Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

Mamici de ianuarie-februarie 2005 (3)


Recommended Posts

Si eu beau multa apa. Pofte nu am de ceva in special, dar am o mare pofta de mancare, asa, la modul general. Aveti grija ce si cat mancati, sa nu patiti ca mine. Eu la fiecare sarcina am pus cate 20-21 de kg. Intr-un an de la prima sarcina le-am dat jos, dar la un an de la a doua inca mai am 10 kg in plus, si acum daca o iau iar de la capat nu stiu unde o sa ajung. Sper sa-mi amintesc sa intreb doctorul daca am voie sa fac putina gimnastica (eu am doua cezariene la activ, si cred ca n-ar trebui sa fac efort). dar mai e asa de mult pana ajung iar la dr, abia in prima saptamana din iunie Doamne ajuta cui saruta si sporeste cui iubeste
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 140
  • Creat
  • Ultimul răspuns
Lali, ce analize ti-a dat sa faci? Vineri ai vazut sacul gestational la echo (asta ar cam fi trebuit sa se vada la tine)? Joi daca mergi la echo din nou trebuie sa vezi si embrionul si inimioara cum ii bate. Bafta multa, este o senzatie super. Oana este normal sa ti se intareasca partea subabdominala pt ca creste uterul in dimensiuni (ar trebui sa fie acum cat un grepfruit de mare). De aceea si mergem asa de des la baie pt ca apasa pe vezica. Eu nu am pofte, inca, si sper sa raman asa. Doar ce am poftit in week-end putin la capsuni dar nici ca am vrut sa cumpar la cat costa. Noroc ca mi-a adus mama de la tara. Eu sunt in schimb o mare mancatoare de cirese, tone mananc, si numai ce am auzit ca au inceput sa ni se inroseasca cele de la curte si deja [pofta] Fetelor aveti grija cu mancatul ca o sa dati pe afara de kg mai incolo. Ati vazut ce a zis adita, greu le mai dai jos dupa aceea. Mie doctorul m-a si avertizat sa nu iau mai mult de 10 kg ca ma [sm] de nu ma vad. Mie mi-a zis sa nu mananc paine, paste fainoase, pizza, dulciuri, cartofi, fasole ca astea se depun imediat si nu le mai dai jos decat greu. Mancati multe fructe si legume ca sunt forte hranitoare si contin multe vitamine. 7+ saptamani ingerasu cu ingerasul mic din burtica
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

hop si eu. Am aflat de 2 zile ca sunt insarcinata. in urma cu vre-o 10 zile facusem un test de sarcina dar iesise negativ. Asa ca m-am apucat am luat antibiotice (cefadroxil) ptr. ca eram racita, de, am inceput sa fac sport si sa tin cura de slabire, ptr. ca voiam sa scap de cateva kg. Noi doar ce facusem asa niste planuri ca intr-un viitor apropiat sa ne punem pe treaba dar... In ultima saptamana m-a durut mijlocul, sanii si simt ca o jena dureroasa in abdomenul inferior (ma gandeam eu ca tre` sa imi vina...). Am uitat sa spun ca ultima menstr. a fost pe 12 aprile deci ar fii cam 5 sapt.
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Ingerasule, mie mi-a dat mai multe analize pentru ca a aflat istoricul meu care e mai complicat, in sensul ca de doi ani si jumatate ma stradui sa raman insarcinata. Deci doctorul mi-a explicat ca vrea sa elimine pe cat se poate anumite cauze de avort. Asa ca e o caruta de analize atat din sange cat si din secretia din colul uterin. Ar fi urmatoarele: clamydia, toxoplasma, streptococ B,ureaplasma, mycoplasma si inca cateva pe care sincer nu le inteleg deocamdata de pe scrisul medicului, dar la rezultate iti voi putea spune mai multe. Pentru ca tot mi-a recoltat sange am preferat sa imi determine si calciu, magneziu si fier, ca sa stiu cum stau. Eco nu am facut inca, doar joia ce vine fac. Sper sa iasa toate analzele in limite normale ca dupa aproape trei ani de incercari imi doresc mai mult ca orice pe lmea asta ca totul sa decurga normal si ingerasul din burtica mea sa creasca sanatos. Va pup, [pup] Lali
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

[bis][bis][bis]BDana, bine ai venit printre noi si sa ramai printre noi. Iata ca avem un nou membru in clubul nostru. Bravo tie. Acum insa sa renunti la antibiotice si la cura. Incearca, daca totusi vrei sa tii, sa mananci multe fructe si legume. Ai fost la medic? Lali, sa sti ca si eu am facut o lista intreaga de analize de biochimie si de imunologie. Noroc ca le-am facut chiar cu o luna inainte de a ramane insarcinata ca asa am stat linistita cand am ramas [gravi]. Si eu iti doresc sa fie totul ok macar si pt faptul ca il astepti de atata timp. Mey fetelor, dar tare tacute sunteti :-(( 7+ saptamani ingerasu cu ingerasul mic din burtica
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Ingeras, multumesc de intampinare. Nu, inca nu am fost la medic, dar ma voi duce cat de curand ca sa ma asigure ca este totul ok (sau nu, Doamne fereste). Iti dai seama ca acum am renuntat si la cura si la tot. Dar nu prea am pofta de mancare. Parca sunt exact pe dos decat ar trebui: inainte Dormeam dupa-amiaza de rupeam, acum nu mai pot dormi; sunt o pofticioasa de obicei, acum mananc doar ptr. ca asa trebuie...Ce sa mai zic? Sper ca e in regula. Va pup.
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Buna fetelor. Azi am avut probleme cu conectarea, asa ca abia acum va dau raportul. Ingerasu, sa stii ca l-am convinsa pe sotul meu vineri sa ma duca la eco, asa ca am mai facut o eco vineri. M-am linistit. Am vazut embrionul, inimioara batanad. Intr-adevar, sarcina este mai mica cu 5,6 zile, din cauza ovulatiei tarzii, dar asta nu ma deranjeaza. Embrionul avea cam 3,5 mm atunci. La capitolul simptome, pe mine ma enerveaza salivatia asta excesiva, si gustul asta ciudat in gura. Mirosul e mai puternic. Cand intru in bucatarie mi se face rau. Sa nu aud de mancare, sa nu vad ulei, vase, etc. In fine, gatesc cu chiu cu vai. Vad ca zilele astea am putut manca carne. Oana, si noi mergem saptamanal la pescuit si la picnic. E super. Aici familiile ies de joi seara toata noaptea. E minunat! Dana, bine ai venit. Nu iti fa griji ca ai luat antibiotice. Si eu am pus 3 ovule pentru candida ( care sunt permise in sarcina) + picaturi de nas, nestiind ca sunt insarcinata, insa sper sa fie ok. Acum nu mai iau nimic. Nici medicamentul contra greturilor nu il iau. Astept sa fie o faza mai acuta ca sa ma avant. pupici Crinuta si bb din burtica
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

[bis][bis]Crinuta, ma bucur ca l-ai vazut pe [copil]. Sper ca celelalte fete sa vina in curand cu aceleasi vesti bune. Eu suport mirosurile dar nu prea suport anumite alimente, ex. ceapa de la care am avut in week-end niste arsuri de am zis ca nu mai pun gura pe asa ceva pana dupa nastere. Iar carnea nici pe ea am inceput sa nu o mai suport, mai mult mananc de nevoie desi nu mai mananc decat de pui sau vita. Parca as manca-o in sila. Sper sa nu fim asa mofturoase pana la sfarsit. 7+ saptamani ingerasu cu ingerasul mic din burtica
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Ingerasu, ce te inteleg cu arsurile. Am avut si eu, si le mai am din cand in cand. M-am trezit si noaptea si m-am repezit la bucatarie, sa manac orice, insa problema e ca nu ma atrage nimic, simt ca nu pot manca nimic, doar fructe. Azi m-am fortat sa mananc chifelute marinate si salata orientala, si cam atat. In rest fructe si suc, si din cand in cand biscuiti. Si mie mi-a spus dr sa nu ma ingras prea tare. Eu deja am inceput, asa ca acum controlez totul cu multa grija. pupici Crinuta si bb 7+ saptamani
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.


×
×
  • Adaugă...