Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

🎉 Alătură-te Comunității Noastre! 🎉

🔹 Membrii înregistrați beneficiază de:

  • ✨ Funcționalități suplimentare
  • 💬 Participare la discuții active
  • 🏆 Puncte pentru tombole lunare cu premii atractive
  • 🗣️ Oportunitatea de a-ți exprima opinia
  • 🤝 Ajutor reciproc între părinți
  • 🎁 Șansa de a câștiga premii

🚀 Ce te oprește?

Bebelusi de iunie iulie 2003 (19)


Recommended Posts

Crisa:te pup si-ti doresc tot binele din lume, sa ai un copilas sanatos, voios si voinic (si voi fericiti pe langa el). Ma inscriu si pentru intalnire, desi noi nu mai aparem pe lista bebelusilor si mamicile lor (suntem pe 31 iulie 2003). Am scris, intr-adevar, mai rar in ultimul timp, dar am avut o gramada de motive. Alex a fost racit, a avut probleme cu decalotarea si ii ies si 4 (p a t r u) dintisori deodata. Mergem si noi de-a busilea (nu vroia decat in picioare) si nu stam o clipa locului (decat in somn). Si eu ii dau rosii (doar pulpa, fara coaja si seminte), i le pun in piure. Astazi a mancat piept de pui la gratar cu legume si a papat tot. Va pup, sper sa scriu mai des si astept sa ne intalnim car mai curand. Magda si bb Alex puisor.
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 136
  • Creat
  • Ultimul răspuns
Buna mamicilor ! Maria m m multumim pentru listuza ! Andra buna ideea cu intalnirea, subscriu si eu daca suntem prin zona. Vrem si noi sa plecam la mare, la o mare, ocean ce o fi. Nu ne-am hotarat. Mie nu prea imi surade ideea sa plec cu Teo din tara. Si noi mergem in Herastrau, facem cam 15 min. cu masina. Cam aglomerat totusi. Eu sunt in cautare de alt parc prin zona. Va pupam, Teodora si mami Nicol
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Crisa, bine ca ne scrii! Andra, ideea cu sarbatorirea e super, numa ica noi habar nu avem ce facem in perioada aia. Pt mamele denaturate: o intrebare! Ati pleca o sapt si l-ati lasa pe bb la bunici (pe maini bune de altfel) - in ideea in care ati pleca in alta tara si bb nu a mai stat niciodata o zi intreaga fara mami? Claudya, eu cred ca-ti sta bine blonda, e culoarea mea preferata. Noi rosii nu folosim, asteptam sa iasa rosiile noi, nu am incredere in ce se gaseste pe piata. In schimb, folosim suc de rosii facut de strabunica din rosii de gradina + borcanas. Din mancarea noastra nu a mancat decat pilaf cu legume, fara pic de sare, iar de atentat nu am atentat decat la pufuleti (cat mai nesarati) si biscuiti - Poult, din Carrefour, sunt bestiali! Eu vreau sa progresez mai mult cu consistenta mancarii decat cu diversitatea ei. In ideea in care fi-mea mananca bucatele f bine, a mancat inclusiv paine prajita, masa de fructe o inlocuim cu succes cu o banana mancata in parc (eu o tin si ea musca)... Despre fi-mea - merge si ea de-a busilea- tararea - o combinatie, isi da drumul la maini si sta in picioare cateva secunde, tipa cand iesim pe scara (de bucurie) si prin magazine (acolo ii place, buuuna educatie). Jucarii noi - am gasit un ciocan din plus, pe care daca-l lovesti de ceva scoate un zgomot ca si cum ai sparge un geam - bestial! Un trenulet care se invarte in cerc, cu luminite, canta, haios tare..O stropitoare cu care ne jucam in baita... Hainute am gasit si noi la Miniprix cateva dragute dar dupa indelungi cautari... Va pupam, Gio si Taisia
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Vin vacantele, fetele se pregatesc de concedii, care la mare, care la munte, care hai-hui prin tara - tare-i bine! Noi mai zabovim nitel cu concediul (de odihna de data asta, ca dusul acasa numai odihna n-a insemnat), dar cum avem oceanul ici peste drum vara asta ne balacim loco. Spre toamna, mai vedem. Super ideea cu sarbatoritul bebelicilor! Super ar fi sa puteti sa va intilniti cit mai multe! Doamne ce taraboi chiuitor o sa se-ncinga! Gargaricioasa mea ma topeste: mai stam uneori ziua inainte de somnelul de dupa-amiaza si ne bibilim/jucam/mustacim in pat la noi. Sta ce sta in fundulet, linga mine si odata vine si-si aseaza capusorul pe pieptul meu. Sta asa 1 minut - 2, revine la ale ei si iar pe mine. Mor de drag si-mi vine s-o maninc toata galusca mea! Cum le face ea asa de drag, ca un om mare! Azi i-am dat pepene! Ce incintare pe ea, cu cit nesat tragea mica din chestiunea aceea de papat ( e o nu stiu cum sa-i spun, asa ca o suzeta mai mare, cu un miner si o "plasa" prinsa pe un inel atasat la minerul cu pricina - in treaba asta se pun fructe, bucati mai mari, legume, ca sa poate ea sa manince singurica fara sa se innece - apare cu minunea intr-o poza in album). Rosii inca nu i-am dat, mai asteptam sa se coaca ca si-asa pe-aici nu prea au legumele gust, mai mult as amagi-o. Inca nu stapineste bine mersul de-a busilea dar insista pe tema asta cum prinde prilejul, de ridicat in picioare - ntz, de mers sau facut pasi - nici atit. Sta in picioare daca o ajut eu , dar nu paseste, mai mult se balangane asa stind. Face cu mina, mai bine-zis flendura cu mina, ceva in genul "mama esti zuza", ca a pa-pa nu prea seamana. Chiuie cit o tin plaminii, deja timpanele mele flutura cind incepe sefa sa-si exprime diversele stari, dar nu-i asa, si asta face parte din bucuria de a fi mama. In rest, sanatoase si voioase! V-am pupacit pe toate! Alina si Alexandra http://community.webshots.com/user/allex21
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

NICOL74 unde mergi in Herastrau? Daca mergi acolo in fata unde ne-am intalnit cu toatele intr-adevar e aglomerat, si mai sunt si o groaza de pusti pe biciclete care merg ca nebunii si pe mine ma streseaza cumplit [bang][bang]. Incearca sa te duci in spate, la Roata Mare (pe drumul de langa ambasada Chinei), e mult mai linistit si mai bine pentru copii. Intrucat acolo nu se ajunge decat cu masina, nu e asa aglomerat si sunt mult mai multi familisti. GIO daca vreti sa faceti excursia fara bebe eu zic sa faceti mai intai o proba si sa o lasati pe Taisia la bunici macar o seara inainte, ca sa vedeti cum este. Mie nu mi se pare ca e "denaturat" sa-ti lasi copilul la bunici din cand in cand -- trebuie sa stie si bb ca are o familie mare, nu numai mami si tati, si ca toti il iubesc. Plus bucuria bunicilor [;)] MAGDA, CRISA, MIRUNA, ALINUTA - ne bucuram de vesti [grup] Va pupam, Dana si bb Stefania
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Vad ca ati inceput sa povestiti despre poznele bebelusilor. O sa le extrag si o sa le pun pe site, poate chiar azi ca nu prea e vreme de iesit din casa. CRISOTEXA: Multumesc pentru propunere, dar noi am inchiriat din 15 martie o garsoniera in blocul de alaturi asa ca e foarte usor pentru ai mei sa vina aici . La inceput a stat mama , apoi de la jumatatea lui aprilie e tata cu noi, iar in iunie pleaca tata si vine mama. Tata prefera sa fie mama cu mine cind voi naste, ca doar e femeie si se pricepe mai bine, dar mie imi place mai mult cu tata ca e mai sprintar, nu e asa de grasut ca mama si se misca mai usor. Oricum e bine ca am pe cineva linga mine toata ziua ca altfel m-ar termina de oboseala Cristi. Mi se pare ca cintareste o tona cind il ridic in brate ( atunci cind ii schimb scutecul). Oricum de cind maninca iaurt cu piine cu unt s-a mai ingrasat. Ieri i-am dat brinza Fagaras din comert. Si eu astept sa apara rosiile cultivate aici la noi, eventual de la tarani si o sa-i dau atunci. BYCHI: Imi pare rau ca Tiberiu a fost bolnavior. E adevarat ca trebuie sa fim atente la ei sa nu bage in gura prostii, ca se pot infecta sau si mai rau se pot inneca. KEHLEYR: E foarte bine ca iesi cu rolele. Mi-ar place si mie, chiar si asa cu burta, dar eu nu am. Poate cind o sa mai creasca bebelusii si o sa le pot pune si lor role in picioare o sa-mi iau si eu, ca tare imi placea sa patinez cind eram mica. Numai sa am timp si energie. EU la intilneala de ziua bebeilor nu pot sa vin, dar am sa fiu cu gindul alaturi de voi. In privinta cadourilor si eu zic ca e mai bine sa le luati jucarii ca ei se bucura mai mult. Va sarut pe toate. http://www.geocities.com/bebe_iunie_iulie_2003 si mail pentru poze bebe_iunie_iulie_2003@yahoo.com
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Buna fetele, sa inteleg ca le facem sarbatorire la bebei![il] Abia astept! M-am gindit ca am putea sa le facem si ceva care sa aduca a tort, poate gasim vreo mama gospodina, daca nu ma ofer eu (cu bunica mea, ca eu...), care e o maestra: poate face un blat de tort cit mai simplu, eventual cu fructe si pe post de crema danonino, sa punem luminari pe el si sa sufle bebeii... Gio - noi am fost plecati 5 zile la inceputul lui aprilie la Praga fara bebe si a fost totul ok. Dar Luca e obisnuit ca sta toata ziua cu bunicii. De fapt si de Craciun l-am trimis intii pe el la Breaza cu toti 4 bunicii si noi ne-am dus dupa 5 zile, si iar n-am avut probleme. Iar acum tot discutam sa plece bunicii cu el o saptamina la Breaze, iar eu sint fr. denaturata: abia astept!... sa dorm fara trezirea de la 6 (parca are ceas), sa ies seara cu prietenii ca am rarit-o de cind cu Luca, sa merg la film etc. - stiti voi cam despre ce e vorba. Nu-mi fac griji ptr ca mi-am propus sa nu fiu o mama panicoasa si super-protectoare, iar in soacra-mea am mare incredere (desi nimeni nu face lucrurile la fel de bine ca mine [:D]). Parerea mea e ca o pauza din asta iti prinde bine, iti umpli bateriile ptr ce urmeaza. Crisa- si Luca e cel mai incintat de cateii familiei: am fost marti pe la ai mei si il tineam de minute sa mearga, iar Tata il chema la el; Luca ridea, apoi o cotea fericit dupa catei (au 2)! Am si niste poze faine cu el cum statea sa il linga Alma (ciobanescul german al alor mei) pe picioare: intindea piciorul, apoi il tragea strengareste, ridea, iar il intindea... fericiti amindoi. Nicol - m-am tot uitat dupa voi la carturi, de fapt ma uit dupa toate carucioarele pe-acolo, ca e mereu lume cu bebei, poate totusi ne intilnim odata acolo. pup u, Andra
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Bine v-am regasit, mamici cu bebici, si mai ales bine ai revenit Crisa, sa ne povestesti tu asa frumos ce-au mai facut bb Tudor si Bodo. Nu am mai scris in ultimul timp, dar am citit toate poznele bbilor, pt ca de acum inainte cred ca mai ales asta vom face: vom povesti "ispravile" bblasilor. Eu sint tare fericita pt ca ieri am fost si am semnat actele pentru casa noua (nu e chiar casa, doar un apartament mai mare), asa ca de acum inainte o sa aiba si Mariuca propria ei camera, in care sper ca o sa si stea, ca ne-am saturat de impartit aceeasi camera. Legat de mincare, noi mincam si rosii de cind am primit dezlegare de la dr, dar e adevarat ca eu am pus asta vara la congelator rosii de la buni din gradina, care stiu sigur ca nu au nici un fel de chimicale. In rest, am sa postez niste retete pe care le-am cules eu si din care n-am avut timp sa incerc decit spanacul cu sos bechamel, pe care bb l-a lins. GIO - noi am planificat sa plecam in concediu 7-10 zile la inceputul lui iulie si pe bb Mariuca am convenit deja s-o garam la buni (mama mea) la Ploiesti, la curte, chit ca va trebui sa vina si sora mea sa ajute, pt ca buni e cam speriata de ce-o asteapta, pt ca fata mea nu sta o clipa locului. Hai sa va spun si eu ce pozne facem : si eu si bona spunem "ma-ma, ma-ma" si fata mea cea scumpa repeta "ta-ta, ta-ta" [bang] si ride, ca de, e smechera. La telefon/lampa/priza stie ca n-are voie si repetam intr-una "nu e voie", dar ea se duce chitita si cind aude "nu e voie" da din cap ca nu e voie(miscarea o stie), dar tot ca ea face. Si a mea urla cind vrea ceva si nu obtine (tati zice ca in curind o sa bata din picior la noi) si e destul de rizgiiata, dar sper sa-i mai treaca mai incolo. De-a busilea mergem demult, mai nou face turul camerei in picioare tinindu-se de mobila, se duce in fiecare coltisor, rastoarna punga de pampersi, intra in sifonier, e jale, n-o putem scapa o clipa din ochi. Hai ca v-am facut capul mare cu ispravile noastre, dar adevarul e ca nu ma mai satur s-o vad cum creste si face alte dracii zi de zi. V-am pupat.
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Tot eu, revin cu retetele. Unele sint depasite ca perioada, dar sint utile celor cu lipsa de imaginatie (ca mine) si care au rams la lapte-fructe-piureu-lapte. De la 6 luni 1. Suc de visine 100-150 g visine fara samburi Se scot samburii de la visine si se asaza intr-un vas mai adanc si se presara cu zahar. Se consuma zeama pe care o lasa. Cand scurgem fructele de zeama, le presam cu dosul linguritei de peretii castronului, ca sa obtinem mai mult suc. La fel se prepara sucul de cirese, capsuni, fragi, zmeura, mure. 2. Suc de rosii 1-2 rosii , 1 lingurita de zahar (optional) Rosiile bine coapte, se spala si se scufunda cateva secunde intr-un vas cu apa clocotita. Se scot, se curata de pielita, se scot samburii si se zdrobesc in storcator sau in tifon. Zeama poate fi amestecata cu zahar in proportie de 5 g zahar (o lingurita la 100 g rosii. 3. Piure din zarzavatul de la supa Zarzavatul de la supa (morcov, patrunjel, cartof) se paseaza fierbinte prin sita. Se amesteca cu lapte sau putina smantana, putin unt si zeama de lamaie. Se poate servi ca garnitura, sau felul doi. 4. Piure de cartofi Piure-ul de cartofi se poate pregati din cartofi copti in coaja sau fierti (250 g), lapte (100 g), unt (1/2 lingurita), sare (un strop). Cartofii fierbinti se paseaza prin sita sau se zdrobesc cu furculita si amesteca cu laptele si untul. Se poate adauga si galbenus de ou sau branza de vaci. 5. Sos Bechamel 5 g faina, 5 g unt, 100 g lapte, un praf de sare. Se topeste untul, se pune faina amestecand mereu, fara sa se rumeneasca. Se stinge cu laptele rece, amestecand continuu cu lingura, sa nu se faca cocoloase. 6. Supa crema de legume cu lapte 1 litru apa, 1 morcov, 1 ceapa, 1 radacina patrunjel, 200 g cartofi, 1/2 lingurita unt, 1 lingurita faina, 150 g lapte, patrunjel verde. Se fierb zarzavaturile spalate, curatate si tocate foarte fin, in apa clocotita. Se paseaza, se adauga sare, se pune din nou la fiert. Separat, se face un sos alb din 1 lingurita de unt, 1 lingurita de faina, stins cu lapte. Se amesteca cu supa. Se lasa sa mai dea 2-3 clocote impreuna. Se pune verdeata tocata fin. Se pot adauga, cand e calduta, cateva picaturi de lamaie. 7. Supa din verdeturi de primavara 10g unt, 10 g faina, 10-20 g verdeturi (care se gasesc primavara), cateva felii de franzeluta. Se spala verdeturile in multe ape, se taie fin si se inabusa in 5 g unt, 5 minute. Din restul de unt, cu faina, se face un sos alb, se stinge cu 60 g apa sau supa si se fierb 20 minute. Se adauga verdeturile taiate marunt, 1 lingurita smantana si zeama de lamaie. 8. Ciorba de rosii cu orez 400 g apa, 250 g rosii, 1 ceapa, 1 morcov, 1 radacina patrunjel, 1 ardei gras, 1 lingura orez, 1 ou, 1 lingura faina, 2 lingurite unt, patrunjel verde. Se pune apa la fiert; cand clocoteste se adauga legumele bine spalate. Se lasa sa clocoteasca pana sunt aproape fierte, apoi se pun rosiile taiate. Cand toate legumele sunt fierte se strecoara zeama si zarzavatul se paseaza. Se pune din nou la fiert cu orezul. In loc de orez se pot pune zdrente facute dintr-un ou batut cu faina, pana se face ca o smantana groasa. Se pun cand fierbe ciorba. Dupa ce totul este fiert se pune patrunjelul tocat marunt si untul. Se serveste calda. 9. Piure de spanac 200 g spanac, 1 lingurita zahar, 5 g unt, 5 g faina, 100 ml lapte, 5 g orez, sare, lamaie. Se spala spanacul pana apa iese curata, se scot coditele si se lasa sa se scurga. Se fierbe inabusit in zeama lui sau in bain -marie. Se toaca pe un fund de lemn. Separat, se face un sos Bechamel din 5 g unt, faina si lapte. Se pune spanacul in sos, orezul care a fost fiert separat, si se lasa sa mai fiarba putin. Se ia de pe foc si se adauga zeama de lamaie. Spanacul nu va fi consumat reancalzit, deoarece este daunator sanatatii! De la 8 luni 1. Gris cu lapte caramel 100 g apa, 12 g gris, 150 g lapte, 12 g zahar, 1 lingurita unt, 1 lingurita dulceata de visine Se arde zaharul caramel, se stinge cu lapte amestecat cu apa. Cand clocoteste se adauga grisul in ploaie si se fierbe 10-15 min. Cand s-a racit pe jumatate, se amesteca cu untul si dulceata de visine. 2. Budinca de orez pasat cu branza de vaci 1 ceasca de cafea plina cu orez, 100 g branza de vaci, 30 g zahar, 250 g apa+lapte, 30 g unt, 1 ou, sare. Orezul ales si spalat se pune la fiert cu apa amestecata cu lapte si un praf de sare; daca scade mai adaugi apa. Se fierbe orezul pana se zdrobeste si scade apa. Se trece prin sita. Pasta obtinuta se amesteca cu branza de vaci, se adauga galbenusul de ou frecat cu zaharul si la urma albusul spuma. Se unge cu unt o cratita, se imbraca cu pesmet si se toarna compozitia, adaugand un pic de unt si deasupra. Se lasa la cuptor 40 de minute. 3. Supa crema de cartofi 1 litru apa, 300 g cartofi curatati, 1 ceapa, sare, unt, verdeata tocata, lamaie, 1 ou, smantana. Se clocoteste apa. Se adauga ceapa lasand sa fiarba 20 min, apoi adaugi cartofii curatati si taiati cuburi. Dupa ce au fiert se paseaza prin sita; adauga sare. Drege cu un ou batut cu smantana si adauga patrunjel verde si lamaie. 4. Gogosi de cartofi 250 g cartofi, 10 g unt, 10 g branza rasa, 1 galbenus. Cartofii copti se curata de coaja, se zdrobesc bine si se amesteca cu unt, branza si galbenusul de ou. Se asaza gramajoare pe o tava unsa, se presara schweitzer ras si se coc la foc iute. 5. Piure de conopida cu cartofi Conopida, cartofi , lapte, 10 g unt, 1 praf sare. Se fierb in apa cu sare conopida si cartofii. Se paseaza fierbinti, se amesteca cu laptele cald si untul si se bat bine cu mixer-ul sau telul. Se netezeste in cratita, se mai pune o lingurita de unt si se da la cuptor 5-10 min. 6. Branza de vaci cu galbenus de ou 150 g branza de vaci proaspata, 1 galbenus de ou, 2 lingurite zahar, 2 lingurite unt, coaja de lamaie sau vanilie. Se freaca spuma galbenusul cu zaharul, apoi se adauga treptat branza de vaci. Se freaca pana se obtine o crema, in care se adauga untul frecat separat, vanilia si coaja de lamaie. Se serveste ca desert sau la masa de la ora 10. 7. Sos de vanilie 1 galbenus, 250 g lapte, 20 g zahar, vanilie. Se fierbe laptele cu vanilie. Separat se freaca galbenusul cu zaharul, se amesteca cu laptele clocotit si se lasa pe foc pana incepe sa se ingroase, avand grija sa amesteci mereu. Se serveste rece. 8. Ficat la cuptor in plic 1 ficat de pasare, 1 lingurita de unt, sare Se spala ficatul, se asaza pe o hartie pergament, se pune o lingurita de unt. Se impacheteaza ficatul in hartie, se asaza intr-un vas mic care se pune in cuptor 20-30 min, controland sa nu se arda hartia. Ficatul astfel fript se toaca si se adauga sare. Se poate servi cu garnitura de piure de legume. De la 9 luni 1. Ciorba de carne de vaca cu perisoare 500 g apa, 200 g carne fara os, 2 cepe mici, 1 morcov, 1 radacina patrunjel, 150-200 g os de vaca, 2 lingurite orez, patrunjel verde, sare. Se pune la fiert osul in apa cu sare. Se fierbe pana scade apa la jumatate, apoi se completeaza cantitatea de apa evaporata pana la 500 g. Cand da in clocot se adauga zarzavatul, spalat, curatat si taiat marunt in ordinea: ceapa, morcov, patrunjel. Separat se toaca carnea, se adauga putin miez de paine alba, un praf sare. Se fac perisoare care se pun in supa. Se adauga orezul spalat si se lasa sa fiarba. Se acreste cu zeama de lamaie sau bors. Se bate cu ou si smantana. 2. Sirop de macese 1 kg macese bine coapte, 1 kg zahar. Se pun macesele la fiert cu apa, astfel incat sa fie acoperite de aceasta. Se fierb pana se inmoaie, se lasa sa se raceasca, se strecoara printr-o sita fina, apoi printr-un saculet de panza deasa, sa nu treaca decat zeama. Se pune la fiert 1 kg zahar cu 2 pahare zeama de la macesele fierte. Se lasa sa fiarba pana se leaga siropul ca la dulceata. Se lasa sa se raceasca si se pune in sticle. Siropul se consuma cu apa sau se adauga la budinci de orez sau gris. De la 10 luni 1. Sos olandez 3 linguri lapte sau smantana, 40 g unt, 1 galbenus, sare, zeama de lamaie. Se incalzeste untul, se amesteca cu galbenusul batut cu lapte, smantana sau supa. Se lasa la bain-marie la foc mic sa se ingroase putin, fara sa fiarba. Se potriveste dupa gust cu sare si lamaie. Se serveste cu carne fiarta sau tocata. 2. Galusti de gris cu lapte 1 ou, gris, 1 litru apa, 300 g lapte, 4 lingurite zahar, vanilie. Se pune la fiert apa cu sare. Cand fierbe in clocot, se bate oul intreg si se adauga gris atat cat sa obtinem o pasta care nu curge, fara a fi insa vartoasa. Imediat ce ai pregatit compozitia de galuste, cu lingurita inmuiata in apa tai galusti foarte mici pe care le pui in apa care fierbe. Se fierb galustele incercand una pe care o taiem in doua cu lingurita, controland daca a fiert si mijlocul. Galustele bine reusite cresc si sunt moi. Cand sunt fierte, se strecoara si se pun in laptele fiert separat cu zahar si vanilie. Se dau ca desert. 3. Papanasi fierti 150 g branza de vaci, 1 ou, 1 lingurita unt, 25 g faina, 30 g zahar, smantana. Se freaca bine branza de vaci cu galbenusul, se adauga untul, faina si albusul batut spuma; se amesteca obtinand o pasta care se ia cu lingurita. Se pune la fiert apa cu sare si cand clocoteste se pun papanasii care se fierb 5-10 min. (se ridica la suprafata). Se scurg, se pun intr-o forma, se toarna smantana si se pun in cuptorul incins 5 min. 4. Budinca de mere 2 oua, 50 g zahar, 20 g unt, 30 g faina, 250 g mere rase. Curata cateva mere, da-le prin razatoare si presara putin zahar. Separat freaca 50 g zahar cu unt, adauga galbenusurile, apoi faina in ploaie si merele, la urma albusurile batute spuma. Se coace ¾ ora intr-o forma unsa si presarata cu pesmet. Se serveste cu sirop de fructe. 5. Budinca de lamaie 125 g lapte, 20 g unt, 20 g zahar, 20 g faina, 1 ou, 1 lamaie. Din unt, faina si lapte se face un sos alb. Zaharul se freaca cu galbenusul si se amesteca cu sosul dupa ce acesta s-a racit, cu putina coaja de lamaie rasa, zeama de lamaie, iar la urma cu albusul spuma. Se coace sau se fierbe in baine-marie 30 min. intr-o forma unsa cu unt si presarata cu zahar. 6. Spanac florentin 200-250 g spanac, 2-3 rosii, 2-3 lingurite smantana, parmezan ras, unt. Se curata spanacul si se spala, se pune intr-o cratita cu putin ului si apa, pana se inmoaie. Se spala rosiile, se taie si se pun intr-o tava unsa cu unt, sa se rumeneasca la cuptor. Spanacul se pune intr-o forma unsa, deasupra se pun rosiile, se presara parmezan ras si se mai lasa 10-12 min. la cuptor. 7. Budinca de dovlecei 1 dovlecel, 20 g cascaval, 1 ou, smantana, sare. Se curata dovlecelul de coaja si se scobeste miezul cu o lingurita. Se taie in cuburi mici si se fierb 10 min. in apa cu sare. Se strecoara si se lasa sa se raceasca. Se amesteca poi cu galbenusul, cascavalul ras, albusul spuma, ½ lingurita faina si unt. Se rastoarna intr-o forma unsa cu unt si se toarna smantana. Se coace 20-30 min. si se serveste cald sau rece. 8. Piure de cartofi copti, cu ou, rosii si parmezan ras 1 rosie, 3-4 cartofi potriviti, 3 lingurite unt, 100 g lapte, 1 galbenus. Se fierb cartofii in coaja sau se coc. Se cojesc si se paseaza fierbinti, se adauga lapte cald, un praf de sare si se bate cu telul sau mixer-ul. Se adauga untul amestecat cu galbenusul. Se asaza intr-un vas. Deasupra se pun felii de rosii, lapte si parmezan ras. Se pune la cuptor incins, 5-10 min.
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Am revenit si eu sa va zic ca am mai pus poze pe site: - de la intilnirea din parc la sectiune evenimente - Stefania lui Kehlyer la sectiunea dupa 6 luni - pataniile si poznele - la sectiunea poz(n)e Mama ce de retete de papa! Inca nu le-am citit dar o sa le salvez. Va sarut http://www.geocities.com/bebe_iunie_iulie_2003 si mail pentru poze bebe_iunie_iulie_2003@yahoo.com
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.


×
×
  • Adaugă...