Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

🎉 Alătură-te Comunității Noastre! 🎉

🔹 Membrii înregistrați beneficiază de:

  • ✨ Funcționalități suplimentare
  • 💬 Participare la discuții active
  • 🏆 Puncte pentru tombole lunare cu premii atractive
  • 🗣️ Oportunitatea de a-ți exprima opinia
  • 🤝 Ajutor reciproc între părinți
  • 🎁 Șansa de a câștiga premii

🚀 Ce te oprește?

Minciunile esentiale in casnicie


Recommended Posts

Buna Anca! nu m-am referit la mine cand am spus de "ura ", dar am auzit de multe astfel de cazuri, si poate e putin cam exagerat spus, insa de multe ori la nervi sunt spuse astfel de lucruri din pacate si de aceea am spus ca mai bine e sa evitam astfel de cuvinte, deorece poate nici nu sunt adevarate, sunt spuse la nervi si sigur o sa-l faca pe sot sa sufere. In cazul meu personal nu m-am impacat cu soacra fff bine de la inceput, insa acum eu o respect si chiar tin la ea, pentru ca a crescut un baiat foarte bun si iubitor, care e acum sotul meu. Din pacate am fost de fata la o astfel de discutie in care ea ii spune lui ce mult o uraste pe maicas si etc.E adevarat ca are o podoaba de soacra cu care nu cred ca s-ar impaca nimeni , dar nu trebuie sa-i spui asa ceva sotului. Asta este tot, poate m-am exprimat eu gresit...scuzati! Cel mai mare pacat este acela de a nu zambi, macar odata, in fiecare zi de viata!
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 20
  • Creat
  • Ultimul răspuns
Eu cred ca o relatie, ca sa mearga bine, trebuie "menajata", atent intretinuta. Acum, fiecare isi cunoaste partenerul si stie ce vrea sa auda, cum, ce poate sa suporte si ce nu. Eu, din copilarie, am incercat sa menajez persoanle dragi, parinti, bunici, nu le impartaseam toate ingrijorarile mele, pentru ca stiam ca se amplificau si nu vroiam sa sufere pentru nimic. Acelasi lucru incerc sa il fac si cu sotul meu, in masura in care e posibil.
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Acin si eu fac de multe ori astfel de greseli iar soacra mea imi spune mereu : " trebuie sa inveti sa fii mai diplomata nu poti sa spui chiar tot ce-ti trece prin cap in orice moment" Si incerc din rasputeri, caci am facut multe gafe spunand mereu numai adevarul. Dar oare sotii nostrii chiar nu ne-au mintit niciodata, macar putin? Eu sper ca nu! Cel mai mare pacat este acela de a nu zambi, macar odata, in fiecare zi de viata!
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Si eu cred ca intr-o casnicie trebuie si " putintica diplomatie ",mai ales in zone sensibile ca familia celuilat,ex-sii,sexul. Sa nu spui tot timpul direct, imediat, fara prea mult tact, ceea ce gandesti , nu consider lipsa de sinceritate.Si uneori primul impuls nu inseamna ca ai gandit deja suficient problema.Si apoi, nici una dinte temele enumerate in articol nu constituie esenta vietii de cuplu, poate doar cateva chestii de suport pe care le mai poti manipula, fara sa te simti o tradatoare.De exemplu, fara sa fiu o mare dansatoare, am avut cativa parteneri, amici sau mai mult de atat cu care am dansat minunat, ma simteam extraordinar de fiecare data.Eu si barbatul meu suntem efectiv doi caraghiosi,rareori reusim sa legam cate un pas banal ,si ne bataim asa pana cand se termina dansul.Evident ca nu m-am putut abtine, am stricat multe seri din cauza acestui subiect, acei altii au capatat o importanta pe care chiar n-o aveau,rezultatul acestor discutii sincere e ca am observat ca sotul meu ma invita foarte rar la dans,stam mai mult pe scaun la discutii sau dansam cand e ceva de grup.Si zau ca as prefera sa mergem pe ring si sa dansam asa cum putem noi, dar sa fim impreuna in aceasta complicitate minunata pe care dansul o aduce unui cuplu.Ca terapie si fiindca n-am chef sa stau toata viata pe scaun cand e vorba de un eveniment sau de o iesire la restaurant, anul asta i-am propus sa mergem la niste cursuri de dans, dar din pacate uite ca n-am ajuns inca.Si asta nu e un capitol care sa ne influenteze viata de cuplu, sunt doar cateva momente neplacute pe care poti sa le eviti cu usurinta daca te abtii un pic de la comentarii , le schimbi in apropouri sau incerci sa o iei un pic mai pe ocolite.
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Salut, Subscriu la tot ce a scris Ancuta si mai adaug ca atunci cand iubesti cu adevarat pe cineva, il accepti cu tot ceea ce are, calitati, defecte si nici macar nu-ti vine sa comentezi ceva referitor la comportamentul acestuia, darmite sa iti mai treaca prin cap si sa minti ca sa eviti comentariul pe care-l ai in gand. Sotul meu ma distreaza prin comportamentul lui zapacit si nerabdarea de care da dovada mai mereu. Il vad ca pe un copil mare si mi se umple inima de caldura cand il vad zambindu-mi in fiecare zi. Cu alte cuvinte, ceea ce alte femei ar considera defecte, pe mine ma amuza. La fel, ceea ce altii ar considera defecte la mine (mai ales barbatii din Romania;sunt sigura de asta), sunt considerate drept calitati deosebite de catre sotul meu (si anume: faptul de a lua mai mereu initiativa, de a imi expune mereu clar si direct punctul de vedere, de a nu accepta tot ce mi se spune daca eu cred altfel, incapatanare maxima, etc.) La capitolele mentionate de simonam: 1.Fosti/foste n-am avut nici unul dintre noi 2.Familia lui e super si ma adora, asadar nu am decat cuvinte de lauda referitoare la ei. Eu sunt cea care ii invita la noi si tot eu fac diverse planuri cu ei.Mai mult, ei ar face orice pt. mine. 3.Prietenii lui sunt si ai mei si vice-versa. Chiar acum am o prietena in vizita si se comporta exemplar cu ea. 4.super,super,super 5.Imi cumpar cand si ce am chef si nu imi cere niciodata raportul;el mi-l da fara sa i-l cer 6.danseaza foarte bine de toate; a facut cursuri de dans Sunt pro sinceritate, incredere, respect, etc. Unde exista iubire adevarata, toate acestea vin de la sine. Pupici, Daniela Veuger si bebe mic din burtic
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

quote:
Originally posted by milenadinu
Si eu cred ca intr-o casnicie trebuie si " putintica diplomatie ",mai ales in zone sensibile ca familia celuilat,ex-sii,sexul. Sa nu spui tot timpul direct, imediat, fara prea mult tact, ceea ce gandesti , nu consider lipsa de sinceritate.
de acord cu absolut tot ce ai spus, e plin de intelepciune si adevar. totusi, sa nu confundam minciuna cu diplomatia, normal ca are mare importanta cum si cand spui adevarul. or in articol se pune la indoiala necesitatea lui, eu la asta protestam :) pur si simplu nu cred ca minciuna este o reteta de succes. [flo]
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

quote:
Originally posted by conchita
mai dragele mosului, nu va mintiti barbatii aiurea. macar sa fiti voi sincere pana la capat si sa suferiti dupa aia, cel putin aveti constiinta impacata ca ati fost oneste in dragoste. io nu stiu cine scrie articolele astea aiurite ca sunt pline revistele de ele. ce folos sa mintim persoanele la care tinem, ziceti si voi? [flo]
conchita...sunt de acord cu tine...ce rost are sa ne mintim soti(eu il iubesc pe al meu,ca nu l-asi da pe toata lumea asta).....si el pe mine[:D] eu am scris acest subiect ca nu mi s-a parut ceva clar...am vrut sa aud de la voi ce pareri aveti? don't worry....be happy. mona78
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

fratilor eu din cate vad, sunt ...repetenta la capitolul diplomatie , chiar sotul meu rade si mi zice"toporash"-adica , ca as da cu toporul fara somatzie. facc menajamente , eventual.....cu nimeni.. eu zic ce am de zis pt ca nu mi place sa zic pe la spate asa ca zic in fatza , ma enervez pe moment...si gata! sotul imi zice ca ..asa ..o sa se t[biz]eama toti de mine...dar prefer sa rada daca vor pe la spate ...ca niste lashi decat in fatza! ....
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.


×
×
  • Adaugă...