Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

🎉 Alătură-te Comunității Noastre! 🎉

🔹 Membrii înregistrați beneficiază de:

  • ✨ Funcționalități suplimentare
  • 💬 Participare la discuții active
  • 🏆 Puncte pentru tombole lunare cu premii atractive
  • 🗣️ Oportunitatea de a-ți exprima opinia
  • 🤝 Ajutor reciproc între părinți
  • 🎁 Șansa de a câștiga premii

🚀 Ce te oprește?

Minciunile esentiale in casnicie


Recommended Posts

am gasit citeva articole interesante si m-am gindit sa va scriu si voua. Cine crede cu adevarat ca sinceritatea totala este reteta unei casnicii fericite? Daca esti tu aceea, probabil ca iti vei semna, intr-o buna zi, condamnarea la divort. Nu o spunem noi, ci psihologii. In timp ce nimeni nu ar putea sa te incurajeze sa iti minti partenerul in mod regulat, exista cateva situatii cand o "gogosica" plasata inteligent poate face diferenta dintre armonie sau declansarea celui de-al treilea Razboi Mondial. Daca vrei sa ramaneti impreuna, fericiti, ia in consideratie cateva situatii unde iti poti plasa "gogoselele": 1. Fostele Intr-o lume ideala, nici unul dintre noi nu ar avea in palmares "fosti" sau "foste". Ei/ele arunca o umbra intunecata asupra relatiei curente. Murim de curiozitate sa aflam detalii despre fostele lor relatii, dar uram raspunsurile pe care le primim. La randul nostru, ca din intamplare, "aruncam" informatii despre "fostii", suficient pentru a ne alege cu un umar rece timp de o saptamana. Iata cateva reguli de baza: Fara laude Orice comentariu favorabil referitor la trecutele iubiri, oricat de sumar ar fi facut, se va transforma intr-o adevarata odisee in mintea partenerului pana cand ajunge la concluzia ca ti-ai ratat marea dragoste. Deci, povesteste cat mai putin despre "oaia neagra" sau, daca e musai sa zici ceva, fa-o cat mai plictisitoare si nesemnificativa. Minimizeaza Chiar daca ai avut in trecut o relatie de durata, nu ezita sa spui, cu orice ocazie, ca, chiar daca partenerul era OK, nu ti s-au aprins prea tare calcaiele dupa el. 2. Familia Lasand laoparte glumele, este o realitate ca multe dintre noi avem relatii, hai sa zicem, delicate, cu socrii, mai ales cu soacra. De ce se intampla asa este unul dintre misterele eterne ale vietii de familie. Sotul va fi intotdeauna incantat de vizitele surpriza ale parintilor sai. Nu te grabesti sa il aprobi cu prea mult entuziasm si chiar nu te poti abtine de la remarce critice. Probabil ca va deveni un arici care-si indreapta tepii impotriva ta. De ce? Sunt parintii lui. Chiar daca pare strigator la cer, niciodata nu vei castiga expunandu-ti adevaratele sentimente fata de mama sa. Critic-o si el o va interpreta ca pe o tradare, iubeste-o si va simti ca se unelteste o conspiratie impotriva sa. 3. Prietenii L-ai intalnit si te-ai indragostit de el. Apoi, i-ai intalnit pe prietenii lui... Este un alt mister al vietii faptul ca barbatul pe care il iubesti vrea sa isi petreaca timpul alaturi de oameni pe care, daca ar fi nevoie, ai ocoli doua blocuri pentru a nu-i intalni.Inevitabil, unul dintre ei va deveni cavaler de onoare la nunta voastra si, prin urmare, va veni, constant, in vizita, pentru discutii despre fotbal sau calculatoare, comportandu-se ca si cum ai fi invizibila. Solutia? Nu ii marturisi niciodata adevaratele sentimente fata de "malefica fiinta", pentru ca, altfel, vei fi tratata in schimb cu ti mai multe ore petrecute alaturi de aceasta. Incurajeaza-ti sotul sa iasa cat mai des cu prietenul. IsI va aprecia intelegatoarea sotie iar tu, din fericire, te vei afla din ce in ce mai rar in compania "maleficei fiinte". 4. Sexul Iti face masaj intr-un mod mai nepriceput decat al unui sadic maseur turc? Spune-i asta si te vei trezi pedepsita la o perioada buna de evitare a preludiului. Este timpul sa inveti arta prefacatoriei. Spune: "mmm, ce bine e, imi place cu adevarat cand faci asta", indrumandu-i mainile asa cum iti place tie. Astfel nu vei atenta la demnitatea lui si nici la binele muschilor tai. Si, venind vorba de dorinta: cand crede ca ai avut un orgasm, nu il contrazice. Urmeaza intrebarea cea mare: "marimea conteaza?" II datorei viitoarei tale stabilitati psihice sa il convingi ca a)marimea nu conteaza si b)el este perfect pentru tine, oricum. Cel mai bun. Ce sa ne mai ascundem dupa deget, cel mai mare (chiar daca nu e adevarat). 5. Banii Niciodata sa nu ii spui adevaratul pret al unui cadou pe care ti l-ai facut recent. Cel mult jumatate. Va fi, oricum, socat. 6. Dansul Stilul sau de dans iti aminteste de leganatul unei gute atarnate de o undita. Oricat de tentant ar parea, nu ii marturisi niciodata parerea ta. Orice barbat care se avanta pe ringul de dans vrea sa afle ca are alura lui Rod Steward in tinerete, asa ca l-ar lovi in prinul orgoliului sa afle ca este seamana cu orice altceva/altcineva in afara de acesta. Cel mai bine e sa nu cometezi. don't worry....be happy. mona78
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 20
  • Creat
  • Ultimul răspuns
Este mai mult decat adevar in ceea ce ai scris. Si pun pariu ca sunt multe care chiar fac asa. Desi faza cu soacra e cam greu de indeplinit- Chiar s-o iubesti nu prea se poate- dar macar sa arati ca ar fi asa, nu-i greu, asta pentru liniste si pace. Sa auzim de bine! Cel mai mare pacat este acela de a nu zambi, macar odata, in fiecare zi de viata!
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Hai ca m-am si amuzat Chestia cu dansul i se potriveste sotului meu la fix, dar tacere totala Soacra - o vreme am fost la [duel] acum dau bine si pa, pa Cadouri - tot timpul ii spun pretul exact pentru ca ii place cand imi cumpar ceva fain si acel ceva fain bineinteles ca este si scump Foste/fosti - la inceputul relatiei mai intrebam si io, curioasa din fire doar, doar aflu ceva in schimb primeam doar raspunsuri scurte si seci. El in schimb niciodata nu m-a intrebat nimic de fostii. Sexul - cel mai cel Silvana
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Eu prefer sa cred ca am langa mine un om matur cu care pot discuta (ca dovada, sunt divortata [:)]), poate ar trebui sa recitesc si sa incerc sa aplic pe ici pe colo! Nu mi-ar place daca el s-ar comporta asa cu mine... dar ce spun?... mi-ar place daca mi-ar spune verde in fata (ca doar matura is), de ex ca am sanii lasati, dar ii adora asa cum sunt? Dar daca mi-ar zice numai ca sunt lasati? Ma intorc la articol, poate ma mai desptept si imi insusesc nitica diplomatie, sa nu-l pierd si pe al doilea.
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Mersi Simona, si eu de fapt sunt divortata. Tatal meu avea o vorba, ori la bal, ori la spital sau, ori esti om, ori esti c----t si eu din pacate poate pentru mine o aplic la maxim! Deocamdata pot spune ca am un dialog ideal, dar sa speram ca psihologii astia au spus ceva si de exceptii ca tare nu-mi tace gura si-s directa la maxim. De fapt, ori la bal, ori la spital![ups][mariaj] Nimeni nu e perfect ! Diana .
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

mai dragele mosului, nu va mintiti barbatii aiurea. macar sa fiti voi sincere pana la capat si sa suferiti dupa aia, cel putin aveti constiinta impacata ca ati fost oneste in dragoste. io nu stiu cine scrie articolele astea aiurite ca sunt pline revistele de ele. ce folos sa mintim persoanele la care tinem, ziceti si voi? [flo]
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Dar oare sa-i spui sotului in fiecare zi, si de fiecare data cand te enerveaza soacra, ca o urasti pe maicasa pentru ca.........? Asta il face sa sufere enorm pentru ca e mama lui si alta nu mai are si deci oare n-ar trebui si cate o minciunica mica mica pe undeva pe-a colo? Asta ca sa nu sufere si sa nu ne certam cu ei din motive care nu vor sfarsi niciodata sa apara. Parerea mea! Cel mai mare pacat este acela de a nu zambi, macar odata, in fiecare zi de viata!
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Nici eu nu consider ca a-ti minti sotul este un sfat bun. Cand v-ati ales partenerul de viata, de ce ati facut-o? Ca sa aveti langa voi pe cineva caruia sa ii puteti impartasi orice. Ca sa aveti pe cineva aproape, din dragoste pentru el si pentru ceea ce este el, pentru ca va iubeste. Nu vad ce rost are sa ne prefacem, sa ascundem si sa mintim. Si daca astea sunt bazele unei casnicii trainice, intr-adevar, asta e....daca se ajunge la divort, in cazul meu, atunci n-a fost sa fie. Pentru ca eu nu am de gand sa il mint sau sa-i ascund. iar in legatura cu ura nouastra pentru mamele lor...mi se pare urat. Ar trebui sa le fiti recunoscatoare, pentru ca i-au nascut, pentru ca i-au crescut si i-au educat asa cum au stiut ele. Pentru ca ii iubesc si le vor numai binele. Nu vad de unde rezulta ura, orice v-ar face ele. Ancuta & [copil] Martijn, (24.10.2003) http://community.webshots.com/user/Busch_family
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.


×
×
  • Adaugă...