Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

🎉 Alătură-te Comunității Noastre! 🎉

🔹 Membrii înregistrați beneficiază de:

  • ✨ Funcționalități suplimentare
  • 💬 Participare la discuții active
  • 🏆 Puncte pentru tombole lunare cu premii atractive
  • 🗣️ Oportunitatea de a-ți exprima opinia
  • 🤝 Ajutor reciproc între părinți
  • 🎁 Șansa de a câștiga premii

🚀 Ce te oprește?

individualism si noblete


Recommended Posts

  • Răspunsuri 125
  • Creat
  • Ultimul răspuns
--------------- Gandacelu: cum vedeti voi o lume functionala (sau o romanie, de ex) ce valori ati aduce in prim-plan ca sa faceti aici "raiul pe pamant"? convietuirea posibila, adica... hai sa visam putin... poate cine stie... borges spunea ca nu exista fantezii, ca, din moment ce le-a visat cineva, ele deja exista;) -------------- Eu visez la o lume fara smecheri, in care fiecare sa incerce sa-si faca munca cat mai bine din placere, cel putin, si nu de dragul banilor, nu ca banii n-ar fi importanti, dar sa nu fie motorul tuturor actiunilor.
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Tare ma bucur ca nu m-am nascut nobil ! Oare cum m-as fi simtit in postura aia ? Probabil ca sinuciderea ar fi fost o varianta demna de luat in calcul. Sau poate as fi fost mai puternic si mai intelept si as fi plutit cu gratie peste cotidian. Cine stie ?! Din pacate, insa, prin educatie am ajuns doar un om corect si cu bun simt. Sau poate doar imi place sa ma consider asa … Oricum am impresia ca nu-mi foloseste la nimic ba chiar imi dauneaza zilnic. Am bun simt dar ma tratez si poate asa o sa-mi treaca si gastrita. Poate ca dupa aceea nu o sa-mi mai parchez masina acolo unde e voie, adica la 2 km de locul unde am treaba.. Si nici nu o sa-i mai zic lui Toma sa-i dea si lui X jucaria lui sau sa spuna “te rog” cand vrea un pahar cu apa. Si daca da Dumnezeu sa aiba si talent la fotbal si atunci chiar ca ne-am scos : o sa ne lasam mertanele in mijlocul strazii ca sa ne savuram in gura mare cafelele intr-un loc fitos in timp ce toata lumea o sa roiasca in jurul nostru libidinos de amabila. Cat despre partea cu aglomeratia de fete, de pe aici , toata lumea poa’ sa stea linistita ca m-am obisnuit cu atmosfera asta , odata demult , intr-o facultate care desi nu era “de fete” eu faceam, totusi, parte dintr-o minoritate de cam zece procente. Si nici nu astept sa-mi dea cineva microfonul atat timp cat discutia se poarta la vedere, pe un forum, intre niste indivizi ai caror neuroni mai fac inca sinapse. Oricum nu ma omor dupa microfoane pentru ca ele inseamana si boxe, basi si decibeli multi. Salutari de la sanatoriu, Vlad
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

quote:
Originally posted by tata lu Toma
Tare ma bucur ca nu m-am nascut nobil !
da io ce sa ma fac atunci?[bang] sa ma spanzur?![:D] aveam o poveste frumoasa despre picatura mea de sange bleu hihihi (oricum, nici ca mi-a trecut asta prin cap cand am facut topicul) dar acuma vaz ca toata lumea s-a suparat pe toata lumea pe aici... ma duc sa ma[sm] http://www.desprecopii.com/forum/photo_album_view.asp?cname=Album+principal&mid=8697&cid=5405
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

quote:
Originally posted by Adela99
E individualism acelasi lucru ca si egoism?
nu, dar depinde din ce punct de vedere pui intrebarea. sociologic, nu, oricum.
quote:
Ar trebui sa tindem spre individualism sau ar trebui sa-l combatem?
fara individualism, nu s-ar mai fi povestit nici de revolutie industriala. [flo]
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

nu va voi povesti acuma despre individualism, mai ales ca, vorba conchitei, este o problema de abordat sociologico-istoric, deci nu e specialitatea mea (poate vrea conchita sa ne spuna mai multe! pls![iartama]) hai sa va spun in schimb povestea care v-am promis-o... era un fel de argument hazliu (alt cuvant n-am gasit!) la toata polemica anterioara:) bunicul meu a fost copilul din flori (asadar, dupa regulile heraldicii, eu as avea un scut barat!) al unor mari boieri... din flori fiind (100%, adeca nobil cu nobil, nu ase!) l-au dat la o familie de tarani care lucra la ei in curte si nu aveau copii chestia nasoala a fost ca bietul bastard nu avea rezistenta la muncile campului, el avand oase fine, deh! am auzit ca si-a blestemat patrintii adevarati multa vreme exact din acest motiv: ca mai bine-l tineau acolo la ei in batatura decat sa-l dea la tarani... a fost postas pana la urma, iar in armata, datorita trasaturilor distinse, a facut parte din garda regelui a avut in armata un bun prieten, cu care s-a vazut ulterior... acesta avea o sora... cu care bunicul meu s-a casatorit! (asadar sangele bleu se dilueaza cu 50%!) a avut 5 copii, cea mai mica fiind mama mea, care la randul ei s-a casatorit si zdup! am aparut eu (cu 25% noblesse, asadar!) bun! acuma, asta e povestea (v-am zis-o pe scurt, eu o gasesc fermecatoare!) nu va zic cate seri n-am visat la adevarata familie de nobili din care am face si noi oarecum parte... pentru ca am rude nu asa de indepartate (fratii bunicului) de care NU STIU NIMIC! cine sunt, unde sunt, daca mai traiesc ori ba! ma tot gandesc, poate am trecut pe langa ei de atatea ori, poate am baut cu ei o bere... intelegeti?! de-ale visacelului![il] care era argumentatia mea: nu Doamne fereste acuma sa credeti ca iote frate asa si pe dincolo, voiam sa va spun cam ce-am mostenit eu de la vita asta nobila (ma umfla rasul) in primul rand, ca trasaturi fizice, oasele fine (f usoare la cantar) si neputinta de a face munci fizice (ai mei mai au gradini, mai au vie... nici sa n-aud! mi se face parul maciuca, mi se face rau numai cand ma gandesc! si nu e o fita, asta cu bunicul am aflat foarte tarziu, deja imi manifestasem "nobleturile":) mai e o chestie care iarasi o sa va faca sa radeti: chestia cu degetul mic hahaha cand tii o ceasca in mana: e o chestie genetica, dar imi sta tot timpul ridicat, iatrasi repet, fara sa fac eu intentionat chestia asta! (cine stie cate or mai fi, in fine) acuma, psihic, eu cred ca am luat ce e mai rau de la "nobleturi", si anume: o lene seculara (nu lene propiu-zisa, dar o propensiune catre trebile mai spirituale, daca ma-ntelegeti:), un fel de balcanism extrem, un fel de printesa si mazarea (nu mai intru in amanunte ca ma fac naibii de ras!) de fapt, nici nu stiu cum sa va povestesc ca sa nu isc cine stie ce "valuri" pe aici... cand am deschis topicul nici nu-mi trecea prin cap ca voi ajunge aici, sa va spun chestia asta, acuma luati-o cum vreti, e doar un argument la genetica mea si la decadenta conchitei (satisfaite?!;) aaa, si mai am iarasi inca o chestie de care vorbea steinhardt, dar cu care in ziua de azi e fantastic de greu sa supravietuiesti: am o incredere chioara in toata lumea, nu pot sa banui pe nimeni de nimic, cred ca toti au dreptatea lor si ca toti vor numai binele pe lume[:D] (frate-miu e don quijote, v-am mai zis?!) sper ca v-ati amuzat nitel, ca io n-am zis astea ca sa ma dau mare ca n-am cu ce si de ce, vezi bine, dimpotriva hahaha nu stiu ce rol are povestea mea in topicul de fata... ma mai gandesc si va spun! http://www.desprecopii.com/forum/photo_album_view.asp?cname=Album+principal&mid=8697&cid=5405
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

quote:
Originally posted by gandacelu
in primul rand, ca trasaturi fizice, oasele fine (f usoare la cantar) si neputinta de a face munci fizice o lene seculara (nu lene propiu-zisa, dar o propensiune catre trebile mai spirituale, daca ma-ntelegeti:), un fel de balcanism extrem, un fel de printesa si mazarea (nu mai intru in amanunte ca ma fac naibii de ras!) am o incredere chioara in toata lumea, nu pot sa banui pe nimeni de nimic, cred ca toti au dreptatea lor si ca toti vor numai binele pe lume[:D]
Ma bucur ca ne-ai impartasit originea nobila, asa am inceput sa ma gandesc si eu daca nu cumva oi fi de vita nobila, nu de altceva dar ma incadrez si eu la cele de mai sus (exceptie face degetul mic)[:)] si nu pot fi decat mostenite (am si o scuza de acum inainte, apropo lenea)[:)] Am sa ma documentez si-mi fac arborele genealogic. Pe fiul meu, cand era mic toti il numeau Printul, Printisor. Aviza amatorilor, am pus pozele la album.
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.


×
×
  • Adaugă...