Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

🎉 Alătură-te Comunității Noastre! 🎉

🔹 Membrii înregistrați beneficiază de:

  • ✨ Funcționalități suplimentare
  • 💬 Participare la discuții active
  • 🏆 Puncte pentru tombole lunare cu premii atractive
  • 🗣️ Oportunitatea de a-ți exprima opinia
  • 🤝 Ajutor reciproc între părinți
  • 🎁 Șansa de a câștiga premii

🚀 Ce te oprește?

Bebelusi de Martie - Aprilie 2004 (3)


Recommended Posts

  • Răspunsuri 136
  • Creat
  • Ultimul răspuns
Asa cum spuneam, am fost ieri cu moatza mea la pediatra si rezultatul….din fericire doar colici si cica ar fi de la prostiile care le-am mancat eu in ultima vreme (alune, pastrama, cola, bere cu alcool, etc.) Asa ca m-am facut fetita cuminte [:D] si am revenit la regim, dupa ce ma bucurasem ca pot sa mananc cam orice (in cantitati rezonabile) si nu se intampla nimic. Oricum, daca tot am ajuns acolo, ne-am mai si cantarit…..am mai pus 700g pe noi de la ultima vizita, asa ca la 6 saptamani de la nastere strumfitza mea are deja 1,700kg in plus, adica 5,300kg. O grasanca si jumatate, sper sa nu ramana la fel si cand va creste mare, ca nici eu nici tati nu suntem grasi, cu cine sa semene?! Una peste alta, dupa ce ieri am avut show la greu, am descoperit miracolul numit SUZAETA. [bibe] Mai aveam una acasa, dar o scuipa cum incercam sa i-o bag in gura, asa ca eram ferm convinsa ca moatza mea nu va vrea suzeta vreodata (plus ca nici din biberon nu papa). Nu stiu ce mi-a venit cand eram la farmacie sa cer alt model de suzeta. Si culmea, l-a acceptat din prima. Asa ca chiar daca o doare in continuare burtica, ii bag suzeta in gura si macar nu mai plange. Ba chiar azi-noapte am stabilit un record de somn, de pe la 10 aseara pana azi la 7, cu pauze doar de papa si un singur schimbat de pampersi. Cred ca era si ea rupta de somn dupa ce nici seara dinainte si nici ieri peste zi nu dormise mai mult de 3-4 ore puse cap la cap. Dar si suzeta a avut rolul ei, cum o vedeam ca scanceste, in loc sa o iau la leganat I-o bagam usurel in guritza si adormea mult mai repede si fara prea mare efort. Si tot ieri I-am facut singura baitza, sunt super incantata de realizarea mea, nu credeam ca o sa ma descurc asa de usor. Spalatul la chiuveta din ultima vreme isi spune cuvantul. Dar si nevoia te-nvatza, atata timp cat saptamana asta sunt ca si singura (tati a venit alaltaieri la 2 jumate noaptea si ieri pe la 1 noaptea), trebuie sa am grija de moatza cum trebuie. Eu ii fac cam zi de zi baie iar pe cap la 3-4 zile, cu mici exceptii cand ii fac la 2 zile (fie mi se pare ca-I prea frig in camera, fie doarme prea frumos cand e ora de baie si se trezeste prea tarziu ca sa o mai deranjez, etc.) Claudelu, ma bucur ca I-a trecut si ciupercutza lu’ Raul, trebuia sa-i treaca, doar vine botezul, nu [:D]?! Cristina, si eu am patit-o cu moatza mea acum o saptamana jumate cand am fost la tara la bunica (mea), strabunica ei. A dormit vreo 3 ore in continuu, nici macar ochisori n-a vrut sa-I deschida sa-I vada lumea cat sunt de frumosi, ca sa nu mai zic ca am schimbat-o si I-am dat sa suga asa adormita cum era. Apropos de alaptatul in public, deja nu mai am prea mare jena, cand o ia plansul pe moatza trebuie sa-I dau laptic, ca altfel asurzeste lumea din jur. Si ceai nu bea decat dupa ore bune de plans, sa fie lihnita de foame. Asa ca strumfitza mea a papat, in masina ce-i drept, dar cu o gramada de lume care se perinda pe langa, in parcare la Metro, la intrarea-n Parcul Titan, cand am fost in vizita la cumnata mea la spital, si lista ar putea continua [^]. Am grija ca atunci cand ies la plimbare sa am o camasa cu nasturi in fata si sutien special pentru alaptat, si daca vad ca nu se poate si nu se poate, deschei cativa nasturi si rezolv discret problema! Mickyyy si [copil] Malina Ioana (31.03.2004) http://community.webshots.com/user/mickyyyy
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

[bum][batetoba][bum][batetoba] [s][s]AMELIE[s][s] Sa ne traiesti, sa te faci mare, frumoasa si cuminte ca sa se bucure mama si tata de tine si sa fie mandri foc!!! [roker][pk][roker][pk][roker][pk] Fetelor am o intrebare fulger la voi(ca pe mine ma macina rau de tot!!!): Voi ati facut [sex][xinpat], ca eu nu mai rezist fara:))?? Va pup dulce pe toate si toti!!! [pup][pup][pup] PS: MIckyy ma bucur ca doar atat a fost!!! http://f2.pg.photos.yahoo.com/ph/claudia_floarea/album?.dir=/a9af&.src=ph&store=&prodid=&.done=http%3a//f2.pg.photos.yahoo.com/ph/claudia_floarea/my_photos
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

ATENTIE!!!
NU STIU DACA ATI CITIT MESAJUL MARINEI IN CARE NE ANUNTA CA VOM FII MUTATE, ADICA MESAJELE POSTAT DESPRE BEBeLUSI SI MAMICI VOR FII MUTATE LA "ODISEEA SARCINII IN 40 ZILE"!!!(la Generatia Depsrecopii) Va pup si aveti grija sa nu ne pierdem:))) http://f2.pg.photos.yahoo.com/ph/claudia_floarea/album?.dir=/a9af&.src=ph&store=&prodid=&.done=http%3a//f2.pg.photos.yahoo.com/ph/claudia_floarea/my_photos
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Asta inseamna ca vor inchide subiectele de aici despre burtici si bebici si le vor muta in alta parte? Micky, ma bucur ca nu e nimic grav. Si eu m-am gandit ca nu prea am avut grija la ce am mancat si de aceea s-a cam chinuit zilele trecute. Bine, lapticul de la mine nu reprezinta nici 1/2 din mancarea ei zilnica, dar pe langa faptul ca toata ziua mananca ba lapte de la mine, ba lapte praf, am mai furat si eu o gurita de cafea/ness, o bucata de fripturica mai condimentata, o Fanta sau putina ciorbita acra. Eu trag tare cu mulsul, insa observ tot mai ingrijorata ca scade productia. Ce-i drept, s-au mai desfundat canalele - la stangul curge mult mai bine decat la dreptul- dar tot nu ma incumet sa o pun direct, caci imediat imi redeschide ranile. Uf, e ceva chinuiala si sa vedeti ce stresant e cand o apuca foamea si eu nu i-am terminat portia - nu stiu cum sa trag mai tare, ca sa curga mai repede. Azi am iesit prima data cu caruciorul si vreo 2 ore am tot mers, impreuna cu mama mea, facand in drum si ceva cumparaturi. I-a placut mult si a dormit dusa. Bineinteles, cand am intrat in casa, a cascat niste ochi maaari, de parca nu ar fi dormit pana cu 1 minut inainte. Noi ii facem baita in fiecare seara, inclusiv pe cap. A inceput sa nu zica nici pis, sta si asteapta sa o mozolim bine. La imbracat protesteaza, dar si acolo a mai scazut volumul. Acum a iesit mama putin cu ea in brate si eu am profitat ca sa deschid toate geamurile din casa si sa intru putin pe net. Cred ca o sa incerc sa si dorm putin, macar 15 minute... Pupici. Ela
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Hop si eu, profit ca moatza mea doarme dusa (a dormit azi la greu, cred ca a stat maxim vreo 3 ore treaza) si incerc si eu marea cu sarea...adica YM seara...dar dupa cum ma asteptam....pustietate.... Va trebui sa mai creasca bebeii pana sa revenim noi la chaturile de pe yahoo..... Ela, subiectele nu se vor inchide, ci doar se vor muta. Productia de lapte o sa tot scada daca nu-o mai pui pe bebitza la san, dar probabil isi va reveni dupa. Ai incercat cu sfarcuri de silicon aplicate peste (cred ca asa se numesc)? Nu stiu cum sunt, dar am vazut pe piata si-am inteles ca pentru asta sunt, sa te protejeze. Si eu am iesit azi cu carutul....dupa multe zile in care m-am tot plimbat cu ea cu masina si cosuletul ca aveam diverse treburi de rezolvat. Si spre rusinea mea, cred ca am facut febra musculara [bang][bang]. Nu de alta, da' am tras o raita pe la piata sa fac cumparaturile, a trebuit sa mai merg la un magazin mai departe sa mai iau ceva, am mai tras si o tura de parc....una peste alta, eram de-a dreptul epuizata cand am ajuns cu moatza mea acasa. A fost tare somnorici si cumintica azi, ca sa nu mai zic ca azi m-a lasat sa si gatesc....ceea ce nu s-a mai intamplat pana acum. Hai ca tot pic de somn, chiar daca am dormit destul de multisor azi. Si cum nu-i nimeni pe chat....byeee si pe maine. Mickyyy si [copil] Malina Ioana (31.03.2004) http://community.webshots.com/user/mickyyyy
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Salutare fetelor [bis][bis][bis][bis]A venit si la noi vara....Ce bine este sa merg in tricou pe strada, credeam ca nu mai vine vara la Canada Noi iesim in fiecare zi afara, cate o ora doua in parc si tare bine-i prinde O sa faca tati si ceva amenajare in balcon si o sa iesim pe balcon pt somnicul de dupa amiaza, sta si mami la soare sa se prajeasca un pic. Am o intrebare fetelor: cand e asa cald cum imbracatzi BB-tzi? ca noi am venit azi toata transpirata si am avut un body , bluzita subtire si pantalonasi si o caciulitza subtire, dar.... oare sa o scot in tricouas macar? Claudelul noi am facut [xinpat] da'poi nu stiu daca e bine sau nu inante de 6 sapt. Ei zic ca dupa 6 sapt dar de ce nu e bine pana atunci nu stiu. In schimb e rau ca nu stiu daca sa ne protejam sau nu, asa ca [sm][sm][sm][sm] Ela trebuie sa incerci sa alaptezi ca asa maresti productia de lapte altfel o sa tot scada, incearca macar odata sa o pui la san si pe masura ce va reobisnuiti mai mult sanatate la bebetzi ma duc si eu un pic in pat Pupi Corina si gaza Stephanie
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

[q][q][q] Si mie mi-e dor de o chat-uire...Haideti fetelor sa ne dam intalnire, poate asa reusim sa intram mai multe odata!! Ela eu am incercat cu mameloane de silicon dar din pacate raul le-a refuzat cu desavarsire...nu stiu de ce spun ca protejeaza ca la fel de tare dor ranile de la sfarcuri ca si atunci cand alaptezi direct... Corina eu zic ca daca tu ai doar o tricou la micuta sa-i dai o bluza in plus...asa mi-a spus pediatra mea... Mickyyy dar tu chiar ca ai umblat azi!!! Am fost si eu la cumparaturi ssi sa nu va spun ca am la sutien 90D de la 75B, iar la picior 39 de la 37[bang][bang][bang]...la pantaloni nici nu va spun ca mie rusine [alcool][alcool][alcool]....Ma bucur ca mi-am gasit pantofi exact asa cum mi-am dorit eu(rosi, cu toc mic, si cu varful ascutit) [bis][bis][bis] Acum va las ca sunt rupta de oboseala!!! [pup][pup][pup] http://f2.pg.photos.yahoo.com/ph/claudia_floarea/album?.dir=/a9af&.src=ph&store=&prodid=&.done=http%3a//f2.pg.photos.yahoo.com/ph/claudia_floarea/my_photos
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

MAi fetelor la mine nu a mers forumul azi!abia acum am reusit sa intru!!Claudita,multumesc de urari,noroc cu tine,ca noi uitasem[alcool]!!Acum Cata si-a pus un uischi in onoarea papusicii!!Vad ca a inceput sa aiba concurenta Amelie ,sper ca tot pe tine o are ca soacra[:D]!! Pupici la tota lumea!!
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Salutare tuturor mamicilor de martie-aprilie, Vad ca sunteti foarte harnice si ati schimbat titlul subiectului. Eu nu am mai avut internet vreo doua luni si n-am mai putut intra dar imi era tare dor de discutiile cu voi. Ce faceti si ce va fac bebelusii? Al meu este bine sanatos, frumos si am inceput sa radem si sa gangurim la greu. As avea o rugaminte, daca este vre-una dintre mamici care locuieste in Dr. Taberei, Bucuresti mi-ar placea sa ne intalnim in parcul Moghioros, sa mai vorbim despre bebelusii nostri. Eu merg zilnic in parc in jurul orei 12-15. Ar fi super bineinteles daca ati vre si voi. Va pup si va urez numai bine voua si bebelusilor vostri. Pa si astept un raspuns de la mamicile din Dr. Taberei, daca exista.
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.


×
×
  • Adaugă...