Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

🎉 Alătură-te Comunității Noastre! 🎉

🔹 Membrii înregistrați beneficiază de:

  • ✨ Funcționalități suplimentare
  • 💬 Participare la discuții active
  • 🏆 Puncte pentru tombole lunare cu premii atractive
  • 🗣️ Oportunitatea de a-ți exprima opinia
  • 🤝 Ajutor reciproc între părinți
  • 🎁 Șansa de a câștiga premii

🚀 Ce te oprește?

Bebelusi de Martie - Aprilie 2004 (3)


Recommended Posts

Dragele mele, ce dor mi-a fost de voi!!Dar nu am mai avut cand sa va scriu..eu tot singura si tot fara internet..vecinii sa traiasca! La Multi ani Micky si Mikaela pentru Malina si Radu!Bun sosit noilor mamici care ni s-au alaturat! Noi suntem bine, avem aproape 6 kg. Eu tot o alaptez, nu ma las. La cerere. Ii dau un supliment de 60 ml lapte praf, o data pe zi , pe la 6 seara si in rest...mi-a rupt tzitzi...[:D] Mai are colici uneori, gangureste la greu si rade cu sughituri cand vorbesti cu ea. Noaptea se trezeste o singura data sa manance si apoi pe la 6 sau 7 dim. Oricum ma bucur ca imi goleste sanii, ca altfel ma dor. Acum ceva timp mi s-au infundat canalele si am tras o sperietura...dar cu gheata si cu fetita pusa sa suga s-a rezolvat. Eu pot imbraca toate hainele de dinainte, sunt f. fericita. Legat de suzeta am incercat si eu dar am patit exact ca Bibuga...fomista mea vrea si aureola sa o apuce....si daca nu e...urla...asa ca am renuntat. Am uitat sa va spun ca pe 23 Mai am botezat-o pe Maria. Totul a iesit f. bine. Mi-e foarte dor de noptile petrecute cu unele din voi pe net unde ne distram copios! Va iubesc si va doresc multa sanatate voua si bebelusilor. Diana si Maria
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 136
  • Creat
  • Ultimul răspuns
Fetelor, dar ati scris zilele astea nu gluma! Soleil, multumesc pt urare[pup]! Mi-au prins foarte bine sfaturile tale si ale lui Claudelu referitor la “biberoneala”. Cu cantitatea, ce sa zic, nu prea imi dau seama cat mananca la o masa pentru ca intai ii dau san si apoi biberon, din care mananca 20-30 ml max, iar uneori nici aia, pt ca adoarme. Azi noapte am facut un experiment – i-am dat intai 60 ml biberon si apoi a mancat si tatica, sper ca a ajuns la 100 ml pt ca dupa a dormit 3 ore neintoarsa. Gabi, super metoda de eliminare a mucisorilor! Pana acum ma chinuiam si eu si tati cu spray nazal Sterimar, unul o tinea de manute, altul dadea un puff! in nasuc si apoi incepea local kombat: astupa nara cealalata, astupa gura si copilul tipa si sufla mucisorii cu apa cu tot, de nervi ca o chinuim asa. Azi am facut si eu cum ai zis si acum are Iulia mea un nasuc curat, mama-mama! Si n-am zis nici pas! cand a dat mami cu seringa jetul in nasuc! Spic de grau, sa-ti traiasca bebe Davidutu! Si eu am nascut prin cezariana din aceleasi motive ca tine: disproportie cefalo-pelvica si “cupil cu nasu-n sus”, mai avea si cordonul infasurat de doua ori in jurul gatului. Tare haioasa expresia “de privea stelele”! Se retine! Claudelu, esti tare mama daca ai inceput tu gimnastica de la 6 sapt. – pai de unde ai atat energie ca vreau si eu!!! E adevarat ca daca alergi ti se labarteaza cusatura de la operatie? Ce bine ca n-ai fost singura pana acum! Eu sunt de la inceput doar cu tati si e destul de greu si cu casa si cu “cupilul”, nu prea apuc sa ma odihnesc. Ela, bravo cu baita! Eu inca sunt dependenta de tati la baita, plus ca mi-e frica de mor sa nu-i dau apa in urechi. Micky, multumesc pt urare si LA MULTI ANI [flo][cheers] FRUMOASA MALINA !!!, sa fii sanatoasa! De cand ai inceput sa cari bebe in marsupiu ca vreau si eu; doar ce i-am luat unul rosu [cool] si de-abia astept sa ies pe strasse cu ea. Rayuela, multumesc pt urare [pup]! Zi-mi si mie cu regurgitatul si vomitatul asta, nu-i zapaceste prea tare stomacelul? Eu nu prea reusesc sa o fac sa eructeze pe moata mea dupa fiecare masa si mor cand vad baltutele alea de lapte langa ea, pe ea sau … pe mine, si asta chiar daca o tin la verticala aprox 15-20 minute. Bibuga, sa-ti traiasca baietelul! Si eu ma hatai cu a mea printre perne si plapumi si “cupil pe burta mamii” dar mai tare casca ochii! Roxi, bravo! Super “documentarul SUZETA sau DEGETUL”. Mi-ai adus aminte de facultate! Irina, LA MULTI ANI [flo][cheers] moatei tale si sa fie sanatoasa! Am citit subiectul cu alaptatul inainte de a ma duce la pediatra cu bebita si nu mi-a fost de nici un folos cand femeia aia mi-a zis ca Iulia nu a luat cum trebuie in greutate. Cred ca trebuie sa-l citesc iar ca sa-mi revin. Laura, sa-ti traiasca Justin! Da' chiar ca esti o mami tanara! Maine mergem la ortoped sa vada piciorusele Iuliei, cica ar avea probleme cu tibiile, ar fi prea curbate. Pupaceli la toate mamicile! Simo si Iulia http://community.webshots.com/user/simonecarc
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

abia acum am apucat a citesc paginile anterioare, asa ca va dau si eu detalii: "la plecare" aveam 59 kg. Am pus pana la sfarsit 13-14 kg. aveam aproape 73 kg. Dupa 5 zile de la nastere dadusem jos 8 kg. Dupa 3 saptamani dadusem 12 kg, iar acum am revenit complet la cele 59 kg (si 1,72 m.). desi am tot atatea kg ca la inceput, parca totusi nu mi-au revenit oasele bazinului la loc...Pantaloni ficsi de-ai mei, acum imi sunt prea ficsi , de-abia ii inchid...o fi din cauza taliei care nu si-o fi revenit sau a bazinului??? Mama zice sa mai am rabdare ca si asa mi-am revenit extrem de bine....Dar eu vreau sa arat tot ca inainte.....sa-mi fie rushinica , nu???
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Chiar, legat de ce zicea Diana, si eu am o mare problema cu hainele…..in multe din ele incap la solduri dar nu mai incap la bust, si asta in conditiile in care sani mie nu mi-au crescut aproape deloc. Adica sunt 100% convinsa ca nu-I de la sani, si nici n-am pus sunculitze acolo (se simt oasele la fel de “aproape” ca si inainte) deci e posibil sa mi se fi largit cutia toracica?? Oare acolo am vreo sansa sa revin la normal? Ma asteptam sa nu ma incapa hainele pentru ca inca mai am de slabit pana sa ajung la greutatea dinainte, dar ma asteptam sa am probleme jos, nu sus. Iar daca la solduri si la burtica stiu si vad ca am de munca sa dau jos aripioarele, sus chiar nu stiu ce-as putea face sa scad la vechile dimensiuni. Roxana, si la bebitza mea ii place la nebunie sa stea in fundulet, mai nou ca sa o linistesc cand plange o iau in brate si o tin cu spatele lipit de abdomenul meu si ii bag o manutza sub fundulet (sta ca intr-un fel de scaunel la mine-n brate). Si se linisteste imediat, mai ales daca o mai si plimb putin. Legat de marsupiu eu l-am folosit cu adevarat doar de 2 ori: saptamana trecuta la plimbare si in week-end-ul asta la Cora (si a dormit moatza mea in el de n-a avut aer!). In rest, l-am probat doar prin casa, n-am avut tupeul sa ies pana acum cu ea in el afara. Adina zicea ca e bine sa-l folosesti fie de la 2 luni, fie de la 5kg (care se-ntampla mai intai), eu as zice sa-l folositi atunci cand bebe incepe sa-si tina cat de cat capsorul singur, pentru ca altfel sa stai mereu cu mana la gatul lui e destul de incomod. Diana, am si eu o intrebare stupida poate, de ce-i mai dai 60ml de formula seara? Ca sincer, daca ai lapte suficient sa-I satisfaci foamea in timpul zilei, mai mult ca sigur ai si seara. Cat despre abdomene si sport eu ma limitez la plimbatul fetei in brate sau al carutului, in schimb face moatza mea in locul meu!! Si plange de mama focului daca nu o ajut sa faca atat cat vrea ea…are o ambitie cum rar am vazut! Mickyyy si [copil] Malina Ioana (31.03.2004) http://community.webshots.com/user/mickyyyy
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Salutare, mamici cu bebitzi! Bibuga, si eu o legan pe fii-mea tot asa! (si-n multe alte feluri) De fapt, noaptea noi cam asa dormim, am mai zis eu. Pai nu vroiam s-o legan pt ca am citit (tot teoria, bat-o vina) ca atunci cind sunt leganati li se intimpla nu stiu ce cu urechea interna sau cam asa, si intra intr-o stare de bine, d-aia le place, dar ca de fapt creierul e „fraierit” (na, cum sa zic?). Si, ca si un fel de drog, leganatul da dependenta: cu cit il legani mai mult, cu atit vrea mai rau .Ai vazut cum se leagana handicapatii? Functioneaza acelasi principiu. Dar habar n-am daca asa o fi…m-am invatat sa nu mai iau de bun tot ce citesc. Oricum, mama pe mine m-a leganat si sunt ok. Ma bucur ca metoda mea de pus ser in nas merge. Fug, ca s-a trezit mitza. Gabi si Ioana
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Salutare! Hop si eu, repede, pe aici! Profit ca de vineri seara e mama mea venita si mai "evadez" si eu. Sambata am fost la control la dr si avem 4,700 kg (la nastere a avut 3,550) si 58 cm (fata de 52) - 5 sapt si jumatate. Dr a zis ca e bine. Ne-a dat si un unguent pentru funduletul ei iritat si deja se vede ca e mai bine, caci nu mai plange de fiecare data cand face pirt sau vreo 'trebusoara'. Parca si colicii ne-au mai lasat zilele astea, caci a dormit f bine si noaptea, si ziua pana dupa-amiaza. Gata, de-acum si-a fixat un programel: adoarme pe la 10 seara si se trezeste sa pape la 2:30, apoi la 6-6:30, dupa care din 3 in 3 ore. Asa ca nu prea ne ia prin surprindere cu orele de masa, suntem pregatiti din timp si stim cum sa ne apucam de alte treburi. A inceput sa se "converseze" din ce in ce mai des cu noi, chiar si-a mai imbogatit vocabularul (aa, ng, chiu etc.) [:)] Tati si bunica rad de mine ca i-am mai cumparat 2 body, desi ne descurcam cu ce aveam deja. Dar prea erau dragute, cel putin unul roz are ca niste volanase la spate, e mortal. Mai inainte putin a supt de zor la ambii sani, cateva minute la fiecare, dar cred ca foamea era mare, caci a mai suflat vreo 70-80 ml din biberon (tot lapte de-al meu). Cu mucisorii nu avem mari probleme; numai ca ea inghite tot serul pe care i-l bag in nasuc, indiferent de pozitia in care o tin. Dar se moaie mucisorii si sta cuminte sa ii trag cu pompita. E o bombonica de fetita. Simo, v-a trimis dr pediatru la ortoped? Ma batea si pe mine gandul sa ma duc din proprie initiativa sa o vada un ortoped bun, ca sa fiu eu linistita. Dr noastra e draguta, toata lumea zice ca e buna, dar nu obisnuiesc sa am incredere oarba in doctori (asta e!). Si mie mi se pare ca are un pic de parantezute - poate ca nu e nimic in neregula si sunt doar o mamica exagerata... Diana, trebuie sa faci ceva neaparat cu Internetul, caci tare rar mai auzim ceva de la tine. Imi mentin parerea ca fetita seamana bine cu tine. Normal, are ceva si de la tata. Mie toata lumea imi spune ca fetita e bucatica rupta din taica-sau si zic si eu ca macar sexul e de la mine [;)] Noi am fixat botezul pe 10 iulie, cred ca v-am mai spus. Chiar daca e destul de tarziu, se pare ca le convine si nasilor si invitatilor. Mi-e mila de nasa, caci va trebui sa faca exercitii pentru brate, tinand cont ca va avea de tinut ceva. gata, datoria ne cheama! Dar nu inainte de a ura LA MULTI ANI!!! tuturor puiutilor pentru 1 IUNIE. Multi pupici! Ela si Cristina (21.04.2004) P.S. Am mai imbogatit albumul: http://f2.pg.photos.yahoo.com/ph/mihaspiridon/album?.dir=/f4c8&.src=ph&store=&prodid=&.done=http%3a//f2.pg.photos.yahoo.com/ph/mihaspiridon/my_photos (sper sa mearga)
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Am uitat sa precizez si eu pt statistica: am plecat de la 58 kg (multe, dar asa e dupa un concediu de rasfat), am ajuns la 76 kg, acum am 65 si ma gandesc sa ma apuc de exercitii cat de curand. Poimaine merg la controlul de 6 saptamani si vad ca imi spune si dr. Gabi, cred ca nu e nici o problema cu leganatul, caci ar insemna ca tuturor ni s-a "ametit" creierul cand eram bebelusi. [:D] Nu cred ca exista bb neleganat. Micky, la mine fundul si bazinul sunt principalele probleme. Si bustul a luat ceva proportii, dar e din cauza alaptatului si a unor mici sunculite depuse pe spate. Ela
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

[s][s]Malina Ioana[s][s] [s][s]Radu Paul[s][s] [hopsieu] Mai fetelor pai nu intra omul 2-3 zile pe net si voi va faceti de cap???[?][?][?][?] Diana, tu nu crezi ca ma enervezi cand "aud" ca te incap hainele dinainte de nastere???[:-)))][:-)))][:-)))]Si eu o sustin pe Ela si spun ca-ti seamana foarte bine Maria!!!! Referitor la marsupiu noi l-am scos pentru prima data in el sambata si ia placut la nebunie...a dormit tot timpul...Sambata am iesit pentru prima data in vizita, ca pana acum ne-am plimbat doar pe aici prin cartier... Raul e foarte cuminte, doarme foarte bine noaptea, adoarme pe la 22.30 si se trezeste doar pentru papa pe la 03.30 si apoi pe la 07.00 si apoi adormim la loc pana pe la 11.00...ii place somnul ca la mama si la tata...[:-)))][:-)))][:-)))] E o mare haple, mananca cam 130ml la fiecare masa, iar san ii dau doar primele doua mese de dimineata, ca doar atat are mama, ce sa-i fac... Azi sunt o adevarata doamna, zic asta pentru de dimineata a fost tatal meu cu Raul la plimbare, iar acum e cu Claudiu...azi e ziua barbatilor [flo][flo][flo], cica au plecat la agatat "gagici"[:-)))][:-)))][:-)))] Elena sa stii ca si Claudiu are acelasi ritual ca si Cata, ba mai mult ma scoate din sarite cand il face pe raul sa rada pana sughite [batcap][batcap][batcap] Roxana e foarte frumos Andi, ce mare s-a facut!!! Acum va las ca merg sa mai strang si eu ceva prin casa! PS: Celor care ni s-au alaturat le urez BUN VENIT in [grup] nostru! Sa va traiasca copilasii!!! http://f2.pg.photos.yahoo.com/ph/claudia_floarea/my_photos
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.


×
×
  • Adaugă...