Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

🎉 Alătură-te Comunității Noastre! 🎉

🔹 Membrii înregistrați beneficiază de:

  • ✨ Funcționalități suplimentare
  • 💬 Participare la discuții active
  • 🏆 Puncte pentru tombole lunare cu premii atractive
  • 🗣️ Oportunitatea de a-ți exprima opinia
  • 🤝 Ajutor reciproc între părinți
  • 🎁 Șansa de a câștiga premii

🚀 Ce te oprește?

Bebelusi de Martie - Aprilie 2004 (3)


Recommended Posts

Irismetal, eu sunt mamica de Titan, da’ cum prin zona mea lumea nu prea iese deocamdata la plimbare prin parc, nu m-ar deranja sa devin si mamica de Drumul Taberei cateva ore pe zi. Eu sunt tare plimbareata de felu meu, si am invatzat-o si pe strumfitza mea in masina, doarme de nu se poate in marea majoritate a timpului, asa ca n-avem nici o problema cu plimbatul prin Bucuresti. Si nu numai mamica de Drumul Taberei ….. chiar mi-ar place sa iesim si noi la plimbare cu bebelusii nostrii prin acelasi parc, nu conteaza care, sa mai stam si noi la o sueta. Claudelu, e destul de greu sa stabilim o ora si sa ne si tinem de ea. Nu stiu cum sunt bebelusii vostrii, dar moatza mea n-are nici un fel de program seara, asa ca e posibil sa doarma dusa la ora la care stabilim noi sa chatuim sau e posibil sa planga si sa trebuiasca sa stau numai dupa fundul ei. Dar nu strica sa incercam, stabilim de exemplu ora 10.30 pentru fiecare seara ca ora de intalnire (sau un anume interval, intre 10 si 10.30, sau orice alta ora care va convine si voua, ca daca ar fi dupa mine, pot intra si la 2-3 noaptea, ca tot am nopti cand ma tine moatza treaza) si vedem cine poate sa intre si cine nu. Corina, in principiu bebe trebuie sa aiba o hainutza in plus fata de cum esti tu imbracata, daca tu ai o bluza, el trebuie sa aiba 2, si tot asa. Asta-I teoria, acum practica tine de fiecare din noi, daca vrei sa o calesti pe aia mica poti sa incerci sa o scoti si mai dezbracata afara, dar treptat. Eu de exemplu daca am o camasa cu maneca lunga pe mine ei ii pun un body cu maneca scurta si pe deasupra un costumas cu maneca lunga, adica putin mai dezbracata decat scrie la carte, dar nici la fel de golasa ca mine. Hai ca am iesit de pe net, ma duc sa-mi fac aprovizionarea cu pampersi ca am ramas fara. Oare la Cora ma lasa cu bebitza dupa mine sau iar tre s-o las in grija la cumnata mea pana ma intorc? Ca stiu ca la Metro n-au voie copii sub 6 ani. Las ca va spun eu dupa, ca mai mult ca sigur n-o sa primesc nici un raspuns pana plec la cumparaturi, asa ca nu risc si o las putin in vizite. Mickyyy si [copil] Malina Ioana (31.03.2004) http://community.webshots.com/user/mickyyyy
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 136
  • Creat
  • Ultimul răspuns
Irismetal, eu stau in Militari, dar ies in Politehnica, as veni in Dr taberei, ca e mai frumos, dar nu pot sa vin cu tramvaiul si carutul...[bicla] Adina, multumesc pentru sfatul cu Nidoflor, i-am dat seara un strat subtire peste tot si dimineata fetita mea era curata ca lacrima! [bis][bis][bis] Si cu plinsul din 10 in 10 minute am rezolvat, am luat Debridat si s-a rezolvat, avea colici pt ca mamica a mincat alune, fripturica condimentata putintel si o rosie si mar, ma rog, cite putin din fiecare, ca am zis, ca /micky, ca daca nu tipa si refuza sinul inseamna ca nu-i foc! si de 2 zile "fata mea este model" cum zice tati, de am facut si eu mincare, am spalat, am calcat rufe, am fost la magazine linistita cit a stat tati acasa! Vroiam sa te intreb daca inainte facea kk o data-maxim de 2 ori pe zi si acum face si de 4 ori, e de la Debridat, ca am citit prospectul ca regleaza tranzitul intestinal...ca altfel nu vad de ce ar face mai mult ca inainte...[bang][bang] claudelu, mie mi-a zis dr ca nu mai devreme de 6 saprtamini, chiar 7-8 la cezariana! eu una pot sa ma abtin, poate si pt ca sotul are multe deplasari si sunt obisnuita [:D][bang][:D][bang] Corina, si eu am scos fetitza in body cu mineca scurta si cu bluza cu mineca lunga pe deasupra, cind eu eram in tricou...si fara caciulita si nici macar mucisori n-a facut! eu vreau s-o invat cit de cit mai calita, nu infofolita cu sapte mii de haine, ca nu e bine mai tirziu. Nu mai stiu ce am citit la voi si vroiam sa mai scriu...data viitoare Numai bine va dorim! Miri si Ana (08.04.04)
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Helo fetelor,eu vin de la mamici de mai iunie din cauza DPN-ului care era pe 2- 5 mai.Dar am nascut pe 29 aprilie ca era doc a mea de garda si mi-a fost frica sa nu ma apuce pe 1 sau 2 mai si sa nasc cu altcineva.Cine stie ce drumuri afara din oras ar fi avut. Claudelu ma stie ca sunt din Arad.Desi m-a invitat inainte sa nasc aci pe forum am evitat ca eu am avut probleme cu sarcina si numai m-as fi vaitat.Urit imi e de treaba asta .Asa ca decit sa devin plictisitoare am asteptat sa-mi vine bebeul si sa intru la voi. Pina acum se pare ca suntem cei mai mici. Am citit despre cum ii imbracati.Noi nu am ajuns la pediatru ca inca nu l-am scos afara.Pe la 3 saptamini o sa incerc.Acum avem numa 2. Al meu stranuta daca nu are o plapumioara pe elsi paturita sub el.De multe ori se trezeste noaptea si plinge .Are minutele reci asa ca il iau cu mine in pat si cind se incalzeste saracutul tace.Noi nu vrem sa il invatam infofolit dar nici sa raceaasca nu vreau. Poate fiindca nu e asa grasut si nu are ce sa ii tina cald. La nastere a avut 3,1 kg.A tras un pic foame cind l-am luat in camera cu mine la6 zile sa ne chinuim sa invatam sa sugem si 2 zile a cam flaminzit.Noroc ca acsa a invata repede.Va pup ca au venit musafiri Alina si Dragos
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Bine ai venit,Alina, printre noi !!! Mai dar sa stii ca toti copii(sau aproximativ toti) stranuta si au mainile reci...nu-ti fa probleme din cauza asta..mie mi-a spus Geanta ca e din cauza circulatiei periferice, ca cica la copii e foarte slaba, iar de stranut a spus ca e din cauza ca (scuza-ti cacofonia)caile respiratorii nu sunt perfect curatate... [q][q][q][q][q][q] Dar mie chiar imi e dor de o chatuire!!!Eu pot intra si pe 00.00-01.00, ca abia pe atunci reusesc si eu sa-l culc sia tunci pot spune ca sunt libera cu adevarat...pe la 22.00-22.30, de obicei noi mancam sau facem baita...deci pentru mine nu e chair buna ora... Elena iubito! Eu sunt eu de cuvant! Odata ce am batut palma nu ma dau inapoi [:-)))][:-)))][:-)))][pup]! Doar daca nu te-ai razgandit tu si ti-au ales alt ginere la Amelie!!! Dar atunci sa stii ca ma supar eu[q][q][q] Va las ca am mare treaba cu botezul!!![pup] http://f2.pg.photos.yahoo.com/ph/claudia_floarea/album?.dir=/a9af&.src=ph&store=&prodid=&.done=http%3a//f2.pg.photos.yahoo.com/ph/claudia_floarea/my_photos
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

bine ai venit, Alina, sa-ti traiasca baietelul si sa te bucuri de el! [bis][bis][bis] sa stii ca are dreptate Claudelu, tot asa mi-a spus si mie dr cu stranutatul si manutele, iar cele mai multe mamici fac greseala sa creada ca bb-lushilor le este frig...treaba ta, dar sa stii ca asa cum il inveti, asa il ai si nu cred ca o sa-ti convina sa-i umpli funduletul de injectii mai tirziu, in fiecare iarna! si de ce nu-l scoti daca are 2 saptamini, eu am scos-p pe Ana la 2 saptamini, cite 5-10 minute, apoi juma ora, dupa o saptamina o ora...acum, la o luna, stam si 2 ore afara si dr zice ca e putin...mai ales ca cald, daca nasteai in noiembrie nu scoteai copilul pina in aprilie-mai afara? hai ca m-am pus pe tine din prima asa...iarta-ma...faci ce vrei pina la urma [dual] Adina, mai aveam ceva sa te intreb...unde i-ai facut Motzatei gauri in urechiuse? stii cumva daca la Carrefour, unde ma duc eu des si cu caruciorul, la magazinul de bijuterii din afara supermarketului, de linga Leonardo, au aparat in asta pt gauri? sau cine stie? ca n-am nici un magazin de bijuterii in apropiere Peste inca o saptamina, de Constantin si Elena, facem si noi 6 sapt si ne botezam...am vazut ca vorbeati de petrecere...eu ma duc la ai mei, care au o casuta la tara, unde e o capela supermisto, un satuc linistit, o sa fie ceva intim, doar parintii, fratii si nasii, ca si-asa se string vreo 20. apoi o sa mai ramin 2 sapt acolo, la aer, pina la vaccinul de 2 luni, apoi venim in Bucuresti, inapoi la noxe si la praf, ca dupa aia ne invatam prea tare cu aerul curat...[;)][;)][;)] asa ca botezul va fi un gratar in curte la aer, si poate mami fac si plaja, ca are niste picioare asa albe...o sa va duc lipsa, dar ne intoarcem noi si mai vorbim oricum si pina atunci Toate bune si frumoase va doresc![flo][flo][flo][pup][pup][pup] Miri si Ana (08.04.04)
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Miri, eu i-am facut gauri lui Moti la clinica Medlife (pe 1 Mai). Tot de pe-aici de pe site am luat informatia. Am sunat la Medicover - fac doar cu acul; am sunat la Sanador - nu fac. Asa ca m-am dus la Medlife, au facut cu pistol si nu a durut absolut deloc. Dar a costat 450.000 lei (spre deosebire de vreo 150.000 la bijuterie); insa mie mi-a fost frica la bijuterie. Nu e mare lucru, doar ca trebuie sa tina copilul capul fix si sa nu-l miste (cam greu!). Pupici Adina+ bebe Olivia Karla 04.03.2004
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Alina, bine-ai venit printre noi [flo] si sa-tzi traiasca flacaul! Au dreptate fetele, toti bebelusi stranuta si au manutele si picioarele, de fapt talpile picioruselor mai reci. Dar asta nu-I un motiv sa-I ti infofoliti, pe mine m-a certat aspru pediatra cand m-a vazut cum o tineam de imbracata pe moatza mea. Asa ca in loc sa-I pui o plapumioara pe ea, incearca mai bine cu o pereche de manusi si una de sosetele sau botosei. Iar greutatea la nastere e una normala, nu trebuia sa fie grasut ca sa aiba ce sa-I tina de cald. Fie-mea care-i o grasanca (are deja 5,300kg) tot stranuta des si mainile le are aproape mereu reci. Dar asta nu-I un motiv sa o infofolesc si nici sa nu o scot afara imbracata lejer. Eu am inceput sa o scot de la 2 saptamani (dar au fost mamici pe-aici care i-au scos afara si la 3-4 zile), 15 minute in prima zi, juma de ora in a doua, si tot asa pana am ajuns la cateva ore de stat afara fara probleme. Trebuie sa eviti sa o scoti atunci cand bate vantul, cand ploua sau e ceata, in rest, il imbraci adecvat si iesiti la plimbare. O sa-i placa, iti garantez, si nici rau n-o sa-I faca. Claudelu, atata timp cat strumfitza mea n-are nici un fel de program deocamdata, mie mi-e indiferenta ora….nu de putine ori I-am facut baitza ei la 12 noaptea ca la 9-10 cand era ora ei normala de baie tati nu era acasa si apoi dormea prea frumos ca sa o trezesc. Dar am spus-o si o repet, indiferent ce ora stabilim, eu depind de ea, e posibil sa pot intra pe chat, e posibil sa nu….riscurile meseriei…asa-mi trebuie daca nu-I fac si eu program. Tot astept sa mai creasca si sa se termine si nebunia de la tati de la serviciu (mai dureaza maxim 2 saptamani) ca sa pot sa ma si tin de program, ca asa, de una singura, degeaba I-l fac daca n-o sa-l pot nici macar eu respecta. Mickyyy si [copil] Malina Ioana (31.03.2004) http://community.webshots.com/user/mickyyyy
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Ieri m-am chinuit toata ziua sa intru pe forum, dar nu a mers deloc. Am crezut ca are ceva legatura mea, dar m-am linistit cand am citit, Elena, ca si tu ai intrat greu. Chiar incepusem sa ma enervez si sa-l bombanesc pe furnizorul meu de internet. Bebita mea a fost o dulcica aseara la baie: a adormit in timp ce o spalam. Era asezata pe spate, ii tineam capul in palma si in timp ce o mozoleam de zor, am vazut ca adormise dusa. Si dupa aceea am asteptat 5 ore sa se trezeasca pentru masa urmatoare. Ce sa va spun... Nu am de gand sa renunt la a o hrani cat mai mult cu lapte de la mine. Dimineata chiar ma trezesc cu niste sani grei si durerosi care cer urgent sa fie mulsi. Din pacate, mameloanele sunt inca foarte sensibile, tot ma cam ustura. A, mameloanele de silicon le-am cumparat de cand eram in maternitate. A functionat smecheria vreo zi-doua, dupa care nu i-au mai placut. Mare protectie nu mi-au oferit, poate ca ranile erau deja prea mari si durerea era aproape la fel de mare ca la suptul direct. Oricum, cred ca voi incerca intai cu ele cand o voi repune la san pe Cristina mea. Gata, trebuie sa fug, caci e cam scancita si vad ca iar ma "cheama". Claudelu, sa aveti un botez frumos, Raul sa fie cumintel si voi sa va bucurati de el! Doamne ajuta! Alina, bine ai venit la noi! Si eu sunt printre ultimele din lista, ca data a nasterii [:)] Pupici Ela si Cristina (21.04.2004)
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Buna, mamici si bebici! Mai, cand vreau si eu sa mai scriu cate ceva nu merge netul sau are siteul cate o problemuta...si uit ce am vrut sa zic. Dar nu-i nimic, imi aduc eu aminte! Clau, distractie placuta la botez, sa-ti traiasca Raul, sa creasca mare si frumos ca mami si ca tati! Si sa ne povestesti cum a fost! Alina, bine ai venit printre noi! Sa stii ca suntem niste dragute! [:D] Eu ce sa va zic? Pana ieri am avut un bebe plangacios tare si nu stiu care a fost cauza. Sa fi fost colici? Dar numai 2 zile si gata?> Habar n-am. Cert e ca a facut la un moment dat o reactie alergica la ceva ce am mancat eu si se umpluse de pete rosii pe tot corpul si m-am speriat ingrozitor. Am sunat asistenta si mi-a zis sa-i dau cate 5 ml de calciu gluconic pana ii trece, in fiecare zi si i-a trecut pana dimineata. S-ar putea sa fie de la un paracetamol pe care l-am luat sau un faringosept, ca am racit si am vrut sa ma tratez, ca astea nu sunt interzise in timpul alaptarii. Dar s-ar putea ca puiul meu sa fie mai sensibil decat credeam la orice chestie pe care o mananc, asa ca sa vevdeti voi tratamente cu ceaiuri si miere! In rest la noi totul e bine, si-a revenit Andi si doarme asa cum trebuie, toata noaptea, eventual cu o pauza de masa, dar e OK. Si mai nou, doarme si ziua! De-mi vine sa-l pap de dulce ce e! Pe 19 facem si noi o luna si suntem mandri ca am crescut mari si sanatosi si mami e fericita ca s-a descurcat doar cu ajutorul lui tati, fara mame si soacre si inca n-am "stricat" puiul![:D] Kiftelutza Kinder & Ardeiu'
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Alina, bine ai venit [flo] si sa-ti traiasca bebelusul! DOAMNE-ajuta! Claudelu, mult succes cu botezul! Fetelor, am fost la Munchen si SLAVA DOMNULUI, am facut ce ne propusesem. Am trecut-o pe pasaportul meu la consulat, bine ca am scapat de treaba asta. Am fost si clinica de ortopedie sa ne lamurim (Ela, problema era ca la o ecografie la solduri de rutina, ortopedul ne-a spus ca are luxatie la solduri, iar pediatrul ne-a spus ca totul e in regula, deci eram in dilema). A reiesit ca nu are luxatie, ci o forma de displazie de sold la ambele solduri. Motivele pot fi mai multe, chiar putin din fiecare: ereditatea (cand i-am zis ca noi suntem ok a zis ca conteaza unde ne-am nascut, daca acolo nu se fac ecografii la sold, e posibil sa nici nu stim si sa se manifeste unele probleme cu picioarele mai tarziu), faptul ca a fost mai mare, probabil ca a stat mai impachetata in uter, etc. A ramas sa poarte un suport special care sa-i tina piciorusele cat mai cracanate, solduletele sa faca unghi de 90°, cam tot timpul, in afara momentelor de schimbat si facut baie. Doctorita spunea ca ea crede ca in 1-2 luni s-ar rezolva problema, mai ales ca e f. mica. SLAVA DOMNULUI ca am descoperit la timp si ca n-am infasat-o absolut deloc, asta probabil ar fi agravat problema. Trebuie luat lunar un nou suport, caci ea creste si-i ramane mic. A ramas sa mergem iar peste 4 saptamani la control sa vedem cum a evoluat, daca s-a mai rezolvat. Macar acum ne-am linistit, stim exact ce trebuie sa facem. DOAMNE-ajuta sa se faca bine! Anelisa a fost f. cuminte, SLAVA DOMNULUI, a dormit tot drumul si la dus si la intors, si a fost cuminte si la clinica si la consulat. La intoarcere insa se incalzise f. rau, a baut o gramada de ceai si am si alaptat-o un pic la un moment dat. Era fleasca. S-a obisnuit cu suportul, n-o deranjeaza si desi la inceput mi se parea cam trista, acum i-a revenit si zambetul pe fata, azi am reusit chiar s-o fac sa rada cu gurita pana la urechi [:-)))][:)] Azi am fost si la control la ginecolog, controlul dupa 6 sapt. SLAVA DOMNULUI, totul e ok, mi-a dat si verde la stiti voi ce. Insa desi sangerarea mi s-a oprit cu totul de vreo 2 zile, la examenul urinii tot a mai iesit un pic de sange. In rest, tensiunea cam mica, 9 cu 7, fierul bun, uterul ok. Am uitat sa-l intreb totusi ceva. Din spital mi-au spus sa-mi fac cat mai repede vaccin antirubeolic, cica n-are avea efecte negatine asupra alaptatului. Problema e ca n-am anticorpi si trebuie facut preventiv pt. o eventuala alta sarcina (chit ca n-am de gand in urmatorii 2 ani, dar nu stii niciodata). Doctorita de familie mi-a spus insa sa nu fac nici un vaccin cat alaptez, voi ce stiti despre asta? Si referitor la alaptat, voi cat va ganditi sa alaptati (daca totul e ok si aveti laptic) ? Eu ma gandeam cat de mult, dar unii doctori spun aici pana la 5-6 luni. Va las, ma duc sa pap ceva, ca acus mi se scoala iar iedutza si trebuie sa-i dau laptic. Ieri a primit un cadou frumos de la casa de asigurari, un ghiozdans umplut cu tot felul de produse promotionale pt. bebelusi, mai ales cosmeticale. La fel primise si de la spital, o sacosa plina. Imi place tare mult sistemul asta, participa si ei la bucuria ta de a avea un bebelus! Va pup si DOAMNE-ajuta! Cristina si bb Anelisa Elena 04.04.04
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.


×
×
  • Adaugă...