Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

🎉 Alătură-te Comunității Noastre! 🎉

🔹 Membrii înregistrați beneficiază de:

  • ✨ Funcționalități suplimentare
  • 💬 Participare la discuții active
  • 🏆 Puncte pentru tombole lunare cu premii atractive
  • 🗣️ Oportunitatea de a-ți exprima opinia
  • 🤝 Ajutor reciproc între părinți
  • 🎁 Șansa de a câștiga premii

🚀 Ce te oprește?

Bebelusi de Martie - Aprilie 2004 (3)


Recommended Posts

Salut, mamici si bebelusi! Cristina, ma bucur ca ati reusit sa faceti ce v-ati propus. Sa stii ca si finuta mea a avut displazie de sold si solutia cea mai simppla a fost sa-i puna mereu 2 pampersi in loc de unul si astfel sa ii tina picioarele departate. Cazul acesta m-a ajutat sa inchid gura celor care ma sfatuiau de zor sa ii tin picioarele bine stranse. Nu-ti face griji, ca se rezolva. Fiindca eu am ceva dificultati cu alaptatul, sunt hotarata sa ii dau de la mine atat timp cat va curge ceva. Am o colega care la 2 ani si ceva inca ii mai da sa suga fetitei (dimineata si seara). Roxana, nasol ca ai racit. Eu ma feresc cat pot, ca sa nu ii transmit ceva bebelinei. Sanatate multa! Si bebelus cuminte! [:)] Ieri, micuta m-a cam facut sa las orice alta activitate si sa ii acord ei toata atentia. Cand a adormit in sfarsit, am picat si eu rupta, de zici ca muncisem la camp toata ziua! Azi a venit si tata sa isi vada nepotica. Ma uit la el cat poate fi de emotionat! A uitat ca si noi am fost tot asa de mici (ma rog, eu, ca frate-meu a avut 4,600 kg la nastere, deci era gata crescut). Si tot azi am facut-o pe bb sa suga de la un san, cu aparatoarea de silicon, desigur. La inceput s-a cam enervat, ca nu curgea imediat si in cantitatea stiuta de la biberon, dar pana la urma a prins tehnica si a mancat destul de bine. I-am mai completat eu din biberon, caci tocmai ii mulsesem o portie. Oricum, pentru mine este o mica victorie (chiar daca si acum ma ustura sanul respectiv). [bis] Claudelu, asteptam sa ne povestesti cu a fost la botez! Week-end placut tuturor si sa auzim numai de bine! Ela si Cristina (21.04.2004)
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 136
  • Creat
  • Ultimul răspuns
Buna fetelor. Avem si noi o nelamurire.Alexandra facea inainte sa-i dau Debridat de 5-6 ori pe zi iar acum mai nou e constipata in asa hal incat 2 zile a iesit doar cu supozitoare.Voi ati patit la fel?Sa fie doar o coincidenta faptul ca de abia incepusem tratamentul ? Si inca ceva ,ce idei de cadou pentru nasi aveti? Va pupam oana
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Multam de sfaturi,dar pina acum nu l-am scos ca a batut vintul sau a fost umezeala si ne--am ferit de conditiile astea meteo.PLus ca la noi e mult prf si daca bate vintul imediat e sus.Si cind zic mult, nu glumesc.oricum o sa incerc sa il scot afara dacavoi ziceti ca e ok. In privinta frigului, azi noapte avea si nasucul rece si nu reusea sa se incalzeasca deloc, asa ca l-am luat cu noi in pat si s-a incalzit.Astazi i-am rearanjat patul si se pare canu-i mai este as frigut. Si almeu e suspect de sold instabil si i-am cumparat niste chiloti speciali cu ceva tare intre picioare.Il cam necajeste si nu prea ii place sa ii poarte dar pina la 3 luni jumate pina la radiografie n-avem incotro. Acum va [bis][dual]ca merg sa ii dau sa manince. Alina si Dragos de 2 saptamini.
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Oana, de la Debridat se constipa sa stii. Eu am trecut prin asta, dar nu am renuntat la Debridat ca i-a facut bine tare la burtica. Pana la 2 luni am folosit supozitor sau termometru si apoi l-a ajutat sucul de portocale. Ileana si Luca (2 octombrie 2003) http://community.webshots.com/user/adamestii
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Oana, la mine a fost invers - inainte facea doar cu termometru sau supozitor, o data pe zi, de cind ii dau Debridat face singura, de 3-4 ori pe zi. Am citit in prospect ca regleaza tranztul si este indicat si in caz de diaree si de constipatie. Ana mea in schimb trebuie pacalita zdravan, ca il scuipa si trebuie sa umplu de mai multe ori lingurita pina ii dau ca lumea. De fapt, ea scuipa orice ii dau in afara de zitzi - si lapte praf, suzeta, si ceai, greu o s-o intarc cred. Lasa ca e bine, oricum. [mamica] Eu le-am luat cadou nasilor un set de 52 de piese de arcopal, farfurii de 3 feluri, castroane, cesti, ma rog, un set complet...din carrefour cu 1,5 milioane. Aveau si cu mai putine, la 1 milion parca. Iar fetitei lor i-am luat separat o fustita, un tricou si o papusa (are 2 ani) Ela, bafta sa ai putere sa treci peste asta si sa poti alapta linistita, ca e asa frumos! si eu am avut ceva probleme la inceput si mi s-a parut cumplit, dar nuasa rau ca la tine, ca mi-a trecut in citeva zile cu Garmastan. Toate bune mamici si bebelushi! [flo][flo][flo] Miri si Ana - 5 sapt. Micky, parca tu ai postat ca ai gasit alt model de suzeta care merge...ce ai luat? de la ce firma sau ce forma? poate reusesc si eu ca mi-a terminat sfarcurile.
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Si a mea facea foarte frecvent kk in prima luna (de 5-7 ori); apoi s-a reglat la 1 maxim 2 kk pe zi. Nu stiu daca de la Debridat...Dar parca ma impacientasem si eu o data ce trecusera vreo 24 ore de cand nu facuse, dar a facut imediat. N-am stimulat-o niciodata, mi-e si frica sa-i bag termometrul in fundulet. Eu zic sa o lasi totusi sa vezi daca trec 24 de ore si nu face singurica. Adina+ bebe Olivia Karla 04.03.2004
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Multumesc de raspuns fetelor, oricum am hotarat dupa ce i-am dat 4 zile Debridat sa-l intrerupem pentru cateva zile ca sa vedem daca ne reglam cu iesitul.Acum sunt in ceata mai rau pentru ca am citit in Mama si Copilul ca daca ai menstruatie copilul iese mai greu asa ca nu mai stiu ce sa cred.M ai este careva dintre voi la care au venit rusii, ca eu m-am trezit cu problema asta in a 3 a saptamana de la nastere.De abia astept sa -l vad pe dr.si sa-i spun pentru ca nu stiu daca este normal iar lohii nu erau sigur. Fetelor care atia vut botezul?Spuneti-ne si noua cum este experienta asta:cheltuieli, obiceiuri,ca sa fim pregatite.Multam frumos oana
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Si eu as vrea sa ne povesteasca fetele despre botez, ca sa stim si noi ce ne asteapta. De pe la 14:30, azi, am ramas singurica cu bebelina. A mai plecat si mama acasa, ca tata se plange rau de singuratate, plus ca mai are si alte treburi. Dupa ce bb a mancat, am dormit amandoua duse. Numai ca in felul acesta nu m-am apucat suficient de repede de muls, asa ca atunci cand a inceput sa-si ceara drepturile eu nu aveam decat 3/4 din portie. Sa ma misc la bucatarie sa ii fac Humana nu am avut nici o sansa, caci urla ca din gura de sarpe. Am pacalit-o putin cu sanul drept, cu aparatoare, dar se pare ca nu a tras mare lucru, caci a mancat pe nerasuflate ce ii colectasem eu deja in biberon. Se pare ca nu s-a saturat, totusi, caci de la 5:30 stau tot cu ea in brate. Asa mi s-a confirmat de ce am nevoie de inca o persoana sa ma ajute. Nu stiu cand as avea timp sa mai si mulg, sa prepar si laptele praf, sa sterilizez biberoanele, sa mananc si sa ma spal. Si luni voi fi tot singura, dar sper ca marti sa vina soacra mea in ajutor. Am nevoie doar sa o tina putin linistita cat fac eu altceva. Si eu am constatat ca de cand ii dau Debridat se chinuie mai tare cu kk. Se screme si 3/4 de ora uneori ca sa scoata pirti si kk. Patiti si voi la fel? Uf, abia astept sa vina tati din delegatie... Ah, tocmai a varsat 1/2 din ce a mancat... va las... Ela
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Buna ziua mamici si bebici!! Cum ati petrecut in week end?V-ati uitat la Eurovizion?Sper ca nu ati votat cu..Suedia[alcool][alcool]!!Melodia Romaniei mi s-a parut penibila,ca si costumatia,prezenta scenica..dar am votat totusi..si inca de la 4 telefoane!![RO] Eu am probleme cu sanii,au inceput sa ma manince si mi-au aparut niste bubite mici rosii..ce naiba or fi?? Claudelule,cum a fost la botez???Vrem povesti!!!POZE!!! Adina,deja nu mai alaptezi?De ce?Nu mai ai lapte?? Fetelor,cum stati cu fumatul??EU IAR AM LUAT VITEZA!!![bang][bang][bang].Mama lor de tigari nenorocite!! VA pupez pe toate si pe bebelusi Elena si bebe Amelie
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.


×
×
  • Adaugă...