Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

🎉 Alătură-te Comunității Noastre! 🎉

🔹 Membrii înregistrați beneficiază de:

  • ✨ Funcționalități suplimentare
  • 💬 Participare la discuții active
  • 🏆 Puncte pentru tombole lunare cu premii atractive
  • 🗣️ Oportunitatea de a-ți exprima opinia
  • 🤝 Ajutor reciproc între părinți
  • 🎁 Șansa de a câștiga premii

🚀 Ce te oprește?

Bebelusi de Martie - Aprilie 2004 (3)


Recommended Posts

Cipstyle, eu cred ca sunt tot lohii…ca sa asa mai intimpla . Claudelu, cine ti-a zis tie ca laptele nu mai are consistenta?!!! Ca eu n-am auzit niciodata de asa ceva. Ce te face sa crezi asta? Vezi ca daca imediat dupa ce maninca vrea iar, inseamna ca are colici sau in tot cazul un disconfort la stomac. Nu te lasa pacalita. Fii-mea dupa ce minca, in 5 minute cerea iar…la inceput am crezut ca e ceva cu laptele meu (oricum, cind cerea nu-i mai dadeam); am lasat-o o luna, sa vedem care-i treaba : a luat 1, 200kg in patru saptamini, ceea ce inseamna ca minca suficient si laptele era hranitor. Acum nu mai cere dupa masa si exact pe dos, de vreo 2 saptamini nu ia decit 170 de grame pe saptamina, dar ma gindesc ca poate e vreo reglare a ei , plus stresul botezului…Oricum, inainte imi minca urechile la 3 ore daca nu gasea tzitzi, acum la 3 ore jumãtate- 4 ii dau eu ca stiu ca e ora mesei, ca ea nu prea mai cere… o fi vreo toana, ce altceva? Ca daca o pun la tzitzi, maninca. Si eu sunt curioasa cu indemnizatia, cit o fi? Auziti, voi cum stati cu somnul? Ca eu… De fapt printesa mea doarme f bine, 4, 5 ore fara sa se trezeasca nici macar o data ,dar sa stea pe mine (!). Burta la burta. Si dormim asa. Maninca si iar 4, 5 ore. Dar cred ca nu e f sanatos pt ea, ca de, patul e tare, coloana sta bine…asa pe mine…Plus ca transpira, plus ca naiba stie cum o tin noaptea, ca la inceput dormeam mai cu grija, dar acum dorm tun, cu vise si tot tacimul. O noapte pe saptamina doarme singura si bine la ea in pat (aleator). Eu tot sper sa fie colicii, si sa se calmeze asa, si sa scapam dupa trei luni. Mai avem 3 saptamini. Gabi si Ioana (10 saptamini)
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 136
  • Creat
  • Ultimul răspuns
A, Claudelu, am auzit ca dupa ce maninca la sin, colicii se manifesta de multe ori imediat, iar dupa ce maninca formula colicii vin mai tirziu. De asta uneori dupa sin mamele cred ca bebe nu s-a saturat si dupa biberon da. oricum, la colici ii doare burta si ei sunt prea mici sa-si dea seama ca durerea asta de burta nu e foame, e altceva. asa ca cer papa. Eu sunt pro lapte matern rau de tot, de-aia tot incerc sa te conving. Plus ca tu ziceai ca ai berechet, e pacat. Gabi si Ioana (10 saptamini)
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Irismetal, eu nu am luat inca indemnizatia dar am auzit ca e doar de 1.400.000lei...sunt programata prin iunie.... Cipstyle sa stii ca daca inca alaptezi nu are cum sa fie ciclu...eu am fost martea trecuta la control si mi-a spus medicul ca atata timp cat alaptezi nu ai ciclu....Probabil ca tot lohii sunt... Gabi draga eu ori n-am lapte ori nu mai e bun si spun asta pentru ca fiu-meu de vreo 4 zile nu se mai satura...la nici o ora incepea sa urle, dar sa urle de foame si cum ii bagam tzatza in gurita si sugea inceta orice plans si urlet...acum de cand ii dau completare este fffff linistit...nu eram colici, ca credem ca si orice mama mi-as fii dat si eu seama...si plus de asta sanii mei sunt tot timpul moi, iar pana acum de la un alaptat la altul nu se intariau si uneori chiar simteam ca pocnesc atat de plini erau...Crede-ma ca eu imi doresc enorm de mult sa-mi fii alaptat printisorul cateva luni, dar daca nu se poate nu se poate....Spun ca nu e bun laptele meu se datoreaza faptului ca de cand ii dau si completare scaunul lui nu mai e verde, a inceput sa-si schimba culoarea...si cand spun verde, era de un verde fff inchis....Eu am tinut regim mai mai ca si cei bolnavi de hepatita si tot nu se regla scaunul....Si stiti cum e fiecare mama face ce e mai bun si mai bine pentru puiutul ei... [:X][:X][:X][:X] http://f2.pg.photos.yahoo.com/ph/claudia_floarea/my_photos
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

AAAAAAAAA!!!! Si inca ceva Gabi, sa stii ca de cand cu formula el nu mai plange defel dupa masa, nici la 5 min si nici la 2 ore...e ffff linistit...chiar daca in 7 saptamani a pus pe el 2 kg, doar din laptele matern acum vad ca nu-l mai multumeste...si sa stii ca nu mai am chiar atat cat aveam, ptr ca ieri m-am muls sa vad cat am si la un piept am muls 50 si asta cu chiu si cu vai... Si eu sunt adepata laptelui matern dar daca nu-i, nu-i...Ce sa fac???? si crede-ma ca nu are colici!!! http://f2.pg.photos.yahoo.com/ph/claudia_floarea/my_photos
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Salutari! Ce mai faceti voi? Ca eu ma oftic cu vremea asta de kko, ca voiam azi sa ies sa-mi cumpar cate ceva de imbracat si nu pot...ca trebuia sa ies si cu puiul, ca n-am cu cine sa-l las si unde sa te duci cand ploua asa rau...Da' pana la urma ajung eu pe la vreun magazin, ca asa nu se mai poate, indata umblu in fundul gol.Plus ca taaarree voiam sa-mi fac si eu un cadou ceva azi, ca fac si io 24 de anisori si voiam sa ma innoiesc...OOOOf, mama ei de vreme. Ei, asta e! Hai sa va mai arat cateva pozici cu puiul meu scump! http://f2.pg.photos.yahoo.com/ph/roxanacaz2000/album?.dir=/90c3 Kiftelutza Kinder & Ardeiu'
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Fetelor, va multumesc pentru raspunsuri. Am citit totusi ca e posibil sa fie si ciclu, cica la 15 % din femeile care alapteaza revine dupa 6 sapt., la o treime in 3 luni, iar la altele poate dura chiar mai mult de un an jumate. Cine stie, poate merg totusi la un control, DOAMNE-ajuta! Roxana, LA MULTI ANI [s][s][s][harp][bruta][bum][flo][flo][flo], sa-ti dea Bunul DUMNEZEU, in Numele DOMNULUI SFANT IISUS, multa fericire, sanatate, credinta, liniste, iubire si pace!!! Gabi, cu somnicul noi stam foarte bine, SLAVA DOMNULUI! Doarme Anelisa pe rupte, cate 9-10 ore pe noapte, de multe ori neintrerupt, alteori sculandu-se intre 3 si 4 pt. papa si schimbat. De regula in patut la ea, dar cateodata si cu mami, langa ea. De adormit adoarme repede, dupa supt, sau singura cu jucariile ei, in patut. Are si muzica mereu. Cristina si bb Anelisa Elena 04.04.04
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

ROXANA!!!E ziua ta azi?Eu habar nu aveam!! [bum][bum][bum][bum][bum] LA MULTI ANI!!SA-TI TRAIASCA PUIUL!!! [bis][bis][bis][bis] Acum ma uit si la poze,e un frumos pustiul!! Claudita mami,imi pare rau ca esti tot cu problema aia..ca si mine[consti]!!Eu sint deja la capatul nervilor,decit sa fac kk..mai bine [bang][bang]!!De laptic nu stiu ce sa zic,dar fa cum iti spune inima,tu stii cel mai bine!!! Pozulici am pus pe site,sub semnatura mea,sa vedeti ce scumpica s-a facut nora!!Sint si poze "nud"..dar nu le arata inca lui Raul..sa mai asteptam un pic[:-)))][:-)))][:-)))]..ca poate or fi timizi[:D] Mai intru mai tirziu,sa citesc in liniste ce ati mai scris de bebelusi!! Pupici Elena[hippi] si pisicutza Amelie[copil] http://f2.pg.photos.yahoo.com/ph/rayuela12000/my_photos
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Claudelu, deci asa...Eu, dupa supt fac o mica proba : storc putin sinul, sa vad daca mai curge. Pina acum, a mai curs mereu, inseamna deci ca a avut ce minca si ca daca mai cere la o ora nu-i e foame sau ma rog, nu stiu prea bine, dar asa banuiesc. E rau cu micii nostri bebei (cel putin in cazul meu) ca nu prea stim ce vor prin plins. Eu, pe dibuite: colici, somn, foame... dar sigur-sigur nu stiu niciodata. Gabi si Ioana (10 saptamini-miine)
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.


×
×
  • Adaugă...