Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

🎉 Alătură-te Comunității Noastre! 🎉

🔹 Membrii înregistrați beneficiază de:

  • ✨ Funcționalități suplimentare
  • 💬 Participare la discuții active
  • 🏆 Puncte pentru tombole lunare cu premii atractive
  • 🗣️ Oportunitatea de a-ți exprima opinia
  • 🤝 Ajutor reciproc între părinți
  • 🎁 Șansa de a câștiga premii

🚀 Ce te oprește?

individualism si noblete


Recommended Posts

Cata din ce stiu eu: puiul nu se mananca cu mana. Ai dreptate ca regula nu se aplica la copanasele de pui care au in capat staniol. Din chifla se rupe bucata pe care apoi o bagi in gura. Eu am citit ca nici un fel de paine nu se musca din ..."intreg"- ca sa spun asa- ci -asa cum am spus mai sus- se rupe, iar in cazul sandvisurilor mai mari se va folosi cutitul si furculita. In cazul unor cine foarte simandicoase cica samburele de maslina se va pune pe furculita si apoi in farfurie. Oricum nu cred ca intr-un mediu familiar o sa fie lumea orpilata daca o sa pui samburele in mana si apoi o sa il pui pe farfurie[:D] In privinta fructelor: citisem ca majoritatea fructelor, fie ele cu sambure ori ba se mananca folosind cutitul, furculita sau lingurita. Exceptie fac doar fructele cu boabe(strugurii, ciresele etc). Hai noroc si sanatate- ca-i mai buna decat toate!
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 125
  • Creat
  • Ultimul răspuns
Am gasit un site care printre altele are si Codul bunelor maniere http://www.geocities.com/pastefan4u/Codbman.html unde la cap. La masa am citit ca: “samburii nu se scuipa in farfurie, prin cadere libera si nici in pumn (ultima metoda se practica doar in aer liber), ci se pun in lingurita adusa langa buze, apoi in farfurioara, unul cate unul”
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Am si eu o dilema, asta cu ridicatul de pe scaun cind se fac prezentarile. Si eu stiam ca femeile nu se ridica, ci dau mina de jos, dar ce facem cind toata lumea se ridica? Atunci ma ridic si eu, ca parca ma simt eu prost educata daca stau cu fundul pe scaun. Dar cred ca manierele difera mult de la o cultura la alta. Cel putin chesti cu scosul pantofilor cind intri in casa cuiva e complet diferita de la o tara la alta...
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

quote:
Originally posted by cipcipcip
Am si eu o dilema, asta cu ridicatul de pe scaun cind se fac prezentarile. Si eu stiam ca femeile nu se ridica, ci dau mina de jos, dar ce facem cind toata lumea se ridica? Atunci ma ridic si eu, ca parca ma simt eu prost educata daca stau cu fundul pe scaun. Dar cred ca manierele difera mult de la o cultura la alta. Cel putin chesti cu scosul pantofilor cind intri in casa cuiva e complet diferita de la o tara la alta...
cipciripule, treaba vine ase: te ridici numai daca persoana care vine este femeie si mult mai in varsta ca tine (sau, in orice caz, cineva care merita respectul) doar n-o sa te ridici pentru un barbat - decat daca vrei sa-i arati aprecierea ta sicera si netarmurita, poate...[:D] la fel si cu salutul: cine saluta primul, cine pe cine prezinta, la fel, cei mai importanti sunt salutati si le suntem prezentati, desi nu mai stiu unde am citit o poanta in care gentlemanul isi invata fiul toate aceste maniere, si apoi termina cu: ...dar un om politicos saluta intotdeauna primul![bis] (cred ca tot in steinhardt am cetit-o[il]) io, ioachim (dpn 29 nov 04) & ileana (4 iulie 02) http://f2.pg.photos.yahoo.com/ph/a_lustanciu/album?.dir=/7ffc&.src=ph
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

quote:
Originally posted by gandacelu
quote:
Originally posted by cipcipcip
Am si eu o dilema, asta cu ridicatul de pe scaun cind se fac prezentarile. Si eu stiam ca femeile nu se ridica, ci dau mina de jos, dar ce facem cind toata lumea se ridica? Atunci ma ridic si eu, ca parca ma simt eu prost educata daca stau cu fundul pe scaun. Dar cred ca manierele difera mult de la o cultura la alta. Cel putin chesti cu scosul pantofilor cind intri in casa cuiva e complet diferita de la o tara la alta...
cipciripule, treaba vine ase: te ridici numai daca persoana care vine este femeie si mult mai in varsta ca tine (sau, in orice caz, cineva care merita respectul) doar n-o sa te ridici pentru un barbat - decat daca vrei sa-i arati aprecierea ta sicera si netarmurita, poate...[:D] la fel si cu salutul: cine saluta primul, cine pe cine prezinta, la fel, cei mai importanti sunt salutati si le suntem prezentati, desi nu mai stiu unde am citit o poanta in care gentlemanul isi invata fiul toate aceste maniere, si apoi termina cu: ...dar un om politicos saluta intotdeauna primul![bis] (cred ca tot in steinhardt am cetit-o[il]) io, ioachim (dpn 29 nov 04) & ileana (4 iulie 02) http://f2.pg.photos.yahoo.com/ph/a_lustanciu/album?.dir=/7ffc&.src=ph
Mersi pentru raspuns Gandacelu. Dar tot nu m-am dumirit cu diferenta dintre culturi. Stiu ca in Ro e asa cum zici tu, dar mie mi s-a intimplat (printre portughezi de ex) ca toata lumea (barbati si femei) sa se ridice de pe scaun si sa dea mina cind apar noi musafiri. Iar la arabi stiu sigur ca se ridica toata lumea, chiar i-am vazut cum se ridica toti drepti din canapele atunci cind apare cineva (barbat sau femeie). De obicei eu ma uit in jur si fac ca ceilalti [bang] Iar chestia cu scosul pantofilor e si mai amuzanta. Stiu cu siguranta ca in tarile nordice se descalta la usa obligatoriu, pe cind la sudisti (la portughezi de ex) toata lumea sta incaltata in casa, inclusiv gazdele se incalta in pantofi cind au musafiri [:D] Stiu ptr ca sotul meu e portughez si mereu imi face observatie sa nu primesc musafirii in papuci [:D] La romani, dupa cite stiu, e in functie de familie, unii se scandalizeaza daca intri incaltat, iar altii nu te lasa sa te descalti. Voi cum faceti? Eu nu pun pe nimeni sa se descalte, pentru ca nici mie nu-mi place sa umblu in sosete cind merg la cineva, mai ales daca sint imbracata mai sic.
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Cred ca depinde si ce fel de musafiri ai: daca e o petrecere mai simandicoasa nu te descalti si nu-i descalti, daca vine sora ta la o cafea si au batut-o pantofii pe drum gasesc crestineste sa-i oferi o pereche de papuci comozi[:D] http://community.webshots.com/user/georgianab
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.


×
×
  • Adaugă...