ne cheme pt proba de secretie. O ia, zice ca avem dilatate 1, ne trimite inapoi. Vine cu aparatul. Super contractii. "Nu le simtiti?" "Ba da" "Si va dor, nu?" "Ba nu" se uita la mine de parca as fi nebuna. Pleaca. Vine alta asistenta la cealalta Marie. Aceeasi poveste decat ca ea avea colul bine inchis si luuuung. Vine medicul. "ei, cum e?" "ca intotdeauna" "bine, o sa-ti punem o perfuzie si vedem ce se mai intampla" "ok". vine asistenta mea cu o perfuzie, imi sparge vreo doua vene, mi se face rau (am o problema cu combinatia ace + venele mele). Aduce o alta branula.Reusim. Asteptam. Evident, degeaba. Pe la 12 vine din nou medicul sa-mi comunice ca el pleaca pt cateva ore dar ca daca trec de dilatatie 4 si se angajeaza nasterea il cheama asistenta si cheama si anestezistul sa-mi puna cateterul asa ca sa nu ma sperii. Pleaca. Eu ma plictisisem deja de stat in pat. Mai vorbeam cu tati la telefon din cand, in cand. Mai vine o graviduta in salon. Tot baiat, tot Alex. Pe la 4 vine o alta doctorita, asistenta medicului. Se uita, dilatatie 2. Contractii la fel, eu mai-mai sa adorm. 5 si 20 vine medicul. Dilatatie 2, col rigid. Sus pe masa sa decolam colul si sa rupem membranele. Doare cumplit. Imi spune sa imping la urmatoarea contractie, decat ca eu nu mai simteam contractiile din cauza durerii. Imi zice "asta e o contractie", imping, mai face nu stiu ce, imi zice ca pot sa ma dau jos si ii zice asistentei sa imi faca un mialgin cand se angajeaza. Ma duce asistenta inapoi in pat ca eram prea ametita.dupa vreo 10 minute m-as fi urcat pe pereti, da' nu ziceam nimic. Pe monitor, contractiile mele erau la jumatatea intensitatii celor de mai devreme. Intre timp se hotarasc ca celeilalte Marii ii vor face cezariana ca n-au nici un spor. Ce-a de-a treia graviduta se uita la noi cam speriata ca ei nu i se intampla nimic. Vine asistenta sa-mi schimbe perfuzia si ma vede chinuita, se uita la monitor, se uita la mine, isi zice probabil ca sunt nebuna. se uita la col: dilatatie 5. Vine cu mialginul, mi-l face. Eu deja nu mai puteam de durere, ea nu ma credea, de aia nu mai puteam eu, incepusem deja sa ma vait. Vine medicul, ii spune ca mi-a facut mialgin, vede ca ma urcam pe pereti si imi spune "ma duc sa sun anestezistul sa iti puna cateterul". Eu deja nu mai apucam sa respir ca lumea intre contractii. se intoarce sa-mi spuna ca l-a sunat si e pe drum intre etaje. eu ii fac semn sa stea putin sa imi capat rasuflarea si ii zic ca imi vine sa fac treaba mare (era chiar haios daca nu m-ar fi durut asa de tare). Se uita la mine cu expresia care deja imi era binecunoscuta, zambeste si zice " poate chiar nasti". Scoate manusile din buzunar, le desface, isi pune o manusa(eu aveam senzatia ca se misca cu incetinitorul). Se uita. "Dilatatie completa" se uita la mine zambind (mai ca-l bufnea rasul) "Stii ceva, tu nasti intr-un sfert de ora" in gandul meu "si ce-o fi asa de amuzant!!!" N-am apucat sa zic nimic ca m-a pocnit o alta contractie. Fuga-fuga sa aduca scaunul (problema mea cea mai mare era ca eu n-am cum sa ajung pe masa ca nu ma tin picioarele) Pun mana pe telfon sa-l sun pe tati (nu intrebati de ce ca nu stiu, parca putea sa faca ceva...)Bineinteles ca nu apuc sa vorbesc cu el ca ma apuca alta contractie, dau telefonul Mariei si apuc sa zic printre dinti "Spune-i". dupa care incepe goana spre sala, nu stiu cum m-am urcat pe masa. Imi zice sa imping cand simt contractia. Execut. "Din 3 contractii e afara" eu in gand "Har Domnului ca nu mai pot" si ii zice asistentei ca perfuzia mea trebuie aerisita. Si incepe bataia pe mana mea, ca eu vroiam sa ma tin de bara ca sa pot impinge si ea vria sa-mi ia mana ca sa nu mi se sparga vena. Am castigat eu.[cool]. Cand l-am auzit plangand am uitat tot. Imi venea sa iau in brate pe toata lumea. Nu stiu cand m-a taiat da' fceam misto de medic dupa aia ca aparatul ala cu care nu stiu ce taia el acolo cand ma cosea suna ca un capsator. cand il curatau pe bb si nu stiu ce ii mai faceau eu ii numaram degetele de la maini si de la picioare. Mi s-a parut cel mai frumos nou-nascut pe care l-am vazut vreodata. Asta a fost. Va pup si pe voi si pe bb-i Maria - 38+ saptamani - baietzel [copil]
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Buna dimineata fetele (la mine dimineata :0)) Angi [bis][bis][bis][bis][cheers][cheers][cheers] sa va traiasca puiuta, sa creasca mare, cuminte si sa va aduca bucurii, sa fiti fericiti cu totii! Refacere grabnica si te asteptam pe la noi cat mai curand! Maria, frumoasa povestea, ce bine ar fi sa mearga si la mine repede...Oricum, usor nu ti-a fost. Dureri de la taietura mai ai? Au fost tare rele in zilele imediat urmatoare nasterii? Ce de coincidente la nasterea ta! Pupic si tie si lui Alex (sunt sigura ca nici nu o sa vezi un nou-nascut mai frumos decat el :-)) Fetele care ati nascut, ati povestit toate asa de frumos! E pacat sa nu se bucure de povestile voastre si celelalte fete (eu cand eram la inceputul sarcinii citeam povestile de nastere de la Nasterea pe Glob. Cand puteti voi sa va faceti timp, ma gandesc ca puteti doar copia si pune acolo povestioara nasteri voastre. Am vazut ca Nally a si facut-o. Inca o zi a mai trecut... Dana, cum mai stai cu moralul? Mai e o saptamana... O zi frumoasa tuturor Irina, burtica cu baietel 36+ saptamani (DPN 9 iunie)
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Buna, Maria, super povestea. Ba aveai dilataie 2, apoi 5, apoi gata!!! Sper ca nu ai sarit peste faze ale povestii :). Iuliana, multumesc mult de poze. M-am cam ingorzit cand m-am vazut in ele, nu mi-am dat seama ca m-am facut asa de imensa. Praca sint o elefantica. A fost super la plimbare, dar nu mai risc ca m-am pseriat tare in seara aia. Cand treceam podul la Dambovita sa ma intalnesc cu sotul am simtit 2 picaturi curgand si am zis ca gata ... s-au rupt membranele. M-am tarat pana la locul de intalnire si pana acasa nu s-a mai intamplat nimic. Cred ca a fost de la prea mult stat pe scaun la curs. Probabil vreo secretie sau o picatura de urina ... in fine, acasa am desoperit ca nu era nimic. Dar toata seara am fost tare obosita si bebe s-a agitat ingrozitor in burtica ca incepusem sa ma sperii sa nu aiba vreo problema. Acum ne-am revenit ... sintem bine, dar mi s-a cam facut teama de iesiri afara. Offf! Ca mai vroiam :(. Laurina, ai fost mortala cu visul tau. Citeam si radeam. Sor-mea m-a sunat si ea de dimineata sa-mi spuna ca a visat ca am nascut si era cam ingrijorata. Ca am pus-o aseara sa se uite la nasteri la prima, ca a fost si doctorul meu. Si se pare ca a cam impresionat-o. Mie mi s-a parut chiar fosrte finut dupa filmul de la municipal :D. Pentru mamicile cu bebelusi, laptic pentru ei si odihna pentru voi!! Si pentru viitoarele mamici, sa vina cat mai repede momentul sa ne vedem bebelusii in brate!!! Mihaela & bebe Horia (37+ saptamani)
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Angi, felicitari!!! Sa va traiasca BB-ii si sa fiti cu totii sanatyosi si fericiti!!!! Maria, foarte frumos ai povestit! Chiar ca au fost multe coincidente.... Irinel, asa este...ma gandesc ca poate peste o saptamana pe vremea asta sunt deja mamica...depinde cand hotaraste nenea doctorul data. Azi m-am apucat sa-mi fac bagajul si spal hainutele BB-linei. A propos, voi cu ce le-ati spalat? Eu nu am apucat sa iau detergent special, asa ca am pus Ariel, dar o doza mica si am dat program dublu de clatire. Nu cred ca e vreo problema. Voi ce ziceti? Madutza [gravi] & ingerasul din burtica in 38+ saptamani
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.


×
×
  • Adaugă...