Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

O singura biserica? (5)


qsar

Recommended Posts

quote:
Originally posted by ManyHope
Eu p-aia cu denigrarea am intalnit-o peste tot ... si nu mi-a placut nicaieri [xx(] [xx(] [xx(] -------------------------- "Las-o ba ca merge-asa, Ne-am obisnuit cu ea! Las-ooooo! Las-ooooo! Las-o ba ca merge-asa, Ne-am indragostit de ea! Las-ooooo! Las-ooooo!" [cusca]
Te referi la liderii spirituali, sau la simplii mireni/discipoli ?
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 179
  • Creat
  • Ultimul răspuns
Buna ziua tuturor, Interesante subiecte si imi pare rau ca am dat asa tarziu peste ele. Cred ca odata si odata va fi o singura Biserica asa cum a fost odinioara. Dar cand se va intampla acest lucru (de a fi o singura Biserica) cu siguranta va fi sfarsitul lumii, pt ca este unul din semne dupa cum este talcuita cartea din Sf. Scriptura, Apocalipsa. O Biserica unita va fi greu de biruit si mai marii lumii acesteia nu doresc acest lucru pt ca le este frica. Numai daca s-ar uni catolicii si ortodocsii in Europa ar fi o forta si nu numai aici ci in toata lumea. Despre secte cred ca nu trebuie amintit. Ele vor dispare asa cum au aparut.
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

quote:
Te referi la liderii spirituali, sau la simplii mireni/discipoli ?
[bibe] Okishorii mei miopi nu-s capabili de distinctzii din astea ....subtile: eu am vazut oameni 'omenesti', adica cred ca natura din oameni "latra prin gard" la ai' de dincolo [neand] [neand] [neand] si [poc] [poc] [poc] in loc de un minim [olala] sau macar [medic] Asta-i ....parerea mea [bang] [alcool] -------------------------- "Las-o ba ca merge-asa, Ne-am obisnuit cu ea! Las-ooooo! Las-ooooo! Las-o ba ca merge-asa, Ne-am indragostit de ea! Las-ooooo! Las-ooooo!" [cusca]
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Draga Elena, o sa incerc sa iti raspund aici la dilema ta despre preoti. Pentru ca nu as vrea ca pe topicul dedicat ortodoxiei sa deliberam cat de bune sunt caile Bisericii. Imi face placere sa ne intalnim si acolo, sa vedem cum putem spori in traire ortodoxa. As vrea sa clarific si un aspect, legat de postarea mea in care am amintit de spusele lui Teofil Paraianu despre prietenia cu cineva care nu cinsteste pe Maica Domnului. Nu am spus ca protestantii nu cinstesc pe Maica Domnului. Parintele nu s-a referit la protestanti, ci la cineva, nu conteaza religia de care apartine, poate fi si ortodox, care nu are prea multa consideratie, el ca persoana, nu cultul careia ii apartine, pentru Maica Domnului. Ideea era ca daca trairea religioasa este piatra de poticnire in relatia dintre doi oameni, atunci trairea celui care se poticneste trebuie sa fie foarte intensa, nu doar moft. Asta a vrut sa spuna parintele atunci. Acum, despre preoti. Nu exista om fara pacat. Preotul este om. Deci n-ai sa gasesti preot nepacatos. Iisus a instituit preotia, stiind ca si preotul este om, adica supus pacatului. Cat se straduieste preotul de a se despatimi, tine de mantuirea sa personala. Daca noi consideram ca preotul nu este destul de bun pentru noi si nu vrem sa apelam la leacul indicat de Iisus (spovedania), este alegerea noastra si punem in joc mantuirea noastra. Dumnezeu nu ne forteaza sa ne mantuim sau sa ne spovedim. Nici oamenii. Nu vrei sa te spovedesti, nu te spovedi. E loc pentru fiecare.
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

dar protestantii o cinstesc la Maica Domnului ca Fecioara???? cred ca aici e "buba" dar s-ar putea sa ma insel... stie cineva mai multe?
Frumusetea va mantui lumea. (Dostoievski)

mami de ileana (4 iulie 2002) si ioachim (25 nov. 2004) - [url="http://photobucket.com/albums/v359/a_lustanciu/fratii%20-%207%20iulie%2005/"]i-am tuns![/url]
[url="http://www.desprecopii.com/forum/topic.asp?TOPIC_ID=41659"]ajutati-l pe mihaita![/url]
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Cred ca trebuie sa clarificam intai ce intelegem fiecare prin "a cinsti".BO intelege prin termenul de "cinstire"=venerare,asta insemnand invocarea Maicii Domnului in rugaciune, zugravirea chipului ei in icoane murale sau pe lemn etc. ; tinerea sarbatorilor rinduite de Sfanta Biserica in cinstea Maicii Domnului ;atribuirea numelui Maicii Domnului, Maria, nou-nascutelor din familiile crestine ortodoxe(de fapt Maicii Domnului i se acorda preacinstire sau supravenerare,deoarece este cea dintai dintre sfinti,iar Sfintilor li se acorda cinstire sau venerare). Se poate spune ca neoprotestantii si protestantii o respecta pe Maica Domnului,in sensul ca o respecta ca fiind o femeie deosebita,dar nu o cinstesc,asa cum intelegem noi acest termen. Irina si bb Ilinca(26apr04) Traiesc in Romania si asta imi ocupa tot timpul http://photobucket.com/albums/a146/ireneme/Ilinca/
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Dragelor, va spun sincer ca nu stiu daca mai are vreun rost sa continuam aceasta discutie. In primul rand, pentru ca nu vreau sa fiu o pricina de poticnire pentru nimeni si nici nu vreau sa va tulbur sau enervez (totusi, vad ca voi ati ales sa continuati, deci imi inchipui ca implicit v-ati luat si acest risc). In al doilea rand, pozitiile de pe care noi vorbim sunt total diferite. Voi ma vedeti ca o ratacita/eretica si vreti sa ma convingeti ca Adevarul este numai de partea voastra, ca altfel NU se poate. Voi imi spuneti "tu gresesti grav", "tu nu stii", "tu nu intelegi", esti pe o cale complet gresita. Tot ce spui e egal cu zero, pentru ca tu nu crezi tot ce scriu Sfintii Parinti, ci tot ce spui este doar din mintea ta, deci fara nici o valoare. E adevarat ca mintea omului e inselatoare si dovada sunt cele 'jde mii de secte care exista acum :((( , dar grija mea cea mai mare este sa confrunt mereu gandurile mele cu ce scrie in Biblie. Eu Nu pot sa accept TOTUL orbeste din spusele oamenilor,ca de aia Dumnezeu ne-a dat capacitati de simtire si gandire, ca sa le folosim si sa alegem responsabil,nu sa inghitim pe nemestecatelea toate! Am gasit si eu o multime de lucruri din scrierile Sfintilor Parinti care m-au uns pe suflet si voua va sunt in primul rand recunoscatoare pentru ca au fost din citatele puse de voi, dar asta nu inseamna ca trebuie sa accept TOT ce citesc, daca inima si sufletul imi spun ALTFEL. Pentru ca eu ma incred in primul rand nu in cuvantul unor oameni, care fara indoiala au fost niste sfinti, dar tot oameni si ei la urma urmei, ci eu ma incred in Cuvantul Domnului si NUMAI pe El vreau sa-L marturisesc !! Eu chiar va rog sa imi spuneti daca gasiti ceva in vorbele mele care nu este in acord cu Scriptura,cu invatatura Domnului si Cuvantul Lui relevat in Biblie !! In ceea ce ma priveste, am spus-o si o repet, nu vreau sa conving pe nimeni de nimic, ci doar vreau sa spun Adevarul pe care il stiu (ce faceti voi cu el, daca acceptati vreun graunte din el, sau il aruncati la cosh, nu mai este treaba mea, va priveste; eu nu vreau sa fac prozeletism, eu ma consider CRESTINA si atit). Iar din spusele voastra pastrez ce gasesc ca e bun, folositor credintei mele si in concordanta cu invatatura Domnului ! Apoi discutia despre preoti chiar n-as vrea deloc s-o mai continuam....daca pe voi v-a enervat, va spun ca pe mine m-a intristat tare mult :((( m-a intristat pentru ca asa cum v-am mai spus, mie mi se pare aproape o blasfemie ceea ce sustineti voi, adica mi se pare ca in discutia asta, in care cu mare inversunare se ia apararea slujbei facuta de preotii pacatosi, in timp ce DUMNEZEU CEL SFANT ESTE FACUT DE OCARA DIN MOMENT CE PENTRU EL NICI NU AR AVEA IMPORTANTA CURATIA/CALITATEA CELUI CE TAMAIAZA-N BISERICA SI-N MIJLOCUL BISERICII, CARE ESTE MIREASA LUI! Eu nu am spus nicicum ca n-ar fi preotul capabil,ca NIMENI, in afara de Domnul nu poate stii precis ce e in inima omului ,DAR EL, DUMNEZEU CEL NEPRIHANIT SI FARA DE PACAT, VA COOPERA OARE CU PACATUL LA O LUCRARE CURATA? Asta este dreapta credinta ?? ca un om mort prin pacat sa fie socotit capabil de-a vehicula VIATA cea cereasca ?????!! Si vorba nu era ca "spovedania ta are valoare chiar de-o faci înaintea unui preot pacatos",pentru ca daca o faci cum trebuie (!) are valoare chiar de-o faci în fatza unui perete cu tencuiala cazuta,Domnul TOT O AUDE (!!!), ci teoria cu care nu pot fi eu de acord este ca printr-un preot pacatos se savarsesc Tainele la fel de p e r f e c t ca printr-un adevarat slujitor al Domnului. _________________________ "Mare pacoste sa nu ai destul duh ca sa vorbesti frumos, nici destula judecata ca sa taci cand trebuie." (La Bruyere)
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

iubita mea elena (tu stii cat de mult tin la tine, asa ca incep prin a-ti cere iertare pentru tonul iritat al mesajelor anterioare) Dumnezeu nu e o mimoza sa se scarbeasca de oamenii pacatosi - dovezile sunt multe in Evanghelie (Chiar Hristos spune: nu am venit pentru cei sanatosi, ci pentru cei bolnavi, a cinat tot timpul cu vamesii si desfranatele, etc) tu spui ca spunem blasfemii daca afirmam ca Domnul lucreaza prin preotii pacatosi (nu eretici, subliniez!) - eu iti spun ca blasfemia e la tine in ograda, pentru ca nu noi spunem asta, ci Biserica, si tu faci Biserica hulitoare, in momentul asta (din pacate!) pacatul tau este pacatul fariseilor (adica al "intelectualilor" vechiului testament) care - te-ai intrebat de ce?! - nu au reusit sa-l recunoasca pe Iisus ca Mantuitor desi cunosteau toate profetiile perfect si le-au vazut implindu-se sub ochii lor ei bine, de ce fariseii nu au crezut in Hristos? pentru ca ei nu puteau accepta decat un "Domn" care sa vina doar la ei si sa le spuna: ai, baietii mei, ca bine mai ganditi voi si pe toate le stiti! nu au putut accepta (reciteste Evangheliile!!! sa vezi acolo cum se scandalizau) ca Domnul sa vina si sa stea de vorba cu vamesii si desfranatele pai ce merit aveau nenorocitii aia? cunosteau ei invatatura? nu! erau ei ai lui Dumnezeu, prin viata lor? nu! de ce a venit la ei (si pentru ei?!) asta nu au putut intelege! cam asa si tu tu esti o fata buna, care vezi lucurile simplu: ce sa caute Duhul Sfant la preotii pacatosi? de ce sa nu fie doar la cei nepacatosi? logic, nu? ce incerc eu sa-ti spun este ca Domnul nu lucreaza logic (chestie care ii sminteste mereu pe "farisei": cum domne, cum e posibil, nu se poa'!) si caile Lui necunoscute ne raman noua! incercam sa iti mai spun (e extrem de important ce spun acuma, cred ca prima oara nu mi-ai citit bine mesajul, de aceea si repet) : ortodoxia se bazeaza pe invatatura Bibliei si a traditiei (invatatura Sfintilor Parinti considerata revelata de Duhul Sfant si certificata prin sinoade cu sute de preoti) asadar, daca nu gasesti in Evanghelie, dar gasesti in traditie, este o invatatura valabila (fara aceasta traditie nu s-ar fi pastrat invatatura curata, ci s-ar fi amestecat cu zeci de erzii privind natura Mantuitoului, etc etc etc acuma mai ramane, pentru onestitatea ta, sa ne spui si credinta de care apartii nu de alta, dar nu facem aici prozelitism: daca esti protestanta, putem noi sa ne chinuim pana maine sa iti explicam dogmele ortodoxe discutia e valabila numai daca esti ortodoxa si incerci sa intelegi dogmele dar, repet, sfatul meu este sa mergi la preot sa il rogi sa iti explice... noi nu suntem teologi si nu cunoastem decat "ce", nu si "de ce" (prea bine, adica;)) Doamne ajuta! nu zice nimeni sa nu iti pui intrebari, si noi ne punem, dar daca nu esti ortodoxa, cum vrei sa intelegi probleme din interior ale ortodoxiei? caci, daca nu esti orotodoxa, atunci vad cuvintele tale ca o aruncare cu rosii in noi (de genul: ortodocsii is naspa, creiere spalate si suflete vandute) de aici si iritarea noastra! astept sa vad ce ti-a raspuns preotul! Doamne ajuta! cu aceeasi dragoste, anca[flo]
Frumusetea va mantui lumea. (Dostoievski)

mami de ileana (4 iulie 2002) si ioachim (25 nov. 2004) - [url="http://photobucket.com/albums/v359/a_lustanciu/fratii%20-%207%20iulie%2005/"]i-am tuns![/url]
[url="http://www.desprecopii.com/forum/topic.asp?TOPIC_ID=41659"]ajutati-l pe mihaita![/url]
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Vezi, mai, Ancutzo, de ce va spuneam eu ca n-are sens sa discutam in continuare ?! Atita timp cat nu port exclusiv baticu ortodox, nu pot sa fiu decat ratacita, eretica, hulitoare si sa sufar de pacatul fariseilor...altfel sunt "fata buna" [:-)))]
quote:
(Chiar Hristos spune: nu am venit pentru cei sanatosi, ci pentru cei bolnavi, a cinat tot timpul cu vamesii si desfranatele, etc)
Eeeexact !!! Slava Lui ca El pentru noi, pacatosii, a venit dar asta NU inseamna ca da HAR (sau ca nu poate retrage acest HAR), celui ce a ales de buna voie sa traiasca in desfranare; caci una este pacatosul care VREA, care LUPTA cu sine insasi sa se lepede de pacat, si CU TOTUL ALTCEVA ESTE CEL CARE A ALES PACATUL CA MOD DE VIATA(caci eu exclusiv de categoria asta vorbeam, daca n-a fost clar !)
quote:
ci Biserica, si tu faci Biserica hulitoare, in momentul asta (din pacate!)
Nope ! nu fac biserica hulitoare, doar spun ca unii din Sfintii Parinti au inteles gresit anumite lucruri.
quote:
nu au putut accepta (reciteste Evangheliile!!! sa vezi acolo cum se scandalizau) ca Domnul sa vina si sa stea de vorba cu vamesii si desfranatele pai ce merit aveau nenorocitii aia? cunosteau ei invatatura? nu! erau ei ai lui Dumnezeu, prin viata lor? nu! de ce a venit la ei (si pentru ei?!) asta nu au putut intelege!
PERFECT DE ACORD CU TINE ! ei nu au inteles ca Domnul vrea sa vindece pe toti oamenii ! daaaar, aaaa, care-i legatura cu povestea noastra ???? In ceea ce priveste credinta mea, am spus-o : sunt CRESTINA si atit, pentru ca eu ma consider si ortodoxa si catolica si protestanta !! cand pot si am ocazia ma duc cu mare drag in biserica ortodoxa, cand pot intru cu placere intr-o catedrala catolica sau intr-o biserica protestanta. Mai mult decat atit, crede-ma, NU am ce sa-ti spun !!! In ceea ce priveste duhovnicul meu, un singur lucru iti spun : daca el mi-ar spune vreodata ceva diferit de ce scrie in Biblie, NU l-as crede si nu as asculta de el !!! l-as respecta in continuare, nu l-as schimba, nu l-as judeca, in nici un caz, doar ca nu m-as lua dupa el ! ba mai mult, pot sa-ti spun ca daca ar veni un inger din cer sa-mi spuna ceva diferit decat a spus Hristos, nici pe el nu l-as crede.
quote:
(de genul: ortodocsii is naspa, creiere spalate si suflete vandute)
Hai, mai, Anca, incearca te rog sa nu mai faci afirmatii gratuite, o.k. ? arate-mi si mie te rog unde am spus eu cuvintele asta ??
quote:
iubita mea elena (tu stii cat de mult tin la tine
Nu, chiar nu stiu !! cu toata sinceritatea iti spun ca nu am vazut vreo dovada de dragoste din partea ta. Sorry !
quote:
cu aceeasi dragoste,
Care ????? _________________________ "Mare pacoste sa nu ai destul duh ca sa vorbesti frumos, nici destula judecata ca sa taci cand trebuie." (La Bruyere)
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Va rog sa ma lamuriti si pe mine (ca am inteles ca aici e voie sa pui intrebari[:D]) cu urmatoarele: 1. ce inseamna "traditia" in biserica ortodoxa si cine stabileste ce anume intra si ce nu in traditie; 2. cine sunt "Sfintii Parinti" si cum au ajuns ei "Sfinti Parinti"; 3. ce inseamna ca traditia asta e "certificata" de sinoade cu sute de preoti? unde sunt sinoadele astea si cine a facut parte din ele? ce legatura este intre aceste sinoade si BOR? Multumesc. _________________________________ In God we trust, all others bring data.
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.


×
×
  • Adaugă...