Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

Prima ecografie


Recommended Posts

As dori si eu un raspuns sincer, ca deocamdata nu am decat incurajari si sperante.Noi am avut primul bebe dupa o sarcina usoara,sanatos, fara nici o problema.Am fost la prima ecografie la 11 saptamani pentru al doilea si medicul de acolo m-a reprogramt peste 10 zile fiindca nu putea sa vada bine,copilul fiind prea mic.Problema e ca nu-i putea masura lichidul acela da la ceafa ( nu stiu cum ii zice in romaneste), care daca-i prea mult , e semn ca ceva nu e in regula.A doua oara am stat 1 ora la ecografie, a venit si seful clinicii,aceeasi istorie, acum nu se misca bebe suficient de bine ca sa il masoare.Ca trebuie sa asteptam rezultatele tri-testului,ca se misca foarte frumos , ca e bine dezvoltat , bla bla bla.In timp ce imi lua sange, asistentei ii scapa cred ,si spune ca seful clinicii a zis ca sunt inca sanse ca acest bebe sa fie bine.Exact cireasa de pe tort.Eu mi-am propus sa fiu calma si sa am incredere, dar as aprecia mult daca cineva care a mai fost intr-o situatie asemanatoare mi-ar povesti putin cum au trecut peste si mai ales daca sfarsitul a fost fericit.10 zile pana cand vin rezultatele sunt o eternitate,acum imi dau seama cat de norocosi am fost la primul copil,de la fiecare consult ieseam intr-o stare euforica, parca nu-mi vine sa cred ca poate sa fie si altfel.
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 6
  • Creat
  • Ultimul răspuns
Draga Milena, Inteleg ca esti in asteptarea rezultatului de la triplu test.Stiu ca in multe cazuri da rezultate fals pozitive si pt o mai mare siguranta se indica amniocenteza. Te rog sa citesti aici: http://www.desprecopii.com/forum/topic.asp?TOPIC_ID=23305 Iti doresc o sarcina usoara si linistita! Alina
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Draga Alina, De fapt problema mea nu e triplul-test ci ecografia.Din cate am citit pe forum, foarte rar am gasit situatii in care sa iasa totul in coada de peste de la eco. In general fetele au facut triplul test din motive de precautie iar razultatul fals pozitv e destul de des intalnit dar din ce am inteles eu, ecografia era mai degraba buna. Daca era ok. la eco,as fi facut oricum testele dar nu le-as fi acordat atata importanta.La primul copil am terminat prima ecografie intr-un sfert de ora ,totul era ok., nu au mai avut nevoie de masuratori si de comparatii.Asta ma nelinisteste in fapt.Evident ca tot ce pot face e sa astept in speranta ca poate era totusi pozitia copilului de vina.
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Din cate stiu eu, la tine nu e vorba de triplu-test. Asta se face undeva prin sapt. 16. Triplu-test este de fapt un test de sange (sunt 3 rezultate care incrucisate nu stiu cum si verificate intr-un tabel corespunzator varstei sarcinii indica niste valori care pot fi normale sau in afara limitelor normale). Triplu-testul se face pentru a depista daca bebe e suspect, atentie numai suspect, de sindromul Down. Inainte de triplu-test se poate face in jurul sapt. a 12-a o ecografia (nuchal translucency parca, sau ceva de genul asta) care are tot rolul de a depista existenta sindromului Down la bebe, dar... rezultatele acestei ecografii nu sunt de o acuratete foarte mare. Se masoara grosimea pielii de la ceafa si cantitatea de lichid care se aduna acolo la ceafa, la baza creierului mic. Anumite grosimi/cantitati de lichid il fac pe bebe suspect (doar suspect) de sindrom Down. La vartsa aia a sarcinii: 12 sapt. nu stiu ce alte teste mai relevante se fac pentru a merge in continuare pe firul adevarului. Stiu doar ca daca triplu-test iti iese in afara limitelor normale (la 16 sapt.), atunci ti se face amniocenteza (o mica interventie in care se extrage cu siringa din burtica un pic de lichid amniotic ce e dus la laborator si analizat). Amniocenteza are un grad foarte mare de acuratete in privinta sindromului Down (unii zic 100%, altii 90 si ceva %). Deci asta e motivul pentru care tu ai facut ecografia asta la 11 sapt.. Medicul a vrut sa faca o masurare a lichidului de la ceafa si probabil ca lui nu i s-au parut lucrurile a fi chiar in regula, dar nu te alarma prea devreme... asteapta sa faci niste teste mai exacte care sa spuna clar cum sta situatia. De multe ori alarmele astea sunt false... Asistentele, nu au cunostintele necesare, nu te lua dupa ce a scapat o asistenta. Ea aude niste lucruri, niste informatii si nu le poate analiza foarte bine pentru ca nu are cunostintele necesare. Tu intreaba-ti medicul tau direct care sunt rezultatele, ce riscuri ai etc. Vorbeste cu el deschis si spunei sa-ti explice toate ipotezele. Vad ca esti in Elvetia, deci nu te vei lovi de un sistem refractar ca-n Romania unde ti-e frica sa-ntrebi ca sa nu-l superi pe nenea Doctoru'. Medicul tau are in primul rand obligatia sa-ti explice/expuna situatia, dar cu siguranta va avea si rabdarea necesara sa te lamureasca. Inca o data, nu te impacienta mai devreme decat este cazul. Ecografiile au si ele gradul lor de eroare. la un mititel atat de mic e usor sa nu observi niste lucruri usor sau sa apara niste alte chestii pe ecran care sa para a fi altceva decat sunt in realitate. Ai vazut si tu cum arata imaginea iaia la un ecograf obisnuit, daca nu-ti explica cineva ce-i acolo, nu intelegi mare lucru. Cred ca medicul tau e doar nelamurit si el (deci nici macar el nu-i sigur daca e o problema sau nu, adica vrea sa verifice o informatie sau sa excluda prin analize mai amanuntite ipotezele negative). Daca ar fi fost sigur de ceva, tu ai fi fost prima care aflai. Ei trebuie sa anunte pacientul daca e ceva sigur ca fiind in neregula. Daca nu ti-a dat inca motive de ingrijorare e probabil pentru ca vrea sa verifice mai amanuntit niste lucruri. Tine de profesia lor, nu te poti duce la om sa-i zici "stiti, eu cred ca aveti cancer". Informatia trebuie foarte bine verificata inainte de a o scoate din gura, intelegi ce vreau sa spun!?!? "Tot ceea ce nu te doboara, te face mai puternic" [gravi] 16+ sapt DNP 1 nov.
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

quote:
Originally posted by milenadinu
Draga Alina, De fapt problema mea nu e triplul-test ci ecografia.Din cate am citit pe forum, foarte rar am gasit situatii in care sa iasa totul in coada de peste de la eco. In general fetele au facut triplul test din motive de precautie iar razultatul fals pozitv e destul de des intalnit dar din ce am inteles eu, ecografia era mai degraba buna. Daca era ok. la eco,as fi facut oricum testele dar nu le-as fi acordat atata importanta.La primul copil am terminat prima ecografie intr-un sfert de ora ,totul era ok., nu au mai avut nevoie de masuratori si de comparatii.Asta ma nelinisteste in fapt.Evident ca tot ce pot face e sa astept in speranta ca poate era totusi pozitia copilului de vina.
incerc sa te linistesc cu povestea unei prietene de-ale mele: dupa tratamente de cativa ani, a reusit sa ramana insarcinata... inainte sa nasca doctorii i-au spus dupa echo ca "bebelusul nu e viabil", ca are capul prea mic si membrele prea lungi, etc aberatii, intelegi! a doua zi a nascut o fetita PERFECT SANATOASA! va implini 2 ani in august asadar rezultatele echografiei erau exact paralele cu realitatea! Doamne ajuta si curaj![flo] http://www.desprecopii.com/forum/photo_album_view.asp?cname=Album+principal&mid=8697&cid=5405
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.


×
×
  • Adaugă...