Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

🎉 Alătură-te Comunității Noastre! 🎉

🔹 Membrii înregistrați beneficiază de:

  • ✨ Funcționalități suplimentare
  • 💬 Participare la discuții active
  • 🏆 Puncte pentru tombole lunare cu premii atractive
  • 🗣️ Oportunitatea de a-ți exprima opinia
  • 🤝 Ajutor reciproc între părinți
  • 🎁 Șansa de a câștiga premii

🚀 Ce te oprește?

Bebelusi de iunie iulie 2003 (19)


Recommended Posts

Buna! Crisa, vacanta frumoasa si sa va intoarceti bronzati! Fetelor care au sesiune, multa bafta! Stiti cumva daca are vreun efect secundar Peritol dat pe un termen mai lung(1 luna)? Ca eu nu stiu daca sa incep sa-i dau sau nu lui Vladut...Problema e ca in ultimele 2-3 luni a luat extrem de putin in greutate si suntem niste slabanogi. Ne tot chinuim sa ajungem la 9kg...Dar, deja m-am consolat cu faptul ca si la un an vom fi tot la stadiul de 8kg si ceva...Mananca destul de bine, i-am tot facut analize si nu am depistat paraziti intestinali, nu stiu ce sa cred. Nici macar n-as putea sa ma plang de faptul ca ar fi un copil prea energic. M-am tot interesat la pediatrul lui sa vad daca nu cumva e o problema care tine de alimentatie, ca poate gresesc eu pe undeva.Imi spune ca ar trebui sa stau linistita...Dar totusi, daca nici la un an n-o sa aiba 9 kg, e cam slabut. Medicul de familie mi-a recomandat Peritol si Pikavit, timp de o luna.Iar despre mancare, mi-a spus ca ar trebui sa-i dau si "soldatei" cu unt, cascaval, sunca(?), rosii, sa incep sa-i dau cate putin si din mancarea noastra, dandu-mi drept exemplu mancarea de cartofi, pilaful, copan de pui fiert, pe care sa-l manance singur, tinandu-l in mana, etc. Voi le dati deja asa ceva? Oricum, am facut programare pt maine seara la dr. Radu. Am inteles ca multe dintre voi sunteti multumite de ea. Va pupam, Marta& Vladut
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 136
  • Creat
  • Ultimul răspuns
Buna! Martta, si mie mi-a dat dr sa ii dau Peritol dar cand am citit prospectul si am vazut ce efecte negative are, am zis mai bine nu. In schimb i-am dat (tot la indicatia dr.) Tonotil pt. pofta de mancare ... i-am dat doua luni cate 10 zile si intr-adevar manca mult mai bine in acea perioada. Am primit si eu de medicul pediatru o lista cu diversificarea dupa 9 luni si am ramas cam surprinsa. I masa: dupa 9 luni jumate: oulet fiert moale+ miez de paine+ lapte in canita sau biberon; dupa 10 luni jumate:branza de vaci frecata cu pulpa de rosii+ cascaval; dupa 11 luni: Tartine( miez de paine)+ unt+ gem/dulceata / miere+ sunca de Praga neafumata+ lapte La masa de pranz, clasica supa de legume a disparut, a fost inlocuita cu pilaf cu pui; ciorbita de vita, pui, legume; rosii umplute cu carne de pui sau vita tocata si cu orez; mamaliguta cu branza si smantana; dovlecei umpluti cu branza; musaca din cartofi fierti + carne de vita sau pui; perisoare cu sos alb;mancare de fasole verde cu pui, supa cu galuste. La masa de la ora 17 : sufleuri, papanasi fierti cu smantana, chec, placinta cu mere sau branza de vaci cu aluat dietetic. Noi inca nu am ajuns sa papam toate aceste feluri de mancare. Unele mi se par cam nepotrivite pt. varsta ei. Claudya, fata mea nu a dormit niciodata la noi in pat /camera. Inca din prima zi am culcat-o singura si s-a obisnuit asa. De multe ori cand sunt singura noptile a-si vrea sa doarma cu mine dar mi-e frica sa nu se invete! Maria, dau examenele de sfarsit de an . sper sa nu raman cu restante. Si Simona face la olita de vreo 2 saptamani, inainte se chinuia o groaza pana putea sa faca acum cum o pun pe olita cum face. [pup] gianina si bebe Simona Andreea
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

dragele mele, ma bucur de momente pentru mine.o baie luuunga fara griji,masti pe fata si pe corp,delectare cu o carte buna... sotul are treaba la firma si de-abia de acum incolo(e ora 20) il astept sa vina.i-am pregatit papa bun. alexandra,dupa cum probabil stiti [:D] e la bunici!i-a facut soara-mea azi perisoare cu marar...si ficatel cu nu stiu ce...si a mancat pisicuta,dar cu forta mai mult. ce are oare de nu ia decat doua guri dupa care nu mai deschide doamne fereste gurita???nu cred ca nu ii place mancarea... ne-a iesit si cel de-al cincilea dintisor si il astept din zi in zi si pe al saselea. e innebunita dupa reclama la colgate herbal,aia cu "a-nnebunit lupul!asta-i calomnie,zau asa!".cand o aude se opreste din orice ar face,incepe sa rada si vorbeste cu lupul!:)) romana,apropo de biscuiti si grisine,sa stii ca nu mananca multe...cateva in carut,cat suntem afara.adica nu va ajunge obeza din cauza lor.cat despre sesiunea mea,nu ma las batuta.noroc cu parintii si cu razvan care ma ajuta si ei cum pot! in rest,ce sa va spun?toate bine si frumoase!ma enerveaza vremea asta urata care ne cam tine in casa... va pupic dulce, Alexandra mare si Alexandra mica...
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Fetelor, Chiar acum plecam. LYA, din pacate mi se pare din ce in ce mai greu sa ma obisnuiesc cu ideea ca nu mai am fetitza in burtica. Sunt eu tare, cum se zice, insa sufletul meu e pustiit. Imi pun tot felul de intrebari: daca nu ma duceam la Breaza era mai bine? Daca stateam numai in pat ajuta cu ceva? Si cate si mai cate. Ma bucur insa ca acum o sa stau si eu 2 saptamani cu iubitii mei. Va pup pe toate si ne vedem peste 2 saptamani. Crisa, mamica minunii Tudor
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Fetelor si-a salvat cineva primele 5 parti Bb-elusi de iunie iulie 2003 si partea 13? Aici aveti link-urile de la 6 la 15 (fara 13) http://www.desprecopii.com/forum/topic.asp?TOPIC_ID=17338 (6) http://www.desprecopii.com/forum/topic.asp?TOPIC_ID=22928 (15) http://www.desprecopii.com/forum/topic.asp?TOPIC_ID=22326 (14) http://www.desprecopii.com/forum/topic.asp?TOPIC_ID=21265 (12) http://www.desprecopii.com/forum/topic.asp?TOPIC_ID=20769 (11) http://www.desprecopii.com/forum/topic.asp?TOPIC_ID=20184 (10) http://www.desprecopii.com/forum/topic.asp?TOPIC_ID=19482 (9) http://www.desprecopii.com/forum/topic.asp?TOPIC_ID=18841 (8) http://www.desprecopii.com/forum/topic.asp?TOPIC_ID=18841 (7) O saptamana faina! http://www.desprecopii.com/chatnew/Desprecopiichat/PaginapersonalaView.asp?nickname=Lya
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Buna fetele, dupa un w-e super-full ma dezmeticesc si eu la birou. Ce-am facut? pai... Simbata am luat prima pereche de incaltari ptr Luca, un fel de sandalute-ghetute, in sensul ca sint decupate, se prind in 2 barete si sint inalte pe glezna, au talonet, sint bleu cu bej si au costat mai mult decit ultimele mele 2 perechi de pantofi la un loc: 900,000 lei. De la Crido Kids de pe Mosilor, unde m-am intilnit cu Carmenutza - asta ca sa stiti ca si Maya are sandalute.[bis] Dupa sandalute am fost la cumparaturi in Cora, unde bebe a studiat lumea in stinga si-n dreapta, la final s-a plictisit si l-am pus in cosul de cumparaturi cit stateam la casa, iar eu puneam cumparaturile in pungi, si pungile in carut... am descoperit la un moment dat de ce statea puiul meu fr. linistit: prinsese o cutie de Danonino, reusise sa o capseze si lingea fericit crema care iesea pe acolo...[:D] Dupa masa am fost la botez la prietena noastra Ioana de 3 luni, la Biserica Rusa, dar Luca a fost mai interesat sa se plimbe pe afara cu sandalutele cele noi, decit sa asculte slujba. Seara am garat copilul la bunici si am fost la petrecere unde a fost super, desi imi pusesem niste saboti cu care nu credeam ca ma voi misca de la masa, am dansat de am incins ringul, am o febra musculara si acum, iar ieri dimineata nu puteam sa umblu fara sosete-amortizoare ptr talpi. Ieri dimineata am profitat ca eram fara bebe acasa si am facut o gramada de treaba, inclusiv rosii umplute ptr Luca. Ptr cele interesata, va spun cum am facut: am curatat carnea de pe un copan de pui, am dat-o prin blender, am amestecat-o cu marar si cimbru verde, si putin pesmet, apoi am calit-o intr-o tigaie de teflon cu o lingurita de unt. Cind s-a rumenit, am pus jumatate de pahar de apa si am lasat pe foc pina a scazut. Rosiile (4 bucati) spalate le-am curatat de miez cu o lingurita si le-am lasat cu gura in jos sa se scurga, apoi le-am umplut cu carnita si le-am pus intr-o forma de chec din teflon unsa cu unt, am pus un deget de sos de rosii home-made de bunica mea (sa fiu sigura ca n-are conservanti, coloranti si alte-alea) si le-am dat vreo jumate de ora la cuptor. I le-am servit date prin blender cu o lingurita de iaurt. Fr. bune, ca am gustat si eu ultimele 2 lingurite pe care le-a lasat Luca (din 2 rosii, nu va speriati!) Si vreau sa va dau si reteta nr.2 cu rosii, pe care i le-am pregatit simbata si le-am lasat Tanticai sa le bage la cuptor: am frecat brinzica de vaci cu marar, pesmet, o lingurita de smintina si un galbenus de ou, am umplut 2 rosii - se pun la cuptor 20 minute sa se faca oul sau se poate face cu galbenus fiert frecat si se maninca crude. Si cu astea am avut succes la Luca, se pare ca ii plac rosiile sub orice forma. Am fost ieri la niste prieteni la Otopeni unde copilul meu a stat conform obiceiului atirnat de mine, ma intrebau fetele daca statu mereu cu el in brate [bang], ca asa pare cind il vezi cum sta mereu la mine in brate. Dar l-am pacalit cu mingea, cind s-a dus dupa ea m-am ascuns dupa un fotoliu si au putut si ceilalti sa se joace cu Luca. De aseara insa cel mai cuminte bebe s-a transformat in micul monstru: l-am culcal la 9:30, dar pina la 11 n-a fost chip sa doarma, s-a plimbat prin toata casa, a rascolit tot, s-a jucat, a cintat, am incercat sa-l pun in patul lui, in al nostru - nimic! Abia dupa o repriza de urlete in brate la tat-su care a cedat psihic l-am luat si l-am adormit. Iar la 4 s-a trezit si a reinceput sa urle. Si de unde de obicei il luam 2 minute in brate si il puneam la loc in pat si dormea pina dimineata, acum cum il puneam in pat se punea pe urlat. L-am lasat un sfert de ora sa urle in speranta ca se potoleste, dar pina la urma a sfirsit la noi in pat. E groaznic, nu stiu ce sa ma fac cu el, niciodata n-am avut probleme de-astea, a dormit in patul lui de la 3 zile, de unde bebeii se cumintesc pe masura ce cresc, se pare ca la el se intimpla taman invers. Sper ca a fost doar o faza si trece, ca altfel ...[bang][bang][bang] pup u, Andra
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Andra: o sa incer si eu retetele tale, mai ales pe prima, pt ca Alex prefera mai mult mancarea adevarata decat cea speciala de bb. Adica vreau sa spun ca ieri, de exemplu, a mancat ciorbita de vitel si gratar de pui, i-am dat sa guste si snitzel. Deschide gura la orice mancare si in special la cea cu gust (de oameni mari). Nici Alex nu mai doarme bine noaptea. Se scoala fffffff des, mai ales dupa ora 2 si se ridica in picioare in patut, incepe sa circule pe acolo si plange sa-l iau in pat cu noi, dar rezist eroic pana pe la 6-6:30. Eu pun asta pe seama faptului ca ii ies cei 4 dintisori; unul deja a iesit, mai avem 3. Stiti ce ma framanta? Desi prima oara i s-a inflamat gingia jos, primul dinte a aparut sus si am citit ca ar fi semn ca ar putea avea rahitism, dar la ultimul control chiar s-a uitat la el si nu e predispus la asa ceva. S-a mai intamplat cuiva? Va la ca a inceput sa faca serenade (tipa) pt ca este in tarc. Magda si bb Alex puisor.
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Buna fetele! Eu acuma imi revin dupa soc......ce soc?Miruna a racit(ii curge nasu si o doare gatul),nu s-a dus azi la scoala.Am incercat eu sa le separ(pe Miru de Paula&vice-versa)dar nu am prea reusit. Mai pe scurt:Paula a racit si ea,azi mi-a facut 39 febra.Am chemat medicul care mi-a spus ca este faringita(a 2 oara anul acesta) si mi-a recomandat Ambroxol. Culmea este ca Miru care era racita nu a facut deloc febra.Drept ii ca am tras o sperietura... ANDRA_-poate nu vrea(sau nu poate) sa doarma din cauza dintisorilor.Daca vezi ca adoarme numai cu voi in pat,una din mamicile de iunie-iulie 2003(nu mai stiu cine) avea tot asa o problema.Atunci,a lipit patul lor de cel al copilului si a dat una din partile patutului(copilului) jos,astfel incat bb dormea in patutul lui si voi in al vostru. LYA-eu am numai linkurile date de tine.Stie cineva unde e parte 1? maria,[mamica] de Paula [fetita] si Miruna [ispita]
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Nici noi nu avem premergator. Am considerat ca e mai bine sa invete singur sa umble si are o viteza…merge foarte bine tinut de o minuta. Ce parca eu cind am fost mica am crescut cu premergator!!! Avem doar 2 dinti si ii tot asteptam pe urmatorii doi care se pare ca or sa iasa in acelasi timp. Inca nu avem olita, dar urmeaza sa ne dotam si noi si sa incepem antrenamentele. Vorba Claudiei : Sa ridice mina sus mamica al carei copil maninca legumele cu care in 50 de minute, timp in care ne jucam si facem tot felul numai sa deschida comoara gurita si sa nu ramina flamind. In schimb grisul il maninca rapid, de am impresia ca nu-i ajunge cit ii fac. Mama ce meniu ar trebui sa aiba bebelusii nostri conform celor spuse de pediatrii. Eu I-am dat pina acum ca noutati, fata de legume cu carne – iaurt danone provitae, brinza Fagaras, piine cu unt. Am incercat ieri sa-i dau oul fiert la masa de iaurt cu piine cu unt dar a fost un esec total. Din cauza ca i-am dat oul separa nu a mai mincat nimic , mai bine il amestecam cu iaurt ca poate asa nu mai avea senzatia ca se inneaca. Tot ieri am incercat sa-i dau si legumele sfarimate cu furculita, dar se uita la ele ca la OZN-uri si nu deschidea gura. Of, of… cind o sa manince singur? Ma gindeam ca dupa ce vine si bebe2 toata ziua o sa-mi hranesc puiutii, nici nu stiu daca o sa mai am timp sa fac si altceva. Nici nu stiu cum o sa ajunga sa manince si altceva decit maninca acum, daca e asa de neincrezator in noutati. Vom vedea. Cu somnul stam bine . Doarme in patutul lui , doarme toata noaptea, doar ca se tot „plimba“ cind cu capul la nord, cind cu capul la sud, se dezveleste, asa ca ne tot trezim si il acoperim, ca dimineata sa-l gasim dezvelit. ANDRA: Esti o gospodina desavirsita, dar mie mi se pare cam in zadar sa pregatesti mincarica (rosii umplute) care cere migala si aranjare spatial cind in final tot in blender ajung. Asa ca eu tot la fiertura de legume am ramas. http://www.geocities.com/bebe_iunie_iulie_2003 si mail pentru poze bebe_iunie_iulie_2003@yahoo.com
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.


×
×
  • Adaugă...