Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

Mamici de ianuarie-februarie 2005 (3)


Recommended Posts

Dragelor, Ce bucurie[bis]!!! M-am emotionat foarte mult cand am vazut subiectul vostru pentru ca eu am facut parte din Mamicile de ian.-feb. 2004[hop]. Iata ca timpul a trecut si deja Rares are aproape trei luni[greutati]. Va doresc sa aveti parte de sarcini usoare si de bebei sanatosi[flo]!!! Fetele pe care le-am cunoscut pe forum la Mamici de ian.-feb. 2004 au fost si sunt minunate, iar unele dintre ele mi-au devenit prietene adevarate: ne cunoastem familiile, ne intalnim, vorbim la telefon zilnic. Acum scriem cu toate la Bebelusi de ian.-feb. 2004!!! Daca aveti intrebari la care va pot raspunde va rog sa ma intrebati si va scriu cu cea mai mare placere!!! Iata care au fost datele mele: UM: 6 mai 2003 DPN: 10 feb. 2004 Ecografie 3D: 24 sept.2003 - este baietel[:D]! Nastere: 13 feb. 2004, ora 9.55, cezariana, Spit. Filantropia, Bucuresti Rares Ioan: 3600 g, 52 cm, scor Apgar 9 Va doresc multa, multa sanatate! Adriana - mamica lui bb Rares (13feb.2004) http://community.webshots.com/user/ad_risnov
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 140
  • Creat
  • Ultimul răspuns
Buna seara, fetele! Alina, sa sti ca si eu am avut ieri pofta de ardei copti si de vinete si mi-am facut! Ne-am nimerit! Crinuta, nu-ti mai zic ce pofta mi-ai facut cu pepenii (banuiesc ca rosii), eu am mancat zilele trecute pepene, dar galben. la noi apar rosii prin iulie. Mai am de asteptat![bang] Dar cred ca o sa mananc atunci pana o sa ma fac cat o vacuta.[:D] Adriana, ma bucur ca ai trecut pe la noi, si multumim ca ne-ai povestit din "istoria" sarcinii tale. Va pup! oana si bb din burtica [copil] (6 saptamani) "Si maine mai este o zi..." http://community.webshots.com/user/oanacretu..."
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Buna dimineata fetelor. Dar e ce linistea asta pe aici? DE obicei Ingerasu era foarte matinala. Adriana, ce bine imi pare ca ne-ai scris. Multe mamici de ianuarie februarie au intrat la noi sa ne salute. Bineinteles ca avem nevoie de sfaturi. Poate ne spui cum a fost cu simtpomele la tine. Greturi ai avut, daca da, de cand? Care au fost simptomele cele mai evidente in primele saptamani. Prima eco cand ai facut-o? La cate saptamani ai vazut inimioara? Daca ai timp sa raspunzi, ne-am bucura mult. Oana, da, ma refeream la pepeni rosii, insa am mancat si galbeni. Pai pepenele rosu e fructul meu preferat. Sotul meu se mira cum am putut manca atat de repede o jumatate de pepene. Ieri dupa amiaza m-a apucat o foame ca niciodata. Este pentru prima data in sarcina cand ma apuca asa o foame. Indiferent ce sau cat mancam, imi era foame. Greturi usoare am si eu, dar, sa va spun ce am observat eu la mine. Daca mananc dispar, insa, la spalat vase mi se face un rau de abia ma abtin. Prima data am spus ca mi se pare, a doua oara la fel, dar cand asta continua zilnic, iti dai seama. Si culmea e ca mie intotdeauna imi placea sa spal vase. De ieri si cand gatesc, mai ales daca pregatesc carne, mi se face rau. Cafeaua, de care eu sunt dependenta, am ajuns abia sa gust, si asta mai mult din obicei decat de pofta. Ce sa va mai spun? Aaaaa, am primit rezultatele de la analize. Am anemie clara, apoi am ceva mai multe celule albe, dar am inteles ca este normal in sarcina. In rest sunt bune, insa, aici nu se face Listeria si Chlamydia in sarcina. Eu totusi ma gandesc sa le fac undeva, asa, pentru linistea mea. Astept noutati de la voi. pupici Crinuta[gravi]
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Buna dimineata fetelor, Crinuta azi m-am trezit mai tarziu [alcool] si de aceea nu mai sunt asa de "matinala". Eu fac bine, pot spune ca chiar foarte bine. Nu mai am greturi, crampe rar de tot, doar cateodata intepaturi in ovare. In schimb ma balonez iar hainele deja le simt pe mine ca ma strang. Si nu mai spun de sani care ma dor mai tot timpul. In rest astept ziua de joi seara sa merg la doctor. Crinuta ai grija de tine cu anemia. Sa-i spui doctorului sa-ti dea un supliment de vitamine care sa contina fier. Multumim Adriana pt vorbele tale si te mai asteptam cu sfaturi printre noi. Noi suntem incepatoare si chiar ne trebuie ajutorul celor mai initiati in problemele sarcinii. Chiar, tu cand ai facut prima echo la care s-a vazut si inimioara? Eu trebuie sa merg saptamana aceasta cand o sa am 7 saptamani implinite (49 zile de la UM) si chiar eram curioasa daca o sa o vad. Va pup 6+ saptamani ingerasu cu ingerasul mic din burtica
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Pot sa va mai spun si eu cate ceva, ca am deja 2 copii, deci oarecare experienta. La 6-7 saptamani eu am auzit la eco cum bate inima la bebei. Am fost ieri la dr, dar a fost prea curand sa se vada ceva la eco, trebuie sa mai astept. Am mai facut un test, a iesit tot slab pozitiv. Sper sa fie bine http://chicbebe.ro/album/album03 http://community.webshots.com/user/adrianacalin
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Buna dimineata, dragelor! Va multumesc ca m-ati primit in clubul vostru si va scriu cu cea mai mare placere[^]. La inceputul sarcinii nu am avut nici un simptom. Asta a durat cam o luna si jumatate. Pe 1 iulie 2003 insa au inceput greturile[q]. Se manifestau mai ales dimineata, dar treptat si-au facut loc si in timpul zilei. Starea asta era accentuata si de caldura excesiva din Bucuresti. Aveam o stare permanenta de somnolenta si as fi dormitat toata ziua. Primele 4 luni si ceva au trecut f.f. greu. Nu mai suportam mirosul de cafea si imi era o pofta nebuna de icre[pofta]. Prin august a inceput sa-mi fie f. rau de masina. Pe la 4 luni si jumatate mi-au trecut de tot greturile[greutati]. Inimioara lui bb am vazut-o la prima ecografie. Eu stiam ca sunt in 9 saptamani de la conceptie, iar dr. mi-a zis ca sunt in 11 pt. ca se calcula de la UM. Bb se vedea f.f. clar, ca un catelus cu labutele in sus[olala]. Avea manute si piciorusele abia inmugureau. Se vedea f. bine inimioara cum bate (cu 180 batai pe minut). Pe 10 sept. am simtit prima data miscarile de fluturas ale lui bb. Cred ca miscase mai devreme dar nu-mi dadeam seama daca este el sau stomacul ori intestinele mele. Treptat miscarile au devenit tot mai ferme pana la performante uimitoare: burta in colturi/valuri, zgaltaieli. Sa stiti ca bb sughite f. des in burtica! O sa va dati seama dupa ritmicitatea miscarii. Ei inghit lichid amniotic si din cauza asta sughit. Sa stiti ca este absolut normal. Referitor la marimea burticii: eu am crescut putin la inceput pt. ca apoi, in luna a 7-a, sa iau proportii uimitoare. In total am luat 19 kg, iar acum ma lupt cu ultimele 8[bang]! Cat alaptez insa nu am de gand sa tin vreo cura. O sa revin pe la voi si o sa va scriu si despre alte probleme ce apar. Pt. mine a fost f. grea perioada de dupa nastere pt. ca am facut o depresie tare urata. O sa va povestesc despre asta. Pana una alta insa bucurati-va de perioada asta atat de frumoasa[:o)]! Pupici de la noi[pup]! Adriana - mamica lui bb Rares (13feb.2004) http://community.webshots.com/user/ad_risnov
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Buna si multe felicitari la viitoarele mamicute[hop] Sa aveti cu toate bebey sanatosi,frumosi si sarcina usoara deasemenea.Eu v-am tot citit aici mesajele in fiecare zi,poate cine stie ma trage ata sa fiu printre voi si eu.Eu am avut ciclu pe data de 16.aprilie2004 dar pina acuma nu se vede nimic la mine decit o secretie albicioasa care stiu ca la mine e in cazuri numai atunci cind sint insarcinata,si asta am obesrvat-o imediat dupa perioada de ovulatzie,in rest m-am ingrasat 2 kg cum nu stiu.Sincer eu as vrea sa fiu aici printre voi peste citeva zile daca i-mi voi face un test de urina dar mai astept,singura problema pe care o incerc sa nu ma gindesc prea mult pentru ca anul trecut in luna decembrie find in 12saptamini a trebuie sa fac chiuretaj ca nu se vedea embrionul deci sac gol,si a trebuit sa-mi fac analizele la o clinica care e c-am departe de mine si inca nu am ajuns,deci din cauza asta int-un fel m-as bucura daca mi-ar veni musafiri luna asta[;)]....As ca eu am sa va mai citesc aici mesajele voastre din cind in cind,va doresc toate cele bune si sarcini usoare sa aveti cu toate. Crina draga te felicit pentru reusita ta ,sarcina uosra si bebe sanatos,ti-am mai scris si pe mesenger,nu stiu daca il mai folosesti... Numai bine tuturor![zid] Fabya http://f1.pg.photos.yahoo.com/ph/sella1be/my_photos
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Buna dimineata! Eu am dormit mai mult azi. Am chef sa dorm incontinuu. Nici eu nu mai am greturi vad, dar o usoara durere de cap cu ameteala. Sper sa nu apara greata, ca nodul in gat sta sa-i dea startul. Ce m-a bucurat ce ne-a povestit Adriana! fetele cu bebei, mai vrem! Eu ma bucur pe de o parte ca am sa fac ecografia cand bebe este deja embrion, format...Ca sa il vad direct. Si nu ma mai gandesc cu nerabdare, ca vad ca imi produce cosmaruri. Am visat azi noapte ca am nascut la 4 luni, dar era o fetita si 2 baieti. Erau mari fata de un bebe abia nascut. Dar mi-au dat doar fetita, baieteii i-au dus intr-o camera, separat, caci, nascandu-i exagerat de devreme, nu erau formati cum trebuie.[bang] Si m-am dus si i-am vazut asa, si tare am mai plans...Dar imi strangeam fetita in brate, cand dr imi spuneau ca o sa se dezvolte si ei. Sper sa ramana doar un vis. Chiar, fetele cu experienta, voi aveati vise cu bebe cand erati insarcinate? Crinuta, ai grija cu anemia, baga vitaminele in tine! Pupici! oana si bb din burtica [copil] (6 saptamani) "Si maine mai este o zi..." http://community.webshots.com/user/oanacretu..."
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Fabya iti doresc din tot sufletul sa ni te alaturi. Chiar meriti asta. Tu insa nu te mai gandi speriata de problema care ai avut-o. Doar n-oi fi tu chiar asa de ghinionista, nu :-)) Incearca sa nu te gandesti la asta. Oana, cand o sa faci tu echografia nu o sa mai fie embrion ci o sa fie deja fat asa ca o sa ai ce vedea, din plin. Oare de ce, insa, nu se face in Franta una mai repede? Tare ciudat. Si eu si sotul visam mereu, in diferite situatii, [copil][copil], si numai fetite - poate si pentru ca mereu ne doream un copil. Mai ales in ultimele luni visam chiar aproape in fiecare noapte. Acum ca am ramas insarcinata n-am mai visat nici eu si nici el. Cine stie poate o fi fost un semn?! 6+ saptamani ingerasu cu ingerasul mic din burtica
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Draga Fabya, sper sa ni te alaturi cat mai curand. Sincer, citind e ti s-a intamplat tie, sunt speriata. Cum adica se vedea numai sacul? Nici la mine nu se vedea embrionul inca, doar sacul yolk, si la eco sarcina arata de 5 sapt si 5 zile, dar am inteles ca este normal asa, mai ales ca am avut ovulatie in ziua 18. Fetele, eu nu m-am mai visat insarcinata de 1 an, insa sotul m-a visat cu cateva zile inainte sa fac testul, dar nu mi-a spus. Mi-a spus numai dupa ce am stiut ca sunt insarcinata. Fetelor, am folosit pregnancy calendar de pe un site, si am introdus atat data UM, cat si data ovulatiei, si a iesit acelasi lucru, adica se potrivesc. Acolo scrie la mine ca bataile inimii pot fi vazute din data de 16 mai, deci mai am 5 zile. pupici Crinuta si ingerasul din burtica
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.


×
×
  • Adaugă...