Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

🎉 Alătură-te Comunității Noastre! 🎉

🔹 Membrii înregistrați beneficiază de:

  • ✨ Funcționalități suplimentare
  • 💬 Participare la discuții active
  • 🏆 Puncte pentru tombole lunare cu premii atractive
  • 🗣️ Oportunitatea de a-ți exprima opinia
  • 🤝 Ajutor reciproc între părinți
  • 🎁 Șansa de a câștiga premii

🚀 Ce te oprește?

individualism si noblete


Recommended Posts

  • Răspunsuri 125
  • Creat
  • Ultimul răspuns
Marchizei de Coleoptera Polyphaga Canadae Stimata Marchiza, Va rog sa ma scuzati pentru intarzierea cu care va raspund, dar umilele mele activitati extraforumistice precum si cauze obiective legate de functionarea defectuoasa a modernului mod de comunicare numit Internet m-au pus in imposibilitate de a fi mai prompt. Nu stiu de unde ati dedus ca toata lumea e suparata pe toata lumea. Cel putin eu nu sunt suparat pe nimeni asa ca va atrag atentia, cu respect, ca afirmatia dumneavoastra este incorecta. Dupa umila mea parere nu este deloc cazul sa va spanzurati deoarece se pare ca sangele dumneavoastra albastru, chiar daca usor diluat, va va permite sa plutiti gratios peste cotidian (asa cum,deci, bine intuiam intr-un mesaj anterior). Daca-mi este permis, va sfatuiesc sa continuati sa tineti degetul mic ridicat cu noblete in timp ce va savurati cafeaua in compania fratelui dumneavoastra si totul va fi bine. Cu deosebit respect si cu speranta de a nu fi, iarasi, prost interpretat, Al Domniei Voastre, Sancho Panza ps.ma gandesc sa intrerup tratamentul
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

copii, adela, vlad, am ras cu lacrimi, era sa fac pipi pe mine ptiu si nu se cade (sunt in luna 3[gravi], ma-ntelegi?!) ma faceam de ras p-acia, cu rochita de brocart uda de sus pana jos, nu?![:D] acusica tre sa fug da dau neste oereshcari porunci sa-mi lustruiasca bine marmura scarilor intre etajul 4 si 5 al palatului meu imperial, dar ma intorc repede si va aduc si-o invitatie la ceai, in portelan de secol 14... ei?![:D] http://www.desprecopii.com/forum/photo_album_view.asp?cname=Album+principal&mid=8697&cid=5405
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

quote:
Originally posted by Adela99 Am sa ma documentez si-mi fac arborele genealogic. Pe fiul meu, cand era mic toti il numeau Printul, Printisor. Aviza amatorilor, am pus pozele la album.
am vazut albumul!!![il] adela, ramane cum am stabilit: printisorul tau cu printesa mea, ce zici, ai vazut poza?! (sper ca descantec e pe la alte topice, nu?![:D][:D][:D]) mey da mumos e, mama draga, sa-l mananci nu alta! dar parca era mai dulce bond, cum l-ai lasat sa se vopseasca la varsta aia? (am si inceput sa ma port ca o soacra![bang][:D]) (mai mi-a venit o idee: ia sa verific io daca tata lu toma n-are cumva album![:D]) http://www.desprecopii.com/forum/photo_album_view.asp?cname=Album+principal&mid=8697&cid=5405
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

quote:
Originally posted by gandacelu
cum vedeti voi o lume functionala (sau o romanie, de ex) ce valori ati aduce in prim-plan ca sa faceti aici "raiul pe pamant"? convietuirea posibila, adica... hai sa visam putin... poate cine stie... borges spunea ca nu exista fantezii, ca, din moment ce le-a visat cineva, ele deja exista;)
Important e ce aspiratii avem! Cu totii vrem sa traim intr-o lume buna si sa lasam dupa noi o lume mai buna pentru copiii nostri si generatiile urmatoare Cred, ca cu totii, tineri si mai in varsta, saraci si bogati, femei si barbati vrem sa traim o viata demna. Valori pe prim plan? “Lozinca” mea ar suna: Libertate, Egalitate, Solidaritate. Democratie. Libertatea de a alege, de pilda, pe care nu o are toata lumea. Stiu fiecare ne facem alegerile proprii, dar in functie de ... venituri, ... si de aceea vreau Egalitatea in drepturi, indiferent de origine, sex sau preferinte sexuale, ... ceea ce presupune Solidaritate, sa ne ajutam unul pe celalalt, nu neaparat material intr-un cuvant Democratie Asta pe plan global. Pe plan personal sunt importante pentru mine: Libertatea, Iubirea, Cinstea, Respectul, Fericirea, Armonia, Prietenii Adevarati, Si cum sunt legate una de alta- globalul si personalul- nu se stie niciodata ...
quote:
Originally posted by gandacelu
hai sa facem ceva frumos aici, chiar daca in joaca, fie si un castel de nisip, ca eu is mare amatoare![flo]
Sa nu va puna necuratu' sa-mi daramati castelul[:)] Sunt eu pentru libertate, dar pana la o limita. P.S. gandacelu, ti-am vazut printesa, frumoasa foc. Si delicata si distinsa, asa cum ii sta bine unei printese. P.S.S. L-am lasat sa se vopseasca (de fapt doar schamponeze) pentru o vara, acum nu mai vrea nici el, deocamdata ... Si chiar ii statea bine! Da’ a ta de ce scoate limba, n-ai invata-o ca nu e frumos?!?[:p] Si eu stiu sa fiu ”soacra”[:)]
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

dragii mei printi si printese ("virtuali", desigur!;) n-am mai scris de mult in topicul asta, desi imi era drag cand l-am deschis... sau poate tocmai de accea:) nu mai stiam ce am vrut sa spun aici, pierdusem firul si mi-am lasat castelul (de nisip) pentru cateva zile in paragina... aseara am vazut un (alt:) film care m-a tulburat pana in maduva oaselor, aparent fara nici o legatura cu primul de care v-am povestit. filmul de aseara se cheama "the piano" (1993) de Jane Campion... film cu 3 oscaruri, probabil mult mai cunoscut decat primul, poate l-ati vazut mai multi... un film de dragoste, "din acelea care"... stiti voi, nu va mai spun, dupa care iti trece toata viata prin fata ochilor si te intrebi: ce fac eu aici?! genul de film care iti forteaza o deschidere, vorba lui tarkovski, a dimensiunii spirituale (desi un film laolalta carnal), un film pe care ti-e groaza sa-l revezi, ca pe-o veche iubire de care nu stii daca ai scapat ori ba:) un film de care te miri: cum am putut sa traiesc fara sa-l vad pana acum? un film pe care-l iubesti ca pe cineva pe care nu-l poti atinge:) un film atat de ireal si de crud totodata, un film impecabil de la un cap la altul, un film care transfigureaza si te lasa gandindu-te la el pentru multa vreme... un film fatal, daca vreti asa, ei, v-am convins sa-l vedeti?!:)) -revin, simt nevoia unei pauze, unui scurt moment de intimtate cu filmul....- http://www.desprecopii.com/forum/photo_album_view.asp?cname=Album+principal&mid=8697&cid=5405
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

ei bine, ce legatura are, asadar, cum ziceam, acest film cu celalalt? nici o legatura, desigur, singura legatura dintre ele doua sunt doar eu:)), si anume faptul ca acest al doilea film mi-a amintit, printre altele, ce ma impresionase la primul film si ma facuse sa deschid si acest topic... acest topic, asadar, nu este despre nobletea mostenita genetic, nobletea cu sange albastru, etc, decat in masura in care acesti nobili detinatori mai mult sau mai putini "legali" ai ideii de noblete o practicau ca pe valoare in sine, si aici era singura ruptura pe care o subliniam cu lumea de azi (deci tot conchita are pana la urma dreptate!:) dar sper ca nu m-aude:))) lasam asadar la o parte nobletea nobilimii si ne intoarcem la noblete ca valoare in sine, la care poate accede, desigur, oricine aspira (si transpira, cum ziceam mai jos:) nobletea ca atitudine, ca suma de valori morale, poate fi intalnita, de exemplu, in relatia de dragoste intre doi oameni (cum mi-a aratat filmul de aseara) - si anume intr-un fel lipsit de ipocrizie, de minciuni, de atitudini kitschoase, telenovelistice, lipsit de compromisuri josnice (compromisurile inalte se chema "diplomatie":), o dragoste traita la un nivel inalt, careia ii sacrifici totul cu buna-stiinta, increderea totala, fara resturi, in celalat, delicatetea si respectul reciproc, trairea la aceeasi intensitate a celor doi, puterea de a te darui total, fara a cere nimic in schimb... cam aceasta suma de valori, enumerate pe alocuri si de stenhardt, ma referam... in filme iaca, ele exista!!![:D] mai e o noblete intalnibila in relatiile de afaceri - la modul ideal, desigur, care, de exemplu, in canada se practica (nu si in romania, desigur!): contractul verbal, increderea in partenerul cu care inchei o afacere, buna-vointa din ambele parti (in sensul ca nici unul nu vrea sa-l "smechereasca" pe celalat, nu in sensul de nici unul nu vrea sa castige, dar e o lupta dreapta, diplomatica, in negociere) - mai spuneti voi... sa stiti ca lucrurile astea chiar exista, chiar se petrec pe aici, chiar daca "mecanic" (legile pentru incalcarea unui contract verbal sunt la fel de aspre ca si cele pentru contractul scris - va dati seama ce DIFERENTA de romania??!!:)) - iarasi, nu zic ca n-or fi si uscaturi, vorbesc de un nivel general de civilizatie, bazata pe respect reciproc mai e o noblete intalnita in viata de zi cu zi, de care incepusem sa va povestesc, formata din mici detalii care arata "cei 7 ani": a oferi cred ca este cuvantul de baza (a oferi un scaun in autobuz -chiar daca si tu esti obosit, desigur, pentru ca numai dand ceva ce nu ai obtii ceva in plus:) ; a oferi iarasi un ban cersetorilor, a oferi cate un biscuite tuturor copiilor care se joaca cu al tau (spun aberatii, normal, dar ma refer la o idee in sine, la o atitudine, in sensul ca o faci, fara a-ti mai pune nici o alta problema, o practici ca pe o valoare absoluta) dragii mei printi si printese, acesta este castelul meu virtual, ma bucur ca ati venit la mine la ceai, cum v-am invitat... acum va dau cuvantul, rugandu-va sa-mi spuneti: sunt ferestrele bine asezate sau sunt strambe? lipseste aici un candelabru sau o lampa ultramoderna? rochita mea din seara asta miroase o molii sau a... levantica? cum vi se pare? v-a placut?
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

quote:
Originally posted by carolada
buna gandacel, the piano,spune ne si noua mai multe amanunte(actori, actiune)ca imi suna un clopotzel la auzul numelui dar nu dibuiesc care e. [pup] carolada
iaca tot ce vrei despre film: http://www.imdb.com/title/tt0107822/ http://www.desprecopii.com/forum/photo_album_view.asp?cname=Album+principal&mid=8697&cid=5405
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.


×
×
  • Adaugă...