Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

🎉 Alătură-te Comunității Noastre! 🎉

🔹 Membrii înregistrați beneficiază de:

  • ✨ Funcționalități suplimentare
  • 💬 Participare la discuții active
  • 🏆 Puncte pentru tombole lunare cu premii atractive
  • 🗣️ Oportunitatea de a-ți exprima opinia
  • 🤝 Ajutor reciproc între părinți
  • 🎁 Șansa de a câștiga premii

🚀 Ce te oprește?

Bebelusi de Martie - Aprilie 2004 (3)


Recommended Posts

Buna fetelor, Si eu am impresia ca nu se satura bebe-ul meu deoarece toata vremea sanii mei sunt moi si el ar suge mereu. Nu stiu ce sa mai cred deoarece nu plange dar dupa ce mananca isi suge degetele la greu, toate degetele odata, cand de la o mana cand de la cealalta. Am incercat pana acum trei feluri de suzete, nu vrea niciuna si sunt disperata cand isi baga toata mana in gura si o suge. Apropo de caca verde, sa stiti ca este normala culoarea atunci cand mananca numai sin. Eu am cartea Mama si Copilul a lui Capraru si sa stiti ca este foarte instructiva. Cum am o nelamurire ma duc repede la carte si citesc, am ajuns sa cunosc multe chestii si cand vorbeam cu doctorita copilului, nu-mi spunea nimic nou deoarece eu deja stiam din carte, asa ca v-o recomand dar este cam scumpa vre-o 400 000 lei(eu am primit-o cadou). Voi dati calciu bebe-ilor vostri?? Va intreb deoarece pe mine m-a disperat doctorita sa-i dau calciu, insa cumnata mea care este medic pediatru imi spune sa nu-i dau findca si-l ia din laptele matern. Bebita al meu a avut 4 kg la nastere si 53 de cm, acum la doua luni are 63 cm si 5500 gr. Mie mi se pare ca a luat in greutate cam putin dar doctorita mi-a zis ca a luat foarte bine. Ai vostri cat au acum la 2 luni? As vrea si eu lista aceea cu mamicile de martie-aprilie si cu bebeii deoarece as vrea sa stiu ce a nascut fiecare. Va pup, s-auzim de bine si daca totusi exista vre-o mamica din Dr. Taberei sa-mi raspunda, ca as vrea sa ne intalnim in parc la Moghioros. Irina si bebe Stefan-Catalin de 10 sapatamani.
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 136
  • Creat
  • Ultimul răspuns
Asta-i listuta preluata de la mamici, dar eu nu am timp sa o actualizez, asa ca o postez asa cum o aveam salvata pe calculator. Preluati-o care aveti mai mult timp. 16 februarie amelie (Crina-Amelia/Bucuresti),bb Andreea, 23 februarie Oani (Ioana/Brasov),bb fetita (2,6kg) 3 martie vasce (Canada),bb David Theodore (3,45kg si 51cm) 4 martie Adina Iulia,bb Olivia Karla (3,5 kg si 51 cm) 7 martie Maluba (Beatrice),bb Darius-Gabriel (4,2kg si 53cm 16 martie gabivalceanu (Gabi/Pitesti), bb fetita (2,8 kg) 16 martie iamona (USA),bb Andrea Cristina(3,7 kg) 16 Martie la ora 8:29 Irismetal, bb Stefan Catalin (4 kg si 53 cm, scor Agpar +10 cu felicitari) 17 martie KIKISOR (Anamaria/Cluj), bb Andrei-Alexandru 19 martie Veve (Irina/Nh,USA), bb Laur Andrei (3,08kg si 46cm) 20 martie Soleil (Flaviana/Bucuresti), bb Tiana Maria (3150 g si 51 cm) 20 martie Cosmy , bb Daria Christina (3500 g) 22 martie Dalina(Bucuresti), bb Andrei (3450g 51cm scor 9) 30 martie inaioana (Ioana/Ploiesti), bb Katja (3 KG SI 48 CM) 31 martie Mickyyy (Adriana/Bucuresti),bb Malina Ioana (3800g si 53cm) 31 martie mikaela (Mihaela/Ploiesti),Radu Paul (3800g si 52 cm) 1 aprilie Diana76 (Diana/Bucuresti), bb Maria Cristina (3600g) 1 aprilie Claudelu (Claudia/Arad), bb Raul Andrei (3600g) 4 aprilie cipstyle (Cristina/Germania), bb fetita (3810 g si 55 cm) 5 aprilie malina (Malina/Pitesti), bb Daniel Ioan (3400 g) 5 aprilie mobriq (Monica/Belgia), bb Eduard 7 aprilie denis (Denisa/Bucuresti), bb George Cosmin (3500 g) 7 aprilie Nedda (Daniela/Boston,USA),bb Lara-Diane (3101g si 51cm) 7 aprilie bindiu (Camelia/Bucuresti),baietzel 8 aprilie mirinda,prima sarcina, bb Ana (3250 g,50cm) 12 aprilie Rayuela (Elena/Göteborg,Sweden),bb Amelie(3500g) 17 aprilie georgescu oana(Oana),bb Maria Alexandra (3350g/49cm) 18 aprilie Pucku (Corina/Canada),bb Stephanie (4900g/52cm/apgar 9) 19 aprilie roxanacaz (Roxana/Bucuresti),bb Andrei-Alexandru (3600g/54cm/apgar 10) ...pe ela am sters-o din greseala...era ultima pe listuta...sorry...mea culpa. Claudelu, Malina a facut cacutza verde dupa ce a baut ceai cu zahar, in momentul in care i-am scos ceaiul din alimentatie si a ramas exclusiv cu lapte a redevenit galbui. Eu as zice sa nu treci inca pe formula, imposibil sa nu mai ai lapte, mai lasa-l putin nemancat pana iti reglezi tu cantitatea de lapte functoie de nevoile lui, eventual suplimenteaza cu putin ceai. Superbi bebelusi avem pe-aici, am stat si eu seara asta sa ma uit la poze, si am zis ca-i cazul sa mai ne laudam si noi, asa ca am mai pus cateva pozici proaspete cu bebitza mea. Mickyyy si [copil] Malina Ioana (31.03.2004) http://community.webshots.com/user/mickyyyy
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

[s][s][s][s] LA MULTI ANI!!! SA AI PARTE NUMAI DE BUCURII SI DE IMPLINIRI!!! sA VA BUCURATI DE PRINTUL VOSTRU!!! [pk][roker][pepsi][flo][majoreta][bere] [harp][cri][batetoba][bum][biz] http://f2.pg.photos.yahoo.com/ph/claudia_floarea/my_photos
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Neata'! Voiam si eu sa va spun o treaba legata de sanii moi...Dupa 1 sau 2 luni e normal ca sanii sa fie mult mai moi decat erau la inceput, pt ca a trecut toata nebunia cu furia laptelui si deja organismul s-a obisnuit sa produca lapte doar cat are nevoie bebe, in timp ce la inceput producea cat pt 2 bebei. Spun asta pe baza informatiilor din cartea Mama si copilul si a instructiunilor pe care le-am primit in maternitate; ne-a avertizat sa nu intram in panica niciodata si sa spunem ca nu avem suficient lapte sau ca nu e bun, pt ca asta e aproape imposibil. Desigur, exista si exceptiile, cand intr-adevar se intampla asta, dar numai medicul poate stabili cu certitudine daca asa e. Asa ca, scumpa Clau, incearca sa consulti un medic sa vezi ce spune, ca stiu ca iti doresti sa alaptezi cat mai mult si ar fi pacat sa te opresti. A! Principalul motiv pt care scade cantitatea de lapte este ingrijorarea mamei, care tensioneaza organismul si nu il lasa sa isi faca treaba. E un cerc vicios pana la urma...te ingrijorezi ca nu mai produci, chiar produci mai putin in cazul asta, grija creste, cantitatea scade tot mai mult. Un sfat ar fi sa bagi vreo 2 beri fara alcool pe zi cateva zile si sa vezi apoi. Incearca si asta, Clau si spune-mi care e rezultatul! Multumesc mult de tot pt urari, ati fost niste dragute. Iete ca sunt mai batrana cu un an si mamica si....FERICITA! Da, Elena, este casuta mea aia din poze...Ma bucur ca iti place, ca e cuibusorul micii noastre familii si ne-am facut-o asa cum am vrut, in ciuda protestelor unor membri ai familiei, care nu au inteles stilul asta modernist, mai mult fara mobila decat cu. Am pus pozele acolo ca sa mai vada si alti prieteni care nu au fost pe la noi demult ce am facut si ma bucur ca pare OK, ca sa le placa si lor. Kiftelutza Kinder & Ardeiu'
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Salutare, mamici si bebici! Am reusit si eu, in sfarsit, sa am putina pauza (sper) si sa intru pe Internet. Roxana, LA MULTI ANI!!!! (cu putina intarziere). Sa fiti sanatosi si voiosi toti 3! Frumoase pozici Elena, LA MULTI ANI!, cu o maaaare intarziere, dar de vineri abia acum am reusit sa mai ies din priza... Desi am avut-o pe soacra mea ca ajutor, nu am reusit sa fac mare lucru. Fiind numai ea cu mine (Virgil in delegatie), nu a indraznit sa se bage prea tare la treburile casnice. A preferat sa legene fetita si sa ma lase sa fac mancare, curatenie, sa pun la spalat rufele etc. De calcat s-a ocupat, totusi, ea. Plus ca noaptea m-a lasat 100% pe mine, chiar daca o auzea uneori plangand cu disperare, pana reuseam sa ii pregatesc biberonul. Cu o saptamana inainte fusese mama mea si pot sa spun ca am fost rasfatata - mancare buna, curatenie, cumparaturi, n-am stiut de ele. Si in plus, ma luptam sa mai pun si eu mana pe fetita. Nu stiu cum reusea, dar facea cam totul prin casa. De aceea a fost mai greu cand s-au schimbat personajele. De duminica, insa, suntem singuri - mami, tati si bebelina. Ieri a fost tare agitata si a reusit sa ma epuizeze. Nu avusese scaun de mai bine de 1 zi si abia in dimineata aceasta a reusit sa se usureze. Si la fiecare pirtulic plangea cu disperare. Chiar, voi ce faceti daca o zi nu face kk si ii vedeti ca se chinuie? Despre culoarea scaunului: Cristina mananca la biberon 3-4 mese cu lapte de-al meu, iar restul cu Humana si culoarea la ea e galben-mustar. I-am dat intr-o zi niste ceai si mi s-a parut ca a avut o tenta verzuie atunci. Claudelu si celelalte "colege de suferinta": acum 3 zile am crezut ca nasc din nou. Cumplit a fost si inca ma doare zona. Solutia la mine a constat in supozitoare cu glicerina. Nu au contraindicatii, stimuleaza si usureaza defecatia. Dimineata am pus unul si in 5 minute m-am 'rezolvat'. Incercati si voi, poate va ajuta. Despre indemnizatia de la primarie: si eu stiu de 1,4 mil., dar avem de asteptat pana prin iunie. Tot atunci urmeaza sa primim si laptele gratuit. Ma costa mai bine de 200.000 lei/sapt numai laptele praf si oricum, consumul va creste. Am savurat si eu povestirile despre botez, dar si pozele superbe ale bebelusilor din grupul nostru. Sa ne traiasca si sa fie sanatosi! Gabi, daca nu gresesc, spuneai ca nu te-au lasat in biserica, desi ti se facuse molifta? Eu nu am mai auzit si la cate botezuri am mai fost, mamele au fost si ele prezente. Am inceput si noi sa ne gandim serios la botez si tare ne mai incurca postul Sf. Petru si Pavel, asa ca cel mai probabil il vom face la inceputul lui iulie (probabil 10 iulie). Ramane sa ne hotaram daca invitam si prieteni in afara de rudele apropiate. Partea asta mi se pare cam dificila. A, si sa va anunt o chestie-eveniment pt mine: astazi, bebelina mea a mancat aproape o masa intreaga direct de la san!! [bis] Cand am mai incercat, se enerva la culme si incepea sa se strambe si sa scanceasca numai daca i-l apropiam de gura. Astazi a supt in toata regula, tragand hotarat de tzitzi. Uite asa imi mai creste moralul si speranta ca voi reusi sa o alaptez direct pana la urma. (si atunci, adio calvarului numit muls) Micky, nici o problema ca am disparut accidental din listuta. Cristina mea s-a nascut pe 21 aprilie 2004 (h. 21:36), avand 3,550 kg, 52 cm si Apgar 9. Gata, ma duc sa pap ceva, cat e liniste pe aici! Pupici tuturor Ela
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Fetelor ati vazut albumul mireselor???? Super furmoase mirese si in deosebi miresele noastre: Diana Moisuc si Beatrice Rotaru!!!Felicitari fetelor, ati fost mirese frumoase!!!! Ela, sa stii ca laptele trebuie sa-l scoti din prima luna, pentru ca statul nu ne da laptele Bebelac decat pana cand implinesc pititcii nostri 6 luni...Eu l-am scos pe luna mai, si eu am pierdut luna aprilie...Deci spun in cunostinta de cauza!!! Referitor cu laptele matern nu va suparati, dar asta e optiunea mea...fiecare ne dorim ce e mai bun si mai bine pentru copilul ei...eu vad ca asa ii este mult mai bine si e mult mai linistit, iar eu sunt multumita...Oricum va multumesc de incurajari si de sfaturi!!!! Sa stiti ca si eu consult cartea "Mama si copilul" de fiecare data cand nu stiu ceva si e foarte buna...o recomand tuturor viitoare mame sau deja mame si tatzi( de ce nu!!!) Ela draga mea si eu sunt o rasfata...noi stam la ai mei, iar mama e o draguta, face biata tot ce tine de casa [yami][papica][rufe][vase][spala] si de multe ori ma ajuta si cu Raul...nu stiu de unde are atata energie si putere...D-zeu sa o tina in putere si sanatoasa!!![ruga][ruga] Elena draga mea e o scumpa asta mica a voastra!!! Ce par mare are, nu e de mirare ca iti era tie atat de rau si avea asa arsuri!!![pup][pup] Roxana e foarte frumoasa casa voastra!!! Si Andrei a crescut si e un scump!!![pup][pup][pup] Va pup dulce pe toate!!!![:X][pup] [:X] PS: Ela ce legatura are postul cu botezul??? Eu stiu ca se fac botezuri si in post...intereseaza-te sa vezi!!! http://f2.pg.photos.yahoo.com/ph/claudia_floarea/my_photos
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Irina, eu i-am dat fetei mele calciu…desi parerile sunt pro si contra. Dar mi-am cam batut joc, ca ba uitam eu, ba nu-l vroia ea… Fata mea nu-si suge degetele si eu sunt tare amarita. Cind avea o saptamina si le sugea, dar acum parca ar vrea dar nu le prinde. Eu sunt anti suzeta total. Azi i-am facut polivaccinul. Sper sa fie bine. A plins f tare. Mai fetelor, voi n-ati facut nici una depresie? Ca eu… Micky, zi-mi si mie unde citeai tu despre depresia post natala, ca poate ma mai documentez si eu. Gabi si Ioana 10 saptamini
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Buna ziua mamici! Acum am apucat sa citesc pe indelete ce ati mai scris. Claudelu,ma bucur ca sinteti bine,ce noroc mai sa ai ajutor,ce mi-as dori si eu!! Roxana,sper ca ai sarbatorit cum trebuie ziua ta!!Si stai linistita,ca pina una alta tot eu sint cea mai batrina pe aici[bang]!! Ela,multumesc pentru urari si bra´vo,excelent ca ai inceput sa alaptezi fara asa mari dureri.O sa vezi,cu timpul devine o adevarata placere. M-am uitat si eu la miresele de la noi,tare frumoase!!Dar chiar,ce o mai fi cu Diana si Beatrice?ca nu mai stiim mai nimic de ele. Eu am fost azi la cumparaturi...si iar mi-am mluat o gramada de haine o masura prea..mica[bang][bang]!!trebuie sa ma duc sa le schimb,cu o masura care sa se potriveasca cu noile mele dimensiuni[alcool] Amelie e tot o cumintica,mai face fasoane ,niste Ua Ua uri de domnisoara rasfatata,dar altfel,a inceput sa zimbeasca,ba chair acum doua zile a RIS zdravan..imi venea sa o maninc,asa dulce a fost!!GIngureste,e atenta peste tot,cu ochisorii vioi..sintem tare mindri de ea!!Azi chair ne-a oprit un batrinel pe strada,ne-a zis ca a crezut ca avem o papusa in cosulet[:D]!! Va pupam pe toate Elena[hippi] si pisicutza Amelie[copil] http://f2.pg.photos.yahoo.com/ph/rayuela12000/my_photos
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Buna seara dragi mamici, Imi permit sa intervin si eu in discutiile voastre...Sa va traiasca BB-ii si sa fie sanatosi alaturi de parintii lor!!! Eu sunt mamica unui baietel minunat de 5 luni, care a crescut si creste in continuare foarte frumos...Am remarcat ca unele dintre voi sunteti la inceput si m-am gandit ca s-ar putea sa va intereseze... Eu am rams cu un pachet mare (80 buc) de pampers nr.2. Ma adresez in special mamicilor din Bucuresti. Daca intereseaza pe cineva va rog sa ma contactati! In rest ce sa va spun...va pup pe voi si pe micuti, Georgy si [copil] Cristian
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Salut! Acu m-am trezit si eu si i-am dat sa pape la pui si vad ca ma lasa putin la calculator...Sau nu? Ba da! Am fost ieri cu el si cu tati pe afar, in IDM, sa ma imbrac si eu putin...Am pus puiul in marsupiu si marsupiul pe tati....Daca ati sti ce mic parea pe burta lui tati!!!!Toata lumea se uita dupa noi, de parca eram un nr special la circ! Oricum era un dulce Andi al meu si tati era mai mandru ca niciodata. In plus sigur poate sa iasa oricand la agatat in felul asta, ca de fiecare data cand eu ramaneam putin in urma gaseam macar cate o gagica pe langa el care sa admire copilasul... Cu hainele...ce sa va zic...nimic nu ma incape! Acu se fac haine doar pt scoabe!!!Imi cer scuze scoabelor, [:D], ca as vrea si eu sa fiu ca ele! Dar pe bune mi-a sarit mustarul ca nu ma incapea nimic. Intrebam daca au pantaloni 3 sferturi masura mea si imi ziceau : "A, nu, asa mari nu sunt, nu se fac!" Mama, ce ma-m ofticat! Deci la 72 de kg poti sa umbli gol! Ei, exagerez si eu, ca mia-m gasit o rochita din in superba. Insa daca e mai rece nu pot sa ies, ca n-am pantaloni. A zis sotul meu ca si asa puiul nu pot sa il scot cand ploua...asa ca am rezolvat problema.[:D] Elena, sa stii ca si Andi a ras, pe bune, prima oara sambata dupa amiaza. Asa de mandra am fooooost!!!!!!!!Ca am si eu baiat mare de acum! Cu pampersiii, mai mai ca raman si eu cu un pachet mic. Creste puiul meu ceva incredibil. La inceput ii veneu pana la subsiori, acum abia de ii mai ajung sub buric! In vreo 3 zile trecem la masura urmatoare. Hai ca va las sa merg sa mananc, ca mi-e o foame de lup si ma duc sa ma sparg in figuri sa pap capsuni cu smantana ca parca as fi ceva mai pregatita pt o repriza de colici....sper ca totusi sa le tolereze... Kiftelutza Kinder & Ardeiu'
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.


×
×
  • Adaugă...