Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

🎉 Alătură-te Comunității Noastre! 🎉

🔹 Membrii înregistrați beneficiază de:

  • ✨ Funcționalități suplimentare
  • 💬 Participare la discuții active
  • 🏆 Puncte pentru tombole lunare cu premii atractive
  • 🗣️ Oportunitatea de a-ți exprima opinia
  • 🤝 Ajutor reciproc între părinți
  • 🎁 Șansa de a câștiga premii

🚀 Ce te oprește?

Bebelusi de Martie - Aprilie 2004 (3)


Recommended Posts

Claudelu, multumim mult de tot pt urari [pup] si pentru compliment [il], ne-a uns la inimioara de mamica! Si Raul al tau e o frumusete de baiat si tare seamana cu maica-sa! Sa stii ca ai dreptate si cu caca si cu kilogramele dar asa ma zapaceste pediatra asta a mea ca nu mai stiu de mine. Am si eu cartea lui Capraru, dar cand m-a luat doctorita cu " Vai, nu se incadreaza in curba mea de crestere, n-a luat suficient in greutate!" am paralizat si n-am mai crezut in nici o "Mama si copilul". Si cu lapticul ai dreptate, asta noapte nu a mancat decat 60 ml si aia cu chiu si vai, pt ca-i era tare somn. Nu-ti spun ca azi dimineata n-am mai vrut sa-i dau formula si m-am muls aproape 130 ml iar gaza mica a mancat vre-o 90 si a tras si 5 minute la tatica, desi o durea gurita, de la ciupercuta, saracuta. Roxi, multumim din suflet pt urari [pup] si subscriu si eu la problema asta cu kilogramele. Eu am inceput sarcina cu 45 si am terminat-o cu 63 kg, acum am 52, dar vorba lu' soacra-mea, "mai tine si pt copilu' ala, el ce sa manance!". Eu cred ca daca alaptam nu conteza cat de mari suntem, bebe sa fie sanatos si sa aiba de unde sa traga laptic! Referitor la suzeta, sa stii ca si eu am fost anti la inceput, pana sa citesc in carte, din cauza igienei, si nu acum cand sunt mici ci mai incolo, cand o manevreaza singurei, si asta pt ca fetita nasei mele a facut o ciuperca urata rau de la ea, adica a scapat-o pe undeva si a bagat-o iar in gurita si apoi era numai carne vie acolo si ii dadea sa manance cu seringa, dar cred ca se poate rezolva chestia asta cu un lantuc ditr-ala care se prinde de hainute. Vreau si eu sa ma apuc de abdomene, ca mi-e rau cand ma uit la burta mea, dar doctorita mea ginecolog a spus sa stau cuminte pana la 2 luni dupa cezariana.
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 136
  • Creat
  • Ultimul răspuns
salutare tuturor mamicilor de aici. Eu sunt mamicutza de pe 4 martie, am nascut o bebelusa de 2 kg si scor apgar 5. Dar dupa aia s-a dezvoltat admirabil. problema mea e ca raceste cam des, sau cel putin are nasul infundat. Stie cineva remedii naturale pt raceala?
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Buna mamicilor, Sie bebe-ul meu are aceasta problema si anume are nasul mereu infundat, doctorita mia zis ca nu are nimic, intradevar nu-i curge nasucul si nu are febra dar nu stiu ce sa mai fac deoarece trebuie sa folosesc para aceea de desfundat cu ser fiziologic in prealabil de cateva ori pe zi si am inteles ca nu prea este indicat. Ii hornaie nascucul mai ales noaptea si plange din cauza aceasta. Voi cum va descurcati la capitolul acesta, daca este cazul? Referitor la gimnastica pentru cele cu cezariana, mie dr. mi-a zis sa astept sa treaca 2 luni si dupa aceea sa ma apuc, dar mai usor. Eu vreau sa incep serviciul din luna Iulie adica cum mi se termina concediul de 126 zile si vreu sa-l trec pe lapte praf, dar nu stiu cum sa fac,am inteles ca trebuie sa incep sa-i dau treptat. Ma puteti ajuta si pe mine cele care le dati bebe-ilor vostri si san si biberon? Eu sunt foarte dezamagita ca nu reusesc sa-l fac sa ia suzeta deoarece imi vine sa urlu cand il vad cum isi suge degetele(toate degetele odata cand de la o mana cand de la cealalta), din aceasta cauza este iritat in jurul guritei. Parerea mea ca mai bine este cu suzeta decat cu degetele. Va pup si s-auzim de bine!
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Buna dimineata! Simona, bine ai venit printre noi si sa-ti traiasca papusica, sa fie sanatoasa!! Tiana mananca de vreo luna numai lapte praf, mie mi-a secat laptele. Am muls eu cat am putut de mult, dar pana la urma s-a terminat. Asta e... Eu ii dau Milumil 1, noi nu am scos Bebelacul de la stat pentru ca eu deja ii dadeam uneori completare cu Milumil, iar pediatra mi-a spus ca nu am dreptul decat dupa ce copilul face 2 luni (?!). In fine, asa o fi, dar oricum nu are cine sa mearga sa stea la cozile interminabile de la Primarie, plus ca nu vreau sa ii schimb acum laptele si dupa 6 luni sa il schimb iar. E drept ca ma cam seaca de bani - termin cam o cutie de 900 g intr-o saptamana si costa aproape 400.000 o cutie... Simona, cand ii dadeam Tianei completare ii faceam laptele inainte de a o pune la san, asa incat sa nu mai fac pauza pentru a-i prepara laptele. Biberoanele si tetinele trebuie sterilizate inainte de fiecare utilizare, iar laptele il faci cu apa fiarta si racita. Eu la inceput am folosit apa de la robinet, apoi am citit pe aici pe forum ca nu e buna apa de la robinet si am folosit apa plata, tot fiarta si racita. Apoi am citit intr-o brosurica primita de la maternitate ca nu e buna apa plata ca are uneori concentratii mai ridicate de anumite elemente si asta nu face bine la rinichii copilului. Asa ca ne-am intors la apa de la robinet... Trebuie sa fie cald cam la temperatura corpului - 37-38 grade. Daca iei biberonul in mana il simti ca e totusi cald, dar trebuie sa incerci pe dosul mainii, langa cot. Pui cateva picaturi si nu trebuie sa simti deloc fierbinte. Nu-i bine prea rece (la temperatura camerei, de exemplu), dar oricum, e mai bine sa fie mai rece decat fiebinte - dintre doua rele se alege cel mai mic. Despre cantitate... depinde de la copil la copil. Pe la o luna Tiana manca in medie 110-120 ml la o masa. Avea si mese cu 90, dar si mese cu 135 sau chiar 150. Eu ii faceam 135 ml lapte (120 de apa) si manca atat cat voia. Noi de azi incepem sucurile de fructe! Trebuia sa ii dau inainte de masa de 10, dar nu m-am trezit la timp sa i-l prepar, asa ca azi i-l voi da mai tarziu. Acum o saptamana am facut si noi vaccinurile de 2 luni - a plans de mi-a rupt sufletul! Si toata ziua aceea a fost maraita. Cand am ajuns acasa i-am pus un supozitor cu paracetamol (Efferalgan pt copii de pana la 6 luni) si toata ziua comprese reci - batiste tinute in congelator sau feliute de lamaie de la frigider (le alternam). I-am luat temperatura tot la 3 ore (voiam sa fiu sigura ca o tin sub control), seara a facut 38. I-am dat o lingurita de Efferalgan-sirop si a trecut. Pentru ca era putin febrila, in seara aceea nu i-am facut baie. Mie mi-a venit deja ciclul (dupa 2 luni de la nastere), dar ma rog, eu nu mai alaptez asa ca era de asteptat. Pe la 6 saptamani (atunci mai alaptam - adica ma mulgeam) am avut o usoara sangerare. Medicul a spus ca pe la 6-7 saptamani se poate produce ceea ce se numeste "mica menstruatie" si ca din acel moment se produce ovulatia si ca imi va veni ciclul. Daca e vorba de masuri de protectie, parerea mea e sa nu va bazati pe faptul ca alaptati, pentru ca ovulatia se poate produce si ciclul poate sa vina chiar daca mai alaptati. Mai ales fetele cu cezariana, nu cred ca vreti sa riscati sa ramaneti din nou insarcinate. Roxana, la multi ani si sa fii sanatoasa! Da' esti indecent de tanara!!! [:p] Mie mi-a spus medicul ca nu am voie exercitii si sa ridic mai mult de 2 kg timp de 1 an (!!!!) de la operatie. Ma rog, asta zice el, ca Tiana are vreo 5 kg, asa ca ce sa fac - sa chem pe altul s-o ia in brate?! Eu zic sa mai astepti pana la 2 luni si apoi sa incerci sa faci abdomene. Daca simti cea mai mica jena sau durere te opresti si mai incerci dupa vreo saptamana. Ieri am iesit si eu prima data singura cu copilul in parc. Am reusit sa luam saptamana trecuta un carucior care are doar 6 kg. Si e rosu! (Yesssss!!!). Asa ca am luat copilul intr-o mana, caruciorul in cealalta si am plecat. N-a fost usor nici la coborat (mi-era tare frica sa nu ma impiedic...), iar la urcat si mai si... Pentru cine nu stie - stam la et. 4 si blocul nu are lift... [bang]. Asa ca 6 kg caruciorul, 5 kg copilul, iaca 11 kg dintr-un foc. Uite cum ascult eu de doctor! Tiana gangureste serios acum, rade cu gura pana la urechi, uneori rade chiar in hohote. E asa de dulce!!! Iar ieri a zis "DA"! [:)]. Probabil a fost doar o coincidenta, dar noi tot am fost super-incantati! Oricum, e vanjoasa tare - isi tine super capul cand sta pe burtica, iar daca sta pe spate tot incearca sa si-l ridice. Nu prea reuseste, dar incearca. Iar cand e la mine in brate si o tin nu chiar la orizontala ci intr-un unghi oarecare, reuseste sa si-l ridice si isi ridica putin si trunchiul! Deja trebuie sa am grija pe unde o las nesupravegheata, ca nu se stie cand o sa inceapa sa se rasuceasca! Cam asta e romanul meu [:)]. A, am fixat si noi botezul pe 3 iulie. Iar pe 31 iulie o sa fim noi nasi. O sa il botezam pe Cosmin, baietelul Denisei noastre. Adica denis aici pe forum. Pupici pufosi de la noi! [pup] Flaviana si [copil] Tiana Maria (20.03.2004) http://community.webshots.com/user/flaviana17
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Roxana, semnatura ti-o schimbi la "profil personal" - vezi in susul paginii. Eu am inceput sarcina cu 64 kg (erau prea multe inca de atunci!!). Am terminat-o cu 80 si am lasat in spital 10-11 kg. Deci am venit acasa cu 69-70 kg (depinde de cantar) si cu alea am ramas. Si tare as mai da jos inca vreo 10 cel putin... Mandita, bine ai venit si ma bucur ca acum e totul bine cu puiul tau! Sa dea Domnul sa fie sanatos in continuare! Flaviana si [copil] Tiana Maria (20.03.2004) http://community.webshots.com/user/flaviana17
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Soleil, merci pt urare si pt informatia cu schimbarea semnaturii. Dar voiam sa iti spun sa ai mare grija cand introduci sucurile de fructe, ca e cam devreme si stomacelul lor e cam sensibil si te poti trezi cu o minunatie de colici. Din cate am inteles se recomanda introducerea lor de pe la 4 luni tocmai din cauza asta. Dar daca le tolereaza atunci nu-i problema. Mandita, bine ai venit printre noi, sa-ti traiasca minunea, ma bucur ca e bine si sanatoasa. In legatura cu nasul infundat: e normal sa fornaie asa, nu sunt raciti; si al meu face la fel; pediatra mea mi-a spus sa procedez in felul urmator: o data pe zi, nu mai mult, ba chiar mai rar sa-i pun ser si sa folosesc pompita si in rest doar sa ii pun cateva picaturi de ser fiziologic. Problema asta va disparea cu varsta si nu e nimic grav. Si daca intr-adevar avem banuiala ca e racit, atunci sa ii dam jumate de fiola de vitamina C pe zi, care ii intareste rezistenta. Si eu am fost speriata pe tema asta, dar mi-a trecut dupa ce am innebunit toatal si pediatra si asistenta cu 1 mil de intrebari. Kiftelutza Kinder & Ardeiu'
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Buna dimineata, mamici cu bebitzi! (adaptare dupa „mamici cu burtici”) Roxana, hai sa-ti spun citeva motive pentru care prefer degetul suzetei (ordinea e aleatoare): Cind e mic si se trezeste noaptea (ca se mai trezeste, nu?) daca are suzi si a pierdut-o, va plinge sa i-o dai; tu va trebui sa aprinzi o lumina ca sa o cauti si uite asa se trezeste de tot. Pe cind cu degetul…se trezeste, ciriie putin si si-l ia singur, nu mai depinde de tine (ipotetic cel putin). Plus ca nu te mai dai tu jos din pat, deci e si confortul tau sau in primul rind confortul tau. Suzeta are o marime tip, fiecare gurita e altfel, asa cum fiecare degetel difera de la bebe la bebe…Asa ca in principiu o gurita mica va avea un deget mic, pe masura, nu o suzeta tip. De multe ori plinge fara sa-si ia degetul. Astfel, atunci cind plinge si-si suge si degetele, vei sti ca ori ii e somn, ori foame, ori durere de burtica dar sigur nu frig, cald, caca, etc, pt ca nu-si suge degetele de frig . Pe cind cu suzi…plinge, tu i-o dai sa taca fara sa afli de ce a plins. Cred. Igiena. Acum nu, dar cind se face putin mai mare si incepe sa manevreze singur pe suzi, oricum pune miinile pe ea, deci microbii de pe miini se duc pe suzi…Asa ca va trebui sa ai grija de doua ori: si sa fie suzi mereu spalata si sa aiba bebe miinile mereu curate. Nu mai bine ai grija doar sa aiba bebe miinile curate? Cind vei vrea sa scapi de suzi…va fi scandal! La fel si cu degetul., doar ca il poti fraieri mai usor. De exemplu, daca isi suge degetul si tu-i ocupi miinile cu un joc ceva, va fi bine. Pe cind cu suzi, oricum poate si sa traga si sa aiba miinile libere, nu va mai trebui sa scoata mina din gura ca sa faca altceva. Mai e ceva: unii bebelusi se invata cu o anume suzeta (tocita si roasa intr-un anume fel, cu o anume textura rezultata dupa multe molfaieli, etc). Va fi dezastru cind o va pierde. Degetele in principui nu prea si le pierd. Bineinteles ca exista si argumente contra, dar eu una n-o sa-i dat fetei mele suzeta. Punct. Dar de ce nu-si ia degetul? Ca-si maninca minecile, gulerul, pe ma-sa. Numai degetul nu. Cred ca vrea sa-mi faca in ciuda. Ca atunci cind eram gravida aveam si eu 2 principii: EU N-O SA-MI LEGAN COPILUL SI N-O SA-I DAU SUZETA. Acum o legan, ca nu pot altfel. Nu pe picioare (ar fi gestul ultim) dar oricum, in brate, in carut… Gabi si Ioana (10 saptamini)
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Mandita, eu stiu o fetitza cu scor 3 care acum e o frumoasa, sanatoasa si desteapta foc. De fapt scorul ista nu conteaza decit atunci, e adaptarea lor la viata. Unii se adapteaza imediat, fara incidente, altii nu. Dar odata stabilizati, gata! Nu trebuie sa te mai preocupe asta. Cu nasucul…toti avem probleme. Cred ca ai mai citit si tu cind povesteam de „operatiunea pompitza”, „operatiunea betisor de vata”, etc. Eu personal ii pun ser fiziologic, acum ii pun o data la 2 zile, dar am avut si perioade cind ii puneam de 6, 7 ori pe zi (mi-a zis pediatru sa-i pun de cite ori vreau, ca e fiziologic).E obligatoriu sa-l feresti pe bebe de vint. Uite cum ii pun eu serul (m-a invatat un pediatru francez): serul trebuie tras din fiola intr-o seringa careia ii pui capac. Nu-l tii mai mult de 2 zile, chiar daca –ti ramine. Inainte sa i-l pui, i-l incalzesti, pui seringa cu capac intr-o cana cu apa calda. Apoi, tii copilul cu capul intr-o parte si-i pui direct din seringa (se intelege ca fara ac)cu jet, vreo jumãtate de ml. Daca i-ai tinut bine capul intr-o parte, serul curge pe nara cealalta. Apoi o ridici in brate sa curga si ce-a mai ramas si repeti operatia in cealata nara. Astfel, mucii si microbii nu mai ajung in git, ci ies afara si serul la fel nu e inghitit. Ai inteles? Deci capul pe dreapta, ser in nara stinga si invers. Daca e f infundata, intreba un pediatru bun, probabil ca o sa-ti recomande si alte picaturi. Aveti grija cu pediatrii, nu mai luati de bun ce zic ei, ca multi sunt de-a dreptul timpiti. Mie mi-a zis pediatra numai bazaconii, ba sa nu-i dau lapte de sin ca nu e bine, ba sa-i pun boramid in urechi preventiv, etc. O vaca. Eu am alt pediatru de care ascult, nu medicul de familie la care sunt inscrisa. Apropo, la inceput fata mea facea si 10, 12 scaune pe zi si lua in greutate 300 de grame pe saptamina, deci nu era deshidratata deloc. In plus, e bine sa faca in timpul mesei, asa trebuie. Gabi si Ioana (care s-a infuriat de tot de cind o striga pe ma-sa).
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Salutare, Gabi, am inteles ca extragi tot serul din seringa, intrebarea este daca este bine sa incalzesti tot serul ori de cate ori ai nevoie? Mersi mult pentru informatii deoarece eu ii dadeam direct cu o pipeta si ii tineam capul pe spate dar de multe ori inghitea serul si se ineca, acum o sa fac cum ai zis tu. Baietelul meu este nascut tot pe 16 Martie ca fetita ta. Pa pa
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Buna seara dragi mamici![hia] Si eu snt mamica de martie - David al meu nu a vrut sa stea in burtica la caldurica pana in 18 aprilie cnd ne spusese noua ca trebuie sa iasa..Si a iesit pe 11 martie (la 35 saptamani si 4 zile) - adica acu 11 saptamani - prin cezariana (ca in loc sa vina cu nasu in jos, a venit cu nasu in sus "de privea stelele", si nu a incaput pe "tzeava"![:D]). La nastere era cat un matz: 2.4 kg si 47cm[bibe]; Acum sntem baieti mari: Avem peste 55cm(atat avea la inceputu lunii..si il vad ca a crescut), si peste 6kg (pe 5iunie mergem la cantar si masurat din nou). David nu a supt la san decat f putin ca mami abia scotea 20ml din ambii sani la o masa..si aia cu pompa de muls (ca sfarcurile snt ombilicate si nu se lasau convinse sa iasa afara[bang][bang]). Azi santem alaptati cu biberonu, si luam cam 140ml la o masa (+-20ml).[greutati][greutati] Gangureste..si zambeste asa frumos ca ii topeste pe toti care il vad. Plus ca ii place sa asculte muzica ptr copii..si ii mai place sa fie plimbat in brate prin casa si sa i se cante..(si mi-e din ce in ce mai greu - mai ales ca am avut cezariana) - dar de - daca bebeul cere[olala]. In privinta kg - ca am vazut ca s-a discutat p-aici - in ziua cnd am nascut (cu David in burta) - aveam 75kg..acu am 63..dar e cale luuunga pana la 53[:(][:(] Incerc pe cat pot sa nu ma arunc la [papica] dupa ora 18.00, si am exclus painea si dulciurile..sper sa ma tina[:I] [pup] L&[copil] David
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.


×
×
  • Adaugă...