Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

🎉 Alătură-te Comunității Noastre! 🎉

🔹 Membrii înregistrați beneficiază de:

  • ✨ Funcționalități suplimentare
  • 💬 Participare la discuții active
  • 🏆 Puncte pentru tombole lunare cu premii atractive
  • 🗣️ Oportunitatea de a-ți exprima opinia
  • 🤝 Ajutor reciproc între părinți
  • 🎁 Șansa de a câștiga premii

🚀 Ce te oprește?

Bebelusi de iunie iulie 2003 (19)


Recommended Posts

Buna, fetelor! Noi am ajuns sa facem toate analizele ca sa depistam de ce nu ia bb f. bine in greutate.I s-a recoltat sange din vena, de la mana, de undeva din zona incheieturii...Prin ce-am trecut...Urlete, de-mi venea si mie sa plang! Sper sa nu mai fiu pusa in situatia sa trec prin asa ceva in curand.I-am facut si examenul coproparazitologic si urocultura si acum asteptam rezultatele.Am inteles ca, in cele mai multe cazuri, o infectie urinara poate sa fie cauza unei stagnari in greutate... Gianina, dupa 2 zile de Peritol, am renuntat si eu la ideea de a-i mai da. Pt cateva sute de grame in plus, riscurile sunt prea mari. Romana, v-ati gandit la nume? Andra, o sa incercam si noi retetele, mai ales ca ma tot straduiesc sa ii dau la pranz 2 feluri de mancare si nu prea am idei pt felul 2. Maria, multa sanatate fetelor! Si inca ceva: am intrebat medicul de familie despre vaccinul impotriva oreionului. Am inteles ca se face cam la 30 de zile dupa vaccinul de 1 an, gratuit. Si acum nu stiu daca am priceput prea bine, se face doar la cerere? Oricum, pt baietei e chiar recomandat. Va pupam, Marta& Vladut
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 136
  • Creat
  • Ultimul răspuns
buna mamici, long time, no scris! am stat pe la tara cu bb ca sa il lasam pe tati sa-si termine programul (de PC) sa inceapa sa se mai miste si el financiar... ei, dar asta-i alta poveste. am fost la tara deci, cam o luna si jumatate, pana ce tati ne-a corupt sa venim acasa macar ptr cateva zile. si am mai venit si eu pe aici sa vad ce mai faceti. CRISA iti doresc sa ai multa putere si sa te canalizezi spre Tudor! altceva... nu imi gasesc cuvintele. noi suntem bine, bebe a inceput sa ne imite, arunca diverse obiecte pe jos si face "aaa!" (ne-a observat pe noi ca faceam asa dojenitor cand ii scapa ceva pe jos), face "bau" cu diverse obiecte pe care le are in mana, se ascunde cu fetisoara lui scumpa dupa ele si asteapta sa zicem noi "bau!", ne da obiectul pe care il are in mana daca i-l cerem, se da jos din pat - numai daca e pe burta si simte ca e cu picioarele spre margine,si... i-a venit cheful sa mearga in picioare! pana acum o saptamana, daca il tineam de maini nu prea avea chef sa se miste, se lasa rapid in jos ca are curu' greu si e invatat cu mijlocul de locomotie de-a busilea si apoi dintr-o data cand am mai incercat a avut pur si simplu chef sa mearga, acum a inceput sa mearga si intr-o manuta [ups]... adica tinut numai de o manuta! in rest e destul de mancacios, si vorbaret, si vioi, am o singura problema: nu adoarme devreme. la ora asta (1:30 a.m.!!!)e intr-o mare verva. nu stiu cum sa fac sa il obisnuiesc sa doarma mai devreme. dupa ce ii dau lapticul, daca plec de langa patut, incepe sa urle. am sa postez poate mai primesc sugestii. l-a pus tati acum in patut, si... urla. ies din camera, v-am pupat!!! bobi si bb andi
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Buna fetelor, ROMANA - imi aduc si eu aminte cand eram insarcinata si ma ducea cate un taximetrist prin gropi, imi venea sa-l omor [bang][bang]. Nu te mai agita, stai linistita, mai ai un pic si vine si bb2. Subscriu la intrebarea cu numele - stiu ca sotzul tau era cel care nu se decidea... Speram ca dupa ce se naste bb2 si creste un pic sa te incumeti si tu la o intalnire, ca ne-ar place tare mult sa te cunoastem personal [cheers] ALINUTA - dragutze fazele cu pisica [8D]. Eu te compatimesc cu treaba, stiu si eu cum era cand stateam acasa, parca nu aveam timp de mai nimic. Acum de cand merg la serviciu parca m-am mai echilibrat un pic psihic, desi mi-e dor de fata in permanenta. Felicitari pentru mersul de-a busilea [cool]. La inceput e totdeauna mai timid [:D]. Stai sa vezi cand o incepe sa se ridice pe mobile si sa-ti scoata toate cartile cum e! MARTTA - eu stiu ca MMR-ul (oreion/rubeola etc.) se face la 15 luni si nu e gratuit. Cred ca exista o varianta gratuita care are numai una din trei componente, parca rubeola (sau rujeola, dar oricum nu oreionul). Mi se pare ca e periculos sa-l faci prea devreme, asa ca mai intereseaza-te... Iti tinem pumnii cu analizele, sa nu fie nimic grav. BOBI - bine ai venit inapoi [bis]. Ati avut o vacanta lunga si frumoasa. Bravo voua! Noi am invatat sa facem "pa" cu manuta. Ne chinuim de cateva zile, si ieri dimineata prima oara a facut la plecarea noastra, numai din degetele (fara palma). Acum face cu toata palma, e asa dulce ca iti vine s-o mananci [;)]. Va pupam si sa ne auzim cu bine, Dana si Stefania
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Bibi draga ai descris perfect actiunea, sa vezi cand o sa incepa sa mearga ! Romana sanatate multa si curaj ca nu mai e mult si devii iar sprintena ! Kehleyr multumim de sfat cu Herastrau, acum intram prin Sos Nordului, poate ne vedem. pupici nicol
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

salut Gianina, david are bubitele la fel numai ca au aparut numai pe obrajori. Sunt aspre la pipait, uneori rosii si cateva dintre ele au varful galben. Din pacate aproape tot obrazul e plin de bucitze. Si mie un medic pediatru, de fapt doi, mi-au spus ca in general se face de la lapte si ca cel mai probabil o sa treaca atunci cand laptele nu o sa mai fie alimentul de baza, deci pe la 3 ani estimez eu. tratamente am facut cu advantan, trixera, pivalat de flumetazon, ultrala, unguent de galbenele si tataneasa si cam atat. O saincerc si elidel pana la urma, poate am noroc si dispar. Bobi, bine ai revenit. erai deja pe lipsa marilor absente. david nici acum nu adoarme singur la el in patutz. Numai dupa ce adoarme are loc transbordarea. Incearca si asa. Practic in maxim 10-20 de minute bebelusul adoarme, apoi mai astepti 10 minute si-l mutzi. succes! Gio, unde e Salina??? Carmenutza, alo...ubi ist du? Si acum despre cereale. Am luat din Crrefour cereale NUTRIBEN de provenienta spaniola la 78.000 cutia de 300 grame. Sunt super! Ce facem cu intalnirea? Avem atatea de stabilit! va pup acum ca arde tare la noi la birou.
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Buna dimineata! Nu am intrat pe Net de o groaza de timp. Nici nu am reusit sa citesc ce ati scris. Noi suntem bine, doar ca mie nu imi mai ajunge timpul la birou. Intre timp Maria a continuat cu progresele. In sfarsit se ridica in picioare la patut! Si face si ea jumatate de tur de patut. Vrea sa plece si singura si trebuie sa fim mereu pe faza sa o prindem, pt. ca se arunca "cu capul inainte". Nu reuseste inca sa se ridice in fundulet, dar de pe burta, i-a iesit de doua ori figura. Acum incep si la noi grijile pt. ca grilajul patutului nu este destul de inalt. Cred ca o sa lipesc patul nostru de patut, si la un capat o sa pun masuta de infasat (pe care o folosim acum doar ca spatiu de depozitare), ca in caz de escaladare, sa cada Maria pe moale. Stie fata mea atatea lucruri, ca ma uimeste zilnic. Iesim mai des in oras si mai vede si ea copii. In schimb e din ce in ce mai rusinoasa cand e vorba de adulti. Parca Amik zicea ca reclama la Orbit cu "a innebunut lupul" e in top. Vroiam si eu sa va zic de ea. Bine, urmareste toate reclamele, dar la asta s-a trezit si din somn si mai avea putin si se ridica, asa adormita, in fundulet. Pe locul doi in top e "ciocolata cu dragoste", Kandia [:D]. Intre timp, tati ne-a luat... costume de baie. Vrea sa ne treaca pe program intensiv de inot vara asta. Poate reuseste cu Maria. Eu nu prea intru in costum [ups]. Maria in schimb e o scumpa. Pt. ca ea pe primul loc, a primit doua costume de baie: unul intreg si unul in doua piese [:-)))]. Ce mai faceti cu intalnirea? A ramas pe 6? Va pupam. Cornelia si bb Mariuta http://community.webshots.com/user/cornelianis
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Buna fetele, Carmen - Maya e bestiala! Sa-ti traiasca si sa va bucurati de clipe la fel de frumoase pe viitor cu ea. Bibi - mersic de consolare, azi noapte am dormit pina la 6 fara un sfert cind a trebuit sa-l aduc pe terorist in patul nostru, si iar m-a tras de par, s-a urcat pe capul meu etc. La 7 a fost in picioare, si daca am vazut asa l-am dus la loc in patul lui sa se joace pe-acolo sa mai dorm si eu juma de ora. N-a fost chip ptr ca mai tacea 3 minute, mai urla dupa mine si tot asa. La 7:20 am zis: "asta e, daca nu pot sa mai dorm sa ma apuc de treaba" si m-am dus la baie, timp in care el a mai chitait in patut, dar cind am iesit deja atipise, apoi a dormit mersi-bine, iar la 8 trageam de el sa-l trezesc.[bang][bang][bang] Cred ca o face special... sint momente de-alea de-mi vine sa-l zvirl pe geam. Dar mi-a trecut azi cind am vazut ce cuminte merge el de minuta, am plecat asa de acasa, am mers cu liftul, apoi pe alee spre masina... am pierdut noi de doua ori mai mult timp, dar ce smecheri sintem. Cit despre intilnire, a ramas deci pe 6 iunie - duminica. Hai intii sa vedem cine vine cu siguranta, eu am sa-mi scriu numele si apoi pe masura ce scrieti si voi adaugati-va numele. Apoi saptamina viitoare sa stabilim si unde mergem si ce luam. Cred ca varianta cu gratarul e fr. buna, cu conditia sa vina si tatii cu noi. 1. Andra 2. pup u, Andra
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

quote:
1. Andra 2.Bibi
Si noi avem slip de baie. E bleu si are o broscuta cu masca de scafadru pe el. E bestial, numai ca nu stiu cat are sa-l poarte. Eu dadusem comanda de slip special pentru bebelusi kkciosi, dar daca unchiul n-a gasit e bun si asta. Carmenutza am vazut si eu pozele voastre. Maya e de departe cea mai pufos bebelush din gasca. Am vazut si pozele de la nunta si fara sa vreau am observat ca la pupaceala jartiera se incapatana sa stea pe podea[;)]. Super pozele! Cornelia, noi venim sigur in iunie la mare la Mamaia. Poate in we respectiv ne vedem. Ce zici? Pup U
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.


×
×
  • Adaugă...