Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

O singura biserica? (5)


qsar

Recommended Posts

..."noi vorbeam despre harul duhovniciei care nu se "evapora" instant" Da,mai fetelor asa trebuie sa fie!Si nici nu suntem noi in masura sa elaboram astfel de judecati fara a deveni vanitosi. Problema,daca se pune,vine din partea noastra:ca nu ne putem deschide sufletul in fata unui preot despre care stim c-ar fi asa si pe dincolo,deci nu putem trece peste pragul de a judeca omenescul... Si atunci,netrecand spre sfera spirituala,nepatrunzand adevaratul sens al spovedaniei,aceasta nu ne va ajuta la nimic!!!Asta e problema.De aceea cred ca este bine,pentru aceia dintre noi care nu pot depasi judecata materiala la adresa unui preot sa nu si-l aleaga drept duhovnic,pentru ca nu le va fi de vreun folos spiritual,dimpotriva ii va impinge spre pacatuire. Imi vine in minte o paralela,nu stiu daca foarte nimerita,luati-o strict dialectic:a acelor pacienti care nu raspund la un tratament,nu pentru ca n-ar fi bun,ci pentru ca nu au incredere in medic.Nu radeti,cazurile de felul asta sunt destul de frecvente,daca va ganditi bine,s-ar putea s-o fi patit chiar voi insiva. De rest,in mod normal ar trebui sa se ocupe superiorii lor pe linie ierarhica...Eventual sa se instituie o asigurare de malpraxis[:D]. .................................................................... Ana si Catalina,hai mai fetelor,nu va mai irositi in van![pup][pup] Nu pot sa cred c-ati ajuns aici!!! Ingrid "Romania-tinuta umila a splendorii."
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 179
  • Creat
  • Ultimul răspuns
quote:
nu stiu exact in ce sinoade, doar ca am citit despre asta cu preotii pacatosi intr-o multime de carti, in pateric, in proloage, adica in cartile de baza... daca vrei neaparat, ma interesez si vin cu litera scrisa
astept cu interes.
quote:
de ce nu iti intrebi duhovnicul, asta nu inteleg?! el are pregatire teologica si iti poate explica mai bine ca mine
Eu am vorbit despre asta si altele cu el si stiu ca gandeste la fel ca mine ! daca i-as povesti de discutia asta cu tine, cel mai sigur el mi-ar spune:"las-o ca nu merita!", pentru ca cine ia apararea pacatului.... Anca, te mai intreb odata si te rog sa-mi raspunzi Nu dupa mintea ta, NU dupa logica ta, ci dupa DREAPTA CREDINTA IN IISUS HRISTOS : POATE DUMNEZEU CEL SFANT SA DEA HAR (SAU SA NU-I RETRAGA HARUL)UNUI PREOT CURVAR, UNUI PREOT HOMOSEXUAL, UNUI PREOT PEDOFIL,UNUI PREOT CARE S-A FACUT FIUL DIAVOLULUI PRIN VIATZA DE PACAT PE CARE O DUCE, CARE BATJOCORESTE ASTFEL PE DUMNEZEUL CEL SFANT ? CUM POATE SA RAMINA IN CINEVA CARE BATJOCORESTE PE DUMNEZEU HARUL LUI??? CUM, Anca, CUM ?? UN PREOT CARE CU O SEARA INAINTE DE SFANTA LITURGHIE SE SPURCA IMPREUNANDU-SE CU ALT BARBAT, POATE SA CURGA HARUL CELUI SFANT PRIN EL?? POATE EL SA SLUJEASCA CELUI SFANT CAND EL ESTE SPURCAT ??? DOMNUL Iisus spune ca nu se poate in Evanghelia dupa Matei 6, 24 : "Nimeni nu poate sa slujeasca la doi domni ... nu poteti sa slujiti lui Dumnezeu si lui mamona" Daca raspunsul tau este "DA, poate",in cazul asta te intreb eu, NU CUMVA PREOTII ORTODOCSI SUNT MAI INFAILIBILI DECAT PAPA, DACA POT SA FACA CE VOR, DACA POT SA PACATUIASCA MEREU, CA ORICUM HARUL DOMNULUI CEL SFANT RAMINE IN EI ????? Te rog sa-mi raspunzi strict la aceste doua intrebari. _________________________ "Mare pacoste sa nu ai destul duh ca sa vorbesti frumos, nici destula judecata ca sa taci cand trebuie." (La Bruyere)
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Parintele Cleopa despre preoti si pacatele acestora: SA NU JUDECAM PREOTII ! "In anul 1954, am fost invitat la Bucuresti la un profesor universitar, Alexandru Mironescu, sa vorbesc intr-o sala, unde erau peste 50 de persoane, numai ministri, generali, colonei, profesori, doctori, ingineri , farmacisti, numai oameni din clasa de sus. Era si parintele Daniil Tudor. El a aranjat ca sa predic, impreuna cu parintele Benedict Ghius si parintele Petroniu Tanase. Dupa ce-am intrat acolo, intalnirea religioasa a inceput, asa cum se cuvenea, cu rugaciune. La un moment dat, se ridica o doamna si spune : - Prea Cuvioase parinte, eu nu pot pune in aceIasi cantar pe toti preotii ! - Dar cine esti dumneata de cantaresti preotii ? Ai stat pe scaunul lui Hristos ? - Dar, Prea Cuvioase, parintele cutare-i sfant, parintele cutare, care a fost la inchisoare, a fost un sfant, dar ceilalti preoti care nu poarta uniforma, care se barbierese, care fumeaza, eu nu-i pot pune in acelasi cantar. - Dar, cine ti-a dat voie sa-i pui in acelasi cantar dumneata si sa cantaresti preotii ? Ca n-ai voie sa cantaresti pe nimeni, ca zice asa Scriptura : Nu judecati, si nu veti fi judecati ( Matei 7, 1 ). Eu pe nimeni n-am voie sa judec, pentru ca judecatorul nostru este Hristos. - Vreau sa va spun, ca eu mi-am pierdut evlavia la unii preoti si eu cred ca n-au toti acelasi har. - Rau ai gandit ! Dumneata trebuie sa stii e daca ar fi asa cum zici, n-ar mai fi preoti pe fata pamantului, fiindca toti gresesc. Dar nu-i asa. Zic Sfantul Ioan Gura de Aur : " A preotului este numai a deschide gura, si harul lucreaza ". De vei vedea preot beat, cazut in sant, du-te si-i saruta mana si indata te-ai umplut de harul lui Dumnezeu ! Ca nu se amesteca niciodata pacatele lui cu harul lui Dumnezeu, care l-a luat la hirotonie, ca atunci n-ar mai fi har. Preotul nu lucreaza in virtutea sa personala, ci in virtutea harului care l-a primit. Daca n-a fost vrednic, la judecata ia mai mare munca decat crestinii, ca cei tari, tare se vor cerca; caruia i s-a dat mult, mult se va cere; si mai mult va fi batuta sluga aceea care a stiut voia, decat cea care n-a stiut ( Luca 12,48 ). Dar acest lucru este al lui Hristos, nu-i al tau. Noi ne plecam harului lui Dumnezeu, ca ai auzit ce a spus Mantuitorul la popor. El, ca Dumnezeu, ii mustra pe carturari si pe arhierei, dar poporului nu i-a dat voie sa-i mustre. Ai auzit ce-a spus ? Pe scaunul lui Moise si al lui Aaron au sezut carturarii si fariseii, arhiereii si preotii; tot ce va invata ei sa faceti, sa faceti, ca ei legea lui Dumnezeu invata, dar dupa faptele lor sa nu faceti, ca ei zic si nu fac (Matei 23, 2-3). Evanghelia iti da voie sa faci ce zice preotul, cand te invata de bine, iar daca vezi la el ceva ca nu-i bun, nu face. Mantuitorul spune asta. Pentru ca el are sa dea seama inaintea lui Dumnezeu daca n-a facut, si eu am sa dau seama inaintea lui Dumnezeu, daca am auzit un cuvant bun si nu l-am facut. Dar nu le-a dat voie sa judece, pentru ca harul lui Dumnezeu nu se duce de la preot, numai daca ai auzit ca l-a caterisit. Si cand este caterisit, inca darul nu se ia. Atunci este ca un soldat care are la dansul sabie, are pusca, are pistol, dar n-are voie sa le foloseasca, ca i se ia numai administrarea harului, nu harul lui Dumnezeu, numai lucrarea harului. El, in ziua judecatii, tot ca preot se va judeca. Ia sa va dau un exemplu : Pune dumneata intr-un castron de marmura un pumn de galbeni de aur si pune si cenusa. Ia o caldare de apa si toarna peste ei. Ce se intampla cu cenusa ? S-a amestecat aurul cu apa ? A intrat cenusa in aur ? N-a intrat. Aurul este alta fire si cenusa alta. Dupa cum nu se amesteca aurul cu cenusa, asa nu se amesteca la preot pacatele lui cu harul care este dat de la Dumnezeu, macar de ar fi el cat de pacatos."
Un soricel intr-o lume plina de ... pisici [pis]
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Adda [flo], in discutia noastra nu este vorba de judecarea preotilor ! pe mine nu ma intereseaza sa-i judec, este viata lor si mantuirea lor si Domnul o sa-i judece; aici este vorba de fapte dovedite ! cum am spus si inainte, daca tu numesti homosexual un preot care este dovedit/cunoscut/recunoscut pentru asta, inseamna ca-l judeci ? nu ! ci doar spui un adevar despre el.
quote:
De vei vedea preot beat, cazut in sant, du-te si-i saruta mana si indata te-ai umplut de harul lui Dumnezeu !
[:(][:(][:(][:(] of. Intreb si eu: daca vei vedea un preot homosexual care tocmai a iesit de la o partida de sex cu iubitul lui si tu-i saruti mina, oare te umpli de Harul lui Dumnezeu ????? eu iti spun sincer, de un asemenea "har" prefer sa ma lipsesc ![xx(][xx(][xx(] _________________________ "Mare pacoste sa nu ai destul duh ca sa vorbesti frumos, nici destula judecata ca sa taci cand trebuie." (La Bruyere)
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

quote:
Originally posted by adda
Parintele Cleopa despre preoti si pacatele acestora: SA NU JUDECAM PREOTII ! ... Ia sa va dau un exemplu : Pune dumneata intr-un castron de marmura un pumn de galbeni de aur si pune si cenusa. Ia o caldare de apa si toarna peste ei. Ce se intampla cu cenusa ? S-a amestecat aurul cu apa ? A intrat cenusa in aur ? N-a intrat. Aurul este alta fire si cenusa alta. Dupa cum nu se amesteca aurul cu cenusa, asa nu se amesteca la preot pacatele lui cu harul care este dat de la Dumnezeu, macar de ar fi el cat de pacatos."
Frumos, Adda. Cam aceeasi idee, pentru cei interesati de subiect, in cartea "7 dimineti cu parintele Staniloae", la editura Anastasia, convorbiri realizate cred de Sorin Dumitrescu. Mai sunt desigur multe altele! Dar pe asta mi-o amintesc eu acum.
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

quote:
Originally posted by Elena [:(][:(][:(][:(] of. Intreb si eu: daca vei vedea un preot homosexual care tocmai a iesit de la o partida de sex cu iubitul lui si tu-i saruti mina, oare te umpli de Harul lui Dumnezeu ????? eu iti spun sincer, de un asemenea "har" prefer sa ma lipsesc ![xx(][xx(][xx(]
Elena [flo], asta inseamna ca-l judeci pe acel preot. Parintele Ilie Cleopa - Dumnezeu sa-l ierte! - spune clar in istorioara de mai sus ca indiferent de cat de pacatos ar fi un preot, harul de la Dumnezeu ramane (pacatele preotului sunt simbolizate prin cenusa, harul lui Dumnezeu prin aur) Am pus aici povestioara parintelui, evitand sa-mi spun parerea prin propriile cuvinte pentru ca e posibil ca formularile mele sa fie intelese gresit sau sa fac erori teologice - fara voie, desigur - (si asa regret ca am intervenit intr-un subiect controversat pe teme religioase de la "Discutii generale" [bang]) "L-am lasat" pe parintele Cleopa sa te lamureasca. [:)] Altceva nu stiu ce-as mai putea spune.
Un soricel intr-o lume plina de ... pisici [pis]
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

elena, vezi [url="http://www.sfaturiortodoxe.ro/invatatura-crestina-ortodoxa/catehism-invatatura-credinta-crestina-ortodoxa-hirotonia-preotia.htm"]aici[/url] vei gasi literal, cum ai cerut, faptul ca
quote:
harul odatã împãrtãsit prin hirotonire nu se pierde niciodatã
ca nu vrei sa accepti asta, este problema ta
Frumusetea va mantui lumea. (Dostoievski)

mami de ileana (4 iulie 2002) si ioachim (25 nov. 2004) - [url="http://photobucket.com/albums/v359/a_lustanciu/fratii%20-%207%20iulie%2005/"]i-am tuns![/url]
[url="http://www.desprecopii.com/forum/topic.asp?TOPIC_ID=41659"]ajutati-l pe mihaita![/url]
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

adda, te admir pentru intelepciunea ta![flo][pup]
Frumusetea va mantui lumea. (Dostoievski)

mami de ileana (4 iulie 2002) si ioachim (25 nov. 2004) - [url="http://photobucket.com/albums/v359/a_lustanciu/fratii%20-%207%20iulie%2005/"]i-am tuns![/url]
[url="http://www.desprecopii.com/forum/topic.asp?TOPIC_ID=41659"]ajutati-l pe mihaita![/url]
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

gandacelule, nu sunt deloc inteleapta [:)] Dimpotriva![bang] N-am facut altceva decat sa postez mesajul parintelui Cleopa (mesaj care cred ca eu ca reprezinta raspunsul la intrebarea Elenei)
Un soricel intr-o lume plina de ... pisici [pis]
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

[:(][:(][:(]Da, trist. Inseamna ca preotii ortodocsi sunt chiar mai infailibili decat Papa (daca se poate asa ceva), daca oricat de mult ar pacatui, Harul Dumnezeului Sfant ramine in ei....
quote:
ca nu vrei sa accepti asta,
Anca, eu NU am cum sa accept ceva ce este impotriva invataturii lui Hristos !!! NU POT ! As face jertfa Lui pe cruce zadarnica, daca as accepta invatatura unor oameni mai presus de invatatura Hristosului !!! "Nimeni nu poate sa slujeasca la doi domni ... nu puteti sa slujiti lui Dumnezeu si lui mamona"
quote:
Originally posted by gandacelu
elena, vezi [url="http://www.sfaturiortodoxe.ro/invatatura-crestina-ortodoxa/catehism-invatatura-credinta-crestina-ortodoxa-hirotonia-preotia.htm"]aici[/url] vei gasi literal, cum ai cerut, faptul ca
quote:
harul odatã împãrtãsit prin hirotonire nu se pierde niciodatã
ca nu vrei sa accepti asta, este problema ta
Frumusetea va mantui lumea. (Dostoievski)

mami de ileana (4 iulie 2002) si ioachim (25 nov. 2004) - [url="http://photobucket.com/albums/v359/a_lustanciu/fratii%20-%207%20iulie%2005/"]i-am tuns![/url]
[url="http://www.desprecopii.com/forum/topic.asp?TOPIC_ID=41659"]ajutati-l pe mihaita![/url]
_________________________ "Mare pacoste sa nu ai destul duh ca sa vorbesti frumos, nici destula judecata ca sa taci cand trebuie." (La Bruyere)
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.


×
×
  • Adaugă...