Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

🎉 Alătură-te Comunității Noastre! 🎉

🔹 Membrii înregistrați beneficiază de:

  • ✨ Funcționalități suplimentare
  • 💬 Participare la discuții active
  • 🏆 Puncte pentru tombole lunare cu premii atractive
  • 🗣️ Oportunitatea de a-ți exprima opinia
  • 🤝 Ajutor reciproc între părinți
  • 🎁 Șansa de a câștiga premii

🚀 Ce te oprește?

individualism si noblete


Recommended Posts

gata, am revenit! in primul rand, cred ca lumea e guvernata de doua feluri de legi: unele ale creierului si altele ale inimii din acest punct de vedere, cedarea locului in autobuz, interpretata dupa legile ratiunii, poate da semnificatia enuntata de tine... dupa legile inimii, e pur si simplu un dar venit din "prea plin" (mai mult nu pot si nu stiu cum sa expic, din moment ce tot ceea ce nu e rational nu putem decoda prin ratiune;) in al doilea, "spoiala" nobilimii la care te referi... recunosc, exista si o falsa nobilime, de "mahala" (ex. "tzoapele" lui caragiale sau chirita lui alecsandri) care e atat de diferita de nobilimea autentica, precum kitsch-ul de opera de arta... adeca tocmai in esenta ei... eu nu ma refeream la un "fel de-a fi", de-a te imbraca, de-a te purta, mai mult sau mai putin usor de copiat de oricine, ci la ceva mai profund, un spirit de jertfa, intr-un cuvant, pentru ca asta nu se poate chiceiza/calchia niciodata... o noblete care poate aparea tot atat de bine si la un taran, bineinteles, numai ca taranului ii lipsesc alte mijloace, sa zicem culturale de a actiona la un nivel mai "inalt"... poate nu sunt extrem de coerenta... uite, sa luam exemplul alegerilor din romania... poti zice ca bietul taran n-a fost bine intentionat cand a votat cu iliescu sau vadim?! a fost, dar a avut la indemana o putere pe care n-o merita, a maselor, nu o merita pentru ca "politichia" e lucru mai fin, nu-i de nasu' orshicui... http://www.desprecopii.com/forum/photo_album_view.asp?cname=Album+principal&mid=8697&cid=5405
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 125
  • Creat
  • Ultimul răspuns
quote:
Originally posted by Adela99 Spre deosebire de ”vremurile de mult apuse” cand doar unii erau nobili si se astepta de la ei un anumit comportament corespunzator, astazi avem aceleasi pretentii de la toti, si bineinteles ca suntem nu de putine ori dezamagiti, ceea ce nu exclude ca mai sunt nobili printre noi si nu putini. De pilda discretie si politete exista si azi, bineinteles sub alte forme, mai putin rigide si nu numai, astazi chiar ne ferim sa nu jignim printr-o politete exagerata. Increderea in oameni n-a disparut ci a evoluat si include si increderea in sine. Tocmai increderea in sine ne ajuta sa interpretam concurenta altfel, ca o “lupta” dreapta si in cazul asta nu va duce la ura si invidie. Noblete exista, dar azi nu mai facem atata parada de nobletea noastra (si cand facem, nu mai e noblete).
adela, asa e! cantitatea de noblete a ramas constanta pe glob, dar populatia e in crestere!!![:D] sa stii ca, eu asa cred sau vreau sa cred, nobletea de odinioara nu era deloc rigida, dimpotriva, si nici nu se batea cu caramida-n chept! dimpotriva, atunci era "la ea acasa", era un comportament firesc... in ziua de azi, e adevarat, pare nefiresc si chiar jignitor (pentru unii) sa se poarte politicos, pare deplasat si vetust tocmai pentru ca in zilele noastre calitatile astea nu mai sunt valori de promovat (decat prin codurile de bune maniere), pentru ca, iti dau un singur exemplu, am auzit parinti bucurandu-se cand copilul lor injura sau ii bate pe alti copii: "asa, mama, asa o sa reusesti in viata!"[bang] http://www.desprecopii.com/forum/photo_album_view.asp?cname=Album+principal&mid=8697&cid=5405
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

quote:
Originally posted by tata lu Toma
Eu observ ca, din pacate, in Romania de azi (pentru ca "cazul" asta imi este cel mai familiar) "nobletea" a cam disparut. Ba, mai mult decat atat, au cam disparut bunul simt elementar sau respectul fata de semeni si/sau fata de lege. Eu zic ca atata vreme cat lumea incearca sa ti se bage in fata cand stai la coada la un ghiseu unde oricum functionarul public e, daca nu corupt atunci, macar acru si "nervos" sau atata vreme cat soferii "uita" sa semnalizeze sau parcheaza unde "vrea muschiu' lor " blocind toata circulatia (si astea sunt doar primele exemple care mi-au venit in minte) nu prea putem vorbi despre "noblete". Nici nostalgia nu cred ca mai e constructiva... vlad
draga vlad, eu pot merge cu exemplele si mai departe: eu, gravida in 9 luni, vara, in autobuz, lesinata aproape, in picioare, merg tz-shpe statii... langa mine sta jos un baiat de 14 ani, perfect sanatos si cu ochii tinta pe burta mea (sa-mi dea locul? sa nu mi-l dea? neeeeah!) faza mi s-a intamplat nu o data, de fapt, o data sau de doua ori doar am primit locul pe toata perioada sarcinii in autobuz, si atunci a fost o data de la o femeie, si a doua de la o femeie in carje (am refuzat-o, normal) sa-ti zic si cat mergeam cu autobuzul zilnic? mai bine nu... nu e constructiva nostalghia? pai daca uitam lucrurile bune, spre ce mergem? catre ce tintim ochii, hmm? despre ce ne educam copiii, mey tati mey, ei? http://www.desprecopii.com/forum/photo_album_view.asp?cname=Album+principal&mid=8697&cid=5405
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

pentru ca tot ai scris asa frumos de nistea, site-ul lui savatie il stii?;)
quote:
Originally posted by mihiasiro Dar ca sa revin la subiect, am avut ocazia sa intilnesc in Franta citiva oameni "de familie buna". Oameni care aveau un adevarat... "pedigree" si nu din cei care platesc o taxa pentru a avea dreptul de a-si adauga o particula la numele de familie. E ceva innascut in ei, o atitudine, un mod de a gindi, completate cu o educatie cum se spune "aleasa". E o adevarata placere sa fii in preajma unor astfel de oameni, simti ca se prinde si de tine ceva, ca devii mai bun, ca te inalta ceva pe plan spiritual. Desi ei la un nivel material evolueaza cu simt de raspundere. Dar viata pare sa se invirta pe o alta orbita pentru ei. Nu neg faptul ca sub aparenta unui gentleman poate exista si un pervers si un afemeiat etc, oameni comuni de o micime crasa. SI in acest caz e de preferat sa ai mai degraba de a face cu simpla noblete de suflet a unui muritor de rind. Dar un adevarat gentleman (si ma gindesc la unul anume, care m-a dat gata cind am aflat ca e pe jumatate englez !) mie imi inspira admiratie : prin modul de a vorbi, prin gesturi, prin modul de a vedea viata (care se situeaza dincolo de grija zilei de miine). Nu vom fi niciodata in aceeasi gradina dar asta nu ma va impiedica sa privesc din cind in cind "peste gard", macar pentru a-mi insenina privirea. Un model in viata din care mi-ar placea sa retin partile bune, pentru a urca eu insami o treapta mai sus in evolutia fiintei mele. If you want to win you have to learn to be a master of the game.
despre ce ai povestit mai sus, nu am nimic de adaugat, sunt perfect de acord... conchita, veeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeezi!!![:D] http://www.desprecopii.com/forum/photo_album_view.asp?cname=Album+principal&mid=8697&cid=5405
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

quote:
Originally posted by gandacelu
adela, asa e! cantitatea de noblete a ramas constanta pe glob, dar populatia e in crestere!!![:D] sa stii ca, eu asa cred sau vreau sa cred, nobletea de odinioara nu era deloc rigida, dimpotriva, si nici nu se batea cu caramida-n chept! dimpotriva, atunci era "la ea acasa", era un comportament firesc... in ziua de azi, e adevarat, pare nefiresc si chiar jignitor (pentru unii) sa se poarte politicos, pare deplasat si vetust tocmai pentru ca in zilele noastre calitatile astea nu mai sunt valori de promovat (decat prin codurile de bune maniere), pentru ca, iti dau un singur exemplu, am auzit parinti bucurandu-se cand copilul lor injura sau ii bate pe alti copii: "asa, mama, asa o sa reusesti in viata!"[bang]
Apropo de politete, eu am spus ca o politete exagerata poate jigni, si ma refeream ca tu politicosul exagerat il poti jigni pe cel fata de care esti politicos. Cam acelasi lucru la spus si conchita, dar cu alte cuvinte ca " tu esti mai breaz, poti sa stai si in picioare" Cand am spus rigida, de fapt voiam sa spun etichete, m-a luminat conchita[flo]. Si mai vreau sa spun ca in multe cazuri, nobletea pe care tu o numesti un comportament firesc era mai degraba impusa de casta. Si apropo de parintii care se bucura cand copiii lor injura si-i bat pe alti copii, si chiar ii incurajeaza, in privinta injuratului nu stiu ce sa zic, dar in privinta bataii cam imi imaginez de ce ( nu ca i-ar scuza cumva).
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

quote:
Originally posted by gandacelu despre ce ai povestit mai sus, nu am nimic de adaugat, sunt perfect de acord... conchita, veeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeezi!!![:D]
ce da vad? ca nobletea este inascuta? nu cred asa ceva. educatia e baza. oamenii care au clasa/rasa au sufletul si mintea educate, aerul acela nobil vine din interior, nu din gene. parerea mea [flo]
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

m-am bosumflat![bang] daca ne limitam la "nobletea innascuta", topicul e deja inchis, born dead, etc... nici nu mai stiu de ce l-am deschis cu atata entuziasm ieri... ce voiam oare sa spun? ca exista "alesi" cu sange-albastru care fac kk albastru, ori what?![bang] conchita, bineinteles ca bineinteles;) hai sa nu discutam pe axiome, ca stii tu ca nu rezist la provocari si sar oricum la beregata chiar daca sunt de acord cu tine si atunci ma fac de kko[:D] hai sa incercam sa facem ceva constructiv aici... ce vi se pare voua ca lipseste din lumea de azi? (nimic, bineinteles, e cea mai buna din toate posibilele hahaha) cum vedeti voi o lume functionala (sau o romanie, de ex) ce valori ati aduce in prim-plan ca sa faceti aici "raiul pe pamant"? convietuirea posibila, adica... hai sa visam putin... poate cine stie... borges spunea ca nu exista fantezii, ca, din moment ce le-a visat cineva, ele deja exista;) dragele mele, sincera sa fiu, eu chiar cred ca exista si o noblete transmisa genetic, cel putin, subliniez, cel putin la nivelul trasaturilor fizice (v-as povesti eu o poveste adevarata, dar va mai fierb o leaca!) exista, pentru ca copilul este 90% din comportamentul parintelui (si da, poti numi asta educatie, conchita, dar nu e decat inca un argument in plus! tocmai pentru ca exista atatea tipuri de educatie, una a taranului, alta a burghezului si alta a nobilului) adela, pentru ca o tii mortis cu "nobletea impusa de casta" o sa zic si eu ca steinhardt: buna si aia, decat nimic!... (el zicea ceva de genul, mult mai plastic: cine zice ca politetea e desueta il scuip intre ochi etc - o serie de expresii tiganesti hihihi) stii de ce? pentru ca si acest comportament voit politicos pe care-l acuzi nu-l poate avea oricne, tine tot de auto-control adeca de o treapta ceva mai de sus... conchita, ti-as trage presul sub picioare cu o intrebare: comparatie intre romania anilor 1925 si 1985... ce zici? (nu de alta, dar asa, ca intre fane ale interbelicilor) intelegi unde bat acum? hai sa facem ceva frumos aici, chiar daca in joaca, fie si un castel de nisip, ca eu is mare amatoare![flo] http://www.desprecopii.com/forum/photo_album_view.asp?cname=Album+principal&mid=8697&cid=5405
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Subiectul asta a inceput sa fie un dialog intre "gandacelu" si "conchita" asa ca ma tem ca mesajul meu o sa fie cam ca musca-n lapte dar o sa incerc sa "contribui" si eu. Noblete innascuta avem, noblete impusa avem, noblete dobandita avem dar, din pacate, toate sunt flori din ce in ce mai rare si mai sensibile. Ma gandesc cu groaza la cum incearca florile astea sa se aclimatizeze in conditiile specifice societatii romanesti de azi. Una din solutiile la care au apelat pentru a se salva este sera dar in felul asta ele nu mai sunt vazute decat de catre cei interesati cat de cat de botanica... Hopa ! Incep sa devin prea "pretentios" si nu asta era intentia mea. Eu vroiam de fapt sa fac referire la valorile pe care ar trebui sa le cultivam pentru insanatosirea societatii. Ar trebui sa incercam sa scoatem din desuetudine dragostea , respectul, cinstea, corectitudinea, sinceritatea dar pentru a reusi asta ar trebui ca mai intai sa avem o societate bazata pe lege si pe respectarea ei. Pana cand romanul nu o sa invete sa respecte legea (mai intai prin frica si mai apoi prin educatie) cred ca nobil o sa fie sinonim cu fraier. vlad ps Stie cineva de ce-si curata neamtu' zapada din fata casei ?
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.


×
×
  • Adaugă...