Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

🎉 Alătură-te Comunității Noastre! 🎉

🔹 Membrii înregistrați beneficiază de:

  • ✨ Funcționalități suplimentare
  • 💬 Participare la discuții active
  • 🏆 Puncte pentru tombole lunare cu premii atractive
  • 🗣️ Oportunitatea de a-ți exprima opinia
  • 🤝 Ajutor reciproc între părinți
  • 🎁 Șansa de a câștiga premii

🚀 Ce te oprește?

Bebelusi de Martie - Aprilie 2004 (3)


Recommended Posts

Buna mamicutelor!!!! In primul rand BINE ATI VENIT IN [grup] NOSRTU!!! SA VA TRAIASCA COPILASII!!! In al doilea rand sa stiti ca eu din prima zi cand s-au implinit 6 saptamani de la cezariana am inceput sa fug si sa fac abdomene...e adevarat incetul cu incetul, la inceput am facut doar o tura de teren , acum fac 3 si le fac lejer...si ma simt excelent...mie chiar mi-a recomandat medicul... In al treilea rand in ceea ce rpiveste Bebelacul se da din prima luna de viata si doar pana la implinirea varstei de 6 luni...spun pentru ca eu l-am scos si chiar il dau deja...Ce ma bucur este ca l-a acceptat foarte bine... In al patrulea rand sunt total de acord cu Gabi in ceea ce priveste serul fiziologic...si eu fac la fel, doar ca nu stiam de faza cu incalzitul...si fetelor daca are nasul infundat si nu curge si nu face febra sa stiti ca NU sunt raciti, pot face asa si pana la 7-8 luni... SI in al cincilea rand am si eu o intrebare...Cum ii dati calciul???Mie mi-a spus pediatra sa incep sa-i dau calciu, dar nu mi-a dat nici reteta si nici cum trebie sa il administrez [batcap][batcap][batcap] http://f2.pg.photos.yahoo.com/ph/claudia_floarea/my_photos
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 136
  • Creat
  • Ultimul răspuns
Bine-ai venit Spicde griu! Dar ce bebe mare ai! Irina, eu trag serul in 2 seringi mici, si incalzesc una pt azi si pe cealalta a 2-a zi. Mi s-a intimplat sa incalzesc seringa si de 2, 3 ori intr-o zi, nu stiu daca e bine sau nu (pe nenea pediatru frantuz nu-l mai pot intreba, ca-l intilnisem din intimplare). Oricum, e bine, ca in seringa cu capac nu mai rasufla ca-n fiola. Salutari din partea Ioanei bebeului tau, Gabi
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Neata! Eu ii pun lui David serul fiziologinc in nasuc direct din fiola de plastic (ca aici cumpar cutia cu fiole de plastic, din supermarche). Voi aveti fiole din sticla de folositi seringa? Iar dupa ce deschid fiola, restul pe care nu l-am folosit il arunc - ca asa scrie si pe cutie, si asa m-au invatat si la maternitate. Intai pun pe colturile unei comprese sterile cate putin ser si curat ochisorii, iar apoi ii picur cate putin in nasuc si astept sa stranute. Daca snt mucisori mai incapatanati ii aspir cu "pompita de mucisori". david uraste operatia, asa incat evit pompita pe cat pot. Mai ales ca am impresia ca i se maresc narile!!![ups][:0] In legatura cu sportul - deocamdata ma limitez la "sportu cu carucioru"[;)]..am vreo 2 km de panta pana la parc, si cam scot limba pana in varf.[:p] Reeducarea abdominala care se faca la kineto tereapeut o voi incepe din iunie (pe la mijlocu lunii)..sa speram ca se duce restu de burtica care a ramas (parca snt in 4 luni..hai sa zic 3 ca sa nu ma descurajez[;)] Iar cu apa plata..nu stiu ce sa zic - aici pe cutia de lapte scrie f clar ca se recomanda apa Evian, nefiarta - asa cum e ea. O incalzesc in biberon (cu incalzitoru de biberoane), adaug pudra (1 masura la 30ml), agit si gata[papica]. [pup] L &[copil]D
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Buna... ziua, ca nu prea mai e dimineata acum! Da, dimineata era pe la 6-6:30 cand s-a trezit bebelina sa manance, dupa care tati s-a pregatit sa plece la servici, asa ca mami n-a mai adormit la loc. Noroc ca bb doarme acum si sper sa faca treaba asta inca vreo ora, ca sa-mi mai fac si eu ceva ordine prin casa, caci dupa-amiaza ne vin ceva musafiri sa ne vada. In primul rand, bun venit noilor mamici! Ma bucur tare mult ca se mareste grupul nostru. Vorbeati de suplimentul cu formula. Mie mi sa pare mult 100 ml in plus fata de ce suge la san. Pai fetita mea atat mananca cu totul acum, la o masa (are 5 sapt jumate); deci pediatra aceea mi-ar spune ca e subnutrita, nu? Eu ma straduiesc sa mulg de la mine cat pot (stiti, eu am fost cu ranile alea nasoale si acum nu prea reusesc sa o pacalesc sa mai suga direct); incerc sa ii dau la o masa numai lapte de un fel, adica sa nu ii completez cu formula daca ii dau lapte de la mine. Ca eu pot sa ii dau laptic de-al meu numai de 3, max 4 ori/zi. Cu mucusorii ne luptam si noi din cand in cand, mai ales dupa ce am stat mult pe afara si s-a mai uscat nasucul. Eu ii pun ser direct cu pipeta, din fiola, fara sa o mai incalzesc. Nu zice nimic, saracuta, nici macar cand o zapacesc cu pompita. Cred ca mai mult inghite serul, cu eventualii mucisori cu tot, indiferent de pozitia in care as tine-o. Si eu stiu ca nu inseamna ca e racita daca are ceva mucisori, nici daca mai stranuta cand si cand. Trebuie sa ma laud putin ca aseara am reusit sa ii fac singura baita, nu a comentat nimic nici la spalat, nici la imbracat. Numai ca la vreo ora dupa a apucat-o un plans nebun si aproape 15 min nu s-a linistit, de l-am chemat urgent pe sotul meu sa lase balta treburile de la servici si sa potoleasca fata. Maine mergem sa o vada dr pediatru, ca e de garda. Cred ca cea mica a facut o iritatie la fundulet, in jurul anusului si o ustura de cate ori face cate ceva sau scoate vreun pirtulet. I-am tot dat cu Bepanthen, dar vad ca nu i-a trecut... Vom vedea ce ne zice dr. A, ma intrebati ce treaba are postul cu botezul. Si eu am zis ca nici una. Numai ca am o matusa si un unchi mai bisericosi si ne fac capul patrat ca va trebui sa facem mancare de post atunci. Aiurea! Treaba e ca nasilor le convine sa mai lasam ceva timp, ca sa-si termine si ei niste treburi. In principiu, daca nu intervine altceva, vom face botezul pe 10 iulie. Vai de bratele nasei, caci va avea ceva kg atunci! [:)] Fac ce fac si ma mai uit la pozele cu bebicii vostri. Asa de dragi imi sunt toti, unul mai frumos ca altul! O sa incerc sa adaug si eu poze mai recente la albumul Cristinei si o sa-l postez sa o vedeti. Gata, va pup, ma duc la treaba, cat mai doarme bb! Ela si [copil] Cristina (21.04.2004)
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Ce harnicute ati fost in ultima vreme….lipsesc si eu ceva mai mult de pe forum si va gasesc din nou pe prima pagina, sunt luni de cand nu s-a mai intamplat asta [:D]! Bun venit Simone, mandita si spic de grau [flo] [flo], sa va traiasca bebelusii si sa va aduca numai bucurii. Nici nu stiu ce sa mai scriu, ati dezbatut atatea-n lipsa mea ca mi-ar trebui o zi sa raspund la toate intrebarile de pe-aici. Poate saptamana viitoare voi avea mai mult timp liber si o sa ma ocup de listuta ca vad ca n-a mai preluat-o nimeni. Eventual daca tot v-a venit cheful de “sondaje” hai sa actualizam listuta cu noile date despre bebelusi, sa adaugam pe langa cele de la nastere si varsta, kg si lungimea de acum. Dar va rog sa folositi alt font sau alta culoare in mesajele voastre cand treceti datele astea, ca sa-mi sara in ochi atunci cand voi actualiza listuta. Sondaje cu kilogramele n-am chef sa fac, nu vreau sa-mi stric buna dispozitie! Norocul meu e ca’s inalta si eram destul de slaba cand am ramas gravida (aveam 62-63kg la 1,78) ca altfel s-ar vedea tare urat cele 8-9kg care inca le mai am de dat jos (din cele 20 pe care le-am pus cand am fost gravida). Recunosc, nu m-am mai cantarit de vreo 3 saptamani, astept cu stoicism sa incap din nou in vechile haine, deja rochitele sau fustele usor supraelasice imi sunt bune. De sport nu prea am timp, singurul pe care-l fac e leganatul moatei mele, caratul ei in marsupiu sau plimbatul carutului. Iar de cand o am pe soacra-mea in vizita m-am puturosit rau de tot. Ca sa nu mai zic ca in loc sa slabesc cred ca o sa incep sa pun din nou kg. pe mine. Ce bine ca am laptic suficient pentru moatza mea….la cat de comoda sunt cred ca ar ramane nemancata noaptea daca ar trebui sa ma trezesc si sa-I pregatesc biberoane cu lapte praf. Nici macar nu stiu cum se prepara, si sper sa nu fie nevoie sa aflu vreodata, imi doresc sa o pot alapta cat mai mult. In prima saptamana soacra mea I-a bagat ceaiul (cu zahar si cu lamaie, de parca ea micutza ar fi stiut care-I diferenta) in alimentatie si am avut ceva probleme cu ea, iesea greu de tot afara (am folosit supozitoare cu glicerina…le recomand celor care au probleme cu bebelusii, actioneaza super rapid si n-au efecte secundare, sunt eliminate odata cu cacutza; totul e sa abuzezi si sa-l inveti pe bebe dependent de ele) si eu ramaneam tot timpul cu sanii tari si plini de lapte. Dar am pus piciorul in prag la o saptamana dupa, si de atunci n-a mai vazut ceaiul la fata, a revenit din nou pe alimentatia exclusiv de la san, si suntem mult mai fericite si ea si eu. Pupici si-o zi buna, tre’ s-o sterg de pe net ca ma asteapta cumnata mea in “vizita”. Mickyyy si [copil] Malina Ioana (31.03.2004) http://community.webshots.com/user/mickyyyy
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Buna ziua mamici si bebici dragalasi!! In primul rind:BINE ATI VENIT!!!Noilor mamici madita ,Simone si spic de griu!! Spic de griu,prin Paris??Te invidiez,e orasul visurilor mele,il cunosc destul de bine,ca veneam des la prieteni.Salutari turnului Eiffel,din partea mea[:D] Claudelu,sper ca apucam sa vorbim mai mult pe messenger,ca in timpurile de demult[cri] Mickyy,am primit un mesaj pe messenger de la tine,dar in engleza si ciudatel..se intimpla ceva dubios cu messengerul? Si eu sint incintata ca ii dau numai sin bebelusei,ca mi se pare tare complicat,numa cind citesc..daramite sa o pun si in practica[bang],sa stau sa masor,sa incalzesc ,sa sterilizez..in fine ,slava domnului ca am lapte si ca bebe se satura!! Cit despre teoria cu suzeta,eu nu sint de acord,ca e mai bine sa-si suga minutzele,cu suzeta este ok si chiar am intrebat aici mai multe doctorite..si mi-au spus ca nu e nici o problema.Prefer suzeta,decit sa-si suga degetul pina in clasa 1!!Dar ma rog,e optiunea mea personala,nu impun asta ca ar fi litera de lege! Va pup si mai vorbim!! Elena[hippi] si pisicutza Amelie[copil] http://f2.pg.photos.yahoo.com/ph/rayuela12000/my_photos
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Elena si eu sper sa reusim sa vorbim ca in vremurile bune...sa se intruneasca toata trupa, dar vad canu prea ni se potriveste programul...Vor veni si timpuri mai bune [:)][pup] Mickyy si eu cred ca tot de la tine am primit un mesaj, dar din pacate nu m-am uitat sa vad de la cine e, ptr ca prostul e prost, cand am vazut ca scire in engleza l-am inchis ca am crezut ca iar sunt de aia cu virusi[batcap][batcap][batcap]...si mi-am dat seama ca tu ai fost doar dupa ce am vazut ce a scris Elena...Scuze, poate poti sa mi-l trimit din nou... Nici eu nu sunt de acord sa-l las pe raul sa-si suga degetelele ptr ca am o cunostiinta de familie care tot asa FARA SUZETA si a ros fata pe degete pana la 5 anisori, erau disperati ca nu o puteau dezobisnui, iau pus pe degete de toate(boia, sare, bicarbonat...) si tot nimic...au reusit pana la urma sa o sperie dr sincer nu mai stiu cu ce de a renuntat biata fata la degete...SI asa cum a spus si Elena e optiunea fiecaruia!!! Mai fetelor, azi pentru prima data sunt si eu singura singurica cu raul si ma gandeam la cele care au fost singure de la inceput, cum v-ati descurcat ca mie mi-e putin cam greu si sa ma ocup de Raul si sa fac si treaba prin casa...[bang][bang][bang]...probabil ca voi v-ati intrat in mana...NOi il asteptam pe tati ca sa putem iesi putin afara ca tare mult ne mai place la plimbare... [pup][pup][pup][pup] http://f2.pg.photos.yahoo.com/ph/claudia_floarea/my_photos
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Dragi mamici,primiti in "sinul"vostru o mamica din mures? Am nascut pe 6 martie un baietel 3.750,54 cm,parul negru,cu puf pe urechiuse,picioare in forma de paranteza si cu o guraaaaaaaaaa,mama mama.De atunci multe sau schimbat,am crescut,(avem 65 cm,5.900 kg),ne cade parul,zimbim,ridem(cei drept mai rar),ginguram spre deliciul mamei.......[copil] Si eu sint PRO lactatiei materne,exclusiv..........rezultatele se vad.Iar in legatura cu kilogramele(desi nimeni nu mi-a cerut parerea)cea mai buna metoda de slabire este sa te descurci singura.Stiu,e f nasol asa(sotul meu e plecat de 3 sapt.) dar la mine a dat rezultate.Normal am 62 kg,dar pe timpul sarcinii am pus pe mine 20 kg.Am crezut ca voi scapa de zece,imediat dupa nastere.N-a fost asa.Cu toate ca Tomi era bine dezvoltat,am pierdut doar 6 kg.Acum insa am revenit la 62,DAR tot nu incap in pantaloni.Acum ii poarta mama mea[8D]...............si cam multa celulita si talie schimbata(e normal.....doar am pus pe noi pe parcusul a 9 luni kilogramele astea)Insa faptul ca alaptam,ne va ajuta sa scapam de "plusurile" nedorite si cu un pic de gimnastica(sa zicem inot,preferitul meu) zic ca va fi OK.Sint tare optimista[:D].........vom vedea. Multa sanatate la bb-i si mamici-o mamica de 27 ani-ildi[cheers]
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

sorry pentru mesajul ala in engleza, era o tampitenie de mesaj pe care il primisem si eu de la cineva si pe care eu l-am forwardat in graba la toata lista. Nu-l mai am si si mai mult ca sigur nu-i nici o pierdere ca l-ai sters. Cat despre suzeta, eu una sunt pro, chiar daca am citit o gramada de lucruri contra. Se linisteste mult mai repede cu suzeta, iar cand voi vrea sa o dezvat, nu-i mai dau suzeta si gata, in cel mai rau caz va plange dar voi gasi o modalitate sa o pacalesc atunci. Pe cand daca as lasa-o cu mana pana la cot in gura (cum facea pana sa-i dau suzeta) va fi mai greu sa o dezvat. Dar parerile difera, de exemplu pediatra bebelusului cumnatei mele i-a "interzis" sa foloseasca suzeta, pretexand ca degetlele sunt ale ei si-i mult mai sanatos sa si le suga cum vrea ea. De fapt eu avand-o pe soacra in vizita si facand schimb de experienta intre cum au crescut-o ei pe Andreea (verisoara malinei) si cum o cresc eu pe moatza mea, am gasit o gramada de diferente, asa ca cel mai bine e sa-ti urmezi instinctul atunci cand parerile difera. Raman la parerea ca fiecare mamica poate decide singura ce-i mai bine pentru puiul ei. Mickyyy si [copil] Malina Ioana (31.03.2004) http://community.webshots.com/user/mickyyyy
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Bine ati venit, Spic de grau si Bibuga si sa va traiasca puii si sa creasca frumosi si sanatosi. Ce ma bucur ca ne inmultim!!! O sa ne facem cu o gramada de prieteni pe aici si intotdeauna mi-a placut sa cunosc oameni noi si interesanti ( si bebeii lor [:D]). Mi-am luat pantaloni!!!Asta e un mare eveniment in viata mea, pt ca peste tot imi spuneau ca n-au masura mea. Acum am si eu pantaloni din in care ma incap. Dar am constatat alta magarie. Nu am nici un tricou sau maieu lejer care sa imi vina. Am cateva zeci de anul trecut, dar nu am luat in calcul faptul ca daca sunt scurte o sa-mi iasa cel putin un rand de burti la aer si nu da bine deloc. Asa ca trebe sa ma consum acum si cu treaba asta! OOOf, mama lor de 10 kg, ca nu stiu ce sa fac cu ele! Dar ce e important e ca am un pui frumos si sanatos si de la o vreme urlator nevoie mare! cred ca s-a invatat in brate ca altfel, in orice pozitie si in orice loc urla de numa. O sa vad eu cum il dezvat si de chestia asta. Ma gandesc totusi ca mult mai greu decat l-am invatat... Roxana & Andrei Alexandru
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.


×
×
  • Adaugă...