Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

🎉 Alătură-te Comunității Noastre! 🎉

🔹 Membrii înregistrați beneficiază de:

  • ✨ Funcționalități suplimentare
  • 💬 Participare la discuții active
  • 🏆 Puncte pentru tombole lunare cu premii atractive
  • 🗣️ Oportunitatea de a-ți exprima opinia
  • 🤝 Ajutor reciproc între părinți
  • 🎁 Șansa de a câștiga premii

🚀 Ce te oprește?

Bebelusi de Martie - Aprilie 2004 (3)


Recommended Posts

Bine-ai venit, Bibuga! Hai ca vad ca-i interesant ca-am pomenit de dezavantajele suzetei…adevarul e ca nu vreau sa conving pe nimeni (dar`mite sa supar!). Totusi, se pare ca doar la teorie ma pricep…ca-n practica…Apropo, am un var care a tras din suseta pina la 4 ani. Exasperati, parintii i-au luat-o cu forta (si gata!) la un moment dat. Dupa ce a urlat vreo 2 saptamini s-a facut liniste : isi luase degetul!!!! „Doar” pina la 7 ani. Eu cred ca sunt copii si copii. Daca o vrea el sa suga degetul pina la 7 ani, asta e , nu cred ca poti face ceva. La fel si cu suzi. Sau nu? Ma gindesc insa ca suzeta e ceva inventat, nenatural, daca intelegeti.. Nu e biologic sau anatomic sau cum sa zic? Ce-au facut generatiile de dinaintea inventarii suzetei? Eu nu cred ca ea e o forma de progres, asa cum sunt pampersii (pt ca ei nu intervin aproape deloc in procesul dezvoltarii. De fapt intervin si ei, ca invata bebe sa mearga la olita mai tirziu, daca nu se mai simte ud). Ma rog, gata, ma potolesc, ca o sa va enervez pe toate (se pare). Gabi si Ioana (10 saptamini) PS Ieri am cumparat o suzi (!?). N-am folosit-o inca.
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 136
  • Creat
  • Ultimul răspuns
Draga Gabi, nu superi pe nimeni, ca pana la urma suntem aici sa impartasim din cunostintele si experientele noastre, sa spunem ce ne doare, sa cerem si poate sa dam sfaturi, dar nu sa impunem nimanui nimic; suntem oarecum ca o familie care se sustine si se ajuta. Cel putin asa percep eu site-ul asta. Si daca tot se discuta subiectul, hai sa scriu si eu ce am gasit prin carti: "O parte din sugari isi sug degetul. In general aceasta deprindere se manifesta intre 2 si 3 luni, cand sugarul suge mai viguros, pranzurile sale sunt mai scurte si deci suptul mai scurt, iar perioadele de veghe se prelungesc in detrimentul somnului din primele saptamani de viata. Mai mult de jumatate din sugari isi sug degetelesau numai degetul mare. Nu exista insa o unanimitate de vederi asupra motivelor care il fac pe copil sa isi suga degetul. Adesea mamele si chiar medicii considera ca un copil care-si suge degetul a capatat o obisnuinta proasta, astfel incat intreaga familie ajunge sa caute modalityatile prin care sa-limpiedice sa tina degetul in gura. Dupa Benjamin Spock, motivul principal care il face pe sugar sa-si suga degetul este faptul ca alimentarea la san sau la biberon nu au satisfacut suficient nevoia sa de supt. Un alt american, David Levy, a constatat ca sugarii hraniti din 3 in 3 ore sugeau relativ mai rar degetul decat cei hraniti din 4 in 4 ore. Sugarii care-si goleau biberonul din 10 in 10 minute(ceea ce se intampla cand orificiile tetinei sunt f largi) isi sug degetul mai mult decat cei care sugeau timp de 20 minute. Alti autori(Hofmeier, Schneider, Muller) presupun ca factorii care-i fac pe copii sa-si suga degetul ar fi: un fond de sensibiliatte aparte, lipsa de afectiune si de duiosie din partea parintilor, relatii necorespunzatoare in viata de familie. Dupa P. Mozziconacci si A. Doumic Girard, sugarul isi suge degetul pt ca incearca sa regaseasca placerea totala pe care o are cand este absorbit de sugerea la san si este ghemuit in bratele mamei. A suge este cel mai bun calmant. In sfarsit, alti autori cerd ca sugarul isi suge degetul cand este treaz, din lipsa de ocupatie. Ceea ce este sigur insa este ca toate retetele impotriva suptului degetului ( substante cu gust neplacut, manusa, tinerea mai mult la san, luatul in brate, scoaterea degetului din gura de fiecare data etc) au efect trecator. In primele luni sugarul cauta cu orice pret sa-si satisfaca instinctul de sugere, fie in timpul meselor, fie prin "completare" cu suptul degetului.nevoia de supt este maxima in primele 6 luni. Dupa aceasta varsta, ea se diminueaza progresiv, disparand complet, cel mai adesea intre 8 si 18 luni. Daca sugarul isi suge degetul numai inainte de masa inseamna ca ii este foame. Daca o face regulat, imediat dupa fiecare masa sau chiar intre mese, mama va cauta sa-i satisfaca instinctul de sugere printr-un orar al meselor mai putin rigid, si, eventual, printr-o frecventa mai mare a meselor. Cea mai mare parte a sugarilor care isi sug degetul incep s-o faca inainte de 3 luni. Daca incep mai tarziu inseamna ca a intervenit o carenta de ingrijire, copilul exprimandu-si prin aceasta niste relatii "conflictuiale" cu parintii sai. Pt a evita orice confuzie trebuie stiut ca toti copiii isi sug degetul sau chiar pumnul in perioadele de eruptie dentara. Daca ar fi sa tragem cateva concluzii in ceea ce priveste suptul degetului ( o preocupare permanenta pt aproape toate mamele) acestea ar fi: -sugarii alimentati la san isi sug mai rar si mai putin degetul, rari sunt cei care continua acest obicei dupa varsta de 2 ani; -rigidiatatea orarelor, intervalele prea mari intre mese, durata prea scurta a meselor si carentele de ingrijire sunt factorii favorizanti ai suptului degetului. Daca acest obicei se pastreaza si dupa varsta de 12-18 luni exista pericolul DEFORMARILOR PALATINE ("bolta ogivala"). De asemenea, dintii pot capata pozitii vicioase; cei superiori se deplaseaza in fata; cei inferiori se deplaseaza spre spate. Majoritatea medicilor stomatologi admit ca inclinare adefectuoasa a dintilor de lapte nu are nici o urmare asupra dentitiei definitive, cand copilul inceteaza sa-si suga degetul inaintea eruptiei celei de-a doua dentitii. Exista un factor de teren, individual, favorizat de unele greseli de ingrijire si mai ales carente de afectiune, care determina prelungirea periaodei de supt a degetului. dupa varsta de 1 an suptul degetului este FARA IMPORTANTA DACA ESTE PRACTICAT NUMAI INAINTE DE A ADORMI. Dimpotriva, consultand un medic si eventual un psiholog, trebuie cauatate toate mijloacele de a-l impiedica pe copuil sa-si suga degetul in orice moment al zilei, din plictiseala, nervozitate, diferite "incurcaturi". Se intampla ca unii copii sa-si introduca atat de profund degetul in gura, incat isi provoaca varsaturi. UInii raman cu obiceiul de a-si suge degetul la culacre si cand ajung la varsta scolara. Adesea degetul maree devine sediul unor crapaturi adanci, eczeme, ingrosari sau excrescente ale pieleii, cu aspect verucos. In incercarile de a impiedica suptul degetului nu se va folosi forta ( legare abratelor, imobilizarea coatelor, aplicarea de mansete din carton, inmuierea degtului intr-o solutie amara sau iute, cearta etc) deoarece se va ajunge la efecte si mai rele. Cu vorba buna si verificandu-si propriile atitudini parintii vor convinge pe copil sa renunte la acest obicei. O solutie de compromis, dar mai eficienta si mai lispita de riscrui este aceea de a se da suzeta sugarilor care incep incep sa-si suga degetul cu lacomie. Este mai usor sa se mentina curata o suzeta decat un deget, pericolul deformarii dintilor si a boltii palatine este mai mic iar dezobisnuirea de suzeta se face mai usor. Dintre 2 rele se va alege raul cel mai mic! Suzeta. este o tetina fara orificiu, atasata la un disc sau inel de plastic. Sugarul suge viguros tetina, fara riscul de a o inghiti, deoarece inelul o retine intre buzele sale. In secolul trecut se dadaea o suzeta copiiilor care sufereau de colici. In prima jum a sec 20, cand s-a inceput o campanie sustinuta pt o igiena riguroasa, suzeta a fost considerata drept murdara si neigienica. In plus, s-au adus ca argumente impotriva folosirii ei, efectele negative pe care le-ar avea asupra eruptiei dentare, conformatiei maxilarelor, secretiilor digestive si compoirtamentului general al coplilului. Multi medici, ca si multe asistente de ocrotire si de pediatrie din tara noastra, continua inca sa se opuna cu indarjire la folosirea suzetei. In ultimii ani, totusi, multi medici infrunta opinia de mai sus si apreciaza ca suzeta este un mijloc excelent de "consolare". In lumea parintilor din toate straturile sociale si din toate tarile, suzeta si-ampastrat intotdeaunba o larga intrebuintare. Unii si-o procura inca inainte de venirea copilului din maternitate. Se vor alge suzete cu inele sau discuri mari, pt a nu risca sa alunece in gura copilului. Nu se4 va perfora suzeta, deoarece inghitirea aerului poate duce la balonare. Suzeta va fi pastrata cat mai curata. Se va spala cu apa calda de mai multe ori pe zi si se va fierbe o data pe zi. Dupa ce cade jos, trebuie fiarta. Cand nu este folosita se pastreaza ca si tetinele intr-o canita curata, acoperita. Nu se inmoaie in miere si sirop. Aproximativ jumatate din copii nu au nevoie de suzeta, nu au colici, nu au crize de agitatie, nu-si sug degetul. Nu se va da copilului suzeta in scopuri preventive. Se permite folosirea suzetei la copiii nervosi, agitati, cu colici, precum si la cei care, dupa fiecare masaisi baga degetul mare in gura si-l sug cu lacomie. Sugarul care a avut timpul sa se obisnuiasca sa-si suga degetul, refuza adesea suzeta. De aceea, in astfel de situatii se va folosi suzeta cat mai de timpuriu. Mama va avea insa ca obiectiv ca folosirea suzetei sa fie cat mai redusa, incercand cat de precoce si revenind mereu pt a-l face pe sugar sa piarda obisnuinta suzetei. In caz contrar, el va ajunge sa fie un rasfatat, nesuportand sa stea singur nici un minut fara suzeta. Tipa de fiecare data cand o pierde din gura iar mama este obligata sa se scoale de mai multe ori sa-i dea suzeta, pt a-l calma pe "micul tiran". Pt a evita stfel de situatii, suzeta va fi retrasa din gura imediat ce sugarul se calmeaza sau de indata ce adoarme. Intre 6 si 8 luni sugarul arata tot mai putin interes pt suzeta. Se va proceda gradat, omitandu-se sa i se dea mai intai dupa o singura masa, apoi dupa a doua, cand el pare mai satisfacut. Sp[re varsta de un an majoritatea copiiilor renunta la suzeta. Unii insa, mai ales fetitele, ajung sa adoarma cu suzeta pana la anii de scoala. In aceasta situatie se va proceda cu tact, evitandu-se mijloacele brutale, cearta, ironia, batjocura. Actionand prea iute sau cu asprime copilul poate fi traumatizat pt multa vreme." "In luna a 2 a sugarul incepe sa-si suga degetul. Din luna a 3 a si mai ales din luna a 4 a, cand este in stare sa-si controleze mainile, suptul degetului este mai frecvent, putand deveni o problema. Daca sugarul isi suge degetul numai inainte de masa, inseamna ca este flamand; daca il suge insa dupa masa s-ar putea sa nu se fi saturat sau sa-si fi format o depridere de pe acum pt a adormi. iNTRE DEGET SI SUZETA SE PREFERA SUZETA!!!" Hai, ca am innebunit scriind aici. As mai fi avut cateva texte de copiat dat, sincer, nu mai pot. Poate maine. Oricum sper ca am fost si eu de ajutor cumva si astfel poate fiecare sa traga o concluzie. Roxana & Andrei Alexandru
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Simona ,am nascut amandoua in aceeasi zi ,adica pe 26 aprilie.Ilinca a avut tot 3.100 si 50 cm..La iesire din spital avea 2.900 si acum are 3850,dar sa stii ca eu as fi fost multumita sa creasca si numai 500 g ,fiindca bblusii alaptati la san iau mai putin in greutate decat cei hraniti cu lapte praf .Sa citesti subiectul cu alaptarea ,ca e foarte interesant.Este important sa ia in greutate ,asta conteaza.Fetita mea a luat in greutate mai mult ,in schimb a crescut mai putin ,numai 1,5 cm.Dar nu-mi bat capul ,fiindca fiecare copil e diferit si nu poate fi exact ca la carte. In privinta greutatii ,aveam 45 kg cand am ramas ,63 la nastere ,am .ajuns acasa cu 55 kg si acum am 52.La inaltimea de 1.56. Botezul se poate face in orice prioada ,chiar si in post ,doar ca in post nu se fac mese cu muzica ,dans si mancare de dulce .Fiecare face cum vrea ,dar Sf.Biserica asa randuieste.Mama nu poate intra in biserica decat dupa 40 de zile de la nastere ,cand i se citeste molifta.Pana la 40 de zile ,de obicei in prima saptamana dupa nastere ,preotul trebuie chemat acasa unde citestet rugaciunea pt. femeia lauza si face o agheazma cu care se stropeste casa se si bea din ea ,pentru intarirea si sanatatea trupului.Tot atunci se citesc si niste rugaciuni pt.copilas ,ca sa fie pazit de rele precum si rugaciunea de punere a numelui.Dupa botez este bine sa ducem copilasii la Sf. Impartasanie cat mai des ,chiar in fiecare duminica si mare sarbatoare.Copilasul impartasit des creste mai sanatos si mai linistit.Noi am botezat-o pe Iinca la 3 saptamani si nu a avut nici o problema ,chiar daca era micuta ,iar atunci a fost si foarte urat afara (era pe 15 mai).Copilasii nu patesc nimic chiar daca sunt botezati foarte devreme ,fiindca ii pazeste Dumnezeu.Pentru cele care o sa aiba botezul ,va urez petrecere placuta impreuna cu cei dragi si numai bucurii!Doamne ajuta! Irina si bb Ilinca irina
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Draga Gabi,inainte sa folosesti suzeta(de incercat si eu am incercat,tr.sa recunosc,dar flacaul meu il scuipa la 10 cm distanta.Am incercat cu diferite marimi,dar se pare ca nici una nu l-a convis ca-i la fel de buna ca tzitza:))[:D]....oricum era tare haios cum incerca sa inghita suzeta cu tot-ei sint obisnuiti sa aiba parte atit de sfirc cit si de areola.....iar "suzi "n-are areola.Poate Suzi peste 20 de ani.[:D]......Cred ca nu i-a placut nici gustul de guma) poti sa te delectezi cu un pic de lectura despre alaptat,suzi,bibe etc.asa ca si fapt divers.Mie mi-a placut f mult ce am citit,si m-am bucurat ca in general instinctiv faceam lucrurile asa cum scrie.Desigur nu vreau sa conving pe nimeni si nici ei,dar zic ca merita de citit-in lb.engleza.........www.lalecheleague.org...daca nu ai timp,pe f scurt in leg.cu suzeta este ca nu-i bine s-o obisnuiesti inainte sa implineasca o luna bebetica,s-ar putea zapaci saraca si sa ai probleme la alaptat....si gindeste-te mai tirziu in "epoca gingurelilor" ca face daca ara gura "plina"?Mi-a placut tare mult ce ai scris despre cazul "suzi",dar de ce nu vroiai sa -ti leagani puiul?............eu il leagan intr-un mod mai ciudat,stind in pat,inpopotonata pe plapume si perne,bb pe piept si ma hitzai si ii cint[:D]......efect,adoarme la 5 minute de fiecare data.Imi place si mie la nebunie.(e si asta o gimnastica,mai aparte ce-i drept,dar de ce nu) Azi pt prima data am fost afara imbracati cu pantalonasi scurti si body cu mineca scurta.Ii drept ca am incercat sa stea la soare pe cit posibil,doar caputul l-am acoperit cu o sepcuta..voi? Roxanacaz,merci pt urari!!!si nu dispera,asa cum zici acu bb-u e in primul plan. aici il putetzi vedea pe marele meu micut: http://f1.pg.photos.yahoo.com/ph/ildihunyadi/my_photos Ma car,macar ca nu-mi e tare somn,dar nu vreu sa fiu magar sa nu ma folosesc de timpul liber,macar.(chiar ca-s obosita)Pupilici[pup]
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Buna mamicutzelor. Ma alatur si eu voua cu baietelul meu Justin. S-a nascut pe 20Aprilie cu 2.900g si acum avem o luna si 10zile si in jur de 4kg.Dupa aceasta perioada am slabit 10kg (16kg am luat pe parcursul sarcinii).Am ramas cu un pic de burtica dar acum arat bine. Inainte sa raman gravida aveam doar 47kg, asa ca ma multumesc cu kg de acum (53kg). Justin s-a dezvoltat bine, dar colicii si-au spus cuvantul la 2-3zile dupa ce am iesit din maternitate. Problema e ca are crize nasoale cateodata.Are zile cand abia doarme 4ore puse cap la cap toata ziua. Ii dau san, dar desi am lapte copilul meu se tezeste din ora in ora sa manance.Noaptea se trezeste la 2ore. Dr mi-a recomandat completare, dar lui Justin nu-i place laptele praf, am incercat sa-i dau o singura data si nu am mai incercat a doua oara, dupa ce l-a refuzat. Si eu sint pro alimentatiei la san. Suzeta: din punctul meu de vedere este buna. Linisteste copilul si in cartea "mama si copilul" spune ca ar si calma colicii. Mie imi ia suzeta foarte rar, dar are tendinte sa duca mereu mana la gura. Sper sa nu devina un obicei suptul degetelor, ca eu stiu pe pielea mea ce greu m-au dezvatat parintii de acest obicei si cat de tarziu (eram la scoala prin clasa a 4-a). Va pup pe toate. Aveti grija de copilasi si sa va bucurati de ei. Laura 22ani (ce mamica tanara! :))) si bebe Justin George
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Buna ziua mamici!1 Laura,bine ai venit printre noi!![bis]Frumos nume ai ales pentru baietelul tau!! Cam liniste pe aici..cred ca ati iesit cu puii prin parcuri..numa eu nu am parte de soare,fir-ar!! [q]Noi am dormit bine ,papam o gramada si vomitam,iar mincam ,iar vomitam..eu una am cam innebunit tot schimbind-o,ca nu suport sa o vad uda la git si pe piept.Am o barbetica pe care o pun la git,dar degeaba..tot se mozoleste.Am inceput sa avem program de gingurit si vorbit.. Aseara a fost o faza amuzanta.O punem in patutul ei..mare minune,nu scinceste,era semi adormita..taty ii pune si muzicutza de la pat..si ce se gindeste el?Sa distreze copilul,si incepe un dansul ploii in jurul patutului,pe muzica aia ametitoare..rezultatul a fost ca a trezit copilul,ba l-a si speriat..ca a plins saracutza ,sa-l vada pe taica-sau nu tocmai un Dansator din Dirty Dancing[:-)))][:-)))][:-)))]. L-am gonit sa doarma pe canapea,drept pedeapsa[poc] Pupici tuturor!! Elena[hippi] si pisicutza Amelie[copil] http://f2.pg.photos.yahoo.com/ph/rayuela12000/my_photos
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

draga laura,sa stii ca am patzit la fel!!!!!!!!!!!!!Bb plingea,iar eu dadeam vina pe colici....asa auzisem ca bb tr.alaptat dupa program!! e total gresit,si nu este doar parerea mea. am crezut ca am lapte girla. n-a fost asa. tocmai asta era cauza plinsului,nu aveam destula si bb nu se satura.De atunci am dat serios pe lichide,cam 3 l pe zi si ma fortzam sa maninc mai mult, caci nu prea aveam pofta.Doctoritza mi-a rec.sa-i dau de atitea ori sinul,de cite ori imi cere.Bb tr. sa se umple de lapte!M-am chinuit f mult,bb statea citeodata si o ora pe sin,dar nu am vrut sa renunt in ruptul capului la alaptat,iar de formula nu vroiam nici sa aud!Si sugea exact asa,din 2 in 2 ore si noaptea......acum e mult mai bine,ma scoala la ora trei noaptea si atit.(dar nu-i o regula nici aici)Ziua ii dau de cite ori cere(am o tehnica-ii dau dintr-un sin de mai multe ori pe parcursul a doua ore-adoarme-cind se sc. "incepem" la fel cu celalalt)Si dr s-a mirat ce bine s-a dezv bb. Totusi,daca zici ca ai lapte suficient,poate nu-i destul de consistent!Tr.sa maninci f bine,lichidele nu ajung!Eu mai nou am dat pe halva,seminte de tot felul,cafea de cicoare,multe fructe,legume si carne(fripturi mai ales),tr sa spun ca mai nou am ajuns sa doarma si ziua de doua ori 3-4 ore! E mare realizare! Zici si de colici,ai incercat sa-l pui pe burta?Cica ar calma colicile si gazele ies mai usor........daca asta e cauza. Isi maninca mina la fel,dar nu ma ingrijoreaza....nu accepta suzeta,am mai scris.Si nu suzeta linisteste copilul,ci saliva are acest rol.De accea saliveaza bb-i asa mult cind le ies dintzisorii.... Eu zic(umila parere,f subiectiva) sa nu renuntz la alaptat pina se dezv.normal! Te salut si va doresc numai bine....astept rezultate.(hi hi)incapatzinattta[mariaj]
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Neatza buna tuturor. Sper sa fie si pentru mine, ca tare greu e sa ma reobisnuiesc sa am singura grija de bebitza. Tare bine a fost cu soacra in vizita….n-am mai pus piciorul in bucatarie si mana pe fierul de calcat de secole! Ca sa nu mai spun ca dimineatza venea sa mi-o ia pe moatza si dormeam si eu linistita chiar si pana pe la 10! Noroc ca deocamdata malina e cumintica si se pare ca am scapat de colici ca-I mai bine de-o saptamana de cand nu mi-a mai plans cu foc. Dupa ce am avut 2 zile de cosmar cu Malina, m-a pus soacra la regim alimentar [bang] [bang]. Dar I-a prins bine moatzei asa ca tac si rabd! Chiar, voi ce stiti de capsuni?? Ca s-a nimerit ca fata mea sa aiba colici exact in perioada in care eu am mancat (printre alte prostioare) si o gramada de capsuni. Si de atunci mi-au fost “interzise”, mai ales ca taticul a aflat ca ar provoca si ceva alergie la bebelus. Si mi-e asa o poftaaaaaaaa, mama mama! Astazi am facut 2 luni, ne-am facut mari!! Stim sa ne tinem cat de cat capsorul, cu foarte putin ajutor ne ridicam in fundulet (ba chiar plangem de mama focului daca mami sau tati nu vrea sa vina sa ne ajute sa facem “abdomene”), cand stam pe burtica ridicam si capul si umerii sus sus si mai mai ca ne rostogolim (daca e putin inclinat patul deja ne iese jumatate de rostogolire), de zambit, ras in hohote sau gangurit nu mai zic, ca astea le faceam de cateva saptamani bune. Iar mai nou dormim seara in patutul nostru si se pare ca chiar ne place, ca pana acum n-am plans aproape deloc cand ne-a lasat mami singurica acolo, iar noaptea o dormim tare frumos, fara scancete sau plansete. Mai avem de lucrat ceva la programul de masa, pe-ala nu vrem sa-l scimbam deloc, papam la 2 maxim 3 ore indiferent ca-I noapte sau zi, asa ca mami face 13-14 toata noaptea intre patut si pat sa-I dea fetei papa, dar adormim atat de repede la loc iar mami n-apuca sa se mai supere pe noi. Hai ca am dat in mintea copiilor….am inceput sa ma alint singura! Eu nu cred totusi ca mesele dese inseamna ca nu ai suficient lapte, atata timp cat moatza mea papa doar dintr-un san la o masa si fie adoarme in timp ce suge, fie nu vrea sa se mai atinga si de al doilea, iar lapte ramane tot timpul. Si e si gras zic eu, pentru ca ea a luat foarte bine in greutate (la 6 saptamani, la ultima cantarire luase 1700 de grame, deci aproape 300g pe saptamana). Cred ca tine de metabolismul bebelusului, unii pot sa digere mai repede iar altii mai incet, unii dorm mai mult si’s linistiti, altii se agita in continuu si consuma mai multe calori. E doar o parere, nimic mai mult. Hai ca incerc sa postez listuta actualizata in dimineata asta, daca ma lasa moatza mea. Pupici si-o zi buna tuturor. Mickyyy si [copil] Malina Ioana (31.03.2004) http://community.webshots.com/user/mickyyyy
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Sper sa nu fi uitat pe nimeni, asta-i listuta cu mamici si bebelusi de martie-aprilie, cu informatiile de la nastere. Au fost cateva mamici care au mai actualizat datele despre bebelusi, dar trebuie sa gasim un "numitor comun" de exemplu la o luna bebelusi aveau..... la doua luni..... Sau poate aveti voi alte idei mai bune [:)] 16 februarie amelie (Crina-Amelia/Bucuresti),[bibe] Andreea, 23 februarie Oani (Ioana/Brasov),[bibe] fetita (2,6kg) 3 martie vasce (Canada),[bibe] David Theodore (3,45kg si 51cm) 4 martie Adina Iulia,[bibe] Olivia Karla (3,5 kg si 51 cm) 4 martie mandita , [bibe] fetita (2000g) 6 martie bibuga (Ildi/Mures) [bibe] baietel (3.750kg ,54 cm) 7 martie Maluba (Beatrice),[bibe] Darius-Gabriel (4,2kg si 53cm 11 martie spic de grau , [bibe] David (2.4kg si 47cm) 16 martie gabivalceanu (Gabi/Pitesti), [bibe] fetita (2,8 kg) 16 martie iamona (USA),[bibe] Andrea Cristina(3,7 kg) 16 Martie Irismetal, [bibe] Stefan Catalin (4 kg si 53 cm, scor Agpar +10 cu felicitari) 17 martie KIKISOR (Anamaria/Cluj), [bibe] Andrei-Alexandru 19 martie Veve (Irina/Nh,USA), [bibe] Laur Andrei (3,08kg si 46cm) 20 martie Soleil (Flaviana/Bucuresti), [bibe] Tiana Maria (3150 g si 51 cm) 20 martie Cosmy , [bibe] Daria Christina (3500 g) 22 martie Dalina(Bucuresti), [bibe] Andrei (3450g 51cm scor 9) 30 martie inaioana (Ioana/Ploiesti), [bibe] Katja (3 KG SI 48 CM) 31 martie Mickyyy (Adriana/Bucuresti),[bibe] Malina Ioana (3800g si 53cm) 31 martie mikaela (Mihaela/Ploiesti), [bibe] Radu Paul (3800g si 52 cm) 1 aprilie Diana76 (Diana/Bucuresti), [bibe] Maria Cristina (3600g) 1 aprilie Claudelu (Claudia/Arad), [bibe] Raul Andrei (3600g) 4 aprilie cipstyle (Cristina/Germania), [bibe] fetita (3810 g si 55 cm) 5 aprilie malina (Malina/Pitesti), [bibe] Daniel Ioan (3400 g) 5 aprilie mobriq (Monica/Belgia), [bibe] Eduard 7 aprilie denis (Denisa/Bucuresti), [bibe] George Cosmin (3500 g) 7 aprilie Nedda (Daniela/Boston,USA),[bibe] Lara-Diane (3101g si 51cm) 7 aprilie bindiu (Camelia/Bucuresti), [bibe] baietzel 8 aprilie mirinda,prima sarcina, [bibe] Ana (3250 g,50cm) 12 aprilie Rayuela (Elena/Göteborg,Sweden),[bibe] Amelie(3500g) 17 aprilie georgescu oana(Oana),[bibe] Maria Alexandra (3350g/49cm) 18 aprilie Pucku (Corina/Canada),[bibe] Stephanie (4900g/52cm/apgar 9) 19 aprilie roxanacaz (Roxana/Bucuresti),[bibe] Andrei-Alexandru (3600g/54cm/apgar 10) 20 aprilie Laura22 [bibe] Justin George (2.900 kg) 21 aprilie ela76 (Mihaela/Bucuresti), [bibe] Cristina (3.550kg si 52cm apgar 9) 26 aprilie Simone [bibe] Iulia Alexandra (3100 gr si 48.5 cm) 26 aprilie irinac [bibe] Ilinca (3.100kg si 50 cm) Mickyyy si [copil] Malina Ioana (31.03.2004) http://community.webshots.com/user/mickyyyy
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Salutici mai mamici! Azi sunt f bine dispusa ca am fost ieri cu puiul la un gratar la niste prieteni si mi-am facut plinul de stat la aer. Acum am chiar si chef de curatenie si alte nebunii din astea!! Incredibil, nu? Treaba e ca ca eu sunt obisnuita din prima zi cu puiul acasa sa le fac toate doar impreuna cu tati ( care mi-a fost de un imens ajutor); asa ca nu mi-e f greu. In plus vad ca si Andi ma lasa azi sa fac ce vreau, dupa o repriza de urlete ca voia in fundulet; asa ca l-am sprijinit subtil intre perne in asa fel incat sa nu-i solicite coloana si e o liniste la noi de zici ca n-avem bebe. Sunt curioasa cat il tine. Laura, bine ai venit la mamicile de martie-aprilie. Sa stii ca suntem tare primitoare [:D]si iti urez sa-ti traiasca Justin, sa creasca mare, sanatos frumos si cuminte. Si Micky, "La multi ani!" pt Malina!!! Ce fetita mare ai! Si mai voiam sa va arat cateva pozici cu puiul meu: http://f2.pg.photos.yahoo.com/ph/roxanacaz2000/album?.dir=/372e&.src=ph&store=&prodid=&.done=http%3a//f2.pg.photos.yahoo.com/roxanacaz2000 Roxana & Andrei Alexandru
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.


×
×
  • Adaugă...