Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

🎉 Alătură-te Comunității Noastre! 🎉

🔹 Membrii înregistrați beneficiază de:

  • ✨ Funcționalități suplimentare
  • 💬 Participare la discuții active
  • 🏆 Puncte pentru tombole lunare cu premii atractive
  • 🗣️ Oportunitatea de a-ți exprima opinia
  • 🤝 Ajutor reciproc între părinți
  • 🎁 Șansa de a câștiga premii

🚀 Ce te oprește?

Bebelusi de Martie - Aprilie 2004 (3)


Recommended Posts

Salutare mamici de martie-aprile si sa va creasca frumos bebelusii!!! Din cate am vazut pe lista voastra cred ca sunt cea mai mica mamica de aprilie, am nascut pe 26 apr o fetita, Iulia Alexandra, de 3100 gr si 48.5 cm. Azi a implinit Iulia 1 luna si ne-a chemat la control. Are 3600 gr si 54 cm. Doctorita mi-a spus sa continui cu sanul dar sa si trec pe completare cu biberoane, la fiecare masa cate 100 ml, pt ca nu a luat cum trebuie in greutate (din spital a iesit cu 2930 gr). Mi-a mai zis ca are si putina ciupercuta de lapte in gurita, desi am badijonat-o, dar cred ca nu prea bine. Deasemenea, cica nu-i normal sa aiba scaun dupa fiecare masa (eu i-am zis ca de la pampers la pampers, adica din aprox 2 in 2 ore are caca acolo, sau daca nu are, face in timp ce o alaptez) - cica sunt eu stresata si speriata si din cauza mea are scaune asa de dese. E adevarat? Explicati-mi si mie, va rog, cum procedez cu biberoanele (la cat tip inainte de masa le prepar, tinand cont ca trebuie sa-i dau si san inainte, cate ore se pastreaza preparatul, unde se pastreaza, cat de calde trebuie sa fie...) si ce va mai aduceti aminte, pt ca sunt pe din-afara total cu asta. Va multumim din suflet! Simona si Iulia http://community.webshots.com/user/simonecarc
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 136
  • Creat
  • Ultimul răspuns
Simona bine ai venit in [grup] nostru!!! [s]Iulia Alexandra [s] [s] Sa va traiasca ingerasul! E foarte frumoasa!!![s] Si eu ii dau la Raul completare, dar nu la fiecare masa, pentru ca adoarme inainte de ai da formula...Pai eu o prepar inainte de ai da sa suga...totusi mi se pare cam mult 100 ml de formula, eu ii prepar cam 60ml...un copil pana la 2 luni nu are nevoie de mai mult de 100 ml de lapte la o masa, bine nu te poti lua dupa asta pentru, de exemplu Raul al meu sunt mese in care mananca si 130ml odata... Referitor la KK si el a facut aproape dupa fiecare masa, cat sunt inca mici si ii dai doar piept pot avea multe scaune, trebuie sa ai grija sa nu fie moale, adica diaree... Iar referitor la greutate in prima luna sugarul ia intre 450 si 900 parca, nu mai stiu exact cat scrie in cartea "Mama si copilul"...iti recomand sa-ti procuri aceasta carte ca te poate ajuta foarte mult... Roxana sa stii ca si eu m-am enervat cand am mers sa-mi cumpar toale si am vazut ca nu sunt numai pentru manechine [bang][bang][bang], de parca numai astea trebuie sa se imbrace, noi putem umbla si-n curul gol... Elena si mie imi vine sa-l mananc tot pe Raulmai ales atunci cand stam de vorba si incepe sa ganguresca si mie tare drag de el cand rade cu gura pana la urechi...acum incepe sa fie tot mai frumos. e o adevarata placere sa stai si sa-i privesti...mie nu-mi vine sa cred cum creste, parca e tot mai mare, in fiecare zi descoperi ceva nou...AAAA, ieri i-am desoperit primul lui semn, are un semnut pe mana stanga...[bis][bis][bis] Georgy, referitor la pampers noi am trecut de multicel la numarul 3 si cred ca ar trebui sa incerci la mamicile de mai...[pup][pup] http://f2.pg.photos.yahoo.com/ph/claudia_floarea/my_photos
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Mai, m-am gandit si u putin si mi-a venit o idee! Nu vreti voi sa vedem cu cate kg am ramas dupa nastere? Cat mai avem acum...cu cat speram sa ramanem in continuare...Ca pe mine ma cam roade problema. Si nici nu vad cum pot sa le dau jos usor. Si trebuie sa-i urez si eu Iuliei Alexandra La multi ani si multa sanatate si fericire si mamaicii sa i se implineasca toate dorintele! Ce dragt Clau ca i-ai descoperit Lui Raul un semn...eu m-am tot uitat si nu are nimic deocamdata pe nicaieri. A! Demult voiam sa va intreb: la puii vostri cum s-a facut vaccinul ala de pe mana de sus? Ca cica ar fi trebuit sa se umfle putin si sa faca ceva ca un puroi si la al meu nu s-a intamplat nimic de genul asta. de abia se vede unde a fost intepat. Sa precizez ca e vorba de unul din vaccinele facut in maternitate. Kiftelutza Kinder & Ardeiu'
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Roxi, de acord cu kg. Eu am avut inainte de a naste 92kg, acum am 75-76kg, si vreau sa ajung la 60kg macar[batcap][batcap][batcap]... Al nostru vaccin a fost putin umflat si a avut si ceva asemanator puroiului...si acum e ca si un semn...la inceput chiar credeam ca e semn, a trecut cam o saptamana pana sa-mi dau seama ca alae vaccinul facut in matern[batcap][batcap][batcap] http://f2.pg.photos.yahoo.com/ph/claudia_floarea/my_photos
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Salutare mamicilor, Eu cand am ramas insarcinata aveam 68 de kg m-am ingrasat in timpul sarcinii pana la 77 de kg. Cand am nascut am revenit la 68 iar acum am 66. Nu stiu cum va descurcati voi cele care alaptati cu pofta de mancare, dar mie imi este foame continuu si sunt disperata din aceasta cauza deoarece n-as vrea sa ma ingras si mai mult de atat. Referitor la pampersi bebe-ul meu a trecut de mult la masura 3. Va pup!
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Eu cand am ramas insarcinata aveam exact 63,4 kg, ca s-a intamplat sa ma cantaresc la vreo 2 zile dupa conceptie. Pana la termen am ajuns la vreo 82-83 kg. Si acum, cu succes am vreo 72 kg si slabe sperante sa mai vad macar 65. Si totusi nu mananc f mult, desi tot timpul am pofta de cate ceva dulce si ma abtin...Si nu va mai spun ca am o circumferinta la fund de numa' numa'!!! Parca as mai fi insarcinata in partea posterioara!!!Am cam 114 cm si nici macar nu ma pot imbata de ciuda acum~!!!![alcool][alcool][alcool][alcool][alcool][alcool][alcool][alcool][alcool][alcool][alcool][alcool][bang][bang][bang][bang][bang][bang][bang][bang][bang][bang][bang] Kiftelutza Kinder & Ardeiu'
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Bai, zapacita mai sunt! Voiam sa o intreb pe gabi de ce e atat de anti suzeta. Ca stiu ffff sigur ca se prefera suzeta in locul manutei sau a degetului...Dar poate nu stiu eu bine...Ca eu ii dau suzeta de la 2 sapt si medicul mi-a spus ca e ok si cartea a spus ca e bine... Kiftelutza Kinder & Ardeiu'
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Nuuuu, ca memoria mea e scurta rau de tooot! Mai aveam o intrebare! Cum fac si eu sa-mi modific semnatura, ca zau de mai stiu?! Ca de mult nu mai sunt Kiftelutza cu surprize! A iesit surpriza de o luna si o saptamana! Kiftelutza Kinder & Ardeiu'
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.


×
×
  • Adaugă...